texbjvgqsca.nl Carry Tefsen vaart mee met Texelstroom Een laatste zaak voor Sherlock Homes Dansgroep Oude Dansen eert jubilarissen www.texelsecourant.nl TEXELSE 2 COURANT Boerenkool bij SWOT Voorlichting over tandimplantaten Topjaar voor Cinema Texel FNV Vrouwen Leerbewerking TESG Nieuw tarief bibliotheek DAGELIJKS TEXELS NIEUWS Uitladder Film ^rj-yy VRIJDAG 8 JANUARI 2010 De Stichting Welzijn Ouderen Texel verzorgt dinsdag 19 janu ari een gezamenlijke maaltijd voor ouderen. Deze wordt gehouden in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg en begint om 18.00 uur. Op het menu staat boerenkool met worst en een toetje toe. Deel name kost €8,-- Opgave via tel. 312696 of e-mail swot@texel. oom. Het Gemini Ziekenhuis in Den Helder verzorgt maandag 8 februari een voorlichtingsavond over tandimplantaten. Een implantaat is een soort kunst wortel, die in de kaak geplaatst wordt en waarop een kroon of een brug wordt bevestigd. Specialisten noemen het een duurzame, effec tieve en natuurlijke oplossing voor het vervangen van ontbrekende tanden en kiezen. Ook bij een vol ledig kunstgebit kunnen implanta ten uitkomst bieden, doordat de prothese kan worden vastgeklikt op de implantaten. Een loszittend kunstgebit behoort daarmee tot het verleden. Kaakchirurg J. Blankestijn vertelt tijdens de bijeenkomst over de mogelijkheden van implantaten bij een loszittend kunstgebit, over het gebruik van implantaten ter ver vanging van tanden of kiezen, over het verloop van de behandeling en over de kosten en vergoedingen. Na de presentatie is er gelegen heid vragen te stellen. De bijeenkomst vindt plaats in de Zr. Kueterzaal en duurt van 19.30 tot 21.00 uur. Aan deelname zijn geen kosten verbonden, wel wordt men verzocht zich vooraf aan te melden bij het patiëntenservicebu reau van het ziekenhuis, tel. 0223- 696346 of e-mail psb@gemini-zie- kenhuis.nl. Ice Age en Harry Potter waren in 2009 met afstand de best bezochte films in Cinema Texel. Met bijna 43.000 bezoekers (een stijging van tien procent) beleef de de bioscoop een topjaar. De groeiende belangstelling kan voor een deel verklaard worden uit de digitale en 3D-vertoningen van met name Ice Age. Hiermee liep Texel voor op steden als Alkmaar, Den Helder en Haarlem, waar de films alleen nog in twee dimensies waren te zien. De nieuwe techniek maakt het ook mogelijk registraties van concerten te vertonen. Daar naast waren de ladiesnights erg succesvol en zorgde ook het ver nieuwde eetcafé voor veel aan loop. De tien best bezochte films in Cinema Texel waren in 2009: 1 .Ice Age 3 3D (5356 bezoekers); 2.Har ry Potter 6 (4299); 3.De Storm (2951); 4.Komt een vrouw bij de dokter (1766); ö.Angels Demons (1662); 6.Up 3D (1443); 7.Avatar 3D (1186); 8.Terug naar de Kust (1144); 9.Monsters vs Aliens 3D nl (1009); 10.Valkyrie (960). Mits de weersomstandigheden het toelaten, komen de FNV Vrouwen dinsdag 12 januari voor eerst in het nieuwe jaar bij elkaar. Vrijwilligers van het Rode Kruis vertellen wat hun organisatie alle maal doet, op Texel en wereldwijd. Hun verhaal wordt verlucht met beelden. Ook wordt een filmpje vertoond over Mappa Mondo, het kinderproject van het Rode Kruis. De bijeenkomst wordt gehouden in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg en begint om 20.00 uur. In het artikel over leerbewerking door Lida Koorn is een foutief tele foonnummer vermeld. Dit moet zijn tel. 312245. Met een zwierig gebaar heet schipper Peter Lock zijn gast Carry Tefsen welkom aan boord. (Foto Joop Rommets) Op de voet gevolgd door een cameraploeg maakte Carry Tefsen woensdag een tochtje met de loodsbotter Texelstroom. De actri ce en presentatrice deed dat voor een nieuw geschiedkundig en genealogisch televisieprogramma van Teleac, gemodelleerd naar een Engels voorbeeld met de naam Who do you think you are? Daarin wordt de achtergrond van steeds wisselende prominenten uitge zocht. Bij onderzoek bleek dat Tef sen Texelse voorouders met de naam Krijnen heeft, die in het loodswezen werkzaam waren. Om die reden werd voor een middag aangemonsterd op de ruim hon derd jaar oude loodsbotter. Ze werd getrakteerd op een tochtje over de Waddenzee en door schip per Peter Lock bijgepraat over de maritieme geschiedenis van het eiland. Om ook van een afstandje opnamen te kunnen maken, stapte de cameraploeg halverwege de reis over op de boot waarmee Geert Bosscha de Texelstroom vergezelde. Eerder al was een bezoek gebracht aan het Maritiem en Jutters Museum en de archie ven van de gemeente en de Histo rische Vereniging. Het programma wordt waarschijnlijk in september uitgezonden. Superspeurder Sherlock Holmes is de hoofdpersoon in een nieuwe film, die deze week in Cinema Texel draait. De riol van 's werelds bekendste detective, die in 1887 het levenslicht zag in een boek van sir Arthur Conan Doyle, wordt daarin vertolkt door acteur Robert Downey Jr. Hij en zijn loyale assi stent dr. John Watson (Jude Law) worden samen op een laatste zaak gezet. Al snel raken ze verwikkeld in een duistere en dodelijke samen zwering, die bedreigend is voor heel Engeland. Liefhebbers van de muziek van Joseph Haydn komen aan hun trekken met de registratie van een concert dat het Austro-Hungarian Haydn Orchestra gaf in de histori sche concerthal van het Esterhazy Paleis te Eisenstadt in Oostenrijk. Dat gebeurde vorig jaar, ter gele genheid van de tweehonderdste verjaardag van de componist. Het orkest bestaat uit leden van het Wiener Philharmoniker en de belangrijkste orkesten uit Boeda pest. Samen met solisten als Annette Dasch en Thomas Quast- hoff brachten zij een ode aan Haydn door zijn meesterwerk The Creation (Die Schöpfung) op te voeren. Een deel van de andere films die in Cinema Texel draaiden, is gepro longeerd. Nog enkele malen te zien is De Hel van '63, de nieuwste film van Steven de Jong en Klaas de Jong, makers van De Kameleon (twee delen) en De Scheepsjon gens van Bontekoe. Onderwerp is de Elfstedentocht van 1963, de meest legendarische aller schaats wedstrijden, verreden in wat mis schien wel de koudste winter was die Nederland ooit gekend heeft. Achteraf werd geoordeeld dat de wedstrijd nooit had mogen door gaan. Slechts enkelen van de bijna tienduizend gestarte schaatsers haalden de eindstreep, anderen moesten halverwege met zware bevriezingsverschijnselen opge ven. Een groep van vier, waaronder een vrouw, volbracht de tocht dankzij een opvallende samenwer king. Zij zijn de helden van deze film, die ook het verhaal vertelt van de machtsstrijd in het Elfstedenco- mité en haar verhouding met de media, die de tocht koste wat koste wilden laten doorgaan. In de epische avonturenfilm Avatar neemt regisseur James Cameron de kijker mee naar een spectacu laire nieuwe fantasiewereld. Op de verre maan Pandora voert een held een heldhaftige strijd om de beschaving te redden. Cameron kreeg veertien jaar geleden het idee voor de film, toen er nog geen technologische mogelijkheden waren om zijn visie in beeld te brengen. Nu, na een daadwerkelij ke productietijd van vier jaar, biedt Avatar een nieuwe cinematografi sche ervaring, waarin de kijker vol ledig kan opgaan, jubelen critici. Bijna iedere donderdag draait in Cinema Texel een mysterie movie, waarin bezoekers zich laten ver rassen. Het volledige programma staat elders in de agenda in deze krant én op de website. Riek Visser (83) weet zich nog goed te herinneren hoe dansani- mator Frits de Jong destijds de slagerij binnenstapte en haar en haar man vroeg lid te worden van de nieuwe dansgroep. 'Kom ook dansen!, vroeg hij. Ik leer liever dansen dan dat ik in de slagerij sta', zei mijn man, waarmee het lidmaatschap was beklonken. Ze herinnert zich hoe er voor het eerst werd gedanst in de jeugdherberg nadat ze een overkantse groep op Texel hadden zien dansen. 'We werden een hechte groep. We voelden ons één met elkaar.' De dansgroep groeide uit tot een vast gezicht op braderieën en markten. Nel Kooy (83): 'We dansten overal. In De Cocksdorp, Oudeschild, De Koog en noem maar op.' Op de wekelijkse dansavonden werden tientallen dansen ingestudeerd. Riek Visser geeft de voorkeur aan een mooie wals. In de veertig jaar hebben ze veel dansleraren en - leraressen voorbij zien komen. Zoals het echtpaar Siebeling, Gerard van der Kooi, Frits de Jong, Gré van Zandbergen en Ruud en Annie Buijsman. De zelfwerkzaam heid binnen de groep is altijd groot geweest. De kostuums waarin ze dansten, maakten de dames bij voorbeeld zelf. Riek Visser: 'Voor die pakken kregen we veel compli menten.' Er ging ook wel eens wat mis. 'In De Cocksdorp ben ik eens de hak van mijn schoen verloren.' Goede herinneringen bewaren ze bieden aan de vele uitstapjes en gastoptredens. Nel Kooy: 'We zijn naar Denemarken geweest, naar Berlijn, Parijs en een paar keer in Bloemen en eremetaal voor Riek Visser en Nel Kooy, die beiden veertig jaar lid zijn van de Dansgroep Oude Dansen. (Foto Gerard Timmerman) Het komt niet vaak voor dat Visser en Nel Kooy ('Tante Riek Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen, workshops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Vrijdag 8 januari: 19.30 uur. Bij Stayokay in Den Burg begint om 19.30 uur een informatie avond over de opleiding tot voetre flextherapeut. verzorgd door Manda Bergsma. 20.00 uur. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 20.00 uur een avond ter voorbereiding op het overleg met het college van b en w. 20.00 uur. In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland wordt vanaf 20.00 uur nieuwjaarsbegroeting gehouden, gecombineerd met de jaarvergade ring van de buurtvereniging. Cinema Texel vertoont Alvin 2 (13.30), Plop (13.45), Avatar, 3D (15.45 en 21.45), Anubis (16.00), Sherlock Hol mes (18.45 en 21.30) en Hel van '63 (19.15). Zaterdag 9 januari: 10.00 uur. In yogacentrum De Aleph in de Weverstraat in Den Burg wordt vandaag en morgen de cursus White Time Healing gegeven. Deelname kost €250,-. Voor meer informatie: www.spiritueeltexel.nl of tel. 06- 23270022. 12.30 uur. In manege Akenburg nabij Den Burg begint om 12.30 uur de jaarlijkse winterkeuring voor scha penfokkers. Cinema Texel vertoont Alvin The Chipmunks 2 (13.30), Plop en de kabouterbaby (13.45), Avatar, 3D (15.45 en 21.45), Anubis en de wraak van Arghus (16.00), Sherlock Holmes (18.45 en 21.30) en De Hel van '63 (19.15). Zondag 10 januari: 10.00 uur. Op het strand bij paal 9 gaat om 10.00 uur een mountain bikewedstrijd van start. Deelname staat open voor Texelaars. Opgave vanaf 9.30 uur in het paviljoen. 11.00 uur. Aan de voet van de Fon teinsnol in de Dennen gaat om 11.00 uur een winterse crossloop van start. Diverse afstanden. Inschrijven vanaf 10.15 uur bij hotel Bos en Duin aan de Bakkenweg. 13.00 uur. Hotel Bos en Duin aan de Bakkenweg nabij de Dennen vormt van 13.00 tot 14.00 uur het startpunt van een tocht van wandelsportver eniging Het Gouden Boitje. 14.00 uur. In Question Plaza in Den Burg begint om 14.00 uur de eerste Texelse Nieuws- en Kennisquiz. De zaal is open vanaf 13.30 uur. Publiek kan ook de eigen kennis testen. 14.00 uur. SV Oosterend houdt een nieuwjaarsreceptie in de eigen kan tine aan de Viiestraat. 16.00 uur. In de kerk van De Waal begint om 16.00 uur een concert van Amici Cantus en Ensemble Quintes- sens. De toegang bedraagt €5,-. Cinema Texel vertoont het Haydn Commermoration Concert (12.00), Plop en de kabouterbaby (12.15), Anubis en de wraak van Arghus (13.45), Alvin The Chipmunks 2 (14.15), Komt een vrouw bij de dok ter (16.00), De Hel van '63 (16.30), Avatar, 3D (20.00) en Sherlock Hol mes (20.30). Maandag 11 januari: 19.15 uur. Bij Artex Kunstenschool aan het Schilderend in Den Burg begint om 19.15 een gratis inloop avond voor salsadansers. 20.00 uur. Bij Stayokay in Den Burg begint om 20.00 uur een avond van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting over allerlei soorten vreterij. Spreker is H. Huiting van PPO Lely stad. Cinema Texel vertoont Avatar, 3D (20.00) en Sherlock Holmes (20.30). Dinsdag 12 januari: 20.00 uur. In dorpshuis De Wielewaal in De Waal begint om 20.00 uur het open Paal 17 klaverjastoernooi. Deelname kost €3,50 per koppel. 20.00 uur. In De Buureton in Den Burg begint om 20.00 uur een bijeen komst van de FNV Vrouwenbond. Met een lezing over het Rode Kruis. 20.00 uur. In de Vrije School aan de Gasthuisstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een voorlichtingsavond over het thema 'samen aan de slag'. 20.00 uur. In het gemeentehuis begint om 20.00 uur een openbare vergade ring van de gemeenteraad. Op de agenda onder meer kamperen bij de boer, rotonde Bernhardlaan-Koger- straat en het treasurystatuut. Cinema Texel vertoont Komt een vrouw bij de dokter (13.45), Avatar, 3D (20.00) en Sherlock Holmes (20.30). Veerdienst TESO zet vandaag (vrij dag) tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder uur twee over tochten, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Automobilisten moeten maandagochtend op Texel rekening houden met wachttijden. Voor meer informatie. tel. 0222-369600, info@teso.nl of www.teso.nl. Het abonnementsgeld van Kop- Groep Bibliotheken, waaronder ook de openbare bilbiotheek op Texel valt, is per januari enkele procenten omhoog gegaan. Een basisabonnement kost nu €21,50. De prijsverandering ging gepaard met enkele andere veranderingen in de abonnementsvorm. Zo wordt nu geen leengeld meer gevraagd voor CD's en DVD's en zijn de reserveringskosten komen te ver vallen. Er is alleen nog een vergoe ding nodig als materialen uit ande re collecties dan die van KopGroep Bibliotheken gereserveerd moeten worden. Houders van het Sterabonnement kunnen nu 32 materialen lenen voor een periode van tien weken. Daarnaast hebben zij gratis toe gang tot alle lezingen in de biblio theek en kunnen ze gratis gebruik maken van de service waarbij CD's, LP's en DVD's uit de muziekcollec tie van de Centrale Discotheek Rotterdam geleend kunnen wor den. Alle abonnementsvormen en bijbe horende tarieven zijn terug te vin den op www.kopgroepbibliothe- ken.nl. iemand veertig jaar lang lid is van dezelfde vereniging. De Dansgroep Oude Dansen (DOD) zette woensdag liefst twee jubi larissen in de bloemetjes. Riek en Tante Nel') kregen eremetaal opgespeld omdat ze beiden van af de oprichting van de DOD, veertig jaar geleden, lid zijn. België.' Riek Visser: 'Mooie reisjes waren dat.' Ondanks haar hoge leeftijd bezoekt Nel Kooy nog regelmatig de weke lijkse dansavond. 'Als ze er eens niet is, vraagt iedereen zich af wat er aan de hand is', vertelt voorzitter Marius Smit. Hij noemde het jubi leum van de dames uniek. 'Zo'n lange periode bij de dansvereni- ging is bewonderenswaardig.' Nel Kooy zet zich ook al 25 jaar in voor de Kinderdansgroep. Ook Riek Vis ser is volhouder. Ze zingt al 68 jaar bij het Texels Vrouwenkoor. Smit liet het eerbetoon vergezeld gaan van een oproep aan Texe laars die graag een dansje maken. 'De Dansgroep is een leuke en gezellige groep. We kunnen nog wel wat nieuwe leden gebruiken.'

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 2