Diversiteit viert hoogtij bij speulen in Den Burg TEXELSE 15 COURANT De Waal: 'Draag steentje bij aan pad kerkmuur' De Koog: 'Camping van het jaar, maar nu zijn de rapen gaar' DINSDAG 15 DECEMBER 2009 Kwaliteit, inventiviteit en diversi teit. Dat waren de sleutelwoor den voor Ouwe Sunderklaas in Den Burg. Opvallend was het bijna geheel ontbreken van favo riete onderwerpen. Gevolg was dat er veel te genieten was voor de toeschouwers, die ondanks het (water)koude weer in groten getale waren komen opdagen. TESO, de gemeentepolitiek en het reilen en zeilen van de burgemees ter. Er waren jaren dat ze Ouwe Sunderklaas domineerden, zeker bij de volwassenen. De verwach ting bestond dat vele look-a-likes van Gerbrand Poster en Hielke Bruining hun opwachting zouden maken, maar dat viel erg mee. De speulers hadden zich laten inspire ren door een scala aan onderwer pen. Het verbod om kerstbomen op straat te plaatsen, de ambitieu ze plannen van Texel Energie, de verhuizing van Jan en Paula naar het voormalige politiebureau en het apart inzamelen van plastic afval werden een paar maal gespeuld. Maar omdat de uitvoenng sterk verschilde, had de verveling geen kans toe te slaan. Het was al vroeg druk. De speulers konden vanaf kwart over acht hun nummertje ophalen, maar velen meldden zich al vóór achten bij de inschrijving. Voor de organisatie reden het spel al om acht uur te laten beginnen. Een begrijpelijke beslissing, maar gevolg was dat mensen die precies op tijd waren de eerste voorstellingen misliepen. Opvallend was dat er niet één grote wagen meer door Den Burg reed. Een heel verschil met een jaar of twintig geleden, toen er soms wel tien of meer zulke voor stellingen te zien waren. Dat zei niets over de uren voorbereiding die de speulers ervoor over had den, want de meeste speulers had den er weer veel werk van gemaakt. Zoals de* groep die een ingenieus apparaat ten tonele voerde waar mee energie kon worden gewon nen en dat grote rookwolken uit braakte. Anderen hadden een compleet restaurant - Katha Rina- hoeve - ingericht, gespecialiseerd in gerechten waarin in de duinen levende wilde katten zijn verwerkt: katerspek, katé, entrekat, biefstuk van de poes en vele soorten pan- nenpoezen. Toeschouwers die dat wilden, mochten zelf met een buks schieten. Meerdere speulers gin gen in op de afvalscheiding, waar bij één als het skeidtiem door het leven ging en anderen de discretie afvalbak presenteerden, voor de hoesjes van seksfilms. Een andere groep verbeeldde Texel als oplaadstation, naar een idee van de WV, waarbij de gasten/ patiënten een ingnjpende behan deling kregen, geleid door dokter De Waal. Prachtig in z'n eenvoud was het drietal dat een pleidooi hield voor het behoud van het hou ten boerenhek. Visueel erg grappig was dat ze eerst een met stro gevulde overall over een hek slin gerden en er vervolgens zelf achter gingen staan, waardoor het leek alsof ze er op zaten. Veel dreiging ging aanvankelijk uit van de dood gravers die in een zwarte auto kwamen aanrijden en een zwarte kist met zich meevoerden. Daarin bleek een kerstboom te liggen, een verwijzing naar het verbod op kerstbomen. Ook muzikaal waren er hoogstandjes. Zoals van de groep Sunder Krediet, die terug blikten op hun voorstellingen van de afgelopen jaren en in verband met de kredietcrisis hun gewonnen prijzen bij opbod verkochten. Het gezelschap zong er een prachtig lied bij. Het meest verrassend waren de speulers die als enige een onder werp bij de horens hadden gevat. Zoals het duo dat de vergrijzing van het Koninklijk Texels Fanfare corps aan de orde stelde. De twee schetsten een schrikbeeld, van een intocht van Sinterklaas met niet meer dan twee muzikanten: één met een trommel en één met een cassetterecorder waar marsmuziek uit schalt. Gissend naar de oorzaak stelden ze vast dat het met aan de muziek kon liggen: 'Vroeger was het bagger en was het korps hart stikke groot, nu is het modern en komt er niemand meer.' Leuk was ook de titelstrijd bij de handboog schutters, waar de Baron (de bij naam van Henk Witte) na vele jaren eindelijk was onttroond door de Expert, een verwijzing naar de win kel van de nieuwe kampioen, Gert- Jan Schoorl. Sinterklaas en Zwarte Piet waren even terug om te reage ren op klachten dat ze zich er bij de intocht in Oudeschild met een Jan- tje-van-Leiden van af hadden gemaakt. Teneur was dat er met zo moest worden gezeurd: het Spaan se gezelschap had het hartstikke druk en bovendien was de Sint net aan zijn meniscus geopereerd en had Piet last van zijn rug. Ouder wets hard was de Texelaar die voorbijgangers testte op hun ken nis van het Tessels dialect. Wie zakte, werd zonder pardon op een extra boot naar de overkant gezet. Actuele waarde had de man die zich als theaterproducent Robert Matser verontschuldigde dat de voorstelling Alexander was uitge steld 'omdat de prins nog niet durfde'. De 'echte' nieuwe burge meester, die in gezelschap van ereburger Harry de Graaf sfeer kwam proeven, zag zichzelf terug in een voorstelling waarbij ze samen met haar voorganger de gemeenteraad en het college door nam. Voor alle leden en kandidaten had ze een alternatief: partijgenoot Frans Visman. Terug van weggeweest was het koek-en-zopiekraampje in de Weverstraat, waar iedereen gratis koek en warme chocolademelk kon krijgen. Een traktatie die gretig aftrek vond. al waren er ook toe schouwers die niets anders wilden dan bier. Sommigen hadden zich er al vroeg op de avond flink aan gelaafd en trokken luid brullend over straat, zonder enige aandacht voor de voorstellingen te hebben. Bij de jeugd, die 's middags tussen vijf en zes uur speelde, werden de voorstellingen in de Parkstraat soms onderbroken door auto's die er koste wat koste door moesten. Dat was ook de organisatie opge vallen. Volgens woordvoerder Riet Veenendaal wordt overwogen het looprondje volgend jaar in te kor ten en te beperken tot de Binnen- burg en de Weverstraat (waarbij de winkel van Action het keerpunt vormt), ook al omdat het huidige rondje voor de jongste kinderen wel erg lang is. Bijkomend voor deel is dat de deelnemers elkaar tegenkomen en elkaar dus kunnen bekijken. De animo bij de jeugd was dit jaar iets minder dan voorgaande jaren. Dat was vooral het gevolg van het ontbreken van twee grote groepen die anders altijd meedoen. Maar ook hier was de kwaliteit goed, al was de variatie iets minder groot dan bij de volwassenen. Het kerst bomenverbod en de her en der op het eiland gesignaleerde vos waren als onderwerp favoriet. De jury merkte op dat het jammer was dat veel kinderen zich weliswaar had den verkleed - als cowboy, elfje, Mega Mindy -, maar dat ze niet meespeulden. Om het meedoen te stimuleren, stelden Boudewijn en Patricia Nieuwenburg van de Ouwesunderklaaswinkel voor elke deelnemer een cadeautje beschik baar. Erg druk was het na afloop in Question Plaza, waar de kinderen werden getrakteerd op feestmu ziek. De organisatie meldt dat de folklo- rebeker en de medaille voor Lieve heersbeestje (nr. 106) bij de prijs uitreiking niet zijn afgehaald. Da kan alsnog bij Aat van Heerwaar den, Meester Kraaistraat 8, tel. 313036. Uitslagen: Jeugd - Enkelingen: 1 Kaalslag in de den nen, 2.Groep voor Kids 2010: 3.Lieve heersbeestje. Paren: 1 .Zielige kerstbomen. 2 .Vossensprookje; 3,Opa's op het voetbal veld. Groepen 1.Texelse Scout: 2.Texel mijn (H)eiland: 3.Boerenwegkraampjes. Volwassenen - Enkelingen- 1.Texels: 2.Robert Matser. 3 Miep Kraak Paren/ trio's 1 .Ecotex; 2.Hek van de dam, 3. Jan en Paula und Peter Groepen. 1.Sunder Krediet; 2.Uitvaart kerstboom; 3 Skeidt team In De Waal liep dit echtpaar een dikke vergoeding mis, doordat buurman Jan de Haas teveel geld zou hebben gevraagd voor een leiding door zijn land. Onder het ogenschijnlijk rustige oppervlak van De Waal bleek zich tóch het nodige te hebben afge speeld. Dat viel af te leiden uit de onderwerpen waarmee speulers uit Texels kleinste dorp met Ouwe Sunderklaas kwamen aanzetten. Want er mag dan wel een nieuwe muur rond de kerk staan, het beloofde wandelpaadje ontbreekt. Volgens één speuler omdat de gemeente nog wacht op het geld uit IJsland en onduidelijk is wan neer dat terugkomt. 'Draag uw steentje bij voor de kerkmuur', gin gen speulers door het dorp. Ééntje reed zelfs met een kruiwagen rond om zijn zelfwerkzaamheid te etale ren. Hij had allerlei gereedschap en stond te popelen om aan de slag te gaan. Maar wat ontbrak, waren de stenen. De oplossing had hij ook. 'Doneer een steen voor de muur.' Elke Waalder kon zijn een stukje van het eigen plaveisel markeren, waarna de speuler de stenen per soonlijk er uit zou graven. Of ook de nieuwe parkeervakken eraan moesten geloven, bleef in het mid den. Twee prominente Waalders deden hun beklag over de kat van de buren. 'Het beest piest in onze nieuwe keuken (een echte Pieter Dros) en eet de gehaktballen uit de pan. Een fraaie act werd opgevoerd door een ringsteekster die met twee paarden voor kwam rijden. De Waal is wegens de kosten geschrapt uit het jaarlijkse rondje. 'We komen gratis en voor niets. Nemen zelf de bloemen en koffie mee. En we laten de straat schoon achter', ruimden ze ter plekke een hoop paarden- poep op. Een andere act met die ren betrof een gesprek tussen twee Waalders die zich een rashond hadden aangeschaft. 'Alleen het beste is goed voor onze Pasja.' Dus het dier mocht uitsluitend wor den gedekt door een andere ras hond. De bastaardjes uit de buurt hadden daar geen boodschap aan. Terwijl het stel stond te keuvelen, werd hun hondje van achter besprongen. Twee andere speulers deden hun beklag over de buren. Ze hadden erop gerekend dat ze duizenden euro's zouden incasseren als ver goeding voor de leidingen die bij de aanleg van het fietspad door hun tuin zouden worden gelegd. Maar doordat buurman Jan de Haas teveel geld vroeg, koos de gemeen te voor een andere route, over het land van een andere boer, die vol gens de speulers nu spekkoper was. 'HQ heet zo, maar wij zijn het haasje.' Over het te koop staande huis van Edo Kooiman werd vorig jaar al gespeuld. nu het nog steeds niet is verkocht, leverde dat weer inspira tie. Een gevangene sleepte aan zijn been een woning door het dorp. 'Ik kocht een huis in De Waal en heb levenslang.' Op het vlaggen valt in De Waal ken nelijk het nodige aan te merken, constateerden twee officiële vlag- controleurs. Ze deelden een lijst uit met daarop de officiële vlagdata. Bijvoorbeeld op 3 juni, als het Rotondefeest wordt gevierd. Een tweetal vermomd als de Diefstalle tjes, ging al graaiend langs de Waalder kraampjes. Opgewekter was een voorstelling van een jeug dige Waalder, die blij was met het opgeknapte speelveldje. Maar een ander speulertje klaagde dat de rest van de jeugd Ouwe Sunder klaas in Den Burg vierde. Dat er vorig jaar slechts tien voor stellingen waren, was voor iemand aanleiding om als 'de laatste speuler van De Waal' rond te gaan. Want met het vertrek van Jan Buis en andere Waalders, dunde het aantal speulers verder uit. Met jury lid Cora de Winter probeerde hij er, mijmerend over vroeger, nog een feestje van te maken. Maar er is hoop, zaterdag waren er dertien voorstellingen, een toename van dertig procent, zo werd bij de jury- post bij Hotel De Wael becijferd. Uitslagen: Kinderen: 1 Marco Witte weet met wan neer hij moet vlaggen (Sander en Niels); 2. Blij met het nieuwe voetbalveld (Thomas), 3. Waar zijn de andere kinderen (Demi). Volwassenen: 1Het huis van Edo; 2. De leidingen van de Sommeltiesweg; 3. Clea ning Texel. Wisselbeker: Pasja Folklorebeker Ringsteken. Koger speulers hadden aan inspiratie geen gebrek. Door iemand met een ijsemmer te lijf te gaan, had Frits 'Beer' velen aan een idee geholpen. Ook het ontbreken van een Medische Post werd gespeuld, de camping en bloembollenwinkel van de familie Kooiman, kerstbomen, Hielke, Frits Agter en andere Kogers kwamen voorbij. Jonge speulers hadden camping De Razende Bol nagebouwd, een chemisch toilet en de barbecue ontbraken met. Zelfs het tegelmo tief in het sanitairgebouw was tot in detail nagemaakt. 'De beste cam ping van het jaar, maar nu zijn de rapen gaar', doelden ze op de bol- lenwinkel die volgens de gemeente te groot is. Er was rijkelijk geput uit de vele publicaties over deze fami lie. 'Theo is de eerste BK (Bekende Texelaar)', ging een speuler rond. Leeftijdgenootjes gingen verkleed als kerstbomen door De Koog, als stil protest tegen het verbod op kerstbomen. 'De vandalen hebben het voor elkaar, geen bomen in de straat dit jaar.' De ijsclub van De Koog kreeg na het ontbreken van een goeie baan tijdens vorst vorig jaar een veeg uit de pan 'Op de kluunbaan van De Koog, hou je de voeten droog.' 's Avonds heerste op het dorps plein een drukte van belang. Meer dere 'ijsberen' gingen elkaar met een ijsemmer te lijf en de ijsklontjes vlogen in het rond. 'Mijn reputatie en gezicht naar de knoppen, toen voor mij de gele kaart werd getrok ken.' Hielke Bruining, handelaar in oud ijzer en 'schaduwredacteur' bij de Texelse Courant, startte de ver kiezingscampagne voor zijn Groep Kritisch Texel. Twee ooievaars schreven: 'Wij komen per TomTom naar De Koog, want de geboorte cijfers zijn daar met hoog.' Het kappen van bomen in de Duinroos straat deed extra zeer nu er ook geen kerstbomen mogen staan Het 'noodlijdende' duo Harry Wuis en Gerard Zoetelief droeg een doodkist door de straat. 'Met de erfpacht op mijn nek, leg ik jullie graag op je plek' en 'Met 14 rug gen veeg ik het niet rond, dus stop ik je voor weinig onder de grond' Naar aanleiding van de komst van voetballers uit Den Helder naar de voetbalclub, liepen drie 'kraaien' rond in het tenue van SV De Koog. De Mexicaanse griep had ook slachtoffers gemaakt onder speulers. 'Dit jaar onderwerpen zat, maar speulers liggen plat', sjouwde een groep zieken met een ledikant. Sportieve 50-plussers uit het dorpshuis speelden een partij tje tafeltennis. De hermandad bleef met buiten schot. 'In de Dorpstraat is altijd wat aan de hand, dus con troleren wij liever op het strand', liepen twee agenten rond. Anderen hadden zich als schemerlamp uit gedost. 'Het Koger verlichtingsplan is top. allemaal een ledje op je kop.' Een ander wilde doen gelo ven dat een Koger die een lintje had gekregen, dit met een glas (teveel) had gevierd. Jos en Paul Bakker, de tweeling die dit jaar vijftig was geworden, gingen rond met een collectebus. 'De Druppels gaan langs de deur, altijd samen, nooit een sleur.' De gepensioneerde huisartsen Coutinho en Eissen pakten hun oude beroep weer op. Toeristen die zonder afspraak niet in de art- senpost in het PHH terecht kun nen, behandelden ze met hun van tweedehands matenalen gemaakte mobiele artsenpost. 'Ik loop dan wel richting tachtig, maar vind het plakken van pleisters prachtig.' Pleisters plakten ze drie keer en een gipsbeen nog veel meer. Ach. wat merkt een dronken toerist er van, zei het tweetal. Getuige deze hilarische voorstelling hielden ze er bij bevallingen onorthodoxe metho den op na Deze schaatser nam de Koger ijsclub op de hak. Bij het oplaadstation van dokter Wouter de Waal kregen gasten een ingrijpende behandeling.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 15