i V 1EXBJVG8CA.NL EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Vreugde en verdriet bij kleinkunstenaars Schilderkunst bij open dag Ecomare TEXELSE 2 COURANT van de meezingers Lezenaar Open avond ROC Schildercursus voor ouderen Stem uitbrengen op goede doelen Lamaar hilarische 'Dit is het festival Vrouwen van Nu bestaat 50 jaar LANGEVELD DE R00Y TESÜ Opienie V TEXELSE^COURANT DINSDAG 19 JANUARI 2010 In de lezenaar op de Groeneplaats in Den Burg is de komende tijd het gedicht 'Laat 'm' van Willem Broens te lezen. De in Badhoevedorp wonende Broens is geen onbe kende op het eiland. Hij is getrouwd met een Texelse en verblijft vaak op Texel. Hij is sinds 1974 leraar Nederlands op het voortgezet onderwijs en sinds 1987 actief als beeldend kunstenaar. Broens schrijft ook voor de tijdschriften Raster, Revisor, Bzzlletin en Het Eiland. ROC Kop van Noord-Holland houdt donderdag 21 januari een open avond voor volwassenen die een cursus of training willen volgen. Zij kunnen informatie inwinnen over de cursussen en trainingen die in februari en maart van start gaan. Het betreft onder meer secretariële cursussen en opleidingen op het gebied van ICT en financieel-admi- nistratief gebied. De open avond wordt gehouden aan Hofstraat 13 in Schagen en duurt van 19.00 tot 21.00 uur. De Stichting Welzijn Ouderen Texel verzorgt de komende weken een schildercursus. Uitgangspunt daar bij is het leren omgaan met en het ontdekken en beleven van kleuren. De voorstelling komt pas op de tweede plaats. Ervaring is niet nodig. Docente is Hilde van der Kamp. De cursus begint donderdag 4 februari om 9.30 uur, wordt gege ven in De Buureton aan de Beatrix- laan in Den Burg en bestaat uit zeven lessen. Deelname kost €85,- inclusief materiaal. Opgave bij de SWOT (tel. 312696) of de docente (tel. 319977/0629041146). Nog tot 19 februari kunnen loka le goede doelen worden geno mineerd voor een bijdrage van de Telefoongids. Inmiddels kan op vijf Texelse doelen een stem worden uitgebracht De sponsoractie is bedoeld om aandacht te vragen voor het samengaan van de Telefoongids en de Gouden Gids. In totaal is €500.000,- beschikbaar voor goe de doelen in 28 regio's. Stemmen kunnen worden uitgebracht via www.mijngoededoel.detelefoon- gids.nl. Een onafhankelijke jury beslist over het toekennen van een bijdrage, waarbij niet alleen het aantal stemmen van belang is, maar ook de motivaties en het maatschappelijk belang van de doelen. Voor Texel zijn genomineerd de marktkramen voor de Hoornder Donderdag, de speeltuin in de Wil lem van Beierenstraat, Ecomare, de Voedselbank en de stichting Heemtuin Oosterend. Soraya de Bakker en Arian Foppen tijdens een act over de zorg. (Foto's Gerard Timmerman) Vreugde en verdriet bij de negen theatermakers die zich presen teerden op het Concours om de Wim Sonneveldrijs (het Amster dams Kleinkunstfestival) dat donderdag, vrijdag en zaterdag in een bomvol Klif 12 werd gehouden. Blijdschap bij zes cabaretiers die van de selectie commissie door mogen naar de halve finale, teleurstelling bij drie anderen die te licht werden bevonden. Zou er een nieuwe Theo Maassen, Maarten van Roozendaal, Thomas Acda of Claudia de Breij tussen zit ten? Allemaal cabaretiers die ook zijn begonnen bij het Amsterdams Kleinkunstfestival. Net zoals Rei- nier van der Naait, de presentator in Klif 12, die een jaar of twintig geleden voor het 'vuurpeloton' stond. 'Ik weet het nog goed. Het is echt doodeng. Maar de kijkers hier begrijpen hoe moeilijk het is op het podium. Maar het is wel de springplank naar de zalen in het land.' Op de bühne stonden de negen kandidaten er alleen voor, of met z'n tweeën, zoals Soraya de Bak ker en Arian Foppen. Die theatraal over elkaar heen kropen in een tentje, skippyballen onder hun trui stopten en ander capriolen uithaal den. De jury vond niet alles even leuk, maar ze waren wel bij de gelukkigen die door mochten. 'Het was het festival van de mee zingers', zei een kijker wie was opgevallen dat het publiek vaker dan anders werd uitgenodigd mee te zingen. Onder andere door Vivi- anne van den Boom, die met haar meezinger overigens de irritatie van de jury opwekte. 'Het lied zou schrijnend kunnen worden, maar blijft steken in jolijt', oordeelde juryvoorzitter Ruud Buurman. Hij was wel onder de indruk van de sketch waarin ze in de huid was gekropen van een Somalische vrouw en het publiek erbij betrok. Zij mocht door. Er was cabaret van uiteenlopende stijlen en kwaliteit. Esther Spee straalde passie en lichaamstaal uit. Maar haar kledingkeuze maakte Nu ben ik van nature niet een verschrikkelijk volgzaam type, maar ik ben best bereid me zo nu en dan aan te passen. Aan kalender en volksgebruiken bij voorbeeld. Gisteren viel het ech ter niet mee. Een of andere maf kees heeft jaren geleden bedacht dat de derde maandag van janu ari een officiële depridag is. Ik was voorbereid, dus vanonder het wollen dekbed probeerde ik me bij de eerste kriek al een beetje in te leven. Moeizaam werk, want ik voelde me best opgewekt. Afijn, de wekker ging, ik doe met gepaste frons de gor dijnen open en wat zie ik: fris groen, zon! Ha heerlijk, wat ga ik doen vandaag! O nee, da's waar ook, niet al te vrolijk vandaag. Beneden wachtte me nog een verrassing; de muis die al een paar dagen mijn kast als hotelka mer gebruikte zat in het valletje. Ik liet me niet door zijn schitter oogjes vermurwen, maar riep de kat van de buren erbij voor ik het schuifje opende. Brute moord, kat gelukkig. Het lukte me nog even om chagrijnig te kijken, toen ik de keutels uit de kast moest vegen, maar toen ik met de krant en een kopje thee mijn ontbijt naar binnen werkte, ver gat ik het weer. Briefje op tafel gelegd: denk erom, vandaag is het depridag, vervelend kijken, je sip voelen. Het hielp niet. Ik kwam steeds weer aardige din gen tegen waar ik blij van werd en moest dus steeds weer terug naar af. Verdraaid nog aan toe, daar zou een mens pas echt depri van worden. Ik heb het tot half elf volgehouden en besloot toen gewoon weer mezelf te zijn en me niets aan te trekken van de kalender. Heerlijk ontspannen dagje gehad. Pien Verberg rebelse act tartte hij de 'wet van het cabaret'. Zelden speelde iemand zo vals gitaar op het podi um en etaleerde zoveel onkunde. Grappig bedoeld, maar hij bracht het publiek ermee in verwarring. Hij is volgens de jury tot meer in staat, maar zaterdag kwam het er niet uit. weinig indruk. 'Onflatteus', vond de jury. Die had wel sympathie voor haar, maar was ook kritisch. 'Te weinig doordacht om in combi natie met liedjes van een samen hangend theaterprogramma te kunnen spreken'. Ze mocht toch door naar de halve finale. Marjolein van Kooten relativeerde haar wat trieste bestaan met i i ivi m m m m m m H m m zelfspot. Ondanks de gebreke volgens de jury 'een oprechte theaterpersoon lijkheid'. Wisselend waren de reac ties op zanger/pianist/gitarist Mat- thijs Verhallen. Muzikaal stak het aardig in elkaar en aan bravoure geen gebrek. Maar de jury had ook een advies: kritischer zijn op de De selectie commissie, die naast Buurman bestond uit Rieneke van Nunen, Kim Muller, Took Dicke en Jan van Bergen, had tot na mid dernacht nodig om tot een oordeel te komen. Desondanks bleven de meeste kijkers wachten en werd volop gespeculeerd over wie mochten blijven en wie niet. Dege- i Vivianne van den Boom in actie. teksten en het mocht wel wat meer kleur hebben. Ook hij kreeg een ticket naar de finale. Het acteer werk van Nele Mennis kwam wat gekunsteld over, maar werd als 'niet onverdienstelijk' beoordeeld. Mooie liedjes, maar het ontging de jury wat deze Vlaamse nu eigenlijk had te vertellen. Voor haar zit de halve finale er niet in. In het liedjes programma van Sjors Panne kon de jury onvoldoende energie, wis seling van stemmingen, kleur en tempo's ontdekken, zodat Klif 12 ook voor hem eindstation werd. Dat gold niet voor Jan van Maanen, die de zaal met zijn grappen onbe daarlijk aan het lachen kreeg. Timing, lichaamstaal, eenvoud, goed pianospel en een stem als een klok spraken in zijn voordeel. De jury zwaaide deze veelbelo vende cabaretier emmers vol lof toe, zodat hij in de eindstrijd zeker een kanshebber is. Dat geldt niet voor de Iwein Segers. Met zijn De afdeling De Cocksdorp-Eier- land van Vrouwen van Nu bestaat vijftig jaar en viert dit heuglijke feit donderdag met een feestelijke bij eenkomst. Deze duurt van 15.30 tot 20.30 uur. Leden en genodig den die erbij willen zijn, kunnen zich aanmelden via judyweggelaar@hotmail.com of tel. 318872 (bgg. 06053784607). nen die vonden dat slechts vier cabaretiers het waard waren om door te gaan, kregen ongelijk, van de jury mochten er zes naar de halve finale. Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen, workshops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Dinsdag 19 januari: 13.00 uur. Het Meldpunt Discrimina tie Noordkop houdt van 13.00 tot 16.00 uur spreekuur in het raadhuis aan de Groeneplaats in Den Burg. 18.00 uur. In de Buureton in Den Burg eten ouderen gezamenlijk boeren kool. De maaltijd wordt verzorgd door de SWOT (tel. 312696). Aanvang 18.00 uur. Cinema Texel vertoont Sherlock Hol mes (13.45 en 20.30), De Hel van '63 (14.00) en Avatar, 3D (20.00). Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Dindag 19 jan. Woensdag 20 jan. Donderdag 21 jan. Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag 22 jan. 23 jan. 24 jan. 25 jan. 09.40 en 22.44 u. 10.20 en 23.35 u. 10.40 en 23.50 u. 11.10 u. 00.04 en 11.15 u. 00.37 en 12.10 u. 01.30 en 13.20 u. (jrtcn 'ZtvarL-Jixtis in hel hart* Uitgave van media bureau I Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar €41,70 €39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Nabestelling foto's: www.beeldbanktexel.nl Woensdag 20 januari: 10.30 uur. In het Rode Kruisgebouw aan de Jonkerstraat in Den Burg begint om 10.30 uur een bijeenkomst van het Rode Kruis over een telefoni sche contact- en alarmcirkel en res- pijtzorg. Cinema Texel vertoont Plop de Kabouterbaby (13.45), Alvin The Chipmunks 2 (14.00), Anubis en de wraak van Arghus (16.00), Avatar, 3D (16.15 en 20.00) en De Hel van '63 (20.30). Donderdag 21 januari: 15.30 uur. De afdeling De Cocks- dorp-Eierland bestaat 50 jaar en viert dit met een feestelijke bijeenkomst in het Eierlandsche Huis. Aanvang 15.30 19.00 uur. Bij sterrenwacht De Jager bij Ecomare kan van 19.00 tot 23.00 uur naar de sterren worden gekeken. Deelname kost €2,-. 20.00 uur. In Tusse de Banke op de Groeneplaats begint om 20.00 uur een ruilbeurs van de afdeling verza melaars van de Historische Vereni ging. Cinema Texel vertoont Millennium 2 (20.00) en een mystery movie (20.15). Vrijdag 22 januari: 19.00 uur. In De Poort aan de Elemert in Den Burg begint om 19.00 uur een bingo voor het eilandelijk diaconaal project. 19.30 uur. Het Texels Christelijk Man nenkoor houdt van 18.45 tot 20.30 uur openbare repetitie in het muziek centrum in Oosterend. Cinema Texel vertoont Alvin the Chipmunks 2 (13.00), Anubis en de wraak van Arghus (13.45), Avatar, 3D (15.30 en 21.45), De Hel van '63 (16.15), It's complicated (18.45 en 21.30) en Millennium 2 (19.00). ^rf-yy In verband met het onderhoud aan de Dokter Wagemaker onderhoudt de Schulpengat de dienstregeling en kunnen geen extra afvaarten worden aangeboden. Automobilisten moeten soms rekening houden met wachttij den die kunnen oplopen tot een uur: vrijdag in Den Helder tussen 13.00 en 15.00 uur en maandag op Texel tus sen 10.00 en 11.00 uur. Vervoerders van gevaarlijke stoffen kunnen telefo nisch een afvaart reserveren. Voor meer informatie over de veerdienst: tel. 0222-369600, info@teso.nl of www.teso.nl. Ecomare houdt zaterdag 23 januari van 9.00 tot 17.00 uur open dag. Vanaf 10.00 uur zijn er diverse activiteiten. In het veld werkcentrum zijn schilderijen te zien die leerlingen uit de groe pen 5 en 6 van de Texelse basis scholen hebben gemaakt. De groepen volgden in november en december een programma over 'Pimp het buitenterrein'. De kinde ren bestudeerden de dieren in het zeeaquarium en de vogeltentoon stelling en bekeken schilderijen van beroemde kunstenaars. Daar na verwerkten ze hun ervaringen tot een schilderij. Deze komen, zodra de herinrich ting van het buitenterrein van start gaat, ter versiering aan de hekken bij de bassins te hangen. Omdat de verbouwing is uitgesteld, wor den ze tijdens de open dag alvast tentoongesteld. Om 11.30, 13.00 en 14.00 uur wor den rondleidingen achter de scher men gegeven. Bij de receptie lig gen inschrijflijsten, waarop bezoekers zich tijdens de open dag kunnen aanmelden. Volgens het centrum is het noodzakelijk dat op tijd te doen, omdat de groeps grootte beperkt is. In het zeeaquarium wordt een zee laboratorium ingericht waar vanal- les is te ontdekken over het leven in zee. In de zaal van het nationaal park kunnen bezoekers een insec tenhotel maken en er is iemand van Staatsbosbeheer, beheerder van het nationaal park, aanwezig om vragen te beantwoorden. Om 12.00 en 14.00 uur zijn in de filmzaal poppenkastvoorstellingen en in het restaurant wordt een knutselhoek voor kinderen inge richt. Daar kunnen zij zich onder meer laten schminken, teken en kleuren en pindasnoeren rijgen. Om 11.00 en 15.00 uur worden de zeehonden gevoerd. De toegang tot de open dag is gratis.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 2