Cjrocn 2,'wartsjexels in het harL, Bosma Vaarwater Molengat smal en ondiep Piet Standaart bovenaan lijst genomineerden TB Scholen kampen met stroomstoring <D Texel wintersportparadijs L Sportservice Texel inzamelen kerstbomen Na een overdosis champagne en vuurwerk bij de jaarwisseling, nam menigeen op vrij dag 1 januari een verkoelende duik in de Noordzee. Een traditie die steeds grotere vormen begint aan te nemen. Groot was de drukte op de stranden bij paal 9, 20 en 28, waar honderden duikers en duizenden kij kers op het spektakel af kwamen. En foto grafen, zoals blijkt uit de collage op pagina 5. Supersnelrecht Vonnis voor <$0, w* PORTIEK PLASSERS \M m Vloerverwarming TEXELSE^COURANT Timmer De Echte Bakker Super deBoer est, ttteer... Folder niet gehad?! Gemeente Texel inzamelen kerstbomen www.texel.nl OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12437 DINSDAG 5 JANUARI 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 Bij C.J. De Lugt BV staat de vierde generatie klaar om het familiebedrijfvol enthousiasme voort te zetten. (Foto Jesper Kragt) Piet Standaart bereidt zich voor op een rentree in de politiek. Hij staat nummer één op de kandi datenlijst die het bestuur van Texels Belang woensdag 13 januari voorlegt aan de leden. Joop Groeskamp staat op num mer twee, Willem Vlas op drie en Aad van Gils op vier. Ingrid Uit geest en Marleen Heijne staan vijf en zes. Standaart stapte twee jaar geleden uit de raad. Hij was in conflict geraakt met toenmalig burgemees ter Joke Geldorp. 'We lagen elkaar niet. Het werd een persoonlijk ver haal en daar was niemand mee gebaat. Er was maar één mogelijk heid: ermee stoppen.' TB-voorzitter Cees Hooyschuur: 'Piet wilde het niet laten escaleren en ik denk dat hij toen het verstan digste besluit heeft genomen. Maar wij zijn niet met ruzie uit elkaar gegaan. We hebben toen met Piet de afspraak gemaakt dat als de termijn van mevrouw Geldorp erop zou zitten, hij over een terugkeer zou nadenken. Nu de verkiezingen in aantocht zijn, hebben we Piet gevraagd of hij weer mee wil doen. Hij heeft er zin in, dat kon je in zijn ingezonden stukken in de krant al lezen. Piet weet waarover hij het heeft en zijn inbreng in de politiek kan groot zijn. We hebben het met Joop (Groeskamp), Willem (Vlas) en andere kandidaten doorgespro ken. Want als je Piet vraagt, dan moet je hem op één zetten, niet op drie of vier. Hij weet veel en heeft veel ervaring.' Standaart: 'Ambitie heb ik niet meer, maar als ik een bijdrage kan leveren aan de samenleving, dan wil ik dat graag doen. Dat is altijd mijn uitgangspunt geweest.' Op de achtergrond is Standaart zich met de politiek blijven bemoeien, onder meer de kwestie over de samen werking tussen de eilanden. Dat werd hem niet door iedereen in dank afgenomen. 'Ik heb wat spel- denprikjes uitgedeeld, maar ande ren hebben dat kennelijk ervaren als breinaalden.' Standaart maakt er geen geheim van dat hij zijn rentree maakt in een periode dat de vooruitzichten niet al te rooskleurig zijn. De haperende voortgang van de herinrichting van het centrum van Den Burg baart hem zorgen, het uitblijven van de financiële verantwoording van het PHH en ook het dualisme heeft niet gebracht wat ervan werd ver wacht. 'Ik heb de verkiezingspro gramma's van de partijen naast elkaar gelegd en zo groot zijn de verschillen niet. Het is belangrijk dat we zo constructief mogelijk met elkaar samenwerken en niet tegen elkaar lopen te hakketakken. Dat heeft geen enkele zin.' Het functioneren van de raad heeft zijn speciale belangstelling. 'De kader stellende taak en de functie van volksvertegenwoordiger zijn niet altijd even makkelijk te combine ren.' Nico Kikkert keert wat betreft TB terug als wethouder, maar hij heeft van het bestuur nog enige bedenk tijd gekregen. Hooyschuur hoopt op de 13e duidelijkheid te kunnen geven.' Het vaarwater Molengat, ten zuidwesten van Texel, wordt dus danig smal en ondiep dat steeds meer schepen voor een andere route kiezen. Om de belangrijk heid te verminderen krijgt het Molengat de status van neven vaarwater en vervangt Rijkswa terstaat Noordzee de huidige ver lichte boeien binnenkort door kleinere onverlichte sparren en tonnen. Problemen met de doorvaart doen zich vooral voor tussen de licht boeien MG 3 en MG 4 en de tonnen MG 5 en MG 6, ter hoogte van strandpaal 11 en 12. Er ontstaat daar een drempel in het vaarwater. Het Molengat is hier nog maar 150 meter breed en hooguit 4 tot 4,5 meter diep. Bij rustige weersomstandigheden en niet te hoge golven, kunnen klei nere kotters en pleziervaart er nog wel door. Door een harde wind (windkracht 5 en hoger) en de hier bij toenemende golfhoogte, varië rend vanuit west- tot noordelijke richting, ontstaan er gevaarlijke grondzeeën in de inloop van het Molengat. Schepen met een grotere diepgang en pleziervaart hebben er dan niets te zoeken. 'Zelf hebben we een diepgang van drie meter, maar ook wij zijn laatst omgevaren', vertelt gezagvoerder Dirk de Boer van betonningsvaartuig Terschelling van Rijkswaterstaat Noordzee. Het Molengat begint ter hoogte van paal 6 bij De Hors, loopt tussen de Razende Bol en de Hors door tot bij paal 14 en 15. Het is een korte en daarom aantrekkelijke route voor schepen die vanaf Oudeschild of Den Helder 'binnendoor' in noorde lijke richting varen. Maar door het ondieper en smaller worden van het Molengat, kiezen veel schepen nu noodgedwongen voor het Schul- pengat. Die loopt ten zuidwesten van de Razende Bol, waardoor dus moet worden omgevaren. Het smal ler en ondieper worden van het Molengat heeft meerdere oorzaken. De Boer: 'De verondiepingen aan de rode kant van het vaarwater (rode markeringen aan de kant van de kust) zijn ontstaan na de start van de zandsuppleties. Tevens ver- ondiept en verloopt het ook in oos telijke richting aan de groene kant van het vaarwater. Hierdoor veran deren de omstandigheden in het vaarwater, zeker met slechte weers omstandigheden. Mede hierdoor zijn er al meerdere lichtboeien beschadigd of van hun verankering gebroken en aangespoeld op het strand van Texel. De Boer verwacht dat de huidige lichtboeien, afhanke lijk van de weersomstandigheden, over één tot twee maand worden omgewisseld door onverlichte spar ren en tonnen. 'Door kleinere ton nen en sparren (pilaarvormige boei en) te plaatsen, maken we duidelijk dat het Molengat een nevenvaar water is, dat niet meer uitnodigt om er altijd doorheen te varen.' Voorafgaand aan deze aanpassin gen is de lichtboei MG 4, die vorige week bij paal 11 op het strand van Texel aanspoelde, weer in zijn kaart- positie herlegd. De verwachting van sommigen dat de Razende Bol aan Texel vast zal groeien, hebben de opvarenden van betonningsvaartuig Terschelling niet. De Boer: 'Daar voor staat er te veel stroming. Er blijft altijd wel een gaatje tussen Texel en de Razende Bol.' Sommige mensen opperden om het Molengat op diepte te baggeren, maar dit is geen haalbare kaart omdat ook het Molengat een onderdeel van het werelderfgoed Waddenzee is. Slechts 1mm dik! 3 www.speedheat.nl Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 (Advertentie) Een stroomstoring en een kapotte verwarmingspomp hebben gister ochtend een aantal scholen in Den Burg parten gespeeld. Er kon tijdelijk geen les worden gegeven en leerlingen moesten vervroegd naar huis. De OSG aan de Emmalaan, sporthal Ons Genoegen en de Kompasschool werden getroffen door een stroom storing die van tien tot één uur duurde. De Fontein kampte met een kapotte pomp, waardoor het 's och tends ijskoud was in de lokalen. Bij de Kompasschool werden de kinderen aan het begin van de mid dag naar huis gestuurd omdat het gebouw te koud was geworden. Door de storing was de verwarming uitgevallen. De kinderen hadden er weinig last van, zij waren 's ochtends voor zwemles naar Caluna. Het ver vroegd naar huis sturen, leverde de school een hoop regelwerk op met ouders en taxi's. Bij de OSG werd een aantal lessen in 't Plein, het tijdelijke gebouw ach ter de De Koninghal, gestaakt omdat het te koud werd. In de De Koning hal en sporthal Ons Genoegen viel het licht uit, waardoor er niet meer kon worden gesport. Volgens netwerkbeheerder Liander werden 198 aansluitingen in Den Burg getroffen na een storing aan een 10.000-voltskabel aan de Emmalaan. De oorzaak is volgens een woordvoerder onbekend. Het merendeel van de aansluiting had om half één weer stroom, de rest had tegen enen weer spanning. Op De Fontein was het door de kapotte pomp 's ochtends te koud om les te geven. Pas 's middags was het weer te doen in de lokalen, nadat een noodpomp bij de ketels was geplaatst. Het uitvallen van de lessen leidde niet tot onoverkomelij ke problemen. Kinderen gingen mee terug met ouders die voor een inloopochtend naar school waren gekomen, naar familie in Den Burg of mee met vriendjes en vriendinnetjes om een ochtend in de sneeuw te spelen. Cjrocn 2mrL-J~exels in het harL, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) De jaarlijkse inzameling van kerstbomen is dit jaar op woensdagmiddag 6 januari, van 13.30 uur tot 16.00 uur op de volgende locaties: De Cocksdorp Parkeerplaats voor Eierlandsche Huis De Koog Parkeerplaats Nikadel, achter Lidl Den Hoorn Parkeerplaats Stolpweg, bij groencontainer Oudeschild Ingang speelveld aan Trompstraatzijde Oosterend Parkeerplaats Botterstraat, bij groencontainer De Waal Parkeerplaats Vermaningspad Den Burg Gemeentewerkplaats Reijer Keijserstraat Den Burg Hoek Sluyscoog Buytengors Den Burg Parkeerterrein Krakeling Voor iedere ingeleverde boom ontvangt men 20 eurocent en een lootje waarmee men kans maakt op een leuke prijs. Deze prijzen worden later uitgeloot en de winnende nummers wor den bekend gemaakt in de gemeentelijke advertentie in de Texelse Courant. Texelaars genoten dit weekend met volle teugen van het dikke pak sneeuw dat met name in de nacht van vrijdag op zaterdag was geval len. Zoals Laurien Bakker, die de ski's van zolder haalde en zich op de lange latten door een hagelwit landschap liet glijden. Meer win terse plaatjes op pagina 9. (Foto Peter Hin) Balanceren, jongleren en acrobatiek tij dens de circus- instuif van Sportservice Texel in Ons Genoegen. Oud en jong ZDH zijn het nieuwe jaar begonnen met een voetbal wedstrijd in de sneeuw. Hup jongens, mouwen opstro pen. Die menta liteit van Fey- enoord spreekt fan Gerrie Plaatsman enorm aan. Gemeente Texel Groeneplaats 1 Postbus 200 1790 AE Oen Burg

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1