Geen ambulance in nieuwe kazerne Veel belangstelling elektrisch vervoer TEXELSE 3 COURANT Sneeuw geen belemmering 'vliegende' fotograaf Martin Koorn trainer Texel'94 Rechter tegen beperkingen voor Helders vliegveld Tarieven TESO CBF| Schildklier Jongens vast na mishandeling Nieuwsquiz in Question Plaza Receptie bij Reumavereniging Familieberichten Mr Wat ik zeggen wou Benieuwd naar de opbrengst? www.cbf.nl Klaas Bonne Isabella-Reinouda-Johanna Bos DINSDAG 5 JANUARI 2010 Ter land, ter zee, maar vooral in de lucht. Sneeuw is geen belemme ring voor Ton Zegers om zijn modelvliegtuig met camera te laten opstijgen en vanuit de lucht beel den te schieten van hagelwitte landschappen. Zoals zaterdag, toen hij zijn vliegtuig lanceerde vanaf een akker aan de Georgi- eweg en plaatjes van Den Burg en omstreken schoot. Daags ervoor bestuurde hij zijn toestel vanaf het strand van paal 28, waar hij lucht foto's maakte van de nieuwjaars duik. (Foto Gerard Timmerman) Wij varen niet voor de winst, de winst wordt besteed aan o.a. verla ging van de tarieven. Dit roept TESO nu al vele jaren en als je het maar vaak genoeg roept dan gaat iedereen het nog geloven ook. Tussen 1 april 1998 en 1 april 2009 heeft TESO een winst gemaakt van bijna €44 miljoen (voor aftrek van belastingen). Is er in deze periode winst besteed om de tarieven te verlagen? Ja, op 1 juli 2004 zijn de tarieven met gemiddeld 9% ver laagd. Een snellere groei van het vervoersaanbod dan verwacht en de meevaller van de aanschafprijs van de Dr. Wagemaker was de aanleiding om de tarieven te verla gen. Maar dit werd al weer snel gevolgd door een grote tariefsver hoging, want vanaf 1 januari 2006 is het daltarief in de winterperiode 1 november-1 april niet meer van toepassing op de vrijdag, zaterdag, zondag en maandag. Dit beteken de o.a. voor personenauto's een verhoging van 43% en voor vracht auto's en touringcars van 30%. Op 1 januari 2010 heeft TESO de Er komt vooralsnog geen ambu lance te staan in de nieuwe brandweerkazerne van De Cock- sdorp die morgen (woensdag) officieel wordt geopend. Bij de bouw is rekening gehouden met de huisvesting van een zieken wagen, wat al langere tijd een wens van De Cocksdorp was. De veiligheidsregio Noord-Holland Noord, waar de ambulance onder valt, kiest er voor de wagens op het moment alleen bij de ambulan cepost van het PHH-gebouw in Den Burg te stallen. Volgens directeur Martin Smeekes van de veiligheidsregio zijn de aan rijdtijden van de ambulance verbe terd sinds de post in Den Burg 24 uur per dag bemand is. De zorg verzekeraars stellen sinds novem ber structureel meer geld beschik baar voor de nachtelijke uren en een flink deel daarvan is volgens Smeekes naar Texel gegaan. Voor heen was de ambulancepost (toen die nog aan de Wilhelminalaan zat) alleen van 8.00 tot 20.00 uur bemand. Tussen 20.00 en 8.00 uur moesten ambulancemedewerkers van huis komen. Volgens Smeekes is sinds novem ber meer dan negentig procent van de ambulances binnen de limiet van 15 minuten ter plekke geweest. Voorheen lag het aantal overschrij dingen van de rittijden hoger. Van de zomer was er al een proef met 24-uurs bemanning en dat werkte ook in voordeel van de aanrijdtij den. Smeekes sluit niet uit dat er in de toekomst alsnog een ambulan ce in de nieuwe kazerne wordt gestald. 'Maar daar is nu nog niets over afgesproken.' De nieuwe kazerne wordt geopend door burgemeester Francine Gis- kes en wethouder Nico Kikkert. De nieuwbouw aan de Postweg (tegenover de Hollandseweg) ver vangt de verouderde kazerne aan de Kikkertstraat. De brandweer van De Cocksdorp heeft de kazer ne inmiddels in gebruik genomen en ook al de eerste uitrukken van uit het nieuwe pand gehad. Dat was onder meer op Nieuwjaarsdag voor een kleine brand in Oosterend en voor een automatisch brand alarm bij een hotel. De bouw ging circa een half jaar geleden van start. Onder leiding van Maarco Bouw en IBS uit Den Burg verrees een 16 meter lang en 12 meter breed gebouw. Daarin is plek voor meerdere wagens, kleed ruimten, sanitair en een gezamen lijke ruimte. In de oude kazerne was dat allemaal niet aanwezig. Het project is binnen het beschik bare budget van €470.000.- voor grond en realisatie gebleven. Twintig Texelse bedrijven dingen mee naar een subsidie van het rijk om elektrisch vervoer op het eiland te ontwikkelen. De bedrijven reageerden op een oproep van Rikus Kieft die eind vorig jaar een gezamenlijke aan vraag voorbereidde voor Urgenda, de organisatie die zich inzet voor het verduurzamen van Nederland. De twintig bedrijven zijn bereid in totaal 26 elektrische auto's aan te schaffen. Met behulp van de subsi die kunnen ze het grootste deel van de meerkosten ten opzichte van een reguliere auto vergoed krijgen. Kieft is blij met de belangstelling. 'Je zag dat veel bedrijven toch al bezig waren met elektrisch vervoer en dat dit een mooie manier was om er daadwerkelijk wat mee te doen.' Volgens hem is het nu wach ten of de aanvraag wordt gehono reerd. Naar verwachting moet dat VOOR GOEDE DOELEN Schildklierstichting Nederland en het Gemini Ziekenhuis in Den Hel der geven donderdag 4 februari voorlichting over schildklieraan doeningen. De schildklier bevindt zich in de hals, weegt zo'n 10 tot 20 gram en maakt schildklierhor monen aan. Via het bloed gaan de hormonen naar alle cellen en orga nen, waar ze bijna alle functies regelen. Normaal maakt de schild klier de juiste hoeveelheid schild klierhormonen aan, maar het zijn er ook wel eens te veel of te weinig, waardoor zich allerlei klachten kun nen voordoen. De politie heeft in de nieuwjaars nacht een 16-jarige jongen uit Oudeschild en een 17-jarige jon gen uit Den Burg opgepakt wegens mishandeling en vernie ling. De jongens hadden in het portier van een motel aan de Boodtlaan staan urineren. De bewoonster van een pand tegenover het motel had hen weggestuurd. Hierbij was het Martin Koorn wordt de nieuwe trainer van Texel'94. De 42-jarige oud-prof van Zwolle, Volendam en Haarlem volgt Ben Jansen op. Opvallend genoeg was Jansen anderhalf jaar geleden de vervan ger van Koorn, die samen met Ralph Koning twee jaar de leiding bij Texel'94 in handen had. 'Ik ben over een paar maanden bekend zijn. Texel staat er gunstig voor. Het eiland geldt bij Urgenda als één van de vijf zogeheten Icoonprojec ten omdat er veel aan duurzaam heid wordt gedaan. Wat bij het elektrisch vervoer meespeelt, is dat het eiland een afgebakend gebied is en de gelegenheid heeft jaarlijks zo'n miljoen toeristen ermee kennis te laten maken. Het project duurt drie jaar en wordt gehouden om de acceptatie van elektrisch vervoer te bevorderen en om te ontdekken met welke prakti sche zaken rekening moet worden gehouden. Als de aanvraag wordt gehono reerd, komen er naar verwachting ook tientallen oplaadpunten op het eiland. Bedoeling is dat er circa twintig komen bij openbare par keerterreinen en strandslagen en dat alle bedrijven een eigen oplaad- punt krijgen. Lange termijn agenda Zaterdag 9 januari: 10.00 uur. In yogacentrum De Aleph in de Weverstraat in Den Burg wordt vandaag en morgen de cursus White Time Healing gege ven. Deelname kost €250,-. Voor meer infor matie: www.spiritueeltexel.nl of tel. 06- 23270022. 12.30 uur. In manege Akenburg nabij Den Burg begint om 12.30 uur de jaarlijkse winter- keuring voor schapenfokkers. Cinema Texel vertoont Alvin The Chip munks 2 (13.30), Plop en de kabouterbaby (13.45), Avatar, 3D (15.45 en 21.45), Anubis en de wraak van Arghus (16.00), Sherlock Holmes (18.45 en 21.30) en De Hel van '63 (19.15). Zondag 10 januari: 10.00 uur. Op het strand bij paal 9 gaat een mountainbikewedstrijd van start. Deelname staat open voor Texelaars. Opgave vanaf 9.30 uur in het paviljoen. 11.00 uur. Aan de voet van de Fonteinsnol in de Dennen gaat een winterse crossloop van start. Diverse afstanden. Inschrijven vanaf 10.15 uur bij hotel Bos en Duin aan de Bak ken weg. 13.00 uur. Hotel Bos en Duin aan de Bakken- weg nabij de Dennen vormt van 13.00 tot tarieven voor voetgangers en (brom)fietsers gewijzigd. TESO schrijft in zijn publicatie 'dat er nu minder soorten tarieven zijn en dat maakt het overzichtelijker voor u'. Hier had moeten staan: we maken het veel duurder voor velen van u! Een retour voor personen wordt verlaagd van 3,00 naar 2,50 (- 16%). Het groepstarief voor personen is afgeschaft. Dat was 2,00 en nu moet men individueel een kaartje kopen voor 2,50 (+25%). Een kaartje voor 65 en kinderen van 4 t/m 11 jaar was 1,50 en wordt nu 2,50 60%) en het groepstarief in deze categorie is ook afgeschaft, was 1,00 en wordt nu 2,50 (+150%). Zo gaat dat bij een monopolist. Op 1 april 2009 was de statutaire reserve van TESO €64.532.000,- en daar kwam eind september (zoals ieder jaar) de winst van het afgelopen boekjaar van €1.335.000,- bij, zodat de teller van de reservepot nu op €65.867.000,- staat. TESO vaart niet voor de winst en de winst besteden voor verlaging van de tarieven? Trek uw conclusie! J.A. van der Slikke, Den Burg Naschrift redactie. In een reactie laat TESO weten dat het overgrote deel van de voetgan gers profiteert van de nieuwe tarief structuur. Dat geldt in het bijzonder voor de vaste reizigers. Meerritten- kaarten voor kinderen van 4 t/m 11 jaar en 65-plussers zijn tien pro cent in prijs verlaagd en kosten nu €13,50. Een beperkt nadeel is er volgens TESO voor een relatief klein percentage van alle voetgan gers. Het betreft hier in hoofdzaak de categorie incidentele gebruikers zonder meerrittenkaart, voorzover die voorheen in aanmerking kwa men voor een bijzonder tarief. De bootdienst laat weten dat TESO door de aanpassing de inkomsten per saldo licht ziet dalen, maar dat dit voldoende gerechtvaardigd wordt door te behalen voordelen op het vlak van efficiency. De bijeenkomst wordt gehouden in de Zr. Kueterzaal van het zieken huis, duurt van 19.30 tot 21.30 uur en is bedoeld voor patiënten en belangstellenden. R.J. Timmer man, internist in het Gemini Zie kenhuis, vertelt over de werking van de schildklier en welke aan doeningen kunnen optreden. Er is gelegenheid tot vragen stellen en voor lotgenotencontact. Aan deel name zijn geen kosten verbonden, wel wordt men verzocht zich voor af aan te melden. Dat kan per e- mail psb@gemini-ziekenhuis.nl of tijdens kantooruren via tel. 0223- 696346. tot een woordenwisseling geko men. Even later kwamen de jon gens terug, vergezeld door een groep jongeren. Een 64-jarige bewoner van het pand stuurde de jongens weg en probeerde foto's van hen te maken. Hierop werd hij hard in zijn buik geschopt. Ook werd een afvalbak tegen een ruit gegooid en een terrasraam ver nield. Op basis van het signale ment konden de twee jongens worden aangehouden. De politie stelt een onderzoek in naar moge lijke andere verdachten. Er komt geen beperking aan het aantal civiele vliegbewegingen op Den Helder Airport. De gemeente Texel had hierom gevraagd, maar de rechter in Alkmaar wees het verzoek vori ge week van de hand. Het besluit van de rechter betekent dat Den Helder Airport gevrijwaard blijft van tijdelijke sluiting. De rech ter verklaarde het verzoek niet-ont- vankelijk omdat de gemeente 'geen rechtstreeks belang' heeft bij het besluit. 'En dus kun je geen bezwaar indienen', aldus de bestuursrechter. Volgens de rechter is de gemeente in deze zaak opgetreden als belan genbehartiger voor de inwoners. De algemene wet bestuursrecht staat dit alleen toe als deze belan gen de gemeente zijn toever trouwd. Volgens de rechter is dat in de zaak tegen Den Helder Airport niet het geval. Texelaars die over last ervaren, mogen wel zelf bezwaar maken. Volgens een woordvoerder van de rechtbank is dat inmiddels ook gebeurd. Den Helder Airport kreeg vorig jaar december toestemming van staatsecretaris van Defensie Jack de Vries het aantal jaarlijkse vlieg bewegingen van 22.000 met 3.000 te verhogen naar 25.000. De gemeente Texel en bewoners van de zuidpunt van het eiland dienden bezwaar aan tegen deze beslis sing. Zij claimen overlast te onder vinden, omdat een deel van de toestellen over het eiland vliegt. Volgens het college maakt het lawaai mensen het leven zuur. Ook zou de gemeente economische schade lijden doordat recreanten het eiland ontvluchten en mijden door het lawaai. Omdat de staatssecretaris hierop nog altijd niet heeft gereageerd, dienden burgemeester en wethou ders beroep in tegen zijn (fictieve) weigering om tijdig over de bezwa ren te beslissen. De eis daarbij was dat de verhoging van het aantal vliegbewegingen zou worden bevroren tot de bewindsman een besluit heeft genomen. De gemeente ving dus bot, net zoals de rechter begin december ook al het verzoek afwees han gende het besluit van De Vries het vliegveld per direct tijdelijk 'op slot' te gooien. Dat verzoek was inge diend omdat de grens van 22.000 vliegbewegingen op dat moment nagenoeg was bereikt. met het trainerschap gestopt omdat ik graag nog een laatste jaar wilde voetballen. Maar toen bleek dat ik geen kraakbeen in een knie meer had, is dat er niet meer van gekomen. Nu Jansen ermee stopte, begon het weer te kriebe len. Het is een leuke groep spelers, met wie ik goed verwacht samen te kunnen werken. Gelukkig zag het bestuur het ook zitten.' Mensen met belangstelling voor Texels nieuws en Texelse wetens waardigheden kunnen zondag terecht in Question Plaza in Den Burg. Daar begint om 14.00 uur de eer ste Texelse Nieuws- en Kennisquiz. Vier teams nemen het tegen elkaar op. Publiek kan de eigen kennis over het eiland testen aan de hand van vragen die aan de zaal worden voorgelegd. De zaal is vanaf 13.30 uur geopend. Het evenement is ook te volgen via Radio Texel. Dat doet rechtstreeks verslag via 106.1 FM, 98,5 Mhz op de kabel en via www.radiotexel.nl. De Reumavereniging houdt zon dag 10 januari nieuwjaarsreceptie voor leden en hun partner. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de serre van hotel De Lindeboom in Den Burg en begint om 11.00 uur. Deelname voor leden is gratis, partners betalen €5,-. Opgave bij DirkSijtsma,e-mailsijtsmad@xs4all. nl of tel. 312486. 14.00 uur het startpunt van een tocht van wandelsportvereniging Het Gouden Boltje. 14.00 uur. In Question Plaza in Den Burg begint om 14.00 uur de eerste Texelse Nieuws- en Kennisquiz. De zaal is open vanaf 13.30 uur. Publiek kan ook de eigen kennis testen. 16.00 uur. In de kerk van De Waal begint om 16.00 uur een concert van Amici Cantus en Ensemble Quintessens. De toegang bedraagt €5,-. Cinema Texel vertoont het Haydn Commer- moration Concert (12.00), Plop en de kabou terbaby (12.15), Anubis en de wraak van Arghus (13.45), Alvin The Chipmunks 2 (14.15), Komt een vrouw bij de dokter (16.00), De Hel van '63 (16.30), Avatar, 3D (20.00) en Sherlock Holmes (20.30). KENNISGEVING Hierbij berichten wij, dat onze broer en zwager op 31 december 2009 in Australië is overleden. Texel, Cees en Wil Bonne Marianne Bonne Edward Bonne IN MEMORIAM 05-01-2005 05-01-2010 Lieve Isa, Nog steeds voor jou een kaarsje erbij. Jij bent er geweest, nog zo klein, maar vergeten doen we je niet... Martijn Wendy Bram en Zoè

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 3