Weinig vooruitgang in erfpachtkwestie TEXELSE 5 Torenuurwerk mogelijk gerestaureerd COURANT 11 1 In de kerktoren van De Burght (de kerk aan de Binnenburg in Den Burg) blijkt een (bijna) uniek en historisch gezien zeer waardevol uurwerk te staan. Dit is in ieder geval de kwalificatie die leden van de Stichting tot Behoud van het Torenuurwerk gaven aan de hand van foto's. Vandaag komt een delegatie van de stichting het uurwerk in ogen schouw nemen. Het oude uurwerk in de toren werd in 1607 aangeschaft en kostte toen 85,-. Volgens het Instituut voor Sociale Geschie denis zou dat vandaag een bedrag van ƒ2877,15 (€1305,59) zijn. Het meer dan vierhonderd jaar oude mechaniek werd in 1933 vervangen door het huidi ge, maar verkeert nog in relatief goede staat. De stichting tot Behoud van Torenuurwerk werd in 1980 opgericht om uurwerken in de openbare ruimte te behouden. Sinds 2000 houdt zij zich voor namelijk bezig met het geven van advies en begeleiding bij restauraties. Aan de hand van door de kerkbeheerder toege stuurde foto's beoordeelden deskundigen van de stichting het uurwerk van Den Burg als 'historisch zeer waardevol'. 'Gezien de gedraaide stand van de hoekstijlen en de gothische kenmerken op de hoekstijlen kan het uurwerk wel van voor 1600 zijn. U hebt daar dus een zeer oud uurwerk dat zeker bewaard moet blijven voor de toekomst gezien zijn historische waarde.' Ook bij het omnbouwen van het uurwerk naar aandrijving door een slinger, wat gebruikelijk was na de uitvinding daarvan in 1656, is er weinig aan 'ver prutst'. 'Het gaand werk bestaat nog uit twee tandwielen- een grondrad en het gangrad. Dit is bijna uniek te noemen. Bij de ombouw naar slingeruurwerk was algemeen gebruikelijk dat er een tussenrad werd geplaatst tussen grondrad en gangrad om de slingerlengte binnen de per ken te houden.' Het oude uur werk werd in 1933 tijdens res tauratiewerkzaamheden aan de toren vervangen door een nieuw, gebouwd door de firma Jos van de Kerkhof uit Aarle-Rixtel. Dit maakte deel uit van grootscha lige herstelwerkzaamheden, die al in 1929 door de raad waren aangekondigd en goedgekeurd. De totale kosten bedroegen bij na ƒ10.000,-(€4537,-), waarvan €1500,- (€680,-) voor het uur werk. Het nieuwe uurwerk was een stuk kleiner en de nieuwe wijzerplaten voorzien van een uren- en een minutenwijzer (de oude hadden alleen een uren- wijzer). De beschilderde hou ten wijzerplaat werd vervangen door verguld koperen cijfers, 'geklonken op een tweetal cir kelvormig gebowzen naadloze metalen buizen'. Over de bestemming van het oude uurwerk bestond ondui delijkheid. De kans dat het van Texel zou verdwijnen, werd uiterst gering geacht omdat de kosten van sloop en vervoer niet betaald zouden kunnen wor den uit de opbrengst van het ijzer. 'We vermoeden', schrijft de Texelsche Courant, 'dat men het onder dankbetuiging voor de langdurige diensten de gemeente bewezen, met rust zal laten en dat het aldus blijft waar het is. Het zou ons begrooten, wanneer men de oude getrouwe met sloopershamers en Engel- sche sleutels te lijf zou gaan, tenzij men haar elders, op de begane grond, in de kerkom- loop of misschien in Texelsch Museum weer netjes in elkaar zou zetten.' Nu zal, aan de hand van een inspectierapport van de stichting Torenuurwerken, wor den besloten of het uurwerk kan worden gerestaureerd. Bijkomende bijzonderheid van het nieuwe uurwerk was dat het automatisch en electrisch werd opgewonden. Dat betekende minder werk voor de klokkenist, die dan ook zijn jaarwedde zag teruggebracht van ƒ55,- (€24,95) naar 25.- (€11,34; €205,78 in 2009). Erfpachters zijn niet veel opgeschoten met nieuw over leg dat de Tweede Kamer en minister Gerda Verburg (LNV) dinsdagavond hadden over de erfpacht van Staatsbosbeheer op de Waddeneilanden. CDA, PvdA, Christenunie, VVD, SP en SGP verschilden op veel fronten van mening met de minister. De Kamerleden von den dat Verburg forse stijgingen van de erfpachtprijzen op Texel, Vlieland en Terschelling moet voorkomen, maar de minister hield vast aan de komst van marktconforme erfpachtprijzen. Ze was wel bereid de Kamer en erfpachters tegemoet te komen door een 'wijze man' aan te stellen die de kwestie nog eens bekijkt. Dat moet uitwijzen op welke manier de pijn van een forse stijging kan worden ver zacht en in hoeverre toch erf pachtgrond van Staatsbosbe heer kan worden verkocht. De minister denkt eraan aan grond die 'niet-natuurgebonden' is en niet aan natuurgebied grenst aan de eilandgemeenten te ver kopen. Zowel de minister van LNV als Financiën moeten daar mee instemmen. Dat ging de Kamer niet ver genoeg. Die vindt dat erfpach ters de kans moeten krijgen de grond onder hun gebouwen of objecten te kopen, zodat ze die in eigen beheer hebben. Dat staat in een motie van WD-Kamerlid Janneke Snijder- Hazelhoff die vorig jaar door de Kamer is aangenomen. De minister is tegen. Erfpacht is volgens haar de beste manier is om natuur en landschap te behouden, omdat grond dan in eigendom van Staatsbosbeheer blijft. Behoud en bescherming van de natuur is volgens Ver burg het hoogste goed op de eilanden. 'De komende genera ties moeten daar ook van kun nen genieten.' Kamer en minister bleven tijdens het debat eveneens van mening verschillen over een plan om de waarde van erfpachtgrond met 40 procent te verminderen zoals de commissie-De Jong, die de erfpachtkwestie onderzocht, heeft voorgesteld. De Kamer is vóór, maar de minister wil er niet aan beginnen. Als erfpachtgrond op de eilanden goedkoper mag worden, moet dat volgens haar ook op het vasteland gebeu ren ('gelijke monniken, gelijke kappen') en dat kosi het rijk volgens berekeningen van LNV verspreid over dertig jaar (de gemiddelde looptijd van een erf pachtcontract) honderden mil joenen euro's. Bij de Kamer ging die rede nering er niet in. Lutz Jacobi (PvdA) wees de minister erop dat Staatsbosbeheer door het vele grondbezit op de eilanden een bijzondere positie inneemt die niet met elders is te verge lijken. 'Staatsbosbeheer heeft grote effecten op de lokale eco nomie van de eilanden.' CDA- Kamerlid Jan Mastwijk wees erop dat SBB als maatschappe lijke organisatie rekening heeft te houden met omgeving. Er brak enige commotie los, nadat Verburg de verhoging met een rekensommetje verdedigde. Volgens haar levert de erfpacht op de Waddeneilanden jaarlijks ongeveer €1,2 miljoen op, terwijl Staatsbosbeheer circa €4 mil joen investeert. Snijder-Hazel- Eerste zeekool bij slowfood-diner Vanavond biedt Marc van Rijs- selberghe van Waddengoud en Stichting Sint Donatus de eerste gecertificeerde zeekool aan tijdens het feestelijke diner 'Liever lokaal'. Dit diner bij Eiland Keuken Vincent in de Dennen wordt gehouden ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van Slow Food. Van Rijsselberghe presenteert er de eerste zeekool van dit sei zoen. De zilte groente is afkom stig uit een experiment op Texel dat Sint Donatus doet in samen werking met de Universiteit van Amsterdam om verbouw van zilte gewassen op land mogelijk te maken. Het is één van de 800 feestelijke activiteiten die de culinaire bewe ging wereldwijd organiseert. Van Rijsselberghe: 'We experimente ren als eerste met zeekool, omdat zeekool één van de lekkerste zilte groentes is en dus commercieel gezien het beste toekomstper spectief heeft voor boeren in de bedreigde gebieden. En wie anders dan Slow Food kan deze nieuwe en onbekende zeegroente onder de aandacht brengen van de consument.' hoff reageerde boos dat die ver gelijking zeer ongelukkig was en dat elders zulke rekensom men niet worden gemaakt. Dat leidde tot applaus van de meer dan honderd erfpachters op de publieke tribune. 'Die rekensom was schaamteloos', aldus voor zitter Harry Wuis van de Texelse Vereniging van Erfpachter die het debat in Den Haag bijwoon de. 'Ook erfpachters betalen veel belasting waaruit Staats bosbeheer wordt gekostigd. Volgens Wuis is het zaak dat de erfpachters de komende tijd in de gaten houden dat de 'wijze man', die volgens de minister nog gevonden moet worden, met de juiste instructies op pad gaat. Volgens Verburg moet die werken vanuit het kabinets standpunt. De Kamerleden von den dat hij ook rekening moet houden met de wensen van de Kamer. Het onderzoek van de wijze man, ook al Waddenge zant genoemd, moet vóór 1 april klaar zijn. De erfpachters waren er overigens niet gelukkig mee dat de Kamer akkoord ging met de komst van een wijze man. 'Daardoor duurt alles al met al weer een half jaar langer, waardoor de onzekerheid langer duurt.' Onderzoek niet van gemeente De gemeente Texel is op geen enkele wijze betrokken bij het onderzoek van gemeentelijk- onderzoek.nl en distantieert zich van de wijze waarop deel nemers worden benaderd. Dit meldt de gemeente in een persbericht, nadat bekend is geworden dat personen, bedrij ven en instanties per e-mail is gevraagd deel te nemen aan het onderzoek op genoemde web site. In tegenstelling tot de indruk die gewekt wordt, gaat het hier om een consumentenonderzoek. Dit staat op een niet-prominente plaats op de website vermeld. De site is eigendom van Daisy- con uit Almere, die de ingevulde gegevens opslaat in een bestand en combineert met gegevens van bedrijven op het gebied van verzekeringen, loterijen en uitge verijen. Deze gegevens mogen gebruikt worden voor het ver sturen van reclame. De site biedt (onder veelgestelde vragen) de mogelijkheid zich uit het bestand te laten uitschrijven. Het oude uurwerk in de toren van De Burght werd in 1607 aange schaft en in 1933 vervangen door het huidige, maar verkeert nog in relatief goede staat. Bewoners van Oudeschild die een kijkje op de dijk namen, zagen deze week geregeld TESO-boot Schulpengat voorbij varen. Dat had te maken met de jaarlijkse veiligheidstrainingen, waarbij de vijf vaarploegen zich ieder een dag lang op allerlei mogelijke inci denten en rampen voorbereidden. Zo werd een drenkeling binnen boord gehaald, de machinekamer geëvacueerd en geleerd om te gaan met gevaarlijke stoffen. ffvojoopnompn Het telen van zilte zeekool is technisch gezien veel moeilijker dan gangbare gewassen. Omdat in Den Helder geen ruimte is, worden tot maart twee off shoreschepen afgemeerd in de haven van Oudeschild. Woensdag amveerde de onder Liberiaanse vlag varende Vos Baltic, het voor malige betonningsvaartuig Breeveertien en geen onbekende op Texel. Naast dit 61 meter lange schip zal binnenkort de ook de Shelf Express aan de oostelijke zijde van het dok worden afge meerd. (Foto Kanaal Slechtvalken zijn wintergast op het eiland en overwinteren al jaren rond de molentjes van Waalenburg. VRIJDAG 11 DECEMBER 2009 Subsidie Flora Diverse politieke partijen stel len in de Texelse Courant van 13 november dat Schipbreuk en Juttersmuseum Flora eerst aan het museumbeleid van de gemeente moet voldoen, voordat het voor structurele subsidie in aanmerking komt. De voorwaar den worden niet beschreven. In Een opstap naar museumbeleid voor de gemeente Texel, het eind rapport van Lagroup (2000), staat over Flora: 'Tegelijkertijd is de col lectie zo nauw verbonden met het eiland, dat de Texelse iden titeit wordt versterkt.' De Texel se Courant kopte op 14 februan 2003: 'Flora mag van raad nu echt museum worden' en CDA-raads- lid Jan Koolhof zei: 'We hebben grote waardering voor wat daar op Flora gebeurt. Het geeft meer waarde aan Texel.' Dit is heldere politieke taal van het raadslid en verdient invulling. Na het rapport van Lagroup verscheen de Cul tuurnota van de gemeente Texel. Onder budget (structureel op jaarbasis) staan: Ecomare (59.051 euro), Mantiem en Juttersmuse um (202.459 euro), Oudheidkamer (19.683 euro), Cultuurhistorisch Museum (20.085 euro), Historische Vereniging Texel (14.999 euro) en Luchtvaart- en Oorlogsmuseum (4.971 euro). Daarnaast worden regelmatig investeringsimpulsen verstrekt, zoals €1,2 miljoen voor de herinrichting/uitbreiding van het Maritiem en Juttersmuseum en huisvesting van de maquette de Reede van Texel. In de Texelse Courant van vrijdag 4 december 2009 is bijna een hele pagina gewijd aan de bouwactiviteiten in Oudeschild. Het museum moet beter op de kaart komen, blijkt uit het verhaal. 'We zien naast Eco mare (natuur) en Maritiem en Jut ters Museum (Maritiem geschiede nis, VOC, visserij) als mogelijkheid dat de stichting Cultuurhistorisch Museum en de Oudheidkamer zich gezamenlijk profileren als Historisch museum Texel, waar bij het eerste zich richt op wer ken en de tweede op wonen', schrijft de Cultuurnota. Over de sectie jutterij in Oudeschild staat niets geschreven. Voor museum directeur Esther Banki kan dat niet anders betekenen dat zij eindelijk de door de rechter eerder toege wezen kavels teruggeeft aan Flora. Volgens de Cultuurnota hebben musea een belangrijke educatieve functie. Daarom ondersteunt de raad de musea in het ontwikkelen van activiteiten voor scholen en volwassen bezoekers. Ook dat staat in de Cultuurnota. Het is de raad bekend dat scholen uit heel Nederland naar Flora komen. De leerlingen worden voorgelicht over de vele voorwerpen die aanspoe len op het Texelse strand. Dit is een eenvoudige vorm van aan schouwelijke milieu-educatie. Jan Klugkist, Arnhem. Slechtvalken in Waalenburg Medewerkers van Natuurmo numenten hebben deze week een nestkast voor slechtvalken opgehangen achterop één van de molentjes in Waalenburg. Daarmee hopen de natuurwer- kers de slechtvalk over te halen op het eiland te broeden. Slechtvalken zijn wintergast op het eiland en overwinteren al jaren rond de molentjes van Waalen burg. Halverwege het broedsei- zoen verlaten ze het eiland om elders een broedplaats te zoe ken. Die vinden ze doorgaans op grote hoogte, op hoge rotsen, gebouwen of zendmasten. Wel is van Schiermonnikoog een geval bekend van een op de grond broedende slechtvalk. De nestkast in Waalenburg is zo opgehangen dat hij met de molen meedraait en dus altijd uit de wind hangt. Dat lijkt de vogels, die ook nu al steeds in de luwte van de molen zitten, goed te bevallen, al zitten ze bij zonnig weer ook wel bovenop de molens. De slechtvalk is de snelste vogel ter wereld en bereikt in duik vlucht snelheden tot 300 km/uur. In deze vlucht slaat hij prooien als eend, smient of wintertaling.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5