firiffTOfi TEXELSE 11 COURANT 'Het is belangrijk dat de band goed is' Bramen op het strand Nieuwe woorden: van beddenbank tot zeemeermiss Theater-,ReMMrant m MÜWH Hét Familiebedrijf Saturday 30DW Question Plaza DINSDAG 5 JANUARI 2010 CJ. DE UI ui Cl DE LUGT Cor, Henk en Dirk (staand) en Matthijs en Bart de Lugt voor één van de schuren op Padang. Naam: C.J. de Lugt BV Bedrijvigheid: Pootaardappelen, suikerbieten, graan, uien, rosékal- veren en maïs. Bestaat sinds: 1932 Opgericht door: C.J. de Lugt Huidige eigenaren: Cor en Dirk de Lugt Landbouwbedrijf C.J. de Lugt BV uit Eierland is met 268 hec tare aaneengesloten land een groot bedrijf in Nederland. Bij zonder is ook dat het familiebe drijf gerund wordt door de derde generatie De Lugt en opvolgers uit de vierde generatie klaar staan. Henk de Lugt (80), de tweede generatie binnen het familiebedrijf, werkt nog een paar uur per week mee. De oprichter van het bedrijf, Cor de Lugt, de vader van Henk, had een vooruitstrevende instelling en een toekomstgerichte blik. Hij liet een pakhuis met weegbrug bouwen op de plek aan de Schilderweg die nu nog De Bewaarplaats heet, om zo de aardappels makkelijker bij de haven van Oudeschild te krijgen en kocht nabijgelegen land op. Het zijn heel andere tijden, zomers rooit honderd man personeel handmatig aardappelen. De loonwerkers sla pen in de paardenschuur, terwijl de twintig werkpaarden in het land staan, de vrouwen koken in het voerhok. 'Dat waren mensen uit Friesland en Noord-Holland en daar zat raar volk bij. Aan het eind van de week betaalde mijn vader het loon contant. Voor de veiligheid was de bedrijfsleider er dan bij. De arbeiders kregen betaald per meter aardappels die ze gerooid hadden en dan zeiden ze wel eens nee, we hebben veel meer gedaan en kon het uit de hand lopen', zegt Henk. In 1953 neemt Henk het bedrijf van zijn vader over. Er werken dan zo'n dertig mensen waaronder een bedrijfsleider en een boekhouder. Het werk is arbeidsintensief en ook de verkoop aan losse afnemers is tijdrovend. Ook over deze periode is volgens Henk wel een hele Texe laar vol te schrijven, heel kort samengevat groeit het bedrijf aan oppervlakte en doet de mechani satie de intrede. Ook groeien er twee zoons op die zo'n band heb ben met het vak dat ze voor het familiebedrijf kiezen. Cor (54) en Dirk (48) werken beiden een paar jaar mee en kopen in 1992 de aan delen over als deze, na enkele slechte oogsten, in verhouding weinig waard zijn. 'Een overname is altijd een moeilijk traject. Mijn vader heeft ons bijzonder vrijgela ten en de sleutel gegeven met de woorden ga het maar proberen', zegt Cor. Nu staat de vierde generatie klaar om het familiebedrijf vol enthousi asme voort te zetten. 'Boer zijn is het mooiste wat er is. Ik wil niets anders dan boer worden. Het is elk jaar weer een uitdaging de gewas sen zo goed mogelijk te krijgen. Ik ben nu op les bij mijn vader en mijn oom om te kijken hoe zij het aan pakken. Wij worden de vierde generatie en we willen het niet in duigen laten vallen', zegt Matthijs de Lugt (20), die in dienst is van zijn vader en oom. Ook zijn neef Bart de Lugt (18) wil, nadat hij zijn diploma van de Middelbare Land bouwschool in Hoorn heeft gehaald, op de loonlijst komen. 'We weten al van jongs af aan dat we het bedrijf in willen. We zijn hiermee opgegroeid.' Dat van beide eigenaren een zoon het bedrijf in wil, is voor hun vader/ oom Dirk een geschenk: 'Met de passie voor het boeren word je geboren. Het zit in je genen. Deze jongens hebben dat. En ze kunnen het samen goed vinden, dat is ook belangrijk. Ze zijn de basis voor de vierde generatie en het is mooi dat we in de toekomst een levensvat baar bedrijf kunnen overdragen.' Als de twee jongens straks samen verder gaan, zullen Cor en Dirk, die nog lang niet stoppen, dat op dezelfde manier doen als hun vader heeft gedaan. 'De betrokkenheid bij familiebedrijven is zo groot dat het vanzelfsprekend is niet te stop pen. Als Bart en Matthijs verder gaan zullen we ze ondersteunen als de behoefte er is, maar als ze het redden, is het prima', zeqt Dirk. Het familiebedrijf is groot en telt drie medewerkers, maar wordt betrekkelijk eenvoudig gerund. Zonder planning en met korte lij nen. 'Vergaderen gaat om de keu kentafel tijdens de koffie. Bij ons is werk niet te plannen, het weer ver- Ook in 2009 leverde het Texelse nieuwe de nodige nieuwe woor den op. Vaak eenvoudige samenvoegingen (faunanotitie, kerstboomvandaal), die echter niet uitsluitend aan één doel voorbehouden hoeven te zijn. Echt mooie nieuwkomers dit jaar waren beddenbank, keijse- riaans en relifant. Of het blijver tjes zijn, die ook in 2010 hun waarde houden, moet de tijd leren. Hieronder een overzicht, met de datum waarop de woor den voor het eerst verschenen en een voorbeeldzin. beddenbank (de, -en); registratie van beschikbare (toeristische) slaapplaatsen, te gebruiken voor belasting- of bestemmingsplan- technische doeleinden (Texelse Courant 20 februari). Logiesver- strekkers kunnen niet-verhuurde slaapplaatsen onderbrengen in een beddenbank, zodat deze opnieuw verdeeld kunnen worden. casinoprobleem (het, -emen); situatie waarbij de oorspronkelijke bestemming van een gebouw met tertijd overlast veroorzaakt voor de omwonenden (5 november). De dorpssmid was door het casino probleem gedwongen naar de rand van het dorp te verkassen. chillfeest (het, -en); ongedwongen samenzijn van veelal jeugdige feestgangers, die daarbij in een vertrouwde en niet-commerciële omgeving op hun gemak kennis kunnen maken met seks, drugs en rock'n roll (8 december). Omdat J. een groot chillfeest achter de rug had, kon hij zich die ochtend maar moeilijk concentreren. dankjewelfeest (het, -en); feest dat door werkgever of organisatie wordt aangeboden aan medewer kers of vrijwilligers, als dank voor hun tomeloze inzet (30 oktober). In zijn toespraak tijdens het dankje welfeest zette de directeur enkele trouwe medewerkers in het zonne tje. energieplus (bw); installatie die meer energie levert dan dat hij kost, voornamelijk gebruikt voor woningen (31 december 2008). De energiepluscomputer dreef niet alleen een ventilator aan, maar ver wekte daarmee ook stroom. faunanotitie (de, -s); beleidsstuk over het beheer van het dierlijk leven in een bepaald gebied (24 april). In de faunanotitie van de gemeente wordt uitgebreid inge gaan op de leefomstandigheden van de rosse woelmuis. fietsknooppuntennetwerk (het, - en); systeem van onderling verbon den fietspaden, zodat met een eenvoudige bewegwijzering een groot gebied kan worden ontsloten (20 mei). Via het fietsknooppunten netwerk was S. snel van Texel naar Zuid-Afrika gereden. gansdichtheid (de); het aantal (rot)ganzen binnen in een tevoren bepaald gebied (24 april). Als de wind noordelijk is, kennen vooral percelen met wintertarwe een gro te gansdichtheid. geluidsneerslag (de, geen mv.); akoestisch fenomeen, waarbij geluid zich onverwacht over een grote afstand verplaatst, zodat zich tussen de geluidsbron en het wer kelijke geluid een gebied van stilte bevindt. (26 mei). De directe buren hadden geen last van het strand feest, maar door de door de duinen veroorzaakte geluidsneerslag was het kilometers in de omtrek nog goed te horen. hasjhelikopter (de, -s); onbemand toestel waarmee eenvoudig ver keersproblemen en wietplantages kunnen worden opgespoord (26/05). Op stille avonden was alleen het gegons van bijen en het gebrom van hasjhelikopters te horen. horecarecht (het, -en); het mono polie om op een bepaalde plaats of tijd spijs en drank aan te bieden (9 oktober). Het horecarecht van de ijsbaan is al jaren vergund aan K. keijzeriaans (bijv. nw) (lett.: in de stijl van André Keijzer); het op jovi ale wijze en met droge humor lei den van een gezellige avond (27 april). De ceremoniemeester liet de genodigden op keijzeriaanse wijze meegenieten van de levensloop van het bruidspaar. kerstboomvandaal (de, -alen); uit gelaten type dat zich na een gezel lig samenzijn vergrijpt aan open baar groen en straatmeubilair (9 oktober). In de nacht van zaterdag op zondag hadden kerstboomvan dalen vernielingen aangericht in het park. (vgl. kerstboomslepers) kerstboomverbod (het, geen mv); het om veiligheidsredenen of rede nen van openbare orde verbieden van tijdelijke reclameuitingen. (9 oktober). De paashazen die eerder de winkelstraat een vrolijk aanzien gaven, waren dit jaar getroffen door het kerstboomverbod. meierblisdelict (het, -en); overtre dingen gemaakt bij het branden van de meierblis (30 december). Het grootste meierblisdelict van het jaar was dat K met zijn auto dwars door de sloot reed om zijn hout te storten. pinger (de, -s); apparaat dat aan fuiken of staand wand wordt bevestigd en een geluid voort brengt dat afschrikwekkend werkt voor bruinvissen om hiermee te voorkomen dat zij ongewenst in de netten verstrikt raken (9 januari). Volgens deskundigen zal het aan brengen van pingers het aantal ongelukken met bruinvissen ver minderen. relifant (de, -en); in plastic, gips of bordpapier uitgevoerd reclameob ject in de vorm van een dier, dat op a. onverwachte plaatsen kan opduiken, of b. onmogelijk in de weg staat. Oorspronkelijk alleen gebruikt voor religieuze doelein den, later ook seculier (augustus). Het festijn maakte als blikvanger gebruik van enkele strategisch geplaatste relifanten. runnershap (de, -pen); maaltijd voor hardlopers, veelal geserveerd voorafgaande of ter afsluiting van een hardloopwedstrijd (vgl. lopers- ontbijt) (30 januari). Na het uitreiken van de medailles, werden de deel nemers onthaald op een runners- hap uit de plaatselijke keuken. Ook: zeer voedzame maaltijd. Pasta met biefstuk, een echte runnershap. tesobotenposter (de, -s); affiche met een afbeelding veerschepen van TESO (12 mei). De wanden waren versierd met een groot aan- Zo eens in de 20 of 30 jaar is het weer zover. Er is dan een periode van enkele jaren dat we op ons strand bramen kunnen vinden. Dat zijn grote vissen die aan de zijkant bijna rond zijn, maar wel heel plat. Ze kunnen zo'n 60 cm lang wor den, maar zijn meestal ongeveer 50 cm. Bramen leven in de Atlanti sche Oceaan op een diepte van enkele honderden meters. Na het paaien, ver ten zuiden van ons, zwemmen de volwassen dieren naar het noorden steeds hoger in het water. Dit omdat ze het liefst in dezelfde temperaturen willen blij ven en die zijn noordelijk dichter aan de oppervlakte te vinden. In de herfst gaan ze dan weer naar het zuiden en komen onder Noorwe gen de ingang van de Noordzee tegen. In sommige jaren gaat een gedeelte van de bramen ook daad werkelijk die Noordzee binnen en zijn dan ten dode opgeschreven. Ze komen in een ondiepe zee terecht, waarin de temperatuur snel afneemt, en spoelen meer dood dan levend op het strand aan. Zo was er rond 1952 een invasie van zo'n 125 dieren, rond 1976 één van 140 en werden er de vorige winter wel 280 langs de Neder landse stranden geteld. Ook deze winter lijkt weer een groot aantal strandingen op te leveren. Op Texel nog niet zoveel, maar van de ande re Waddeneilanden werden al tien tallen bramen gemeld. Over de oorzaak van de strandin gen, of eigenlijk het waarom van het zwemmen in de Noordzee, is nog niet alles bekend. Er kan een heel grote jaarklasse zijn, waardoor een klein percentage dat een foutje maakt al grote aantallen kan ople veren. Ook kan het met verande rende zeestromen te maken heb ben, of met een storing als stormen of zonnevlekken of de oriëntatie. Zelf ben ik er erg in geïnteresseerd en wil dus graag horen hoeveel bramen deze winter op Texel aan spoelen. Wie een braam vindt, kan dit melden op Ecomare. Het liefst met een geschatte lengte en de vindplaats. Misschien komen we zo nog eens achter de echte oor zaak van al die strandingen. (Foto Gertjan Spakman) Hans Witte andert toch. En we spreken elkaar dertig keer per dag dus kunnen we overleggen als het nodig is', zegt Cor. Overleg is voor de medewer kers ook niet nodig, ze hebben hun eigen inbreng en zijn heel betrok ken. Dienstverbanden van veertig jaar en langer zijn volgens Henk eerder normaal dan een uitzonde ring. Henk: 'We hebben mensen die nooit meer weggaan. Dat is heel fijn.' Voor het voortbestaan van het familiebedrijf is één ding, volgens de broers, het allerbelangrijkste. De band binnen de familie is bij zonder goed en dat maakt dat er geen dingen fout gaan. De neven hebben een goede band en de broers ook. Dirk: 'Het is ontzettend belangrijk dat de band goed is, en dat is het bij ons. We kunnen het zakelijk en privé prima met elkaar vinden.' Imme Bakker tal tesobotenposters. Texelthuisgevoel (het, -s); l.het gevoel dat een eilandbewoner krijgt als hij met de boot de thuis haven nadert. Nooit beleefde ik sterker het Texelthuisgevoel als die avond, toen de laatste boot de haven indraaide en ik de lichten van het NIOZ langszij zag komen. 2.hetzelfde gevoel, maar dan beleefd door een overkanter die zich op het eiland thuisvoelt. Iedere zomer is het weer zo, na uren in de file en wachten op de boot, einde lijk het Texelthuisgevoel. 3.het gevoel dat iemand aan de overkant creëert door zijn kamer in te richten alsof hij op het eiland was (11 december). Met ieder schelpje, ieder steentje dat we van de vakantie meenamen, groeide bij ons het Texelthuisgevoel. valentijnstaart (de, -en); 1speci aal vervaardigde taart ter gelegen heid van Valentijnsdag (14 februari) (30 januari). De bakker was al vroeg bezig met het vervaardigen van een groot aantal valentijnstaarten. 2. taart die onder geliefden wordt gedeeld ter gelegenheid van V. Na het ontbijt op bed, stond beneden de valentijnstaart al te wachten. zeemeermiss (de, -en); plaatselij ke schoonheid (15 december). Het was augustus, tussen de muur bloempjes op het strand lag menig zeemeermiss te genieten van de zon en de vakantie. Niet echt nieuw, wel voor het eerst in de Texelse Courant waren skim- men (het voor criminele doeleinden namaken van betaalpasjes, 23 juni) en hakki-takki-engels (een moder ne vorm van het bekende steenko- lenengels of pidgin, 29 septem ber). Daarnaast leverde de website www.texelsecourant.nl twee fraaie zegswijzen op. Zo schreef op 17 september een van de reageerders over de fluxurering van de prijzen (waar het fluctueren werd bedoeld) en merkte op 23 september iemand op dat het wel lijkt of iedereen voor de maatschappij bezig is 'maar als het er op aan komt zijn het mensen die alleen aan hun eigen weg tim meren'. Donderdag 7 januari 20.30 uur Literair Cabaret Kees Torn - "Einde Verhaal" Entree 16,00 (Diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst) Zaterdag 9 januari Diner Cabaret -19.00 uur Donderdag 14 vrijdag 15 zaterdag 16 januari 2010 Amsterdams Kleinkunst Festival - Uitverkocht Entree 16,00 (Diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst) KEES TORN info@klif12.nl 0222-319633 www.klif12.nl 07-02-2010 Musical Mamma Mia Prijs €84,- p.p. inclusief ticket eerste rang, touringcar- vervoer en bootkosten. Exclusief reserveringskosten Seetickets. 18-02-2010 De Huishoudbeurs Prijs €32,- p.p. Inclusief entree, touringcarvervoer en bootkosten. 18-02-2010 Negenmaandenbeurs Prijs €32,- p.p. Inclusief entree, touringcarvervoer en bootkosten. e-mail: info@texeltours.nl telefoon: +31(0)222-315555 www.texeltours.nl final nigl^t Quest*i°n Live Light Show by STIE ML Doors open 2th 5,00 Presate 800 Door Tickets at Cinema Texel Music Store

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 11