Texeltours neemt Taxi Grootjen over Kapotte lantaarnpaal niet zomaar gemaakt v Vrouw krijgt werkstraf voor diefstal uit woning TEXELSE 5 COURANT Ijsgang Dagdromen veel onvrede in de Bussen hard langs Oudeschild Dokter Wagemaker in onderhoud Geslaagd Lezing over vreterij larven Wat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou GEHANDICAPTENZORG WAT VOOR PATIËNT KOST NOU DE MEESTE TIJD EN DUS GELD ZO ÉÉN! VRIJDAG 8 JANUARI 2010 De politierechter in Alkmaar heeft dinsdag een 20-jarige Texelse veroordeeld tot een werkstraf van 24 uur. De vrouw had vorig jaar maart meerdere kledingstukken en schoenen uit de woning van een kennis ont vreemd. De vrouw ging met haar broertje mee naar de woning in Den Burg om spullen op te halen die de jon gen bij zijn vriend had laten liggen. Hij wilde ze terug, omdat hij ruzie met zijn vriend had. De vrouw ging naar eigen zeggen mee om de boel niet te laten escaleren. De vriend was niet thuis, maar het duo trof wel iemand anders aan in de woning. Deze 26-jarige Texelaar had zichzelf toegang tot de woning verschaft door een deur te force ren. De vrouw en haar broer werden door hem binnengelaten, waarna ze de woning doorzochten. Ze namen enkele kledingstukken en schoenen mee. De bewoner zei ook een CD en een geldbedrag van enkele honderden euro's te mis sen, maar de rechter achtte dat niet bewezen. Op foto's van de politie bleken de betreffende CD en enkele bankbiljetten nog onaan geroerd in een la te liggen. De eigenaar van de woning zit momen teel zelf in voorlopige hechtenis, wegens bedreiging van de vrouw, haar broertje en hun moeder. De vrouw zei 'niet meer zichzelf' en vooral 'heel boos' te zijn toen ze bij de woning was aangekomen. Ze gaf toe dat het fout was dat ze de spullen had meegenomen. De Texelse was al eerder met justitie in aanraking geweest voor een win keldiefstal en had daarvoor een werkstraf gekregen. Volgens de vrouw was er geen sprake van samenwerking met de 26-jarige Texelaar. Ze troffen hem daar toe vallig. Wat hij dan wel in de woning te zoeken had, bleef tijdens de rechtszitting onduidelijk, ook omdat hij niet kwam opdagen. De broer van de vrouw was al eerder veroor deeld. De officier van justitie vond een geldboete op zijn plaats, maar omdat de vrouw met haar baantje in een restaurant maar enkele tien tjes per week verdient, koos ze voor een werkstraf van 30 uur. De politierechter maakte daar 24 uur van. Texeltours heeft Taxi Texel van de familie Grootjen overgeno men. Na jaren een vast gezicht te zijn geweest in de taxiwereld is de familie Grootjen gestopt met het taxibedrijf. Texeltours neemt hun taxiwerk per direct over, waarbij de Telekomtaxi komt te vervallen. De telefoonnummers 317555 en 322211 zijn doorgeschakeld naar Texeltours en blijven bereikbaar voor het bestellen van een taxi. Texeltours heeft spullen van de familie Grootjen overgenomen, maar de taxi's gaan niet voor Texel tours rijden. 'We zijn blij dat Kees Grootjen, Aris Ellen en Hans Coot per 1 januari 2010 voor Texeltours taxi willen rij den. Met deze bekende gezichten in de taxiwereld wil Texeltours het taxiwerk op het eiland verder uit breiden', aldus Marcel Slikker van Texeltours. Het bedrijf dat hij samen met zijn vader Sjors runt heeft momenteel drie taxi's rijden. Als de vraag naar ritten groter wordt, wordt het wagenpark uitgebreid. 'De stap in de taxiwereld verandert niets aan de doelstellingen van Texeltours. De service en kwaliteit die wij hanteren voor het touring- carwerk zetten wij voort in de taxi branche.' Zaterdagmiddag 2 januari. Winke lende Texelaars en heel veel toeris ten zoeken strompelend en glib berend hun weg over de modderige en door ijsribbels praktisch onbe gaanbare Weverstraat. Sommige winkeliers hebben hun straatje net jes geveegd, maar het midden van de weg is één grote glijbaan. En wat lees ik woensdag op Texel- plaza? Een deel van de Wever straat is sneeuwvrij gemaakt voor vrachtwagens die naar de bouw moeten. Dat geloof je toch niet? Ik weet in elk geval wat het nfet is: hostmanship. Sytske Dijksen, Den Hoorn. Reparatie van een lantaarnpaal kan lastig zijn als dat samenvalt met een eigendomsoverdracht. Dat merkte Gerda van der Meer toen zij een tijdje geleden de gemeente belde over een kapot te lantaarnpaal bij de haven. Tijdens het bezoek van B en W aan Oudeschild vertelde ze hoe dat telefoontje leidde tot een rondgang langs de gemeente en Rijkswater staat en het uiteindelijk ruim twee maanden duurde voordat het licht was gerepareerd. Van der Meer belde aanvankelijk met de gemeente, waar de mel ding in ontvangst werd genomen. Na een paar weken belde ze nog eens, omdat er niks gebeurde en nog een paar weken later infor meerde ze op het raadhuis, waar ze voor wat anders moest zijn, of er nog wat met haar melding was gedaan. Die bleek besproken te zijn, maar de gemeente kon de lantaarnpaal niet repareren, omdat die ondanks de overdracht van de haven aan de gemeente formeel nog steeds eigendom was van Rijkswaterstaat (RWS). Van der Meer kreeg een telefoon nummer van RWS in Den Oever, maar een telefoontje daarheen bood evenmin plossing. Een mede werker zei dat ze toch echt bij de gemeente moest zijn. Van der Meer toog nogmaals naar het raadhuis, waarna ze een telefoonnummer van RWS in IJmuiden kreeg. Tot haar opluchting kreeg ze daar iemand aan de lijn die het pro bleem doorzag, waarna alsnog reparatie volgde. Wethouder Nico Kikkert (havenza ken) kon het verhaal alleen maar beamen. De overdracht van de wegen moet nog plaatsvinden en het ligt volgens Kikkert in de lijn der verwachting dat Rijkswaterstaat tot die tijd niet veel meer doet aan onderhoud van bijvoorbeeld de lantaarnpalen. Volgens Van der Meer is het wel prettig als het licht brandt, omdat het anders erg donker is. 'Van de zomer was die lantaarnpaal ook al stuk, maar toen viel het niet op omdat het langer licht bleef.' Hoe je alleen met woorden mensen zover kunt krijgen dat ze achter je persoonlijke visie gaan staan, al slaat die nergens op, daarover zijn heel wat handboeken geschreven. Deze gaan dan meestal over het taalgebruik in het derde rijk of, vooral, in de voormalige DDR, maar de verborgen principes vind je overal terug, ook in totaal onschul dige situaties. Neem het bericht in de Texelaar van 30 december: 'Ontwikkeling centrum Den Burg vertraagd'. We snappen allemaal ongeveer wat hier gaande is: er moet daar iets 'ontwikkeld' worden, er moet in dat centrum behoorlijk wat over eind gezet worden, ontwikkelen is positief, ontwikkelen is vooruit gang. En verdorie nog aan toe, krijgen we dat weer: vertraging. Terwijl we weten dat het centrum van ons dorp ziek is. Is de slogan 'Herstel het Hart' er immers net zo lang bij ons ingehamerd dat nie mand meer twijfelt: de Groene- plaats is ziek. Welke ontwikkeling de broodnodige verlichting voor de arme zieke had moeten brengen, staat ook in bovengenoemd artikel: op de vrijgekomen plek van het raadhuis (ooit ook in de vaart der volkeren door deskundigen 'ont wikkeld') zijn winkels en horeca gepland, met daarop 17 apparte menten, en tenslotte daar weer bovenop 9 appartementen en 3 penthouses. Uit welke koker dat allemaal is gekomen, ik weet het niet zeker (ik moet toegeven dat ik niet meer naar de openbare vergaderingen daarover ben toegegaan), maar ik herinner me wel een paar uitspra ken die typisch zijn voor zo'n denk wereld. Zo beweerde op een feest je een van onze grotere agrariërs (die trouwens een van Texels top producten kweekt, daarover geen onduidelijkheid) dat het een schan de was dat Natuurmonumenten stukken van Waalenburg kocht, omdat het allemaal eentonige wil dernis zou worden, terwijl de toe risten juist naar Texel zouden komen voor de afwisseling van het landschap, hier maïs, daar asper ges, daar weer weiland. Mijn opmerking dat volgens mij de toe risten, en vooral de Duitsers, in de eerste plaats voor ons enorme, prachtige en vrije strand met zijn superfrisse lucht komen (iedereen die de Duitse Waddenkust of Oost zeekust kent, begrijpt dat) werd genegeerd, evenals de opmerking dat waar Natuurmonumenten koopt, het de boeren zelf zijn die, geheel vrijwillig, verkopen. Op een ander moment werden we getrakteerd op de volgende uit spraak van een zeer bekende jon gere ondernemer uit Den Burg: 'Ze moeten de ondernemers meer vrij heid geven, want dit eiland leeft van het toerisme en de toeristen komen naar dit eiland voor de ondernemers.' Dus: Ondernemers uit Den Burg weg, toerisme weg? Het zou een interessante proef zijn. Het lijkt me eerder andersom. Ik heb bij het referendum destijds ingevuld: laat dat stadhuis nou nog maar 15 jaar staan, zoek desnoods hier en daar een tijdelijke ruimte erbij, maar zoals altijd, je bent daarmee een roepende in de woes tijn. Nu het tegen de grond gaat en het nieuwe bouwsel van winkels, horeca, appartementen en pent houses in de ijskast terecht is gekomen, zou ik zeggen: Texel, grijp die kans. Eindelijk ruimte. Ver geet die Groeneplaats, want dat was altijd al een donker tochtgat met aan de ene kant al onze amb tenaren en aan de andere de kan toren waar ze een oogje op al onze rekeningen houden. Daar tussenin is het gewoon geen prettig toeven. Daar maken we dus een grote effi ciënte parkeerplaats van De rest van het nieuwe open hart blijft open en wordt in zijn geheel, inclusief wat men noemt het park, bestraat met een mooi soort grote tegelpatronen. Hier kan eindelijk de zon schijnen, hier komen ruime gedeelten waar horecaonderne mers hun terrasstoelen kunnen zetten, hier kan de markt terecht, dit wordt onze stijlvolle, gastvrije Plaza Mayor. Het geheel zou er nog beter op worden, als we het post kantoor en aangrenzende winkel ook weg zouden halen, stel je voor wat een mooie omlijsting er zou ontstaan van dit haast middel eeuwse grote plein! Aan de Waal- derstraat staat een behoorlijk groot gebouw op een uitstekende loka- tie, dat volgens de berichten leeg komt, daar kunnen genoemde win kel en postkantoor ruim terecht. Bouwe Kuipers, Den Burg. ©K'K I MANAGE! De cartoon Onvrede in de gehandicaptenzorg door Benjamin Kikkert is tot SPotprent 2009 uitgeroepen. Op de website van de SP kreeg de tekening van Kikkert van de twaalf cartoons de meeste stemmen. De cartoonisten gaven hun visie op actuele (politieke) gebeurtenissen. Ook in 2010 zullen de drie cartoonisten op de SP-site hun kijk op het leven van alle dag geven. m ii Polder Eierland is het 175-jarig jubileumjaar begonn en onder een witte deken. Op 23 januari valt in het Eierlandse Huis het startschot van het feestjaar. Op die dag vindt de presentatie plaats van de feest- vlag en het polderbier en start de voorverkoop van het jubileumboek onder redactie van Jan Heemskerk. (Foto René Pop) Een aanhoudende sneeuwbui bedekte het eiland woensdagmorgen met een zo mogelijk nog dikkere laag sneeuw. Fotograaf Bert Koning schoot een sfeervol plaatje. De huidige winterse omstandigheden roepen beelden op van winters uit vervlogen tijden. Zo dook bij de familie Maat in Den Burg een foto op die gemaakt moet zijn rond 1936. Op de foto staan Gerrit Maat en zijn vader Nanning, die de ijzeren wielen van de petroleumkar vervin gen door glijders, om ondanks de sneeuw toch in staat te zijn de brandstof bij de klanten af te leveren. De foto is gemaakt in de Nieuw- straat (nu Burgwal) waar de familie Maat woonde. Burgemeester Francine Giskes maakte woensdagavond haar eerste ronde langs de dorpen. Met de wethouders Marian Merkelbach en Nico Kikkert en een paar ambtenaren opende ze de dorpenronde in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild. (Foto Jeroen van Hattum) Burgemeester Francine Giskes wil tijdens overleg met Con- nexxion de snelheid waarmee bussen soms langs Oudeschild rijden bespreken. Dat zei ze tijdens het bezoek van B en W aan het dorp. De bussen rij den er soms hard voorbij om op tijd bij de boot te kunnen zijn. Dat leidt met name in de zomer, als er meer bussen rijden, tot irritatie. Vanuit de zaal werd opgemerkt dat het harde rijden niet aan de chauf feurs ligt, maar aan de planning van de vervoersmaatschappij. 'Ze moeten zéér strak rijden om op tijd te kunnen zijn', aldus Jaap Kreeft. In de zaal werd opgemerkt dat ook de bermen lijden onder de bussen. Toegezegd werd dat eveneens met Connexxion te bespreken. De Dokter Wagemaker is van vrij dag 8 tot vrijdag 29 januari uit de vaart voor een grondige onder houdsbeurt. Het schip wordt afge meerd in de veerhaven bij 't Horn- tje. Er wordt een grote verscheidenheid aan werkzaamhe den uitgevoerd, variërend van schoonmaak- en schilderwerk zaamheden tot het vervangen van een complete roerpropeller. In deze periode verzorgt de Schul- pengat de dagelijkse dienst. Er staan geen halfuursdiensten inge pland. Mogelijk kan vrijdag 15 en 22 januari in Den Helder enige wachttijd ontstaan voor de afvaar ten van 14.30 en 15.30 uur. Vervoer van gevaarlijke stoffen vindt plaats op basis van telefonische reserve ring. Actuele informatie staat op de website www.teso.nl. In Stayokay in Den Burg worden zaterdag 16 januari diploma's uitgereikt aan zeven studenten van de School voor Voetreflexo- logie. In juni krijgen nog elf stu denten hun diploma, wanneer zij de examens voor medische vakken hebben afgerond. Bij voetreflexologie worden licha melijke klachten behandeld door de met dat gebied corresponde rende zone op de voet(zool) te masseren. De geslaagden, woon achtig van Alkmaar tot Texel, zijn Marjorie Alfred, Annet Burger, Carolien Harleman, Danny Jonk man, Linda Feldmann, Ina Tesse- laar en Suzanne de Wit. De mees ten van hen starten een eigen praktijk. Meer dan normaal zijn percelen grasland vorig jaar zwaar bescha digd door vreterij van engerlingen. Deze larven (van diverse soorten kevers) vreten de wortels van gras planten, waardoor de grasmat los op de bodem komt te liggen, uit droogt en dood gaat. Herstel duurt soms erg lang en in het ergste geval moet de grasmat worden doorgezaaid of heringezaaid. De zeer droge zomer was ook gunstig voor de larven van vliegen. Bij het rooien van aardappelen werd in sommige partijen ernstige schade gevonden van ritnaalden. Deze insecten kunnen de aardappelknol len zwaar aanvreten, waardoor deze niet meer als pootgoed kun nen worden verkocht en alleen nog als veevoer kunnen worden gebruikt. Vraatschade van het aardappelmotje en andere nacht vlinders is in een enkel geval ook de oorzaak. Om de praktijkkennis te vergroten en daarmee schade te voorkomen, geeft H. Huiting van PPO Lelystad maandag een lezing voor de agra rische Vereniging voor Bedrijfs voorlichting. Texel. Hij vertelt ook over bestrijdingsmogelijkheden. De lezing wordt gehouden bij Stayo kay in Den Burg en begint om 20.00 uur.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5