Suzanne Maas actief op klimaatconferentie Kopenhagen Wethouders vragen tijdelijk extra uren TEXELSE 9 COURANT 'Mooi om bij te dragen aan een betere wereld' 0 Historisch blad Houttransport Als Aat een druppie Jutter door de koffie doet' TIME OUT VRIJDAG 11 DECEMBER 2009 Ze verruilde een paar jaar gele den nog een studie architec tuur voor milieuwetenschap pen omdat ze zich 'liever wilde inzetten voor een betere wereld dan mooie huizen te bouwen'. Deze en komende week ver blijft Suzanne Maas in Kopen hagen, om er mee te werken aan de klimaatconferentie van de Verenigde Naties. De 23- jarige oud-Texelse hoopt op 'een krachtige opvolger van het Kyoto-protocol' en 'keiharde afspraken over C02-reducties'. Suzanne Maas - dochter van Leo en Cathy Maas uit Den Burg - is een gedreven persoonlijkheid, die grote doelen nastreeft, maar ook in het dagelijks leven probeert 'zo duurzaam mogelijk' bezig te zijn. 'Dat betekent voor mij onder andere veel op mijn vouwfiets fietsen, geen vlees eten en zo min mogelijk vliegen (dat is een moeilijke, want ik wil nog veel van de wereld zien). Daarom ben ik erg blij dat de klimaattop in Kopenhagen is. Nog net niet op fietsafstand, maar goed te doen met trein of bus. En daarnaast kun je daar natuurlijk veganis tisch eten in hippieparadijs Chris- tiania en rondrijden op een fiets gekozen, in Antwerpen, omdat me dat een mooie tussenvorm leek.' Na een jaar kwam ze terug op die keuze. Ze studeerde milieuwe tenschappen aan de universiteit in Utrecht en is inmiddels druk met een masterstudie Environ mental Sciences in Wagenmgen. Sinds anderhalf jaar is ze samen met nog zes jongeren ambassa deur van FairClimate, een cam pagne voor een eerlijk en recht vaardig klimaatverdrag, opgezet door de Nederlandse ontwikke lingsorganisatie ICCO. Het is één de vele activiteiten naast haar studie. Zo was ze een jaar lang voorzitter van de studievereni ging van Milieuwetenschappen en was ze actief in het Milieuplat- form Utrechtse Studenten, dat de milieuvriendelijkheid van universi teit, hogeschool en studenten zelf probeert te beïnvloeden. Voor FairClimate verbleef ze vorig jaar een paar weken in Brazi lië. Ze deed er onderzoek naar het grootschalig kappen van het regenwoud. 'Ik was in een pro vincie waar heel veel bos is plat gebrand voor de sojaproductie. Probleem is dat iedereen elkaar aanwijst als de schuldige. De heel inefficiënt.' Een strenger toezicht door de overheid ligt voor de hand, maar stuit op praktische problemen. 'Het is een enorm groot land. waar illegale activiteiten niet zo snel opvallen. Ik heb een over- heidsmedewerker gesproken die vertelde dat ze controleren met vliegtuigjes. Maar dat vraagt zo veel tijd, dat als ze klaar zijn met hun rondje, ergens anders al weer wordt gekapt.' Toch is de situatie niet hopeloos, volgens Maas. 'Er zijn in de hele wereld maar vier of vijf grote importeurs. Die hebben een grote invloed. Als zij zouden zeggen dat ze alleen nog maar duurzaam geproduceerde soja willen, oefenen ze veel druk uit. Wat bijna niemand weet, is dat Nederland na China de grootste van de Kopenhaagse variant op het witte fietsenplan!', schrijft ze in een bijdrage op de website www.duurzamestudent.nl. Waar haar belangstelling vandaan komt, vindt ze moeilijk te zeggen. 'Op de middelbare school werd ik vegetariër en begon ik veel te lezen over het milieu en het klimaat. Dat is steeds intensiever geworden. Toen ik na het VWO in Den Burg een vervolgstudie moest kiezen, heb ik lang geaar zeld. Het was voor mij altijd een beetje schipperen tussen crea tiviteit en wetenschap. Daarom heb ik eerst voor architectuur grote bedrijven zeggen niets fout te doen en zich netjes aan alle regels te houden. Het is inder daad waar dat ze met vergunnin gen werken, maar ze verdrijven wel de kleine boeren. Die wor den gedwongen ergens anders bos te verbranden. Nu al bestaat ongeveer de helft van de pro vincie daar uit landbouwgrond. En dat terwijl de grond eigenlijk helemaal niet geschikt is voor landbouw. Boeren bebouwen het een paar jaar en trekken daarna weer verder. Ook de veehouderij veroorzaakt een enorme aanslag op het bos. Op elke twee hectare graast gemiddeld één koe. Dat is Tijdens een demonstratie vorig jaar in Poznan. Ze draagt een zogenoemd 'klokpak', ter gelegenheid van de campagne 'Countdown to Copenhagen'. importeur van soja is. Die wordt hier verwerkt tot veevoer. Daar mee heeft Nederland een grote taak in de wereld.' Als ambassadeur van FairClima te doet Maas haar best zoveel mogelijk mensen voor te lichten over de problemen, complicaties, de belangen van verschillende partijen en eventuele oplos singen. Daartoe organiseert ze workshops en maakt ze filmpjes, die op internet worden geplaatst. 'Dit soort verhalen heb ik verteld aan de overheid, maar ook aan andere studenten. Zij kunnen ook een rol spelen. Maar dan moet je wel weten wat er speelt en dat is niet altijd even voor de hand liggend. Dat als je vlees eet bij voorbeeld, je een stukje van het regenwoud opeet. Het is goed als mensen zich daarvan bewust worden.' Vier maanden lang ver bleef Maas in Nicaragua, waar ze vrijwilligerswerk deed. Eén van haar taken was het ondersteunen van de directeur van NGO Funda- ción del Rio, een maatschappe lijke organisatie die zich inspant voor een beter milieu. Ze werkte er nauw samen met de directeur, die ze hielp bij de voorbereidin gen op de klimaatconferentie in Kopenhagen. Ze vertaalde stuk ken en dacht mee over de stand punten van NGO en het netwerk van andere Midden-Amerikaan se organisaties. Ook deed ze er onderzoek naar klimaatverande ring. 'Ik verbleef er in een gebied waar eerder oerwoud was. Een heel nat gebied, met een regen seizoen dat altijd tien maanden duurde. Sinds een paar jaar duurt die periode nog maar vijf tot zes maanden. Dat is funest voor de landbouw. Je ziet steeds vaker dat de oogst eraan gaat.' Andere problemen die ze er signaleerde, waren veranderende windrichtin gen, meer bosbranden, minder drinkwater en op grote schaal erosie, waarbij vruchtbare grond de rivier instroomt. Dat al deze verschijnselen een direct gevolg zijn van het op grote schaal kap pen van bos, durft ze niet te stellen. 'Het is waarschijnlijk een combinatie van oorzaken. Maar dat doet niets af aan de regel: hoe meer bos, hoe meer wolken, hoe meer regen. En het is in ieder duidelijk dat je niet ongestraft zo hard mag ingrijpen in de natuur.' Een voorlopig hoogtepunt vorm de het bezoek aan de klimaat conferentie in Poznan in Polen, in december vorig jaar. 'Het was erg interessant om van dichtbij te zien hoe er werd onderhan deld. Om dat aan het publiek te tonen, hebben we allerlei filmpjes Poserend op een doorgebroken dam met voor internet gemaakt. Bijvoor beeld over de Nederlandse minis ter Jacqueline Cramer, aan wie we hebben gevraagd met welk onderhandelingsdoel zij daar was. De inhoud van de films was serieus, maar de toon een beetje grappig, omdat we vooral ook jongeren wilden bereiken.' Ook spraken ze er met de dele gaties van Congo en Sri Lanka, die uit twee respectievelijk vier leden bestonden. 'Die moesten de belangen van hun land verde digen. Andere delegaties beston den uit vijftig of zestig mensen Een compleet oneerlijke situatie. Hoe moet je tot goede afspraken komen, als het bij de onderhan delingen al mis gaat?' Deze ontdekking bracht Maas ertoe samen met enkele vrien den en studiegenoten aan de slag te gaan met Project Survival NL, een door het ministerie van VROM gesteund project waarin Nederlandse studenten fondsen werven voor leeftijdsgenoten uit Afrika. 'Negen Afrikaanse jonge ren zijn straks in Kopenhagen om de delegaties van hun land te versterken. Daarmee slaan we twee vliegen in één klap: meer jongerenparticipatie en meer slagkracht voor landen met maar weinig delegatieleden. Daarnaast hopen we met dit project ook meer media-aandacht te krijgen voor dit structurele probleem in internationale onderhandelingen.' erosie in Ma to Grosso in Brazilië. In Kopenhagen krijgt Maas het druk. Niet alleen met de begelei ding van dit project, ook assisteert ze er eerdergenoemde directeur uit Nicaragua met het schrijven en vertalen van stukken. Ze ziet er met spanning naar uit. 'Er staat veel meer op het spel dan in Poz nan. Er moet een opvolger komen voor de afspraken in het Kyoto- protocol. Dat betekent dat lan den keiharde afspraken moeten maken over C02-reducties en er geld op tafel moet komen voor de uitvoering van de plannen.' Het combineren van haar studie en alle vrijwilligerswerk is niet altijd even eenvoudig. 'Ik doe het er allemaal naast. Ik krijg er geen studiepunten voor of zo. Het is dan ook een kwestie van goed op de tijd letten en alles strak in te delen. Maar ik ben blij dat ik dit kan doen. Ik vind het leuk om praktisch bezig te zijn. En het voelt goed er bij te zijn en te kunnen bijdragen aan een betere wereld.' (De filmpjes die Maas samen met de andere ambassa deurs van FairClimate in Poznan heeft gemaakt, zijn op internet te zien: http://www.fairclimate.nl (klimaatjournaals I t/m V). De documentaire La gente y el medio ambiente die ze met haar vnend in Nicaragua maakte, is te vinden onder http://www.vimeo. com/7794088) Joop Rommets De laatste Texelse kappen wer den waarschijnlijk kort na de Tweede Wereldoorlog gedragen. In de jongste uitgave van de His torische Vereniging staan er een paar foto's van. Verder een geïl lustreerd verhaal over kapitein ter zee Frangois van Aersen van Sommelsdijck, die in december 1693 een ruzie kreeg met schip per Claes Koddes die zo hoog opliep dat hij de schipper met zijn degen in de nek stak. De man overleed aan zijn ver wondingen, maar de carrière van de kapitein heeft er niet onder geleden. Een verhaal over vriendjespolitiek. Ook aandacht voor de brand die op 20 sep tember 1963 hoeve De Her tekamp verwoestte. Deze en andere verhalen staan in het blad dat voor €6,25 te koop is bij de boekhandels. De schipper van het in de vorige krant genoemde binnenvaart schip Alm wees ons nog op enkele bijzonderheden omtrent het transport van hout uit de Dennen. Zo was de lading van de Alm bestemd voor Willemsen Naald hout in Cuijk, de grootste hout zagerij in Nederland. 'Daarbij wil ik nog opmerken dat wij met ons motorschip Alm het schoonste vervoermiddel van Europa zijn, omdat onze motoren zijn uitge rust met SCR-katalysatoren en een gesloten roetfilter dat alle fijnstof en roet eruit filtert. Zelfs zo goed dat TNO het niet meer kon meten. Wij hebben ruim 1150 ton stammen vervoerd met een gasolieverbruik van amper 1750 liter. Ik kan me nauwelijks voor stellen dat een vrachtwagen dat schoner of goedkoper kan.' Het college wil het aantal uren van wethouders Marian Merkel- bach en Nico Kikkert de komen de vier maanden uitbreiden. Zij hebben het drukker omdat ze tot het eind van de huidige college periode ook de portefeuille van Peter Bakker voor hun rekening nemen. Voorgesteld is de werkweken op te trekken van 27 naar 36 uur per week. Het plan wordt komende donderdag in de commissie Mid delen besproken. De extra uren kosten bij elkaar €16.000,- en dat is volgens het college op te van gen binnen het budget voor loon kosten aan de wethouders. In de praktijk draaien de wethouders overigens meer dan 36 uur per week. Merkelbach heeft sinds het vertrek van wethouder Bakker duurzaam heid, milieu en de nieuwbouw van het Maritiem en Jutters Muse um erbij gekregen. Kikkert heeft sindsdien ook de gemeentelijke financiën, openbare werken en de haven onder zijn hoede. Bak ker vertrok in verband met ziekte. Hij kreeg een half jaar geleden al het dringende advies te stop pen, maar bleef aan totdat het college na de installatie van bur gemeester Francine Giskes weer compleet was. De tijdelijke uit breiding loopt vooruit op plannen van de gemeente om het aantal uren van de wethouders in de nieuwe collegeperiode permanent naar 27 naar 36 uur te verhogen. De gemeente heeft daar in januari opnieuw overleg over met de pro vincie. Dan wordt ook de recent uitgevoerde bestuurskrachtme ting in de strijd geworpen. Uit dat onderzoek kwam eerder dit jaar naar voren kwam dat de gemeen te veel werk op haar bordje heeft liggen. Op verzoek van de Texelse Courant hield Riet Veenendaal, sinds jaar en dag betrokken bij de organisatie van Ouwe Sunderklaas in Den Burg, een week lang een weblog bij. Over de juryleden, de nieuwe knie van Jan, een koek-en-zopie- tentje, warme chocolademelk en koud weer. Het complete weblog is te lezen via www. texelsecourant.nl. (Vrijdag) en dan nog wat andere din getjes doen. Zoals de laatste juryleden voor de kinderjury van Ouwe Sunderklaas bellen. Natuurlijk weet ik zeker dat iedereen dit jaar weer meedoet, de groep is niet alleen gezellig maar ook heel constant. Maar toch ieder jaar maar even bel len, je kunt niet weten. Er is zoiets als de Mexicaanse griep. Maar alle juryleden zijn dit jaar weer van de partij. Behalve Jan dan, die elk jaar de inschrijving doet. Dat neem ik deze keer zelf op me (leuk!). We (Gerard van der Kooi, Lies Kooiman, Aat van Heerwaarden en ik zei de gek) hebben dit jaar weer een hele leuke medaille uitgezocht. En totaal 50 stuks besteld. Lekker veel, maar meestal ook nodig omdat de meespelende groepen bij de kinderen steeds groter worden. En iedereen in een winnende groep krijgt een medaille. (Zaterdag) Vanmorgen kwam Jan, met zijn hopelijk nu goed gerepa reerde nieuwe knie, thuis uit het ziekenhuis Zoon Marco heeft hem opgehaald en dat ging zo voorspoedig dat zij een uur eerder dan gepland op Texel waren. Ik stond net onder de douche met kleinzoon Youri! Het record aankleden werd dus ter plaatse gebroken. Maar het was het waard: het was heerlijk Jan weer in zijn eigen stoel te zien zitten. Kort daarop werd Youri opgehaald en zaten we zomaar even met zijn tweeën. Echter niet voor lang want er moesten medicijnen worden opgehaald. Onderweg naar de apotheek kwam ik Gerard van der Kooi tegen, die mij vertelde dat hij toch wat afzeggingen had voor de volwassenenjury. Gerard had zelf al wat ideeën, maar ter plaatse verzonnen we nog een paar namen van mogelijke invallers. Gerard belt ze en dat A- komt ongetwijfeld goed. Thuis gekomen moesten de laatste Sinterklaascadeautje worden ingepakt en meldde het eerste ziekenbezoek zich. Met een glas wijn en een goed gesprek werd het zomaar kwart voor zes en moest ik op een holletje naar de andere Texelse opa en oma waar de Sint weldra zijn opwachting zou maken. Jeetje, wat is dat nog een leuk feest, met vier kleinkinderen waarvan zelfs de oudste nog voor 100 procent gelooft. (Zondag) Voor vandaag staan er slechts twee dingen op de agenda: Jan en deel 2 van de Millenniumtri logie. Heerlijk! (Maandag) Peter van der Voort herin nerde mij eraan. Hij wil proberen dit jaar toch ergens een koek- en-zopie-tentje in Den Burg te laten verrijzen. Nu is het uitden ken van een plan vaak makkelij ker dan de uitvoering Temeer omdat Peter en ik zo vast als een huis bij de inschrijving en de jurering staan. Toch denkt hij het mogelijk te maken. Daar voor is nodig: 15 liter chocomel en pak weg 110 bekertjes, (das niet het moeilijkste gedeelte, Peter haalt en sponsort dit), een potige oom of tante die dit rond half vijf in het Scoutinggebouw warm maakt, in thermosflessen stopt en vervoert (met het van gen van deze persoon is Peter bezig), een plek in Den Burg waar dit wordt uitgedeeld (Bui enradar ook even raadplegen voor een droge, windvrije plek) en wat hulp bij het inschen ken (staat Nadieh Reiding met vriend garant voor). Ik wacht het maar af, maar denk warem pel dat het Peter gaat lukken. Zelf moet ik trouwens even niet aan chocolademelk denken. Ben sinds gisteravond, op zijn zachts gezegd een 'beetje mis selijk'. Zou het aan de tweede griepinjectie kunnen liggen die ik gistermiddag heb gehad? (Dinsdag) Vandaag ook nog even con tact gehad met Aat en Netty van Heerwaarden. Geweldige men sen. Doen heel veel, maar het liefst op de achtergrond. Dus, hoewel al op zekere leeftijd, onmisbaar in vele organisaties. Zo verzorgt Netty elk jaar de kleding van de juryleden. Dat betekent: voor 12 personen hoe den (afstoffen?), capes en linten wassen, strijken, eventueel ver stellen of vervangen en alles uit gehangen bewaren. Terwijl dui zendpoot Aat schrijfborden en jurylijsten controleert en kopi eert, eventueel nieuwe pennen en potloden aanschaft, plastic bekertjes en een (koffie)juttertje haalt en zorgt dat alles op tijd in De Lindeboom is. En op Ouwe Sunderklaas is hij de hele avond in touw om, altijd stralend, de jury vari alles te voorzien. (Woensdag) Peter van der Voort belde: het warme chocolademelk schen ken gaat door. Hij heeft Mar- tijn Huisman bereid gevonden het voortouw hierin te nemen. Martijn koopt en verwarmt de chocomel, schenkt deze over in thermosflessen en brengt het met een bolderwagen naar 'ergens in de Weverstraat'. Waar dit precies wordt, bekijken ze ter plaatse. Dat zal ook afhanke lijk zijn van het weer. En over dit laatste gesproken: ik heb van daag even op Buienradar geke ken en je hoort mij niet klagen. Winderig nat of guur wordt het waarschijnlijk niet. Wel koud, maar daar kunnen wij ons op kleden. En als Aat dan ook nog een druppie Jutter door de kof fie doet... (Donderdag) En wat de toekomst brengen moge? Elk zichzelf respecterend dorp heeft een dorpscommis sie. En elk zichzelf respecteren de dorpscommissie organiseert Ouwe Sunderklaas. Mogelijk gaat de dorpscommissie dus in de toekomst de organisatie van ons overnemen. Ik wens nu al, vanaf deze plaats, dat zij er dan net zoveel plezier aan gaan beleven als wij. De week van... Suzanne Maas Oud-Texelse Suzanne Maas is de volgende blogger in de serie De week van... Zij is deze en volgen de week in Kopenhagen, waar ze betrokken is bij de mondiale klimaatconferentie. jongeren centrum

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9