texelagbvca.nl Ruimte in jachthaven bekijken via internet TEXELSE 2 COURANT Jozef en Maria en een Texels schaap Troost bij een onweerstaanbare weerwolf „J. ,A -• 1 Bezoekers verdrongen elkaar woensdag bij de opening van de expositie om de kerststallen te bewonderen, (Foto Joop ftwnmeisj VRIJDAG 11 DECEMBER 2009 Uitladder Advent De Koog De dorpscommissie van De Koog houdt vrijdag 18 decem ber in dorpshuis De Hof een adventsmiddag voor inwoners en oud-inwoners van het dorp. Om 15.00 uur begint een geva rieerd programma, met onder meer een broodmaaltijd. Aan melden kan tot en met uiterlijk woensdag 16 december bij Veronica van Beek, tel. 317729 of 06-28787820. Deelname kost €3.- Kerststukken Op uitnodiging van de afdeling De Cocksdorp/Eierland van de NBvP Vrouwen van Nu verzorgt Lida Kooiman dinsdag 15 december in het Eierlandsche Huis een workshop kerststuk ken maken. Deze duurt van 14.00 tot ongeveer 16.00 uur. Deelnemers die zich hebben opgegeven, dienen een schaar, een mesje en plakband mee te nemen. Deelname kost €10,-. Koger kerk in kerstsfeer De hervormde kerk van De Koog staat zondag 20 december van 10.30 tot 17.00 uur in de kerst sfeer. De markt kent een hoog creatief gehalte. Er is verkoop van kerstbloemwerk, er zijn korte bloemwerkshops, er is patchwork en er zijn quilts. Te zien en te koop zijn modeaccessoires, bijenwaskaarsen en honing en er is koffie en thee. Prominent is de ver sierde kerstboom, er zijn wens kaarten en gedichten, er zijn schil derijen, handgemaakte sieraden en porselein en aardewerk uit Frank rijk. En last but nog least is er een optreden van het koor de Paradijs vogels met Frans en Lies Pieterse Waddenhaven Texel neemt vol gend jaar als eerste passanten haven op de Waddeneilanden een meld- en informatiesysteem in gebruik. Mensen aan boord van plezierjachten kunnen daar mee op internet zien of ze in de haven terecht kunnen. De pro vincie heeft er subsidie voor ver strekt. Het meld- en informatiesysteem komt voort uit een convenant dat de jachthavens op de eilanden en de overheid een paar jaar geleden sloten. Het rijk liet de grens van 4400 ligplaatsen rond de Wadden zee los (waardoor jachthavens kunnen uitbreiden), maar de eilan den moesten zich meer over de pleziervaart op de Waddenzee ont fermen. Ze moeten voorkomen dat pleziervaartuigen in de zomer maanden rijendik in overvolle jacht havens liggen of noodgedwongen buitengaats voor anker gaan. Film New Moon is het tweede deel in de serie Twilight Saga. gebaseerd op de boeken van Stephenie Meyer, waarin het fantasy-genre, roman tiek en spanning op een bijzondere manier worden gecombineerd. Het eerste deel was wereldwijd een enorm succes en won dit jaar vijf MTV Movie Awards: voor de beste film, beste actrice, beste nieuwko mer, beste filmkus en beste vecht- sequentie. In het vervolg, dat vanaf vandaag in Cinema Texel draait, is Bella erg verdrietig vanwege het plotselinge vertrek van haar grote liefde, vampier Edward. Ze vindt troost bij de onweerstaanbare weerwolf Jacob. Langzamerhand beginnen de twee meer voor elkaar te voelen en raakt Bella steeds dieper verstrengeld in de wereld van de weerwolven: de grote vijan den van de vampiers. Haar loyali teit tegenover Edward wordt zwaar Grote en kleine, gekochte en zelfgemaakte, houten, rieten en plastic stallen en met Jozef, Maria, het kindje Jezus en de herders in gips, porselein of jut- hout. Het is een bonte verzame ling kerststalletjes die de komen de weken wordt geëxposeerd in De Buureton. Maar ze hebben één overeenkomst: allemaal heb ben ze hun eigen verhaal. Iets daarvan wordt onthuld in één of twee zinnen onthuld op een kaartje dat bij de stal ligt. 'Gekocht voor mijn eerste kleinkind', staat op het ene. 'Van olijfhout uit Jeru zalem', op een andere. In totaal gaat het om 27 kerstgroepen, alle maal bereidwillig beschikbaar gesteld door Texelaars. Kerststalletjes vertellen niet alleen een eigen verhaal, maar samen ook hetzelfde verhaal. Onlosmake lijk verbonden met het feest van de geboorte van Jezus worden ze alleen vlak voor en tijdens de kerst gebruikt. Maar dat gold tot voor Dat moet het meld- en informatie systeem bewerkstelligen. Bedoe ling is dat schippers daarop kijken vóórdat ze aan een tocht naar de eilanden beginnen. Volgens voor zitter Jook Nauta van de Stichting Waddenhaven Texel kunnen ze dan zien hoeveel plek er in een haven is, met welke weersomstandighe den ze te maken krijgen en welk getijdenstroming ze kunnen ver wachten. Er komt ook een webcam in de jachthavens te staan, zodat via de website een indruk van drukte gekregen kan worden. Het systeem moet op hoogtijdagen ook de havenmeesters ontlasten. 'Dan zijn er veel mensen die bellen of even een mailtje sturen of er plek is, maar de havenmeester heeft op drukke dagen weinig tijd om dat allemaal te beantwoorden.' De havens gaan er vanuit dat veel schepen de komende jaren laptops aan boord krijgen of dat schippers op de proef gesteld. Liefhebbers van klassieke muziek kunnen zondag en dinsdag in Cinema Texel terecht voor Europa Konzert 2009, de registratie van een concert in Napels, thuisstad van Riccardo Muti. De charismati sche dirigent leidt hierin de Berliner Philharmoniker en Violeta Urmana, een van de belangrijkste sopranen in het Italiaanse dramatische gen re. Ze brengen de ouverture van Verdi's magnifieke opera. La Forza del Destino en La canzone dei ricordi van Giuseppe Martucci, gestorven in Napels. Het concert wordt besloten met Schuberts Great Symphony. Dankzij de nieuwste geluidstechnieken is het net of de kijker zelf in het Teatro San Carlo zit en 'live' het concert bijwoont. Vanaf woensdag 16 december draait de epische avonturenfilm Avatar, gemaakt door James Cameron, regisseur van de kaskra- kort voor lang niet alle geloofsrich tingen. 'Bij ons thuis stond geen kerststalletje. Dat was voorbehou den aan de katholieken. Nu zie je ook steeds meer protestanten met een stal. Het is leuk dat die geloven in vijftig jaar zo naar elkaar zijn toegegroeid. Ik ben er van over tuigd dat dat ook gaat gebeuren met de islam en dat alle problemen dan vanzelf verdwijnen', merkte een vrouw op tijdens het bewonde ren van de expositie. Voor de opening hield theoloog Kees Dekkers een inleiding over de historie van de kerststal. Hij vertel de dat in het evangelie van Lucas een heel eenvoudig verhaal wordt verteld, zonder al te veel bijzonder heden over de geboorteplaats van Jezus. 'Er wordt niet gesproken over een stal. Er staat alleen dat de baby in doek werd gewikkeld en in een voederbak of kribbe werd gelegd. Op grond daarvan gaat men er van uit dat het in een stal moet zijn gebeurd, maar dat kan ook best een grot zijn, zoals andere mobiele telefoons met draadloos internet hebben, zodat ze makke lijk de website kunnen raadplegen.' Het systeem wordt op Texel getest, omdat de Waddenhaven met 250 ligplaatsen over het algemeen vol doende plek heeft en bij drukte schepen naar de verenigingshaven kunnen uitwijken. Nauta: 'Als het allemaal goed werkt, kan het ook op Vlieland en Terschelling worden toegepast.' Daar is de drukte over het alge meen het grootst. De Stichting Jachthavens Waddeneilanden, het overkoepelende orgaan van de passantenhavens, heeft een pro gramma van eisen opgesteld voor de ontwikkeling van het meld- en informatiesysteem. Bedoeling is dat het vóór het hoogseizoen in gebruik wordt genomen. De havens wilden aanvankelijk ook een reserveringssysteem aan het meld- en informatiesysteem kop pelen, maar die gedachte is losge laten. 'Dat is niet haalbaar', aldus Nauta. 'Je ziet in de praktijk dat veel mensen bij nader inzien afzien van een tocht over de Waddenzee als het weer slechter wordt of het harder begint te waaien.' Het pro- ker Titanic. Hij neemt de kijker mee naar een spectaculaire nieuwe fan tasiewereld. Op de verre maan Pandora voert een held een held haftige strijd om de beschaving te redden. Cameron kreeg 14 jaar geleden het idee voor de film, toen er nog geen technologische moge lijkheden waren om zijn visie in beeld te brengen. Nu, na een daad werkelijke productietijd van vier jaar, biedt Avatar een nieuwe cine matografische ervaring, waarin de kijker volledig kan opgaan, jubelen critici. Voor kinderen (en hun ouders en grootouders) draaien vanaf woens dag de avonturenfilm Anubis en de wraak van Arghun en de nieuwste Kabouter Plop: Plop en de kabou terbaby. Iedere donderdag draait in Cinema Texel een mysterie movie, waarin bezoekers zich laten ver rassen. Het volledige programma staat elders in de agenda in deze krant én op de website. verhalen vertellen.' De os en de ezel uit het kerstver haal werden - voor zover na te gaan - voor het eerst genoemd in religieuze geschriften uit de derde eeuw, maar pas in de dertiende eeuw werd de kerststal gemeen goed. Dat was te danken aan Fran- ciscus van Assissi, die kort na 1200 besloot zijn leven te gaan wijden aan de armen en het ver spreiden van het geloof. Omdat de doelgroep die hij wilde bereiken, niet kon lezen of schrijven, was hij gedwongen zijn verhalen met andere middelen aanschouwelijk te maken. Voor het kerstverhaal gebruikte hij daarvoor de stal. Dat aanschouwelijkheid nog steeds een rol speelt, bewees Texelaar Kees Maas, die zelf een kerstgroep maakte. Om de herkenbaarheid te vergroten, is de stal een schapen- boet en staan er bij de voerbakken echte Texelse schapen. De expositie in De Buureton is te bezichtigen tot dinsdag 22 decem ber. ject is begroot op circa €18.000,-. Daarvan betaalt de provincie €12.129,-, de rest neemt de Stich ting Waddenhaven Texel voor haar rekening. Luisteren en zingen bij Luisteren en meezingen is het devies tijdens de volkskerstzang die donderdag 17 december in de Rooms Katholieke kerk in Den Burg wordt gehouden. Het concert wordt georganiseerd door The Singers of the Lord, met medewerking van onder meer het Texels Christelijk Man nenkoor en Excelsior. 'Een echte happening', blikt diri gent Nelleke Schreur van The Sin gers of the Lord vooruit op het concert. Nadat in juni de eerste voorbereidingen zijn getroffen, is het dertig vrouwen en mannen sterke christelijk gemengd koor al geruime tijd aan het repeteren. Het koor heeft bijzondere bewerkingen van kerstliederen op het repertoire staan en er is samenzang van overbekende kerstliedjes met Excelsior. Het belooft een gevarieerde avond te worden. Het Texelse Christelijk Mannenkoor en de christelijke muziekvereniging Excelsior staan onder leiding van Piet Bakker. Medewerking is er ook van Karen Haasdijk op piano en Marlies Uythoven op viool. Het concert begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. De collecte komt ten goede aan het Lilliane Fonds, dat klein schalige en persoonsgerichte hulp biedt aan kinderen en jongeren met een handicap in ontwikke lingslanden. Ouwe Sund in De Cocksdorp In tegenstelling tot wat er in de krant van dinsdag stond, speulen de volwassenen met Ouwe Sun- derklaas in De Cocksdorp van 19.30 tot 23.15 uur. De thuisjury kan worden gebeld vanaf 23.15 uur. Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen, workshops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is Zie ook www.texelagenda.nl. Vrijdag 11 december: Cinema Texel vertoont A Christmas Carol, 3D (15.15), Komt een vrouw bij de dokter (20.15), 2012 (15.00) en New Moon (20.30). Zaterdag 12 december: 16.00 uur. In alle dorpen wordt van middag en vanavond Ouwe Sunder- klaas gevierd. Een uitgebreid pro gramma staat in de Texelse Courant. Cinema Texel vertoont A Chnstmas Carol, 3D (15.15), Komt een vrouw bij de dokter (20.15), 2012 (15.00) en New Moon (20.30). Zondag 13 december: 10.00 uur. Bij evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer (Haffelderweg 18, Den Burg) begint om 10.00 uur een huissamenkomst. Cinema Texel vertoont Europa Kon zert 2009 (12.00), A Christmas Carol, 3D (15.15). Komt een vrouw bij de dokter (20.15), 2012 (15.00) en New Moon (20.30). Maandag 14 december: 13.30 uur. Witteweg 3. In de schuren van Axel Lap in Den Hoorn wordt van Levende kerststal in Den Burg In het centrum van Den Burg staat zaterdag 19 december een levende kerststal. Het is een gezamenlijk initiatief van de ker ken in Den Burg. De kerststal wordt geplaatst op de Vismarkt tussen het raadhuis en het voormalige polderhuis. Mensen lopen er rond als wijzen uit het oosten, herders of Jozef en Maria. Er is levende have aanwezig en er wordt warme chocolademelk en Glühwein geschonken. De stal kan worden bezocht van 11.30 tot 15.00 uur. De blazersgroep van Excelsior geeft van 13.00 tot 14.00 uur een openluchtconcert waarbij kerstlie deren worden gezongen. Voor kin deren wordt in de stal, gehuisvest in een grote tent, een animatiefilm over kerst vertoond. Mensen van de kerken maken tegelijkertijd een rondje door Den Burg om uitnodigingen met de tij den van de diensten tijdens Kerst uit te delen. 'Op deze manier willen we laten zien dat iedereen van harte welkom is', aldus dominee Jan Glazema. De levende kerststal wordt gehou den door de doopsgezinde gemeente, de rooms-katholieke kerk, de protestantse gemeente Den Burg in oprichting en de bap tistengemeente die met het idee kwam. Om aan de benodigde kos tuums te komen, werken de kerken onder meer samen met De Akker in Oosterend die voor kerstviering een dag eerder ook veel kostuums nodig heeft. Kerstviering in Den Hoorn Inwoners van Den Hoorn en Wijk H, die ouder zijn dan 55 jaar, zijn woensdag 16 december van harte welkom op de gezamenlijke kerst viering van de Soos, ANBO en de zusterkringen. De viering vindt plaats in dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn, de aanvang is om 15.30 uur. Er wordt een gevarieerd program ma gehouden, met zang en muziek. De middag wordt gezamenlijk afgesloten met een broodmaaltijd. Deelname kost €5,- per persoon, te voldoen bij binnenkomst. Opga ve kan bij Nel Broersma, tel. 319385, of Mieke Vlaming, tel. 319342. 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. 20.00 uur. In het gemeentehuis begint om 20.00 uur een vergadering van de raadscommissie Grondgebied. Cinema Texel vertoont Komt een vrouw bij de dokter (20.15) en New Moon (20.30). Dinsdag 15 december: 19 00 uur. In Bosch en Zee in De Koog begint om 19.00 uur een trai ning line dance voor beginners en om 20 00 uur voor gevorderden. 19.45 uur. Op het adres Wezenland 1 in Den Burg begint om 19.45 uur workshop waarbij de deelnemers een bloemstuk in kerstsfeer maken De workshop wordt herhaald op woensdag 16 december, aanvang 14.00 uur Deelname kost €30,-. Cinema Texel vertoont Europa Kon zert 2009 (14.00, 19.30), Komt een vrouw bij de dokter (14.15) en New Moon (20.30). TESO Veerdienst TESO verzorgt deze week geen extra overtochten. Er worden geen wachttijden verwacht. Voor meer informatie, tel. 0222-369600, info@teso.nl of www.teso.nl. Kerstfeest Oosterend In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend wordt zaterdag 19 december gezamenlijk kerst feest gevierd. Medewerking wordt verleend door dominee Marseille, The Singers of the Lord en Excelsior. De gezamenlijke kerstviering wordt al gehouden sinds 1989 en staat open voor mensen uit alle geloofs richtingen. De bijeenkomst begint om 16.30 uur en bestaat uit een broodmaaltijd met schriftlezing, samenzang en een korte overden king. Bij de uitgang wordt een inzameling gehouden voor Kerken en Minima Texel. Opgeven kan tot maandag 14 december bij Marianne Duinker, tel. 318973. Mensen die geen ver voer hebben, kunnen dat ook bij haar aangeven. Kerstconcert met zang en harp Na tien jaar niet op het kerstto neel te zijn verschenen, presen teert vocaal ensemble a'Capabel zich dit jaar weer in een sfeer vol, gevarieerd kerstprogram ma, in de kerken van Den Hoorn en De Waal. Deze keer wordt samengewerkt met ensemble Beau Forte en Sterre Veldhuis op harp. Het programma, waarvoor al maan den gerepeteerd wordt, bestaat uit muziek uit verschillende perioden, stijlen en windstreken, van Bach tot de King's Singers. Uiteraard zullen de traditionele carols en spi rituals niet ontbreken, al dan niet in een bewerking van Jan Beijert. Rob Manse (bas) en Marijke Liona- rons (sopraan) zingen een duet, begeleid door Sterre Veldhuis. De concerten worden gegeven op zaterdag 19 december (aanvang 20.00 uur) in de kerk van Den Hoorn en op zondag 20 december (aanvang 16.00 uur) in de kerk van De Waal. De toegang is gratis, maar gezien de te verwachten gro te toeloop en het beperkte aantal zitplaatsen, is het mogelijk toe gangskaarten, in de vorm van het programma, af te halen bij Nauta Boek in Den Burg. Na afloop van de concerten wordt een inzameling gehouden.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2