I H— Meer beleid dorpshuizen nodig Sinterklaas doneert geld aan scouting TEXELSE 5 COURANT M- DINSDAG 15 DECEMBER 2009 Gemeenten in Noord-Holland moeten meer beleid voor dorps huizen opstellen. Dat bepleit het Platform Dorpshuizen Noord- Holland in een brochure die voor de hele provincie is opgesteld. De presentatie daarvan werd een Texelse aangelegenheid. Ger Praamstra, voorzitter van het plat form. overhandigde donderdag in Hotel Den Burg het eerste exem plaar aan wethouder Marian Mer- kelbach. Volgens Praamstra, oud medewerker van de gemeente, werd voor Texel gekozen omdat van gemeentezijde veel belang stelling is getoond tijdens het maken van de brochure die als handreiking voor andere gemeen ten moet dienen. Het platform gaat er de komende tijd de boer mee op. Volgens het Platform Dorpshuizen heeft tweederde van de gemeen ten in Noord-Holland geen dorps- huizenbeleid en eenderde geen subsidieverordening. In veel geval len zijn onderhoud, beheer en exploitatie knelpunten. Volgens Praamstra vervullen dorpshuizen een belangrijke taak bij het leef baar houden van dorpen, waardoor het prettig is als gemeenten die maatschappelijke en sociale func tie erkennen. Dat zou ook waarde ring zijn van de energie die vrijwil ligers in het functioneren van dorpshuizen steken. Volgens Praamstra is het voor gemeenten echter lastig éénduidig beleid op te stellen, omdat er in de praktijk een grote variëteit aan rela ties met dorpshuizen is en verschil lende afspraken bestaan. Bedoe ling is dat gemeenten die geen beleid hebben aan de hand van de brochure een beleid op maat weten samen te stellen. Volgens het PRIMO, een adviesor ganisatie op sociaal gebied die meewerkte aan de brochure, zit Texel aan de goede kant van de lijn. De dorpshuizen op het eiland krijgen budgetsubsidie van de gemeente en ze worden genoemd in beleid dat uit de Wet Maat schappelijke Ondersteuning is voortgekomen. Ook is er een amb tenaar (Piet Bolier) die voor de dorpshuizen het aanspreekpunt bij de gemeente is. Wethouder Marian Merkelbach zei wel veel voor meer eenduidigheid te voelen. Zij wil daarvoor de vele afspraken die de gemeente met de zes dorpshuizen heeft gemaakt, inventariseren en waar nodig opschonen. In de praktijk willen afspraken uit het verleden nog wel eens tot misverstanden leiden na wisselingen in dorpshuisbesturen. Volgens Merkelbach kunnen ver bouwingen geschikte momenten zijn om te bekijken wat er zoal kan veranderen. Groen zwart Verstandhouding Een goede relatie onderhouden met de buren lijkt de laatste tijd niet één van de sterkste kanten van Texel te zijn. Eerst stond de verstandhouding met de andere eilanden op het spel en nu staan in Den Helder de haren recht overeind. Daar zijn ze weinig gelukkig met de Texelse rechtsgang om de helikopters van De Kooy aan banden te leggen. Juridisch gezien staat Texel in zijn recht, maar gevoelsmatig wordt dat aan de overkant anders beleefd. Den Helder zucht jaarlijks onder de auto's die naar Texel gaan, maar zodra er andersom overlast is, deinst Texel er niet voor terug De Kooy op slot te laten gaan. Het Helders Week blad bracht die wrevel beeldend onder woorden. Het blad toonde een foto van de Texelse vrachtwagens die altijd op het veerhaven staan en vroeg met een vinnige ondertoon wat de gemeente Texel aan dié overlast denkt te gaan doen. Nu is éen incident onvoldoende om van een structureel probleem te spreken, maar een goede verstandhouding met de buren is een onder werp waar Texel de komende tijd eens op mag letten. Zowel ten oosten als ten zuiden van het eiland zijn ontwikkelingen op gebied van samen werking en herindeling in volle gang en daarin kan Texel geen buiten staander zijn ondanks de toezegging dat het zelfstandig mag blijven. Er wordt van alle kanten op gehamerd dat Texel intensiever met anderen zal moeten samenwerken om zelfstandig te kunnen blijven en dan is het prettig als de verstandhouding met anderen goed is. Nu is dat over algemeen gelukkig het geval, maar een goede relatie moet tegen een stootje kunnen en op daar mag Texel eens kritisch naar kijken. Tekenend was het dat de verstandhouding met de overige eilanden amper tegen een stootje bestand was en in de Noordkop hoeft Texel ook niet altijd op bewondering en koestering te rekenen. Wethouder Marian Merkelbach merkte ooit treffend op dat Texel weliswaar de 'love baby' van de provincie mag zijn, maar dat het niet de 'love-baby' van de regio is. Zeker niet van Den Helder na de bekritiseerde rechtsgang van de gemeente. Met die wetenschap in het achterhoofd wordt het interessant te weten hoe de politieke partijen de komende jaren denken te werken aan de verstandhouding met de regio. Die zal immers tegen een stootje moeten kunnen om intensievere samenwerking een goede kans van slagen te geven. Texel zal, net als nu al geregeld het geval is, vaak moeten wijzen op de eilandpositie en de bijbehorende uitzonderingen. Dat zal een beslag leggen op de verstandhouding met partners, zeker op het vaste land, als de banden steviger worden aangehaald. Texel zal ook iets te bieden moeten hebben. Alleen bij een ander aan kloppen om iets te vragen voor je eigen belang werkt op den duur tegen je. Het is geven én nemen, net zoals dat geldt met bijvoorbeeld overlast van auto's en helikopters. Het zou Texel ten goede komen als de politieke partijen, met de raads verkiezingen in aantocht, hun licht over de relatie met de buren laten schijnen. De ontwikkelingen aan de overkant laten het niet meer toe dat Texel zoveel mogelijk op eigen houtje blijft operen. De Goede Doelen Sint heeft €1000,- gedoneerd aan Scouting Texel en €200,- aan de Stichting Paardrijden voor Mindervaliden. Henk Beijert en Joop Schouwstra van de Goede Doelen Sint over handigden de opbrengsten vrij dagavond in het scoutinggebouw in Den Burg aan André Eelman en Cor Kossen. De scouting gebruikt de donatie voor de kosten van twee jubileum vieringen in 2010. Dan bestaat Scouting Nederland 100 jaar en Scouting Texel 65 jaar. Voor dat laatste staan diverse acti viteiten op het programma, zoals een open dag in maart. In mei wordt het honderdjarig bestaan groots gevierd in Utrecht en er zijn een Jubileum Jamboree en een eigen Jubileumkamp in aantocht. Daarnaast zijn alle leden recent in nieuwe kleding gestoken en er zijn ook plannen de leiding van nieuwe kleding te voorzien. Eelman zei verrast en verheugd te zijn met de gift van de Sint. Het geld voor de Stichting Paardrij den voor Mindervaliden is bestemd om de eigen bijdragen van deelne mers aan die activiteit laag te hou den. De stichting laat wekelijks met behulp van vrijwilligers Texelaars met een lichamelijke en verstande lijke handicap bij Willem van der Linde in De Cocksdorp paardrij den. De beweging op de rug van een paard is goed voor de spieren. De stichting verzorgt het paardrij den al sinds 1987. De Goede Doelen Sint was aan vankelijk van plan €1000,- uit de opbrengsten te doneren, maar omdat bij het paardrijden een financieel probleem dreigde te ont staan, werd €200,- extra uit de reserves gehaald. Aglaia Weststra en haar vrijwilligers dragen hun steentje bij aan dit imago, reden voor hoofd Gemeentewerken Peter van Ree haar naast bloemen en de ZAP award een doos met gele hesjes met het opschrift Opgeruimd staat Texels te geven. Gm nmmmmi nu r\o9 .oct"1 DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texeIsecourant.nl Piepjonge grijze rob in Ecomare In Ecomare is afgelopen week end de eerste grijze zeehon denpup van het seizoen bin nengebracht. Het ongeveer één week oude dier werd gevonden op de dijk Van Wieringen en werd Simon genoemd, naar de jongen die hem vond. De zee hond zat onder de graspollen, van zijn klim omhoog. Grijze zeehonden krijgen hun jon gen midden in de winter. Vanaf begin december worden de eer ste pups gezien. Omdat ze met een dikke (witte) vacht geboren worden geboren, hebben ze het niet koud. De vacht is echter niet waterdicht, waardoor ze nog geen vis kunnen vangen en het zonder hun moeder niet kunnen redden. Simon woog 15 kilo, waaruit kan worden afgeleid dat hij in ieder geval een paar dagen bij zijn moeder heeft kunnen drinken. Het komt niet zo heel vaak voor dat zo'n jonge grijze zeehond in de opvang terecht komt. De meeste huilers die bij Ecomare worden opgevangen, kunnen al vis eten. Simon zal nog ongeveer drie maanden in de opvang blij ven om vis te leren eten en wordt daarna uitgezet in de Wadden zee. Zijn witte vacht zal dan hele maal grijs en waterdicht gewor den zijn. De zeehondenopvang van Eco mare is nog vol met jonge gewo ne zeehonden die deze zomer zijn geboren en die ook nu nog wor den binnengebracht Normaal gesproken worden er in decem ber geen gewone jonge zeehon den meer opgevangen. Ecomare heeft dit jaar al een recordaantal van 41 jonge zeehonden opge vangen met nog een aantal weken te gaan. Gemiddeld vangt Eco mare jaarlijks 30 zeehonden op. Muziekbingo Time Out In Time Out wordt vrijdag 18 december een muziekbingo voor de jeugd gehouden. Deelnemers krijgen een lijst met namen van bands en zangers en namen van liedjes. Als ze een van de zangers, bands of liedjes menen te herkennen in de fragmenten die worden afgespeeld, kunnen ze die aankruisen. Wie het eerst alle ant woorden goed heeft, wint. Deelname staat open voor ieder een van 12 tot en met 18 jaar. Het spel begint om 20.00 uur, deelna me is gratis. Time Out is gedurende de kerstvakantie gesloten en opent weer op maandag 4 januari. Kerststukjes Leden van Atletiekvereniging Texel verkopen zaterdag 19 december vanaf 10.00 uur kerststukjes op de hoek van de Weverstraat en de Parkstraat in Den Burg (tegenover de Wereldwinkel). De opbrengst is bestemd voor de vereniging. De kerststukjes kunnen ook telefo nisch worden besteld bij Judy Wit te, tel. 317232 of 06-40709486. Henk Beijert en Joop Schouwstra van de Goede Doelen Sint overhan digden vnjdagavond €1000,- aan André Eelman van Scouting Texel en €200,- aan Cor Kossen van de stichting Paardrijden voor Mindervali den. Dat gebeurde in het scoutinggebouw aan de Bernhardlaan in Den Burg. (Foto Jeroen ven Hettom) Het restant van VOC-replica Pnns Willim passeerde vrijdag bij Oude- schild de Schulpengat. De replica, die van de zomer afbrandde, is met sleepboten van de oude rijkswerf in Den Helder naar Harlingen ver plaatst, waar scheepswerf Talsma uit Franeker de Prins Willim in ere gaat herstellen. (Foto Bert Koning) De sumwings van de TX36 zijn elk voorzien van 29 pulsdraden die naast elkaar aan de draagvleugels hangen. De draden worden vanaf het schip met een lange kabel van stroom worden voorzien. Die kabel wordt permanent strak gehouden. Onder water wordt tussen de puls draden een veld gecreëerd waarmee platvis op de zeebodem wordt opgeschrikt. De TX36 heeft een geslaagde proef met de pulsvisserij en de sumwing achter de rug. Het brandstofverbruik werd fors terug gedrongen. foto Jeroen ver Hettum) Speldje voor Opgeruimd staat Texels 'Het kan altijd schoner', luidt het devies van Aglaia Weststra. Uit waardering voor de inspannin gen die ze met andere vrijwilli gers van de groep Opgeruimd staat Texels levert, kreeg ze vrij dag de ZAP (Zwerfvuil Actie Pro gramma) Award van de stichting Nederland Schoon. De vrijwillige opruimers zijn actief geweest in verschillende dorpen. Zo hielden ze een schoonmaakac tie in en rond het park in Den Burg, bij de skatebaan en aan het bus station aan de Elemert. Ook in Oudeschild en De Koog gingen vrijwilligers aan de slag, evenals bij de camping in De Koog en Oude schild. In overleg met Gemeente werken hebben ze 70 plekken op Texel geïnventariseerd. Dit gebeurt vooruitlopend op een plan van aanpak door de gemeente, om Texel zo schoon mogelijk te hou den. Landelijk scoort Texel vrij goed, vertelde Norbert Bakker van Gemeentewerken. Hij zei dat vakantiegangers Texel in vergelij king met andere vakantiegebieden als schoon beleven (zeven tot negen punten) en dat dit zo moet worden gehouden. Subsidie voor elektrisch rijden Texelaars met plannen voor elek trisch vervoer kunnen meedoen met een collectieve subsidieaan vraag bij het rijk. Rikus Kieft is op verzoek van Urgertda. een organisatie die zich inzet voor het verduurzamen van Nederland, bezig een gezamenlijke aanvraag op te stellen voor een project om elektrisch vervoer in de praktijk te testen. Texel lijkt kans te maken op subsi die doordat het een overzichtelijk gebied is en het de mogelijkheid heeft jaarlijks bijna een miljoen toe risten met elektrisch vervoer ken nis te laten maken. Het project houdt in dat bedrijven tot 80 procent van de meerkosten van de aanschaf van een elektnsch voertuig ten opzichte van een regu lier voertuig vergoed kunnen krij gen. Extra exploitatielasten en de aanleg van een netwerk met oplaadpunten behoren eveneens tot de subsidiemogelijkheden. De zogeheten Proeftuin Elektrisch Vervoer wordt gehouden om de acceptatie van elektrisch vervoer te bevorderen. Ook wordt bekeken tegen wat voor zaken elektrisch njden in de praktijk aanloopt, hoe de accu's het houden en welke invloed opladen op het elektrici teitsnet heeft, zodat zaken op elkaar kunnen worden afgestemd. Het project duurt dne jaar. Texelaars die interesse hebben, kunnen contact opnemen met Rik us Kieft op tel. 06-46060449. Fiet sen en tweewielige bromfietsen vallen niet onder de subsidierege ling. De aanvraag moet uiterlijk 23 december zijn ingediend. Urgenda was eerder dit jaar betrok ken bij het rapport Texel Geeft Energie waarin de visie is opge steld dat Texel als proeftuin voor nieuwe ontwikkelingen in Neder land dienst kan doen. Iepen achter raadhuis gekapt Gemeentewerken heeft maandag in het park achter het gemeente huis twee iepen gekapt en afge voerd. Dat gebeurde volgens een woordvoerder uit veiligheidsover wegingen Beide bomen, die vlak bij de muur van het kerkhof ston den en tussen de 75 en 100 jaar oud waren, waren al flink aange tast door de iepziekte. Hoewel het gemeentelijke beleid is de bomenstand zo veel mogelijk in tact te houden en normaal direct tot herplanting wordt overgegaan, wordt daar in dit geval nog even mee gewacht. De gemeente wil eerst meer duidelijkheid over de plannen over de herinrichting van het centrum van Den Burg en van het park. 'Het is zonde om nu te investeren in nieuwe bomen en straks te besluiten dat ze weer moeten worden gekapt', aldus de woordvoerder. Ger Praamstra, voorzitter van het Platform Dorpshuizen Noord-Hol land, overhandigde wethouder Marian Merkelbach donderdag in Hotel Den Burg het eerste exemplaar van een brochure over dorps huizen. Die moet gemeenten in Noord-Holland ertoe bewegen meer beleid voor dorpshuizen op papier te zetten. tFotojvoen «mnwi

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5