'Ik wil begrijpen hoe het menselijk brein werkt' I Ambitieuze Oosterender naar universiteit Oxford NBC Eelman opent vestiging in Schagen TEXELSE 9 COURANT Wethouder LANGEVELD DE R00Y Kerkdiensten Medische zorg Hulpverlening TEXELSE^COURANT Denkertje Oud papier Radio Texel VRIJDAG 8 JANUARI 2010 Daan Camphuijsen: 'Oxford is een echte studentenstad. Heel oud, de universiteit is rond 1200 gesticht. De meeste gebouwen dateren uit de zeventiende eeuw.' Twee jaar geleden zat Daan Camphuijsen nog op de HAVO en deed hij het liefst zo min mogelijk. Na de komende zomer begint hij een studie biologie in Oxford, aan één van 's werelds hoogst aangeschreven universi teiten. 'Ik wil me specialiseren in de neurowetenschappen en uit eindelijk begrijpen hoe het men selijk brein werkt.' Met een boek op schoot en een kop koffie bij de hand geniet Daan Camphuijsen thuis in Oosterend van zijn kerstvakantie. Met een gevoel van opluchting, want na spannende weken kwam er een paar dagen geleden goed nieuws uit Oxford. Hij is nog niet helemaal aan de gedachte gewend. 'Er zijn buiten mijn ouders maar een paar mensen die het al weten. Ik heb mijn leraar Engels en mijn mentor gebeld, omdat zij me heb ben geholpen. En natuurlijk een paar vrienden.' Zijn aanstaande verhuizing naar Oxford is de volgende stap in een opmerkelijke ontwikkeling die hij doormaakt. 'Ik was heel lang totaal niet gemotiveerd. Ik heb eerst HAVO gedaan en keek nooit een boek in. Echt helemaal nooit. Vlak voor mijn examen ben ik toch wat gaan leren. Daarna slaagde ik met alleen maar achten en negens. Dat heeft me gestimuleerd. Ik ben heel veel gaan lezen. Niet alleen over biologie, maar ook voor astrono mie, filosofie, literatuur. Dat heeft me erg veranderd.' Biologie heeft zijn meeste belang stelling. Het is de wetenschap die ook wordt bestudeerd door zijn vader, die werkzaam is op het NIOZ en zich onder meer bezig houdt met walvissen en zeevogels. Daan heeft geen directe plannen in zijn voetsporen te treden. 'Mijn vader en ik delen een interesse in biologie, maar om verschillende redenen. Ik ben bijvoorbeeld geen veldbioloog en zal dat waarschijn lijk ook nooit worden. Het zijn de grote filosofische vragen die mij bezighouden. Wat ben ik? Waar kom ik vandaan? Het is de biologie die ons inzicht in die vragen geeft.' Er eenmaal van overtuigd weten schapper te willen worden, besloot hij het serieus aan te pakken. 'Ik wilde proberen naar één van de beste universiteiten van Europa te gaan. Het liefst Oxford of Cam bridge. Daar wordt onderzoek op hoog niveau gedaan. Nadat ik naar een open dag was geweest, met Nederlanders die in Oxford hebben tici, advocaten, schrijvers, kus- tenaars en wetenschappers. Zo studeerden Bill Clinton en Tony Blair in Oxford en slaap ik straks in hetzelfde college als de schrijver Tolkien. Een stimulerende omge ving om te studeren.' Nadat hij er afgelopen zomer al was geweest om met de stad ken nis te maken, kreeg Daan afgelo pen najaar een uitnodiging om voor sollicitatiegesprekken naar Oxford te komen. 'Het systeem werkt daar zo dat je wordt gevraagd door een college. Dat is een soort campus, waar je niet alleen woont, maar ook eet, naar het café gaat, in vereni gingsverband een hobby uitoefent, gestudeerd, wist ik het zeker. Ik was helemaal verliefd.' Wie aan een toonaangevende Engelse universiteit wil studeren, moet rekenen op een zware sollici tatie. Die begon er voor Daan mee dat hij via het internet een aanmel ding verstuurde en deze vergezeld liet gaan van een motivatie van hemzelf en een aanbeveling door zijn mentor. Hij meldde zich aan voor Oxford. 'Verschil met Cam bridge is dat studenten in Oxford naast de gewone colleges elke week een essay over wisselende onderwerpen schrijven en dat bespreken met een specialist. Ik denk dat je daar ontzettend veel van leert. Dat komt wel bovenop je gewone werk, maar het is wel te doen, heb ik begrepen. Studenten hebben er ook redelijk veel vrije tijd voor sport, muziek, toneel. Dat vind ik zelf ook belangrijk. Een andere reden om voor Oxford te kiezen, is dat iedereen er heel gemotiveerd en enthousiast is. Je bouwt een vriendenkring op waar je u tegen zegt, bestaand uit poli kortom je hele sociale leven hebt. In Oxford zijn een stuk of vijftig col leges en die hebben allemaal plaat sen te vergeven, voor elke studie een paar. Nadeel is dat als er net toevallig bij jouw college een paar heel goede andere kandidaten zijn, je zomaar kunt afvallen.' Daags na Ouwe Sunderklaas reis de hij naar Oxford. Hij genoot er met volle teugen. 'Tussen al die aankomende studenten heb ik veel mensen leren kennen en veel van de stad gezien. Ik spreek redelijk goed Engels, maar zag wel tegen de sollicitatiegesprekken op. Maar anderen waren nog veel nerveuzer. Sommigen konden niet eens meer praten. Daar werd ik zelf minder nerveus van. Het was in ieder geval beter dan op een hotelkamer te zit ten en te moeten afwachten totdat je aan de beurt was.' Zijn gesprekspartners maakten het Camphuijsen niet gemakkelijk. 'Ze stelden geen vragen waar je zomaar met ja of nee op kon ant woorden, maar legden je proble men voor. Bij het beantwoorden ging het niet alleen om de kennis die van je een onderwerp hebt, maar vooral om je manier van den ken en redeneren. In het eerste gesprek werd gevraagd of een hond een bewustzijn heeft. We hebben er lang over gepraat. Het was een goed gesprek, waarin we diep op de materie ingingen. Na een tijdje had ik niet eens meer het idee dat het een interview was. Het duurde ook drie kwartier, in plaats van het gebruikelijk half uur. Ik heb uiteindelijk geantwoord dat hun vraag niet te beantwoorden is. Nie mand weet het nog. Dat wilden ze ook horen. In het gesprek bij het andere college ging het over de scheikundige kant van biologie. Dat heeft niet echt mijn interesse en daarom vond ik het veel moeilij ker. Uiteindelijk ben ik aangeno men door het eerste college.' Camphuijsen maakt een rustige, bedachtzame indruk, maar in zijn enthousiasme over zijn nieuwe woonplaats is hij bijna niet te stui ten. 'Oxford is een echte studen tenstad. Heel oud, de universiteit is rond 1200 gesticht. De meeste gebouwen dateren uit de zeven tiende eeuw. Fijn vind ik ook het kleinschalige karakter. De meeste universiteiten in Engeland hebben zo'n zestig-, zeventigduizend stu denten. In Oxford zijn het er zes- tien-, zeventienduizend. Op het college waar ik terecht kom, wonen ongeveer driehonderd undergradu ates en ongeveer driehonderd stu denten die voor hun masters bezig zijn. Dat is ook niet veel. Het is een heel internationale gemeenschap. Aziaten, Amerikanen, Australiërs, de studenten komen echt overal vandaan. Van iedereen aan de mastersopleiding komt ongeveer zestig procent niet uit Engeland.' Nog enthousiaster is hij over zijn eigen toekomstplannen. 'Ik wil me specialiseren in de neuroweten schappen en uiteindelijk begrijpen hoe het menselijk brein werkt. Geen vage psychologi sche theorieën, maar puur empi risch onderzoek. Hoe produceert een orgaan ter grootte van een rugbybal dingen als bewustzijn, een zelf, taal, en ga zo maar door. Hoe werkt dat?' Zijn vakgebied is er één met toekomst, volgens Camphuijsen. 'De ontwik kelingen gaan heel snel, het brein wordt steeds begrijpelijker. Het is goed mogelijk dat er binnen korte termijn heel belangrijke ontdekkin gen gaan plaatsvinden. Daar wil ik graag bij zijn, er deel van uitmaken. Ik heb me als doel gesteld veel te publiceren. Niet alleen voor des kundigen, maar ook voor de gene ral public, het volk. Dat vind ik belangrijk.' Maar voor het zover is, zal hij nog wel zijn eindexamen VWO moeten halen. En met goede cijfers. 'Voor biologie moet ik ten minste een 8 halen. En voor de andere vakken gemiddeld ook een 8. Anders gaat het allemaal niet door. Maar ik denk dat het wel lukt. Voor biologie sta ik nu 8,9, voor de rest gemid deld 8,6.' Joop Rommets NBC Eelman Partners is uitge breid met een vestiging in Scha gen. De accountants- en advies- poot van Verheul, Baré en Partners aan de Witte Paal gaat verder onder de vlag van NBC. 'Aan de ambitie om regionaal een belangrijke rol als accountants- en advieskantoor te kunnen vervullen, is met deze overname een belang rijke impuls gegeven', meldt het Texelse bedrijf, dat ook al vestigin gen had in Den Burg en Den Hel der. Het openingsfeest werd maandag gevierd op de ijsbaan in Schagen (een initiatief van McDonalds en bioscoopeigenaar Frits Nieuwen- huizen). Bart Ouwersloot, directeur van de Schagense vestiging én sponsor van de ijsbaan, onthulde daar de nieuwe naam 'NBC Eelman en Partners'. 'Wij fuseren met een wat grotere organisatie, opdat wij gemakkelijker kunnen voldoen aan vereisten van - deels toekomstige - wet- en regelgeving', motiveerde hij de fusie. 'Accountantswetgeving blijft maar aan wijzigingen onderhe vig en ondertussen dient fors te worden geïnvesteerd. Groot voor deel is dat wij als NBC-vestiging kunnen beschikken over een ver gunning van de AFM, waarmee wij wettelijke controles mogen uitvoe ren. Wij doen er alles aan om voor het midden- en kleinbedrijf een full- servicekantoor te zijn en een opti maal product te leveren.' Marius Kikkert van de vestiging in Den Burg constateerde dat zijn bedrijf een sterke positie heeft opgebouwd. 'Het is ons doel de ondernemer zo zorgeloos mogelijk te laten ondernemen. Als sparring partner bezorgen wij rust, zeker heid, overzicht en het vertrouwen dat zaken tot in detail geregeld zijn. Daarnaast vervullen wij een belang rijke signaleringsfunctie. Verder hebben wij kennis van alle formele aspecten waaraan de ondernemer, in welke ondernemingsvorm dan ook, dient te voldoen en nemen wij de betreffende werkzaamheden uit handen.' Vorige stelling: Moeten de wethouders in het ver volg ook via een sollicitatieproce dure worden gekozen? (net zoals nu het geval is bij de burgemees ter) nee (28%) (72%) aantal stemmers: 250 Nieuwe stelling: Is het een goede ontwikkeling dat Piet Standaart terugkomt in de plaatselijke politiek? www.texelsecourant.nl Zondag 10 januari 2010 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. dienst in De Poort, Elemert, ds. P.A. den Braanker. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 9.30 u. ds. C.F. Klaassen. Den Hoorn: 11.00 u. ds. C.F. Klaas sen. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. P.C. Barnard; 19.00 u. mw. K.M. Dijkerman. De Cocksdorp: 11.00 u. dhr. M.D. Kuiper. Oudeschild: 11.00 u. ds. P.C. Bar nard. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. lees- dienst. Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor- OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 1-1-2. Of bel de Meld kamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdie ren: Dierenpension Texel, Slufter- weg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www.dierenpensiontexel.nl Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. 01.35 en 13.20 u. 02.14 en 14.10 u. 03.10 en 15.14 u. 04.30 en 16.40 u. 05.54 en 18.30 u. 07.00 en 19.14 u. 07.45 en 20.04 u.. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Donderdag 7 januari laatste kwartier, zaterdag 9 januari doodtij. Zondag 10 januari zon op 8.51 uur, onder 16.44 uur. (jncn 7tmrL-Jixels in het harL. Vrij. 8 januari Zat. 9 januari Zon. 10 januari Ma. 11 januari Din. 12 januari Woe. 13 januari Don. 14 januari Uitgave van mediabureau! Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar 41,70 39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Nabestelling foto's: www. beeldbanktexelnl DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. B.S. Santema. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. P. Emans uit Apeldoorn. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. herenkoor. Oudeschild: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Is Babylons uur van oordeel aangebroken? Wachttoren studie, 11.20 u.: Verrijk je gebeden door bijbelstudie. Het leven is als sneeuw Je kunt er over uitglijden. of in spelen. Je kunt het niet bewaren, maar je kan er wet van genieten. matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- Dierenartsenpraktijk: Keesom- laan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vra gen naar Ron). Zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamel plaatsen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedu rende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 5. Gasthuisstraat (van Beatrixlaan tot Hogerstraat), Graven straat (geen bedrijven), Warmoes straat, Schilderend tot rotonde, Julia nastraat, Keesomlaan. Vrijdag: 18.00 u. 19.00 u. 20.00 u. 21.00 u. Zaterdag: 16.00 u. 17.00 u. 18.00 u. 20.00 u. Zondag: 9.00 u. 10.00 u. 11.00 u. 12.00 u. 13.00 u. 14.00 u. Radio Texel actueel Wilde vaart (H) The Music Machine Radio Noordholland Wegdromen met een boek Pietelepote (kinderpro gramma) Muziek met Marco Radio Noordholland Klassiek op zondag Kerkdienst vanuit Vlaswiek Natuurwijzer Noud draait deur Nieuwsquiz. Rechtstreek se uitzending van de nieuws- en kennisquiz van uit Question Plaza. 19.00 u. Sportlokaal 20.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonies 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the move 22.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderpro gramma) (herhaling van zaterdag) Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) Gelezen (Texelse) verhalen Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met... 20.00 u. Radio Noordholland 18.00 u. 19.45 u. 20.00 u.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9