smsn Woutershok: 'De wens van een vader' Cocksdorp: paard in kamer TEXELSE 11 COURANT Oudeschild: molenaar, kat en buikschilderen Oosterend: 'Sieme hep seit dat-ut goed is' DINSDAG 15 DECEMBER 2009 De naam De Graaf wordt al 38 jaar in één adem genoemd met Kampeerterrein 't Woutershok. Het bedrijf aan de Rozendijk is officieel tien jaar van de familie, maar heeft altijd eigen gevoeld. 'Het streven is altijd geweest het te kopen', zegt Ger de Graaf (60). Ger's schoonvader Dirk van der Vliet begint in 1963, in dienst van Staatsbosbeheer, als beheerder van de camping. Op de ruim vijf hectare in het bos kunnen mensen bewijzen dat ze goed kunnen kam peren en de natuur geen schade toebrengen. In 1971 wordt Ger de assistent van zijn schoonvader en zo wordt de naam De Graaf ver bonden aan 't Woutershok. 'Van 1 april tot 1 november ben ik altijd aan het werk geweest. Het bedrijf is altijd mijn lust en mijn leven geweest. Het voelde alsof het van onszelf was. Dat gevoel heb ik altijd gehad, 't Woutershok is gewoon mijn passie', zegt Ger. De tijd dat hij aan het werk is, zorgt zijn vrouw Margriet (52) voor hun twee zoons Ricardo en Patrick. 'Ik heb de jongens eigenlijk niet zien opgroeien. Dat heeft Margriet goed opgevangen, ze zorgde thuis over al voor. En in de winter werd dat weer rechtgetrokken', zegt Ger. Als het gezin twintig jaar geleden verhuist naar een huis naast het kampeerterrein, worden de lijntjes korter. Vaste gasten zien de jon gens opgroeien, terwijl ze met de bolderwagen kranten rondbrengen en spelen. Patrick: 'We stapten op de fiets en gingen onze vriendjes zoeken. Ik vond het altijd geweldig op de camping en liep toen al te brullen dat ik het wilde overnemen. Je hebt hier alles wat ik mooi vindt: de natuur, de mensen en het voort zetten van een familiebedrijf.' Maar dan besluit Staatsbosbeheer in 1995 dat het kampeerterrein niet hoort tot de kernactiviteiten en zet het te koop. Het is een tijd span nend. 'Je bent vijftig en hebt twee opgroeiende kinderen. Wat moet je als je geen werk meer hebt? Ik had de vrijheid geproefd en veel opge bouwd met vaste gasten. Het voel de al eigen maar we moesten er hard voor knokken om 't Wouters hok echt in handen te krijgen', zegt Ger. Het lukt in 1999, nadat het in handen is geweest van Natuurver- emging Nivon. Na de aankoop gaat het snel. Vernieuwingen worden doorgevoerd en Ricardo (29) en Patrick (25) komen op de loonlijst. De oudste zoon doet de boekhou ding, de administratie en verzorgt het commerciële beleid, Patrick verzorgt het onderhouds- en bui tenwerk en maakt foto's voor de website. 'Ze moeten het niet voor ons doen en het moet geen ver plichting zijn, maar dit is natuurlijk de wens van een vader. Het is van jezelf en het blijft van de familie. Als onze vaders dit hadden mogen beleven...', zegt Ger. Komend kalenderjaar treedt Patrick Naam: Kampeerterrein't Wou tershok Bedrijvigheid: Kampeerterrein Bestaat sinds: 1963. Vanaf 1999 in eigendom Opgericht door: Staatsbosbe heer, met als beheerder Dirk van der Vliet Huidige eigenaar: Ger en Mar griet de Graaf Een familiebedrijf aanmelden kan via tel. 362620 of via redactie@texelsecourant.nl. toe als vennoot en er wordt geke ken of ook Ricardo het bedrijf in gaat. Hun ouders zijn heel trots op ze, maar de entree van de jongste generatie verloopt niet altijd soe pel. Ger geniet ervan dat zijn jon gens hem achterna gaan, maar vindt het moeilijk de zaken uit han den te geven. En alle drie zijn ze perfectionistisch en hebben ze hun eigen kennis. 'Ik vind het erg leuk dat ze samenwerken, maar het botst wel eens tussen mijn drie mannen. Ger heeft de ervaring en de jongens hebben ervoor geleerd, maar als ze het uitpraten is het snel weer goed', zegt Margriet. Dat de discussies het normale geluidsni veau overstijgen, nemen ze daarbij voor lief. 'Het gaat wel eens hard tegen hard, maar dat is juist omdat we alles goed willen hebben. We hebben alle vier een eigen mening en we laten altijd het achterste van de tong zien. Soms is dat moeilijk, maar er komt altijd iets positiefs uit', zegt Ricardo. Waar hun privéleven begint en het werk eindigt is niet duidelijk. Het loopt al jaren door elkaar heen en dat is met de overname niet anders geworden. Ricardo: 'Je praat onbe wust toch over het bedrijf, daar ontkom je niet aan. Daar maak ik mezelf ook schuldig aan, omdat ik niet thuis woon is het juist handig dingen af te stemmen als we elkaar zien. En dat is ook met kerst en verjaardagen.' Niemand maakt daar een probleem van. Margriet: 'Het hoort bij ons, het is ons leven, 't Woutershok zit zo ingeweven door de familie, dat het met te scheiden is.' Tekst en foto Imme Bakker Gezelligheid vierde hoogtij bij Ouwe Sunderklaas in Oude schild, voor, tijdens en na het speuien. 'Bij de kinderen waren dit jaar wat minder voorstellin gen, maar wat gespeuld werd, was super', aldus de jury. Ook bij de volwassenen stemde de opkomst van 22 voorstellingen tot tevredenheid. De kwaliteit was volgens de jury dermate hoog, dat pas na langdurig beraad de winnaars werden gekozen. Er kwamen in Skil 37 kinderen in actie. Ook heel jonge deelnemers, zoals de uitbeelding van molenaar Willem Keijzer. Het nieuwe strandje achter de jachthaven werd meer dere keren gespeeld en de katten die in de Barentszstraat werden beschoten. Er kwamen van alles uit het dorp voorbij, zoals de kleed jes van havenzicht, het scheiden van het afval, de AED, kerstverlich ting en het dorpssteunpunt. Kinderen van de GO konden niet te klazen door drukte van ouders met de kerstmarkt en er waren voor stellingen over het Waddenstrandje van 'sjeik' Nauta en over zeldzame diersoorten, zoals de sneeuwuil, een olifant en giraffen. Er werd gespeuld over krabben vangen, een cruiseschip voor de haven, verhuizing Jaap en Corry, criticas ter Robert Frido Boom, molenbio toop contra museum, de strijd over viszaken op Skil en het vergeten ontbijtje bij de Spar op het Bol werk. Volwassenen speulden over Arend Witvliet als 'opper' bij de recon structie van de Heemskerckstraat, het speulerserum voor de jeugd, buikschilderen voor zwangere vrouwen bij Starworks en parkeren en meer van RAB. Sieb Schellinger gaat er volgens speulers mee heen Andere onderwerpen: verhuizin gen, ballotagecommissie. Adn en Ria verhuisd van de haven naar het industrieterrein. Verder: Adri 'in de lift nu' voor uitkijk over de diek, de peuterspeelzaal, Bets Soosa-tour met de ouderen van Skil op fietsocht, de ouderwetse kleedjes en tafeltjes verdwijnen bij Haven zicht, scheiding van huisvuil, de IJsclub is er nog niet als er een nieuwe keet moet komen bij de baan, niemand op het steunpunt van Skil en de omstreden hoogte van het nieuw te bouwen museum contra de molen. Uitslag: Jeugd Enkelingen. 1 Reina (Floor Visser): 2 De ontkwetsbare kat (Juup Bies boen: 3. De molenaar Willem Keyzer (Moos). Paren: 1Krabbenvissen - Sven en Marlou Schagen; 2. Jaap en Corry verhuizen - Anouk Smit en Inge Betsema; 3 Broodnijd - Pelle Boom en Tess Zegel Groepen:"! Tropisch Texel - Sloerd de Vries. Chns Boekei. Wesley vd Slikke, Skeg en Jorg v.d Vis, 2. Poezen in de Barentzstraat - Marit Krijnen, Jelte. Mirthe en Jeff koopmans. 3 Cruise schip - Kelly de Jong, Jelle en Femke de Porto, Jari. Asha en Duco Zijm Volwassenen: Enkelingen: 1. Straat ver lichting, 2. Molenbiotoop: 3. Paren: 1Uitzicht van Adri en Ria, 2. Afval scheiden; 3. Service steunpunt Groepen: 1 De ballotage commissie; 2 A.E.D. in 't Skiltje; 3. De kleedjes van Havenzicht. Meest originele voorstelling. Arend Wit vliet. Meest actuele voorstelling: Red de peuterspeelzaal. Foto's Ouwe Sund De foto's over Ouwe Sunderklaas zijn gemaakt door. Bert Koning (Oude schild). Olivier Schilling/Texel Images (Den Hoorn), Pip Barnard (Ooste rend), Jeroen van Hattum (De Cocks- dorp), Joop Rommets (Den Burg) en Gerard Timmerman (De Waal en De Koog) Buis Hors De begroeide buis die Gerhard Cadée aantrof op de Hors, zou best eens uit Indonesië kunnen komen. Dat valt af te leiden uit het telefoontje van mevrouw Devoldere uit Heerenveen naar de redactie. 'Koraal heeft mijn interesse. Mijn zus heeft koraal opge stuurd uit Indonesië en die zagen er precies zo uit als op de foto. Het betreft stukken fossiel koraal.' Een dochter die haar moeder om legitimatie vraagt, 'zeemeermis- sen' die zich aanbieden als hulp van de Poldermiss en volleybal vrouwen die zich te buiten gaan aan bitterballen. Het waren typisch Durper zaken die tijdens Oude Sunderklaas in De Cocks dorp werden gespeuld. Het is even draaien en keren, maar dan staan de paarden Wodan en Donar van Maarten Boon in de woonkamer. De dieren zijn op levensgrote wijze nagebouwd en dat maakt het voor de speulers wel zo leuk om de huiskamers te betre den. Toeschouwers reageren even eens venast als de gevaartes hun intrede doen. Gespeuld wordt hoe Boon de die ren na 20 jaar trouwe dienst naar een zorgboerderij wil brengen, maar de paarden hebben daar weinig zin in en protesteren. De replica's zijn beduidend jonger dan de echte dieren. De verf is nog niet droog en moet na afloop van de kamerdeur worden gewreven maar dat zijn zaken die erbij horen met Oude Sunderklaas. De viering van het 175-jarig bestaan van de polder, de ruzie rond de vuurtoren en een groepsfoto die van familie Boon werd gemaakt, waren onderwerpen die meerdere keren werden gespeuld. 'Jan Heemskerk' en 'Mariska Poth' komen vertellen dat de Bonenfoto helemaal niet voor een jubileum boek over de polder is. 'Heems kerk' heeft er als oud-hoofdredac teur van de Playboy een heuse naaktkalender van gemaakt. Een groep meiden laat teleurgesteld weten dat ze te jong zijn om pol dermiss te zijn. Bezorgd vragen ze zich af of ze bij het 200-jarig bestaan met te oud zijn. Een groep jonge kinderen loopt als miss verkleed en drie volwassen 'zeemeermissen' bieden zich aan als hulpjes van poldermiss Lyanne Hooyschuur. Subtiel is een voorstelling over Ingrid Saai die begin juni bij de Europese verkiezingen in De Cock sdorp bij het stembureau zat en haar moeder naar huis liet gaan om haar paspoort op te halen, zodat ze zich kon legitimeren. De boodschap van het spel is dat regels wel eens te buitensporig kunnen zijn. Subtiel met een ondertoon is een voorstel ling van twee dames die het bedrijf Talentontwikkeling Texel DC heb ben opgezet. Zij hebben foto's van diverse vor men van vandalisme in De Cocks dorp bij zich. Kladderaars wordt gewezen op taalfouten in graffiti en onbekenden die clandestien met caravans over het strand hebben gescheurd, krijgen ook een veeg uit de pan. 'Dat kan allemaal beter', aldus de talentontwikkelaars. De klare pakken melk die speciaal voor enkele Durpers zijn gemaakt. Het aantal deelnemers was lager dan een jaar geleden. Bij de jeugd speelden 45 kinderen in totaal 14 voorstellingen. In 2008 deden 53 kinderen mee en waren er 21 voor stellingen. Bij de volwassenen deden 47 mensen mee, 22 minder dan verleden jaar geleden. Zij ver zorgden 18 optredens en dat waren er 5 minder. Bij de volwassenen kon de terug gang worden verklaard doordat er minder grote groepen en veel meer paren waren. Bij de jeugd was, ondanks de terugloop, toch nog circa de helft van Durperhonk ver tegenwoordigd. Wat meer zorgen dames stallen laarzen en schoenen uit in de woonkamer. Wie iets past, mag het aantrekken, maar tot teleurstelling van de dames zijn de daders natuurlijk in geen velden of wegen te bekennen. Zoals gebruikelijk in De Cocksdorp blijven de huiskamers niet geheel gespaard al valt het mee dit jaar. Uit een prijswinnende haan van Peter van der Gracht, die bijzondere eie ren legt met oplossingen voor Dur per problemen, spuit opeens een straal water en er gaat een trekrotje af. Meerdere voorstellingen zijn zo opgebouwd dat diverse Durpers door de mangel kunnen worden gehaald. Zo produceert een robot koe van ijsboerderij Labora kant en baarde, was dat het aantal huiska mers waar gespeuld kon worden dit jaar niet zo groot was. Het niveau van de voorstelling leed er niet onder- dat was hoog. Jeugd: Enkelingen: 1. Bart Boon. 2. Pol dermiss Paren: 1 Voetballers, 2 Vuurto ren, 3. Afval van Plastic. Groepen: 1 De Missen, 2. 25 Jaar Vriendschap, 3. Vuurto ren open. Volwassenen: Enkelingen: 1 Koortje van Karen Paren: 1Schapen van Frans Koom. 2 Bonen bloot. 3 Talentontwikkeling. Groepen: 1 Maarten Boon en zijn paar den, 2. Robotkoe i|sboerderij, 3. Straat versieren tijdens Polderfeest. Aanmoedigingsprijs: Afvalscheiden op Texel Wisselbeker: Schapen van Frans Koom. Opgebroken straten, de nieuwe kinderopvang en de nieuwe fiet senwinkel van Arie Kooger ('Ariekrentenarie') waren favo riete onderwerpen in Oosterend. Veel gespeeld werd ook café De Kroonprins, dat er niet best van af kwam. Zowel bij de jeugd als bij de volwassenen werd het café fel bekritiseerd. Het niveau van de Oosterender voorstellingen lag hoog, dat lijdt geen twijfel. Er was duidelijk veel werk gemaakt van tekst, kostuums en enscenering. Ook de verstaan baarheid was over het algemeen goed, al gaat er in het gedrang natuurlijk wel eens iets verloren. Hoewel het niet zo druk was als je op zaterdagavond zou mogen ver wachten, ontstonden op zeker moment zelfs rijen van voorstellin gen, wachten op hun beurt. Het zeer talrijke publiek kwam ogen en oren tekort, zeker omdat Ouwe Sunderklaas een ontmoetingsplek is waarbij alle voorstellingen besproken en van commentaar voorzien moeten worden. Ditmaal riepen veel voorstellingen ook vragen op. Want hoewel de kwaliteit hoog was, waren de onderwerpen vaak zo plaatselijk dat ze niet voor iedereen meteen even duidelijk waren. Het is dan ook de vraag of burge meester Giskes, in het kader van haar inburgeringcursus door ere burger De Graaf op sleeptouw genomen op toernee langs alle dorpen, veel van de onderliggende boodschappen zal hebben meege kregen. Zelfs voor de Oosterenders onder het publiek waren deze niet altijd even duidelijk. Dit geeft wel aan dat Ouwe Sunderklaas 9en welkome uitlaatklep is die de Oos terenders graag aangrijpen om commentaar te leveren. Het is goed om te zien dat dit gebeurt zonder aanziens des persoons, maar altijd zonder kwetsend te zijn. Zelfs de aangesprokene zelf kan er doorgaans, zij het enigszins wrang, om lachen. Zo kwam café De Kroonprins, waar het bier lauw is, de kroketten hol en waar de kinderen met Sintem aarten een halve frikadel krijgen, er niet best van af. Een door het dorp rondwarende geest van het verle den vroeg zich af waar de gezellig heid van het dorpscafé van vroe ger, Het Cafeetje, was gebleven. Ook een rondrijdende patrouille wagen, die op zoek was naar belangrijk nieuws, speurde (ver geefs) naar activiteiten in De Kroon prins. Overigens was het met de drukte op straat misschien niet zo'n gelukkige keus om voor deze voorstelling een echte auto te gebruiken. Door de jury werd deze groep als beste speler beloond met de wisselbeker, die dit jaar voor het eerst werd uitgereikt. Een aantal voorstellingen, zoals het Ganzendorp en De Huiskamer van Meta Maas. bespraken meer dan één onderwerp. Ook daarbij kwam de opgebroken Vliestraat en de val die Jan Brouwer daarbij maakte, ter sprake. Zijn kapotte fiets had hij kwijt gekund bij de nieuwe winkel van Arie Kooger, die reclame maakte met zijn speciale 'Arie Vierdaagse': de eerste dag breng je je fiets, op de tweede wordt hij gemaakt, op de derde kom je hem weer halen en op de vierde verloopt de garantie. Veel applaus oogstte ook de geest van 'ome' Sieme Keijzer, die was neergedaald om eens te kijken hoe het in 'zijn' dorp toeging. De Oos terenders kunnen rustig gaan sla pen, want 'Sieme hep seit dat-ut goed is.' Uitslagen: Jeugd - Enkelingen: 1.Werkman in de Vliestraat (Iso Kooger). Duo's: TPanna- veldje voor of tegen (Anoek en Babette Cldering); 2.Eieren stalletje: geld weg (Inze Wetsteen en 3.Peperbussen/pepermo- len (Nikky en Indi Douma), Gaffitti op de skatebaan (Jeroen Vlaming en Dennis Nie- pel). Groepen: 1.Halve frikadel bi| de kroonprins met Sint Maarten (Jelmer en Sanne Vlaming, Paul Eveleens, Kevin en Rosan van Helden, Joran Vlaming, Jeanine van der Vis, Maaike Bremer); 2.Werk aan de BSO (Hans Daalder. Jurre Daalder, Jacob Vlaming, Merijn Bakker. Jari van Dijk), 3.Bejaarden museumdorp (Sieb en Thies van der Vis, Hessel Bos en Daisy en Kees Jimmink) Volwassenen - Enkelingen: 1 Sieme Keizer: Engeltje van SVO (Edgar Klippel); 2,Troelemeier van Oosterend (Fred van Helden), 3.Geest, Cafeetje ter ziele (Lize Vlaming). Duo's. 1. Fietsen makers "Arie krentenArie' (Cees Ans Trap en Jaap Kooger); 2.Els Whyte en Ploeg: 'Oosteren ders ploegen voort' (Jan Bloem en Ko Vinke); 3.Huiskamer bij Rob en Meta Maas (Annegreet van der Vis en Marjan Brou wer) Groepen 1 .Patrouillewagen van Oosterend (Sil en Robert van Dijk. Gideon Boogaard, John Drijver en Jasper Boks): 2.Trappetje gestolen 'Dirk Oorlog' (Han- neke Drijver. Marijn de Wolf, Rianne Drijver. Rutger Zoetlief en Anmka Kooger); 3.D O O P. DVD verkoop (Betty Boks, Kann Nauta. Els Whyte en Lisette Daalder) Patrick, Ricardo, Margriet en Ger de Graaf met gezins- en bedrijfshond Sepp.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 11