'Als ik Feyenoord zie voetbaldan ben ik Gerrie Plaatsman zette alles opzij voor voetbal Lichttechniek en dansen bij Artex Vragen over dieren in natuurgebieden TEXELSE 10 COURANT Sport en spel in Time Out Nieuwjaar Bethel Wedstrijd afgelast SRDROÏÏ&qau VEraSWNsey DINSDAG 5 JANUARI 2010 Gerne Plaatsman: Willem van Hanegem is altijd mijn grote voorbeeld geweest (Foto Joop Rommets) Al weken houdt Gerrie Plaats man de weerberichten angstval lig in de gaten, bang dat het zo koud wordt of dat er zoveel sneeuw valt dat de voetbalwed strijd tussen Texel'94 en de A- junioren van Feyenoord moet worden afgelast. Het zijn dan ook de clubs van zijn leven. Hij voetbalde jarenlang in Den Burg, was er trainer en zit er sinds kort ook in het bestuur. In Rotterdam komt hij al sinds zijn zevende met grote regelmaat. 'Ik voel me er altijd thuis.' Zijn liefde voor Feyenoord kreeg hij mee van thuis. Niet alleen zijn vader en beide broers, ook moeder was aanhanger van de club uit Rotterdam Zuid. 'Een paar keer per jaar gingen we met het hele gezin naar De Kuip. Met de trein, we waren de hele dag onderweg. De eerste wedstrijd die ik in het stadi on zag, was tegen GVAV. Zo heette FC Groningen toen nog. Ik was een jaar of zeven. Ik weet het niet zeker meer, maar volgens mij werd het 4-0.' Wat hem zo aantrekt in Feyenoord, kan hij niet precies omschrijven. 'Het stadion is natuurlijk mooi. En de club heeft altijd aparte voetbal lers gehad, zoals Coen Moulijn en Willem van Hanegem. Van Hane gem is altijd mijn grote voorbeeld geweest. Een prachtkerel. Maar bij Feyenoord is het ook van: hup jon gens, mouwen opstropen. Daar houd ik wel van.' De laatste jaren zijn de fans niet verwend met grote successen. Het heeft zijn liefde voor de club niet aangetast. 'Je bent Feyenoorder of niet.' Hij voelde dat ook heel sterk bij het bezoek dat de A-junioren de afgelopen jaren in de winterstop aan Texel brachten en waarbij Plaatsman namens Texel'94 als gastheer optrad. 'Als ik ze dan zie voetballen, in die roodwitte kleuren en met die zwarte broeken, dan ben ik trots. Dat vind ik zo mooi.' De prestaties in het afgelopen half jaar hebben hem bovendien de hoop gegeven dat het na alle moei lijke jaren wel weer goed komt met Feyenoord. 'Met Been en Been hakker aan het roer heb ik er wel vertrouwen in. Bovendien hebben ze erg goede junioren. Bij het Nederlands Elftal onder 19 jaar, dat afgelopen zomer bij de Europese kampioenschappen in Duitsland tweede werd, speelden zes Fey- enoorders.' De 50-jarige Plaatsman, in het dagelijks leven postbode, groeide op in Oosterend. 'In mijn tijd mocht je pas op je achtste bij een club. Maar voor die tijd speelde ik er al op straat. Dat kon toen nog, er reed maar af en toe een auto. Ik was altijd met Gerrit en Hans Vla ming, dat waren mijn maten. Gerit Terwindt was mijn eerste trainer bij de welpen. Bij de junioren zat ik in een elftal met de gebroeders Brou wer: Joost, Rien en Gep. Later kwam Simon Brand er ook bij. We hadden echt een superteam. We wonnen altijd van Texel.' Bescheiden als hij is, weidt hij er niet graag over uit, maar Plaats man stond bekend als een uitste kende voetballer. Al op zijn vijf tiende was hij geregeld wisselspeler bij het eerste elftal van SVO, vanaf zijn zestiende stond hij in de basis. 'Ik was wel technisch. En tweebe nig. Dat heb ik bewust getraind. Ik oefende altijd tegen het muurtje bij ons thuis. Van nature ben ik rechts, maar op het laatst schoot ik net zo hard en zuiver met mijn linkerbeen. Het gekke is dat de meeste men sen denken dat ik links ben.' Op zijn achttiende meldde de ambitieuze Plaatsman zich bij SV Texel. 'Ik heb altijd zo hoog moge lijk willen voetballen. Op Texel is dat bij SV Texel. De overgang werd vergemakkelijkt doordat ik in Den Burg op school bevriend was geraakt met Peter Brons. Hij voet balde bij Texel en zijn vader, Mari, zat er in het bestuur. Maar in Oos terend werd het me zeer kwalijk genomen. De enige die dat niet deed was Joop Koning (die zelf later ook naar SV Texel ging en bij beide clubs tot erelid werd benoemd, red.), hij begreep het wel. Joop was een wereldgast, jammer dat hij er niet meer is.' Zijn overstap viel samen met het begin van zijn militaire dienst. Gevolg was dat hij wel eens af moest zeggen en daardoor niet direct een vaste plek in het eerste elftal veroverde. 'Maar ook als ik op de bank moest zitten, was ik al trots. Trots dat je er toch bij hoor de. Dat mis ik wel eens bij de jonge jongens van tegenwoordig. Als ze een paar keer maar een kwartier of twintig minuten mogen meespelen, gaan ze liever niet meer mee. Ze hebben niet meer zo de drang om er alles voor te laten. Het klinkt misschien afgezaagd, maar wij waren op zaterdag altijd op tijd thuis als we de dag erop moesten voetballen.' Plaatsman groeide uit tot een vaste kracht in het team, dat verder bestond uit onder anderen Louis Uriot, Gert Pansier, Klaas Dirk Koorn, Jan de Lugt, Rob van der Stap en keeper Charles Ipenburg. Als linkermiddenvelder beleefde hij mooie jaren. 'We zijn twee keer kampioen geworden met trainer Asselman en een keer met Roome- ijer. In mijn laatste jaar misten we door een gemiste penalty zelfs net promotie naar de tweede klasse. Maar toen was ik al te geblesseerd om nog mee te doen. Ik zat op de bank, voor als de nood aan de man kwam. Of omdat ze me het gevoel wilden geven dat ik er nog een beetje bij hoorde, dat kan ook. Mijn jaren met Asselman waren de mooiste. Toen was ik zelf een bepalende speler, samen met Henk Groen op het middenveld. Dat is gewoon leuker.' Nog maar 33 jaar moest hij stop pen. 'Ik had last van een ontstoken achillespees en dat is chronisch geworden. Dat speelt nog. Ik zaal voetbal nog. Maar als ik teveel doe, krijg ik er weer last van.' Voor het voetbal was Plaatsman echter niet verloren. Zijn capaciteiten als jeugdtrainer waren ook doorge drongen bij voorzitter Jaap Lap van ZDH, die hem vroeg om het eerste elftal te komen trainen en coachen. Hij ging akkoord en heeft daar nooit spijt van gehad. 'Ik heb er twee prachtige jaren gehad. De kwaliteit was niet bijster hoog. En ik was ook wel eens blij als de tele foon ging dat het was afgelast, omdat we te weinig spelers had den. Maar de sfeer was geweldig. Na de training bleven we altijd met een groepje tot laat nazitten. En op een vrije zondag ging ik met Bouk Vredevoort en Ruud Bakker naar de overkant. Zogenaamd om te scouten, maar we eindigden altijd in café Klein Kras in Den Helder.' Plaatsman nam na twee jaar afscheid van ZDH, maar had de smaak als trainer te pakken. Hij keerde terug naar Texel, dat inmid dels met Texelse Boys was gefu seerd en Texel'94 heette, om er de oudste junioren onder zijn hoede te nemen. Bij SV De Koog zou hij zelfs drie jaar blijven en een perio dekampioenschap veroveren, waarna hij opnieuw bij de club in Den Burg aan de slag ging. Als trainer van de oudste junioren, ter wijl hij op zondag het tweede elftal begeleidde. 'Dat heb ik een jaar of drie, vier gedaan, als het niet lan ger is. Toen Luc Post, de trainer van het eerste, ziek werd, werd me gevraagd het van hem over te nemen. Dat heb ik gedaan, voor nog bijna een half seizoen.' Het team speelde in die tijd nog derde klasse, twee klassen hoger dan tegenwoordig. Vanzelfspre kend was dat niet, want de spelers waren vrij jong en wat minder geta lenteerd dan de generatie ervoor. 'We konden ons twee keer hand haven in de derde klasse. Dat was waarschijnlijk ook in het derde sei zoen wel gelukt als Niels Dubbelt halverwege niet was weggegaan. Hij kreeg de kans prof bij Heeren veen te worden en ging tijdelijk naar AFC'34 in Alkmaar. Ik wist toen al dat het moeilijk zou wor den, want hij maakte de doelpun ten voor ons. Het ging inderdaad mis en we zijn gedegradeerd.' In samenspraak met het bestuur deed Plaatsman een stapje terug. Maar zo voelde dat niet. 'Ik kreeg steeds meer activiteiten en hoefde niet meer zo nodig het eerste elftal te trainen. Ik heb nog wel een jaar of zeven, acht de A-junioren getraind en het tweede elftal bege leid. Eigenlijk de ideale combinatie, want als ik eens te weinig spelers voor het tweede had, nam ik een paar A-junioren mee. Ik kende die jongens goed en wist precies wat ze konden.' Anderhalf jaar geleden besloot hij als trainer te stoppen. Zijn besluit kwam voor velen als een verras sing. 'Maar ik was het gewoon zat, had soms gewoon geem zin om 's avonds naar het veld te gaan. Dat was voor mij het signaal dat ik nu toch echt moest stoppen. Ik heb er nooit spijt van gehad. Als het zo uitkomt, val ik nog wel eens in. Dat is geen enkel probleem, maar ik heb niet meer de plicht dat ik erheen móet. Sinds kort zit ik in het bestuur. Ik ben verantwoordelijk voor de materialen. En samen met Jan Heethuis regel ik het vervoer. Dat is nog een heel werk, want we hebben veel teams. Voor allemaal moet je eens in de twee weken zorgen dat er een bus is. En als het even kan, probeer je ze samen te laten reizen. Maar ik vind het leuk om te doen. Het voordeel is dat je zelf je tijd kunt indelen.' Bijkomend voordeel is dat hij meer tijd heeft Feyenoord te bezoeken. Plaatsman zag al heel wat wedstrij den in De Kuip. 'Vooral voor de Europa Cup. De mooiste waren die in 2002, het jaar dat ze de UEFA- cup wonnen. De finale tegen Dort mund heb ik helaas niet gezien, maar alle wedstrijden daarvoor wel. Ik ga ook geregeld naar een training kijken. Dan loop ik altijd even binnen. Ik heb er in de loop van de jaren aardig wat mensen leren kennen. Dat is ontstaan nadat ik Maup Martens, hoofd scouting bij de jeugd, een brief had geschre ven of hij niet een paar tips voor me had, voor de trainingen. Hij antwoordde: kom maar eens kij ken. En dat heb ik gedaan. Ze zijn er altijd heel aardig, niks geen poeha. Het zal wel meespelen dat ik van Texel kom. Dat vinden ze prachtig. Afgelopen zomer stond ik bij een van de eerste trainingen van Mario Been te kijken. Een paar jaar geleden was hij nog trainer van de A-junioren, toen die bij ons speel den. Na de training liep ik naar hem toe om 'm even gedag te zeggen. Hij zag me aankomen en riep met een: hé Gerrie, hoe is het op Texel? Dat is toch prachtig?' Joop Rommets De wedstrijd tussen Texel'94 en de A-junioren van Feyenoord, die zaterdag zou worden gespeeld, gaat niet door. De koude winter speelt beide clubs parten, net als vorig jaar, toen het veld hard bevroren was en de strijd eveneens werd afge last. Uit oogpunt van 'teambuil ding' zouden de door oud-inter national Jean-Paul van Gastel geleide Rotterdammers aanvan kelijk wel naar het eiland komen. Maar omdat ze hier geen plek hebben om te trainen, is daar toch van afgezien. Benno Bakker houdt toezicht op de Schotse Hooglanders. (Foto Annette van Ruitenburg) Lichttechniek, geluidstechniek, peuterdans, moderne dans (So you think you can dance), body- balance, beeldhouwen en een vervolgcursus liedbegeleiding op gitaar. Dat is een kleine selectie uit het cursusaanbod van Artex. Deelnemers aan de vervolgcursus liedbegeleiding op gitaar leren van Henk Vroom meer uitgebreide akkoorden en slag- en tokkeltechnieken. Aan het eind van de tien lessen durende cursus zijn deelnemers in staat op een gevarieerde manier allerlei popliedjes te spelen. Deelname kost €85,-. Voor peuters is er de nieuwe cur sus Fantasie in beweging, te geven door Klarina Combé. De lessen zijn gebaseerd op thema's die aanslui ten bij de beleving en fantasie van de peuters. Er wordt gezongen en gedanst en er worden verhaaltjes verteld. De cursus bestaat uit tien lessen op woensdagmiddag, deel name kost €45,-. Oudere kinderen (groep 3 en 4) kunnen zich uitleven bij de work shop Maak je eigen behangetje. Onder leiding van Door Dogger maken zij stempels van groenten en daarmee een compositie om thuis aan de muur te hangen. De workshop duurt twee uur en wordt gegeven op 6 februari en 20 maart. Op 13 februari en 27 maart geeft Dogger een workshop Maak een sieraan van speksteen voor kinde ren van groep 4 tot en met 8. Beide workshops zijn heel geschikt voor kinderfeestjes. Deelname kost €12,50, inclusief materiaal. Van een heel andere orde zijn de cursussen geluids- en lichttech niek. Deelnemers aan deze cur sussen bekwamen zich in het ver sterken en opnemen van muziek en het spelen met licht bij toneel- en theatervoorstellingen. De cur sus geluidstechniek begint op 29 januari, de curus lichttechniek op een nader te bepalen datum in maart. Ook op het gebied van dans wor den verschillende vernieuwingen doorgevoerd. Zo verzorgt Lisette Boeijen een cursus moderne dans, waarbij de bewegingen zijn geba seerd op alledaagse, natuurlijke bewegingen zoals lopen, rennen, zwaaien, draaien en rollen. Deze cursus begint op 29 januari en bestaat uit twaalf lessen. Voor dames van 45 jaar en ouder ver zorgt Boeijen een cursus waarbij verschillende dansstijlen aan bod komen. Deze cursus wordt gege ven op vrijdagavond, te beginnen op 29 januari. Ook nieuw op bewegingsgebied zijn de cursussen bodybalance (gegeven door Evelyn Jetses) en hiphop (door Tommy Verkroost). Veel cursussen beginnen in januari en februari en gaan alleen door bij voldoende aanmeldingen. Inschrij ven kan via www.artex-texel.nl of via het inschrijfformulier dat te ver krijgen is via tel. 313493. Muziek voor kinderen: Muziek op Schoot (1 tot 3 jaar); Voor peuters en (groot)ouders (10 lessen van 35 minuten); Muzikaal spel en beweging voor kleuters (10 lessen van 35 minuten); Muziek- speeltuin: voor groep 1 t/m 5 basis school (15 weken van 35 minuten); Muziekmix: voor groep 4 t/m 6 basisschool (15 lessen van 40 minuten). Theater voor kinderen: Jeugdtheater 1voor groep 3,4 en 5 van de basisschool (12 lessen van 60 minuten). Muziek: Muziekschool Kamerkoor (20 repe tities van 2 uur); Gregoriaans koor - Schola Cantorum Texel (10 les sen van 1 a 1,5 uur); Liedbegelei ding gitaar! (10 lessen van 60 minuten); Drummen voor huisvrou wen (en -mannen) (6 lessen van 45 minuten); Wereldmuziek (10 lessen van 40 minuten); Harp - Introduc tiecursus (4 lessen van 50 minu ten); theorielessen (10 lessen van 50 minuten); bands en ensembles voor volwassenen. Dans: Salsa en Merengue (12 lessen van 50 minuten); Zumba: let's move the Latin groove (15 lessen van 60 minuten). Theater: Verteltheater Springtij(d) voor 55+ers (opgeven kan tot 15 janua ri). Beeldend: Schilderen en tekenen (10 lessen van 2 uur); Schilderen 'In de wol ken' (1 dagdeel van 2,5 uur); Beeld houwen in speksteen (8 lessen van 1,5 uur). Benno Bakker, die in natuurgebie den de Geul en de Bollekamer toezicht houdt op de Schotse Hooglanders en Exmoor pony's, kreeg dit weekend nogal wat vra gen van wandelaars die zich zor gen maken over de dieren. Hij kon ze geruststellen. 'Ze maken het Jongeren van 10 tot en met 18 jaar kunnen vrijdag 18 januari in jonge rencentrum Time Out aan de Wil- helminalaan meedoen aan een uitstekend. Ze hebben voldoende te eten en te drinken. Onder de duindoorns staat bijvoorbeeld vol doende ruigte, waar ze nu makke lijk bij kunnen. En er is voldoende drinken. Door natuurlijke kwel stroomt water naar de oppervlakte, waar ze ook tijdens vorst bij kun- toernooi. Er wordt darts, pool en tafelvoetbal gespeeld, de regels worden ter plekke uitgelegd. Het toernooi begint om 20.00 uur. Time Out is dinsdag en woensdag van 15.00 tot 17.00 uur en donderdag van 19.30 tot 22.00 uur geopend om te oefenen. nen. De pony's houden zelf een stukje water open.' Bijvoeren is volgens Bakker niet nodig. Mocht de natuur niet meer voldoende bieden, dan zal dat alsnog gebeu ren. In buurthuis Bethel aan de Muy- weg in Zuid-Eierland wordt vrijdag 8 januari vanaf 20.00 uur een nieuwjaarsbegroeting gehouden. Tijdens de avond zal een korte tijd worden ingeruimd voor de jaarver gadering van Buurtvereniging Eier- land.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 10