'Als je alleen schuift creëer je een ijsbaan' Pech-ooievaar bij Ecomare 1979: strenge vorst, sneeuw en ongerief Temperatuur zakte tot 23 graden onder nul! TEXELSE 8 COURANT Opvallend veel zeehonden in Kerkdk noodopvang bij Ecomare geloof Bnst over en dementie Texel in greep van de winter Dorpen urenlang ie/soleercf Inzameling kerstbomen Archiefstuk D<""*"9e Stichting Kerken en Minima Texel "T- H •- VRIJDAG 8 JANUARI 2010 Rikus Bakker in de kolkenzuiger die momenteel dienst doet als strooiwagen. (Foto's Jeroen van Hattum) Dierverzorgers van Ecomare heb ben hun handen meer dan vol. In de opvang verblijven op het moment 21 zeehonden. Verwacht wordt dat daar komende tijd nog veel jonge grijze zeehonden bij komen. Het is al sinds november druk bij Ecomare. Ongebruikelijk, omdat de in de zomer geboren gewone zee honden dan al groot genoeg zijn om niet zomaar meer aan te spoelen, terwijl de meeste dieren die in de maanden ervoor zijn opgevangen dan alweer zijn uitgezet of overge plaatst naar één van de grote bas sins. Nu echter werd 'de één na de andere' jonge zeehond gevonden, meldt Ecomare, 'allemaal onder voed en met een fikse longwormin- fectie'.Toen in december de geboor tegolf van de grijze zeehonden begon, was de opvang nog steeds vol gewone zeehonden. 'Inmiddels zijn er zeven jonge grijze zeehonden bijgekomen. Bovendien spoelt er nog af en toe een jonge gewone aan. En allemaal hebben ze inten sieve zorg nodig. Ze moeten onder dwang gevoerd worden en krijgen medicijnen. Het is een hele klus om die onwillige, bijtgrage en loeisterke zeehonden te voeren.' De dierverzorgers hebben in een opslagruimte van Ecomare een noodopvang ingericht. In plastic bakken liggen vijf grijze zeehonden onder warmtelampen. Elke dag laten de verzorgers de dieren zwem men. Eén voor één worden ze naar het badje gebracht. De dierverzor gers leggen vissen in het water, in de hoop dat de zeehonden eraan gaan knagen, en proberen zo het zelfstandig eten te stimuleren. Waarom er zo veel zeehonden aan spoelen, is niet precies bekend. Ver moed wordt dat het hoge geboorte cijfer er mee te maken heeft. 'Een deel van de jongen leert niet uit zichzelf vis te vangen of wordt ziek en spoelt verzwakt aan. Als er meer jongen geboren worden, komen er dus ook meer in de problemen', aldus Ecomare. In de Maartenskerk te Ooste rend wordt zondag 10 januari vanaf 19.00 een themadienst gehouden over geloof en dementie. Rode draad door de dienst is de vraag of het mogelijk is, ondanks het ziekteproces van dementie, lichtpuntjes als sporen van God te vinden. In de liturgie komen ook de zintuigen aan bod, omdat mensen die niet meer zo goed op hun geheugen kunnen vertrouwen, extra behoefte hebben aan zintuig lijke ervaringen. De dienst wordt geleid door theo loge Krista Mirjam Dijkerman, die zelf jarenlang met dementerende mensen heeft gewerkt. Marijke Snijders en Jan Brouwer hebben geholpen in de voorbereiding. Jan Bakker verzorgt met zijn accordeon de muziek tijdens de dienst. Na afloop is er koffie in De Parel en kan er nagepraat worden over de dienst. beschikbaar is. Gemopper over niet of laat bestrooide wegen is ook Gemeen tewerken niet ontgaan. Er wordt gelaten op gereageerd. 'We zitten om vier uur, half vijf 's ochtends op de wagens, zodat de wegen met de hoogste prioriteit gestrooid zijn als het verkeer op gang komt', aldus Bakker, 'Rond tien uur rijden we ook nog rond. Maar in de ogen van anderen doe je het als gemeen te helaas toch nooit goed.' Hij wijst op een stuk wegdek dat al behandeld is. 'Je ziet dat de sneeuw snot begint te worden. Alleen zout strooien is echter niet voldoende. Het gaat er daarna om dat auto's het verder inrijden, zodat het zout zijn werking kan doen.' Per vierkante meter wordt gemid deld tussen 10 en 15 gram gestrooid. Bakker wijst ook op de middenstreep op die weg. Die vormt een leidraad als door de sneeuwval de weg niet goed meer te zien is. Met de vijf ton op de wagen, kan hij een snelle route in één keer afleggen. Texel 2010 opperde recent dat de gemeente ook landbouwvoertui gen zou moeten inzetten om de sneeuw van de weg te schuiven, maar dat zou volgens Bakker prak tisch niet handig uitpakken, omdat dan het risico op ijsbanen kan ont staan. 'Je moet het schuiven com bineren met strooien.' Volgens Bakker doen mensen Gemeentewerken een plezier door auto's niet te ver op de straat te zetten. 'Mensen zijn geneigd dat te doen als het glad is, maar dat maakt het ons lastiger erlangs te komen.' Een van de wagens stond al een keer vast in de Warmoes straat, omdat er een wagen voor de benen stond. Een aangename bijkomstigheid van de gladheidbestrijding is het ruimte uitzicht vanuit de cabine over het witte landschap. 'Het is genieten om daar naar te mogen kijken.' In een boogje sproeien sneeuw en ijs de berm in als Rikus Bak ker voorbij rijdt met zijn strooi wagen. Met zijn collega's van Gemeentewerken houdt hij deze dagen de wegen zoveel mogelijk sneeuw- en ijsvrij. De kolkenzuiger is deze week zowel in de vroege ochtend als in de late avonduren zijn werkplek. Voorop de wagen zit een schuif- bord om sneeuw en ijs van de weg schrappen, achterop bevindt zich een reservoir waarin vijf ton zout kan worden meegenomen. Dat wordt meteen over de weg gestrooid, zodra hij geschraapt heeft. Bakker 'Als je alleen het ijs of de sneeuw zou wegschrapen, blijft er een dunne laag achter en dan maak je een ijsbaan van de weg. Je moet het combineren met strooien.' Rijdend op de Nieuwlanderweg is door de voorruit van de strooiwa gen goed het verschil tussen een behandeld deel en onbehandeld deel van de weg te zien. Op het ene deel is Bakker inmiddels twee keer geweest, waardoor er goed kan worden gereden. De andere rijbaan, die één keer is behandeld, vertoont nog gladde plekken. Een automobilist die in zijn achteruit kijkspiegel de strooiwagen ziet naderen, gaat meteen langs de kant van de weg staan. Achter de strooiwagen rijdt het toch prettiger dan ervoor. De route van Bakker voert langs Den Burg, De Koog en De Cocks- dorp. Collega's Theo Witte en Jan Venneman rijden tegelijkertijd aan de oostkant en de zuidkant van het eiland. Bakker: 'We hebben Texel opgesplitst in drie rayons en daarin kennen we een snelle route en een lange route. De snelle route bestaat uit de verbindingswegen tussen de dorpen en de wegen waar de bus overheen rijdt. Die wegen hebben de hoogste prioriteit. Daarna komen de wegen die op de lange route staan aangegeven.' De grote strooiwagens komen niet overal. Op een kaart in de auto zijn een paar straten in de dorpen doorgestreept die te smal zijn om goed doorheen te rijden. 'Daarvoor hebben we een kleine trekker beschikbaar.' Het strooien van de wegen in de dorpen is ook afhan kelijk van de hoeveelheid zout die Uitzicht vanuit de strooiwagen op de Zaandammerdijk. Gemeentewerken heeft Texel voor het strooien in drie rayons opgedeeld, met elk een snelle route en een lange route. Voor wie denkt dat het eiland nu een strenge winter heeft, diepen we de Texelse Courant van vrij dag 5 januari 1979 op. 'Texel weet nu wat winter is. Zelden hebben ijzel, zeer strenge vorst, storm en enorme sneeuwval zoveel ongerief veroorzaakt', begint de opening van de krant. Een voorpagina vol foto's van een compleet ingesneeuwde auto, sneeuwschuivers en skiërs in de duinen. Dorpen waren urenlang geïsoleerd en bij CV-installateurs stonden de telefoons, vanwege bevroren en gebarsten leidingen, roodgloeiend. 'Niet in gebruik zijn de radiatoren en leidingen in gara ges en op bovenverdiepingen bevroren in verbluffend korte tijd en barstten meestal open.' Het grootste probleem was de sneeuwval en de gladheid. Gemeentewerken, Rijkswaterstaat en het Waterschap probeerden de wegen begaanbaar te houden. Het strooien van zout en zand had wei nig effect, omdat dit door de harde wind meteen wegwaaide. 'Toen het dinsdagochtend opnieuw begon te waaien, toonde koning Winter zich de sterkste en was zelfs geruime tijd geen autoverkeer meer moge lijk tussen Den Burg en de pontha ven.' De TESO bleef 's ochtends varen, maar de passagiers werd te ver staan gegeven dat ze alleen tot 't Horntje konden komen. In de mid dag ging de veerdienst uit de vaart. 'De stuifsneeuw had het karakter gekregen van dichte mist waardoor totaal geen zicht meer was. Boven dien lagen enkele boeien als gevolg van het ijs niet meer op hun goede plaats en dreven twee losgeslagen boeien rond in het Marsdiep.' De boot was na 16.00 uur ook niet meer beschikbaar voor spoedei sende ziektegevallen, omdat het personeel toch niet naar de boot kon komen. Marinevliegveld De Kooy hield voor noodgevallen een helikopter beschikbaar. De sneeuwval zorgde, met de har de wind, voor hoge sneeuwduinen. Het schuiven van sneeuw bleek slechts een tijdelijke oplossing en kon de wegen niet vrij houden. 'Vooral dinsdag strandden de auto mobilisten bij bosjes tegelijk. Velen vonden voor korte of langere tijd onderdak in boerderijen of zetten hun tocht later meestal te voet voort. Meerdere toeristen hebben hun vakantie onvrijwillig verlengd, omdat het niet mogelijk was naar huis terug te keren.' In de Texelse Courant van dinsdag Texel weet nfa wat winter is. Zelden hebben ijzel, zeer stren ge vorst, storm en enorme sneeuwval zoveel ongerief veroor zaakt. Op nieuwjaarsdag zakte de temperatuur naar een voor Texel ongekend lage waarde: in het open veld 20 graden onder nul. In de buurt van De Cocksdorp werd in duinvalleien vlak boven de sneeuw zelfs 23 graden onder nul gemeten. Met al het beschikbare materiaal hebben gemeentewerken. Rijkswa terstaat en het Waterschap getracht tenminste de verbindingswegen tus sen de dorpen open en begaanbaar te houden maar toen het dinsdag ochtend opnieuw begon te waaien toonde koning Winter zich de sterk ste en was zelfs geruime tijd geen autoverkeer meer mogelijk tussen lijk succesvolle pogingen om de verbin dingswegen open te houden. Een probleem was dat het strooien van zout en zand weinig effekt had omdat dit door de harde wind meteen wegwoei. En toen het later begon te stuiven, was sneeuwduin al n nieuwe vervan- strandden de i bij bosjes tegelijk. Velen vonden voor korte of langere tijd onderdak in boerderijen en zetten hun tocht later meestal te voet voort. Meerdere toeristen hebben hun vakantie onvrijwillig verlengd omdat het niet mogelijk was naar huis terug.te keren. Acht man van gemeentewerken werd dinsdagmiddag ingezet om een begrafenis op de algemene begraaf- 9 januari 1979 wordt een terugblik op de week vol sneeuw gegeven. Er wordt melding gemaakt van negen aanglijdingen, waarbij alleen blikschade viel, en van talloze auto's en vrachtwagens die vastza ten. 'De herinneringen aan deze koudegolf zijn overwegend slecht, want onze samenleving lijkt op dit soort beproevingen niet meer te zijn ingesteld.' En wie dacht dat het in de rest van Nederland nog slechter was dan op Texel, komt bedrogen uit. 'Inte gendeel: het vroor hier nog harder dan op de Veluwe en waarschijnlijk is nergens in het land zo veel sneeuw gevallen als op Texel: 25 tot 30 centimeter.' Hulp aan Texelaars in financiële nood Spangerweg 10 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343 Een auto raakte zo ingesneeuwd dat deze vrijwel verdwenen was. Mede door het slechte weer heeft de woensdag gehouden kerstbo meninzameling dit jaar minder bomen opgebracht dan anders. Elke ingebrachte boom was €0,20 en een lot waard. Op iedere verza melplaats werden drie bioscoop bonnen verloot. Omdat niet ieder een hierbij aanwezig was, konden niet alle bonnen worden uitge deeld. Ook op de volgende num mers zijn nog prijzen gevallen, die kunnen worden afgehaald bij de receptie van Gemeentewerken aan de Reijer Keijserstraat. Noordwester (416, 494, 570); Gemeentewerken (342, 347, 360); Sluyscoog/Buytengors (406 en 444); De Cocksdorp (415 en 416); Oudeschild (569); De Waal (836); Den Hoorn (390, 391, 393). Stan Boon kijkt naar de ooievaar die hij ongeveer een jaar lang verzorgde. Het dier, dat overleed na de trap van een paard, is opgezet en een heeft een plekje in het restaurant van Ecomare gekregen. (Foto Jeroen van Hattum) Een bijzondere ooievaar die ruim een jaar lang op Texel verbleef, heeft een tweede leven gekregen bij Ecomare. Het dier, dat is opge zet, staat sinds kort op een paal midden in het restaurant. Het gaat om een ooievaar die in februari 2007 op Texel neerstreek en bleef totdat hij in maart 2008 stierf na de trap van een paard. Het dier, dat zeer tam was, was bekend bij veel Texelaars. Hij verbleef lang in de beeldentuin van Stan Boon die het dier verzorgde en een nest voor hem bouwde. Naspeuringen van Ecomare leerden dat de ooievaar een bijzondere was. Het dier kwam ter wereld in een ooi evaarsdorp in Zuid-Holland, nadat hij in een broedmachine was uitge broed. Hij leidde aanvankelijk een normaal bestaan, waarin hij met een vrouwtje zeven jongen groot bracht en twee 'pleegkinderen' had. Daarna begon een zwervend bestaan, waar in het dier niet de gelukkigste was. Hij kwam bij het vangen van kikkers een keer klem te zitten in een mol- lenklem, raakte gewond nadat een trekker hem had aangereden en op een dag werd hij zelfs midden in Den Bosch aangetroffen. Daarna maakte hij de overtocht naar Texel, waar hij al snel door anderen werd gevoerd. Het dier bedelde zelfs bij huizen. Hij bleef bij Boon, nadat die hem slip tongetjes had gegeven. Boon bleef eerst op afstand, maar merkte al snel dat de ooievaar uit de hand at. De tamheid is het gevolg van het verblijf in het ooievaarsdorp. Volgens Boon is de ooievaar zeer waarschijnlijk te grazen genomen door een paard, omdat hij zo nu en dan at uit de voerbakken van de paarden van zijn buurman. Na de trap werd het dier nog even verzorgd bij Ecomare, maar dat mocht niet meer baten. De ooievaar was daar toen ook al een bekende. Hij had inmiddels twee keer in de vogelop vang gezeten, nadat Texelaars hem in mindere staat hadden gevonden. Volgens Ecomare verdiende de vogel het door zijn opmerkelijke leven een bijzondere plek te krijgen. Het centrum voor wadden en Noord zee liet hem opzetten door Chris Walen, preparateur van het Fries Natuurmuseum. Sytske Dijksen liet weten dat het niet alleen kommer en kwel was. Een week voor zijn dood sierde het dier nog het geboorte kaartje van zoon Nick van Ecomare- medewerkers Jacco Spek en San dra Niën. Ecomare heeft het levensverhaal van de ooievaar verwerkt in een kleurplaat die in stripvorm is opge steld. De vogel heeft daarin officieel de naam Pechvogel gekregen. Het dier kan volgens Ecomare gratis worden bezichtigd tijdens de open dag op zaterdag 23 januari.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 8