ft 1EXBAGBNDA.NL TEXELSE 2 COURANT Muzio: zacht orkest met harde kern DINSDAG 15 DECEMBER 2009 Alzheimer Café In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg wordt dinsdag 15 december (van daag) het maandelijks Alzhei mer Café gehouden. Er staat dit keer geen informa tieve avond op het programma, maar een gezellige avond met een optreden van het Vertelthe ater. Tien vertellers, onder lei ding van Anneke Berghuis, ver tellen over vroeger. De muziek wordt verzorgd door Jan Bak ker. Het Alzheimer Café begint om 19.30 uur. Kerstmarkt Maartenhuis Het Maartenhuis aan de Ruys- laan bij De Koog houdt woens dag 23 december van 18.30 tot 21.00 uur kerstmarkt. Er worden hout- en textielproducten ver kocht, (kerst)kaarten, schilderij en en er wordt kerstmuziek gezongen door een vierstemmig koor. Ook is er een levende kerststal. Kerstviering bij Jan en Paula In de 'bovenzaal' van het voor malige politiebureau aan de Keesomlaan houdt evangelis tenechtpaar Jan en Paula Brou wer eerste kerstdag vanaf 10.30 uur een kerstviering. Ook op tweede kerstdag wordt vanaf 16.30 uur een samenzijn gehou den. Dit wordt om 18.00 uur afgesloten met een maaltijd. Alleen voor de maaltijd is aan melden noodzakelijk. Dat kan in de winkel in de Weverstraat of viatel. 320114 of 313770. Nieuwe expositie in In Galerie 14-16 aan de Brink in De Koog wordt zondag 20 december een expositie geopend met foto's van Bert Verhoeff en objecten van Marianne van Heeswijk, De ope ning vindt plaats om 15.00 uur, de expositie is te zien tot 14 februari. Galerie 14-16 is geopend op woensdag tot en met zondag van 13.00 tot 19.00 uur. Ze bestaan al meer dan 20 jaar en repeteren wekelijks zonder daar veel ruchtbaarheid aan te geven in De Buureton. Muzio, een groep van twaalf enthousi aste bespelers van blokfluiten, gitaren en een mandola. We zitten om de tafel met vier leden van de groep, waarvan twee van het eerste uur. Joos Kager: 'We begonnen in 1988 als blokfluit groepje op de muziekschool en zijn later voor onszelf begonnen'. Op zoek in het archief naar de oprich tingspapieren, tovert zij vooral veel oude bonnetjes te voorschijn. Dit ontlokt Aad Bakker, die zich heeft ontpopt als leider van de groep, de opmerking dat er meer bonnen van het jaarlijkse eetfestijn zijn dan van andere dingen. 'De groep gaat ieder jaar uit eten, maar ik ga bijna nooit mee, dat is niks voor mij. Ik ben een paar keer mee geweest, maar dat was een offer.' Kenmer kend voor de goede sfeer in de groep is dat op deze opmerking slechts met een goedmoedig 'Hij wil niet met al die vrouwen' wordt gereageerd. Aanvankelijk bestond de groep uit blokfluiten en gitaren en toen Tinie Welboren de leiding op zich nam, speelde zij er piano bij. Na haar overlijden ging Aad Bakker, zoals hij het zelf uitdrukt 'het karretje trekken'. Gaandeweg verdwenen de violen, de accordeon en de piano. Nu bestaat het ensemble uit blokfluiten (sopraan, alt, tenor en bas), gitaren en een mandola. De meeste leden hebben lang muziek les gehad en enkelen volgen nog steeds lessen, bij Peter Smith van Artex. Zoals Hetty Gieles: 'Ik speel de vroeger al van alles en nog wat. We waren straatarm en konden ons geen piano veroorloven. Toen kochten we een viool en daar ben ik op begonnen. In de oorlog heb ik gitaarles gehad en ook op de uke- iele gespeeld. Toen ik getrouwd was, heb ik eerst piano gespeeld en daarna een gitaar gekocht.' Ook Joos Kager heeft de basis van de muziek op de piano geleerd. Later pakte zij de blokfluit op. 'Jammer genoeg moest ik vijf jaar geleden van Muzio af, in verband met mijn slechte ogen. Zingen kan ik beter, dat doe ik bij seniorenkoor Melodei van Hans Kievit. Ik zong eerst sopraan, toen mezzo-sopraan en nu sta ik bij de alten.' Het repertoire van Muzio bestaat voornamelijk uit 'oude' muziek (uit de periode van 1650 tot 1750), maar ook Schubert en Mozart komen voorbij en volksmuziek uit Argentinië en Bosnië. Gerrien Zuydweg: 'We kunnen putten uit meer dan 250 stukken. Alle muziek wordt door Aad Bakker voor onze instrumenten bewerkt. Gelukkig maar, want wij hebben daar geen snars verstand van'. Hoewel Bak ker in zijn bescheidenheid daarover niets wil horen, klinkt het volmon dig: 'Hij heeft talent, hoor.'. Bakker: 'Ja, ik kan het ook niet helpen dat ik fanatiek ben. Omdat ik zelf de vier verschillende blokfluiten bespeel, ken ik de omvang daar van en kan ik gemakkelijker de stukken voor die instrumenten bewerken. De klavierpartij wordt bijvoorbeeld uitgesplitst en ver deeld onder de verschillende blok fluiten en de mandola. Voor de gitaren schrijf ik dan de baslijn en zo ontstaat een stuk dat goed klinkt en waarin alle instrumenten tot hun recht komen. Aardig is ook dat verschillende mensen meer dan één blokfluit bespelen, zodat je kunt variëren, dat maakt het voor iedereen leuk.' Optreden doet de groep niet vaak. Bakker: 'Daar zijn we niet zozeer op uit. Als je wilt optreden, moet je een aantal repetities echt grondig aan een bepaald programma wer ken. Dat geeft beperkingen. We vermaken ons nu op een andere manier, vrijblijvend, zonder stress.' Nieuwe leden (van alle leeftijden) zijn zeer welkom. Belangstellenden met een instrument als blokfluit, dwarsfluit, gitaar, cello, viool (de zogenaamde 'zachte' instrumen ten) kunnen altijd komen kijken en meespelen op de wekelijkse repe titie, op dinsdag van 14.00-16-00 uur in De Buureton. De contributie kan nauwelijks een blokkade zijn: die is 1,- per maand. Lida Wels Visdrive in Oudeschild Klaverjasclub De Doormars uit Oudeschild houdt vrijdag 18 december in dorpshuis 't Skiltje de jaarlijkse visdrive. Er zijn tien tallen prijzen te winnen, waarvan het gros bestaat uit verse of gerookte vis. Inschrijven kan tot vlak voor aanvang van de drive, die om 20.00 uur begint. Er wordt met vaste maat gespeeld, deelname kost €3,50 per kop pel. Rode Kruis zoekt bestuursleden Met de veranderingen in de organi satie is het Nederlandse Rode Kruis op zoek naar mensen die zit ting willen nemen in het districts- bestuur. Doordat de districtsbestu- ren het beleid van de afdelingen voorbereiden en ondersteunende activiteiten organiseren, is hun taak zwaarder geworden. Mensen die behulpzaam willen zijn, kunnen informatie opvragen via e- mail kopnoordholland@redcross.nl of tel. 06-40058937. Mijn wens... Met het nieuwe jaar voor de boeg denkt iedereen wel eens na over alles. De tijd rond Kerst en Oudjaar is bij uitstek een tijd van bezinning, terugblikken en vooruitzien. Wat is er goed gegaan en wat moet er echt anders? Wat ga ik in het nieuwe jaar met mijn leven doen en hoe wil ik dat de wereld er volgend jaar uitziet? ledereen heeft verbor gen wensen en dromen. De redac tie wil graag de mogelijkheid bie den die wensen uit te spreken en ruimt daarvoor in de krant van woensdag 30 december plaats in. Wensen voor deze pagina moeten vóór maandag 28 december bij de redactie worden ingeleverd. Dat kan het beste via e-mailadres redactie@texelsecourant.nl, maar ook per fax (323000). Wensen kun nen ook per brief worden afgele verd bij Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg. The day after, oftewel de are dag Je zit over zo'n kop te broeden, wil ABN blijven schrijven, maar ook met de tijd meegaan en dan krijg je zo'n rare constructie als boven, 't Mot maar ff zo om iederl wat tegemoet te komen. Waar wil ik het vandaag over hebben? Ouwe Sunderklaas natuurlijk. Het was weer geweldig, leder dorp heeft naast wat nieuwkomers zo zijn vaste speulers waar je naar kunt uitzien. Wat/wie zullen ze nu weer bij de kop nemen en hoe doen ze het? Ouwe Sunderklaas is bij uitstek een veredeld volks gericht. Je zonden of eigenaar digheden worden keihard gespeeld, van dik hout zaagt men planken en een hengst voor je kop. We lachen er met z'n allen om, ook de sportieve zondaar, en dan is het af. Het volk heeft je vergeven en opgeroepen tot een beter leven. Klaar, schone lei. Het feest en naklazen kan beginnen. Zondagmorgen spoedde ik mij te elfder ure ter kerke, toen een busje mij langszij kwam. 'Waar kan ik de boot vinden?' Naast de chauffeur kwam een duffe kop omhoog die glazig kijkend de vraag herhaalde: 'Hij wil naar de boot, wijs 'm effe...' Tok, de kop viel weer tegen het dashboard, de auto trok op. Verder was en bleef het rustig op straat. Veel gordijnen dicht, half Texel sliep uit. In de kerk werden intussen de lichten aangestoken. Het was al weer de derde zondag van Advent en iedere week komen er meer lichten bij tot over een goede tien dagen het grote Lichtfeest begint. We impregneren de kerstboom om brand te voorkomen, maar hopen intussen op een grote bin nenbrand: oprechte betrokken heid bij elkaar. Niet gespeuld en klaar is Kees, maar blijvend tot ver na het feest. Een jaar lang nakersten. Pien Verberg Restauratie orgel voltooid Bijna twee weken eerder dan verwacht, is het orgel van de doopsgezinde kerk van Den Burg weer in gebruik genomen. Mense Ruiter Orgelbouwers heeft de afgelopen week flink overuren gemaakt om zo snel mogelijk klaar te zijn. Het orgel werd zondag in de dienst voor het eerst weer bespeeld door Kees Prins. Het was tevens de laatste maal dat hij in de kerk speelde. Omdat hij deze week naar Holten in Overijssel verhuist, nam hij zondag na dertien jaar trouwe dienst afscheid als organist. Als vaste organisten beschikt de doopsgezinde gemeente nu nog over Jan Kruithof en Hans de Goe- Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen, workshops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Dinsdag 15 december: 19.00 uur. In Bosch en Zee in De Koog begint om 19.00 uur een trai ning line dance voor beginners en om 20.00 uur voor gevorderden. 19.45 uur. Op het adres Wezenland 1 in Den Burg begint om 19.45 uur workshop waarbij de deelnemers een bloemstuk in kerstsfeer maken. De workshop wordt herhaald op woens dag 16 december, aanvang 14.00 uur. Deelname kost €30.-. Cinema Texel vertoont Europa Kon- zert 2009 (14.00, 19.30), Komt een vrouw bij de dokter (14.15) en New Moon (20.30). Woensdag 16 december: Om 11.00 uur begint een winterwan- deling door de Geul onder leiding van een boswachter. Reserveren bij Eco- mare, tel. 317741. In zaal Artaban van het Maartenhuis (Ruijslaan) worden van 11.00 tot 15.00 uur kunstwerken geëxposeerd van mensen met een verstandelijke handicap. In Het Olijfblad (Weverstraat 60, Den Burg) begint om 20.00 uur een Bijbel studie. Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Di. 15 december 07.15 en 19.44 u. Wo. 16 december 08.15 en 20.15 u. Do. 17 decern be r08.56 en 21.00 u. Vr. 18 december 08.20 en 21.24 u. Za. 19 december08.40 en 22.16 u. Zo. 20 december09.20 en 22.34 u. Ma. 21 december 10.00 en 23.26 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water Woensdag 16 december nieuwe maan, vrijdag 18 december springtij Zondag 20 decem ber zon op 8 51 uur, onder 16.24 uur. TEXELSE^COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 8' Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Cinema Texel vertoont Anubis 2 (14.00, 16.30). Avatar, 3D (16.15, 20.30). Plop en de Kabouterbaby (14.15) en Komt een vrouw bij de dokter (20.15). Donderdag 17 december: Sterrenwacht De Jager houdt bij hel der weer vanaf 19.00 uur sterrenkijk- avond. Bij twijfel of het doorgaat, kan rond 18.00 uur gebeld worden naar tel 06-33808361. Deelname €2,-. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een open bridge drive. Deelname kost €2, - per per soon. Vrouwen van Nu houdt een avond met kerstdiner in het Eierlandsche Huis. The Singers of the Lord verzorgen vanaf 20.00 uur volkskerstzang in de RK-kerk aan de Molenstraat in Den Burg. In het gemeentehuis begint om 20.00 uur een vergadering van de raads commissie Middelen. Cinema Texel vertoont A Christmas Carol. 3D (19.00), De Hel van '63 (19.15), Avator, 3D (21.30) en een 'mystery movie'. Vrijdag 18 december Om 15.00 uur begint in dorpshuis De Hof in De Koog een adventsvienng voor (oud-)bewoners van De Koog. Deelname kost €3,-, aanmelden via tel. 317729. In de straatjes rondom de Maartens kerk in Oosterend wordt van 15.00 tot 20.00 uur een kerstmarkt gehou den. In de kantine van de brandweer aan de Pontweg begint om 16.00 uur de kerstviering van de ouderenbond ANBO. Op het terrein van het Maritiem Museum in Oudeschild wordt van 17.00 tot 21.00 uur een kerstmarkt gehouden. In Tusse de Banke op de Groene- plaats wordt om 17.00 uur de jaar lijkse tentoonstelling van kunste naarsvereniging Zout geopend. In café 't Biervat in De Koog begint om 22.00 uur een Hollandse avond. Cinema Texel vertoont Avator, 3D (15.30, 21.30), De Hel van '63 (16.00 en 19.15), A Christmas Carol, 3D (19.00) en Komt een vrouw bij de dokter (21.45). Koophandel en Fabneken Ie Abonnementsprijzen 2009: Per half jaar €39,85" €38,15 TES O Per jaar 77,91 75,55 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode. Veerdienst TESO zet vrijdag en maan dag van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder uur twee overtochten, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Vrijdag zijn de afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel uit sluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Er worden geen wachttijden verwacht. Voor meer informatie: tel. 0222-369600. info@teso.nl of www.teso.nl. Oud papier Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19 00 uur aan de straat te zetten, op de verzamel plaatsen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedu rende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten 4. Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beierenstraat, Jonker straat, De Zes, Schoonoordsingel, Wagemakerstraat, Witte Kruislaan. Wandeltochten winterserie Watersportvereniging Het Gou den Boltje houdt zondag 20 december de eerste wandel tocht uit de winterserie, die in totaal uit vier wandelingen bestaat. De winterserie wordt beschouwd als afsluiting van het wandelsei- zoen. De wandelingen voeren door bos en duinen en deels over het strand. Gestart wordt tussen 13.00 en 14.00 uur bij Bos en Duin aan de Bakkenweg. Deelnemers kun nen kiezen uit de afstanden 5 en 10 kilometer. Deelname kost €4,- met en €3,- zonder herinnering. Leden betalen €3,- of €?,- Inschrijven voor de hele serie van vier wandel tochten kan ook. Dan betaalt men €9,- of €6,-. Ook dan genieten leden korting. De volgende wande lingen worden gehouden op 10 januari, 24 januari en 7 februari. Voor meer informatie: tel. 313087 of www.hetgoudenboltje.nl.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2