Half jaar cel geëist voor mishandeling 'ifi Laag geboortecijfer roept vragen op Schoolstrijd laait op bij Strender dorpenronde TEXELSE 5 COURANT Veel bezoekers voor vuurtoren Texelpeen Nieuwenhuizen start bioscoop in Hoofddorp Cursus omgaan met dementie Huurders Woontij tevreden bij vertrek Wegen Veiligheid Isolatie Wat ik zeggen wou DINSDAG 19 JANUARI 2010 Het afnemend aantal geboorten in buitendorpen zorgt dat met toenemende bezorgdheid naar het voortbestaan van basis scholen wordt gekeken. Zo zijn in Oosterend in 2009 vier kinde ren geboren. Schooldirecteur Albert Hoven: 'Het is van de gekke dat er in Oosterend nog steeds wordt gesproken over drie scholen.' De opmerking van Hoven tijdens de dorpenronde van het college van b en w in De Bijenkorf had betrekking op de plannen met basisschool De Akker. Daarover merkte wethouder Nico Kikkert wat cryptisch op dat daarvoor 'een traject loopt'. In het verleden is wel gesproken over samengaan tussen basisscholen De Akker en de Jacob Daalderschool, maar vooralsnog is het daarbij gebleven. Wat Hoven betreft gaan alle kinderen in de toekomst naar één school. Onderwijswethouder Marian Mer- kelbach gaf blijk van sympathie voor zo'n samenwer king. 'Maar de gemeente kan dat niet afdwingen. Spreek uw school bestuur aan.' Tot beide besturen. 'Praat met elkaar.' Hoven: 'Alleen als we dat doen op basis van gelijkwaardigheid.' De mogelijke verhuizing van De Akker is onderdeel van het dorps ontwikkelingsplan van Oosterend. Dat omvat verder de verplaatsing van vakantiepark De Verrassing, waarvoor een aanvraag is inge diend, de bouw van (CPO-)wonin- gen en andere onderdelen. Voor elke onderdeel moet een zogehe ten projectbesluit worden geno men, waarvan er volgens Kikkert twee 'in ontwikkeling' zijn. De besluiten moeten nog ter visie wor den gelegd en getoetst en er moet een exploitatieplan worden gemaakt. Een en ander loopt paral lel aan de procedure voor het bestemmingsplan. Willem Hart vroeg meer duidelijkheid, wethou der Kikkert verwees hem voor meer informatie naar de website van de gemeente. Voor wat betreft de wegen staat er dit jaar het nodige te doen in Oos terend. Dijkmanshuizen-Spanger- weg en de Genteweg krijgen een onderhoudsbeurt. Op het program ma staat ook de riolering en her- strating van de Vliestraat. Omdat de straat al zo lang open ligt, had de gemeente bij aanwonenden een verrassingspakket laten bezorgen. Er werd gesproken over een moge lijke vervanging van speeltoestel Daalderschool en het opknappen bushaltes met subsidie van provin cie. De gedachten gingen direct uit naar de haltes aan de Pontweg, maar op die manier gaat het vol gens Piet Bolier van de gemeente niet gebeuren. Busschauffeur Jaap Trap: 'Er zijn drie haltes, maar 95 procent van de passagiers stapt op bij het dorpshuis. Elke extra halte is weggegooid geld.' In de pijpleiding zit het plan voor het aanbrengen van graskeien langs Oostkaap en Lageveld. De sug gestie uit de zaal om ook het Lage veld, de snelste route tussen Oos terend en Oudeschild, ook aan te pakken, wordt voorgelegd aan de Kikkert adviseerde met natuur- en landschapsvereniging De Lieuw in overleg te gaan, om een nieuw wandelpad te maken. Whyte nam daar geen genoegen mee en drong aan op verlaging van de snelheid op Zevenhuizen. Daarvoor is vol gens Kikkert een verkeersbesluit nodig. Ter sprake kwam ook het verlich tingsplan. Er wordt gedacht aan het plaatsen van antieke lantaarns rond de Maartenskerk, met ener giezuinige LED-verlichting. Simon de Smidt gaf de suggestie om de oude lantaarns dan maar naar Oost te verplaatsen. 'Daar komt geen veegwagen, geen speeltoestel.' Het verzoek was van terugkerende aard, hij had zelf niet de illusie dat het er nu wel van zou komen. gemeenteraad, die de prioriteiten moet bepalen. De gemeente gaat ondergrondse afvalcontainers plaatsen bij de seniorenflats, waardoor ouderen minder moeite hoeven te doen om hun afval te storten. Het ontlokte vanuit de zaal de wat sceptische opmerking dat de flats voor de helft door niet-senioren worden bewoond, die de zak makkelijk kunnen tillen. In het Afvalstoffen- plan dat de gemeente in de maak heeft, wordt nagedacht over een goede oplossing voor papiercon tainers in alle dorpen. Die aan de Slotskolk geeft nogal wat zwerfvuil. Wat het wordt is nog niet duidelijk, het moet wel duurzaam en veilig worden, zei Bolier. Twee onveilige parkeerplaatsen aan de Achtertune verdwijnen. Elders wordt vervangende ruimte gemaakt. Els Whyte merkte op dat Zevenhuizen een onveilige schakel is in het wandelrondje Oosterend. Ze verhaalde hoe een wandelaar onlangs in de sneeuw moest dui ken om een hardrijder te ontwijken. Tegen een 26-jarige man uit Den Burg is voor de rechtbank in Alk maar een celstraf van één jaar, waarvan een half jaar voorwaar delijk, geëist. De man heeft zich volgens justitie schuldig gemaakt aan straatroof, mishandeling en bedreiging. De officier van justi tie eiste ook een werkstraf van zestig uur. Volgens het openbaar ministerie heeft de man zich op 6 maart bij zijn woning in Den Burg schuldig gemaakt aan bedreiging met de dood en een poging tot zware mis handeling, nadat hij op straat ruzie met een broer en een zus had gekregen. De verdachte probeerde daarna de man neer te steken. Alleen door opzij te springen, wist die aan de messteken te ontko men. Op 8 september beroofde de uit Somalië afkomstige Texelaar vol gens justitie met vier anderen een landgenoot op de Elemert van een paar Lacoste schoenen en een camouflagepetje. Het slachtoffer kreeg daarbij klappen. De verdach te zei bij de rechter dat het slacht offer hem nog geld tegoed was en dat hij daarom de zaken zonder geweld in onderpand had geno men. Het slachtoffer zei de ver dachte echter totaal niet te kennen en bruut te zijn beroofd. Tijdens de zitting bleek dat de 26- jarige verdachte een compleet andere lezing had van de gebeur tenissen in maart en september dan de slachtoffers en getuigen. De lezing van de broer en de zus werd bevestigd door een echtpaar dat grote delen van het incident meekreeg. 'Deze verdachte schuift de schuld af door dingen te verzin nen', vond de officier van justitie. De raadsman van de 26-jarige Texelaar pleitte voor een lichtere straf, mede omdat de Somalische vluchteling na 1 februari anders zijn woning dreigt te verliezen. De reclassering weet niet goed wat ze met de verdachte, die in 2006 naar Nederland kwam maar de taal amper machtig is, moeten doen. Een begeleider van Vluchtelingen werk omschreef de verdachte als 'een geëmotioneerde jongen' die in een 'spagaat zit omdat hij de more le plicht voelt om zijn in Kenia ver blijvende familie geld te sturen, maar dat niet kan omdat hij zelf Aandacht was er ook voor het pro ject Meer met minder energie. Met de juiste energiemaatregelen is met name in oudere woningen der tig procent ener gie te besparen, neemt het com fort toe en stijgt volgens de gemeente de ver koopwaarde. Oosterend heeft gemiddeld een oud woningbestand. 75 procent van de 577 huizen dateert van vóór 1970 en 17 procent is zelfs gebouwd vóór 1944. Eigenaars kunnen €200,- subsidie krijgen voor maatwerkadvies, er geldt voor isolatiemaatregelen een aanzienlijk BTW-voordeel (zes procent) en op isolatieglas wordt per vierkante meter €35,- gesubsidieerd. Daar naast is een bijdrage mogelijk voor spouwisolatie. Twintig Texelse bouw- en andere bedrijven hebben een cursus gevolgd. De vuurtoren heeft in het eerste halfjaar van de openstelling zo'n 70.000 bezoekers getrokken. Dat is meer dan verwacht. De vuurtoren ging half juni open voor publiek. Ecomare, dat het gebouw exploiteert, ging toen uit van gemiddeld 50.000 bezoekers per jaar. Ondanks de hoge bezoekersaan tallen, is het vooralsnog niet alle maal rozengeur en maneschijn. De relatie tussen Ecomare en de omwonenden van de vuurtoren is nog niet hersteld en de problemen met de automatische kaartjesver koop moeten nog worden verhol pen. Volgens Just van den Broek, direc teur van Ecomare, kan niet door worden gegaan met het huidige betalingssysteem in de kiosk aan het begin van het pad naar de vuurtoren. Met behulp van dat systeem zou de toegang via elek tronische poortjes worden gere geld. 'We bekijken of er andere apparatuur moet komen of dat we de kaartjes zelf gaan verkopen. Dat hebben we nu ook al gedaan, maar dat was een noodmaatregel.' Ecomare wil eveneens bekijken wat er kan worden gedaan aan de overlast die omwonenden hebben. 'Dat spitst zich toe op het geluid dat van boven naar beneden gaat.' Door die ontwikkelingen is het vol gens Van den Broek nog moeilijk te zeggen in hoeverre winst met de openstelling van de vuurtoren wordt gemaakt. zonder werk thuis zit.' Hij wees erop dat voor de Somaliër inmid dels een bewindvoerder is gevon den die zijn financiële administratie verzorgt en dat geprobeerd wordt werk voor hem te vinden. Hij gaat ook een cursus volgen om zijn pro blemen te herkennen en ermee te leren omgaan. In het artikel over Texelpeen staat dat wel 400 vraatzuchtige ganzen zich tegoed deden aan de peen, die ze zich goed lieten smaken. Dat dat gebeurde zal best zo zijn, maar ieder verhaal heeft wel twee kanten. Het was beter en eerlijker geweest als er had bijgestaan dat de ganzen zich op de peen hadden gestort omdat ze in deze tijd zeer hongerig zijn. Dat is ook logisch, want door de dikke sneeuwdeken die er al een tijd ligt, is er gewoon nauwelijks ergens voedsel te vinden voor gan zen en veel andere dieren. Boven dien konden de ganzen alleen maar bij de peen komen omdat de mens ze in deze tijd opgraaft. Alle levensvormen en diersoorten hebben net zoveel recht als wij, de mens, om op deze wereld te bestaan en moeten ook eten om te overleven. De mens eigent zich, steeds vaker, het recht toe als enige te mogen bestaan en meent dat alles daaraan ondergeschikt is. Met alle gevolgen van dien. Overigens betekent vraatzucht(ig) in deze context dat er wordt gesteld dat er meer gegeten wordt dan nodig is om te overleven. Deze vorm van vraatzucht is meer aan de mens besteed in onze samenle ving. Frans van der Reyken, Den Burg. Tine Visser, voorzitter van de dorpscommissie van Oosterend, over handigt tijdens de dorpenronde het beleidsplan 2009-2015 van Oos terend aan burgemeester Giskes. 'Het beleidsplan moet ons helpen antwoord te blijven geven op de vraag: hoe zorgen we ervoor dat iedereen in Oosterend het plezierig vindt om in het dorp te wonen.' (Foto Gerard Timmerman) Ongebruikelijk beeld in een weiland achter de Hoefslag in Den Burg, waar een roerdomp opdook. Bijzonder, want volgens kenners laat deze zeldzame Rode Lijstvogel zich normaal gesproken niet buiten de Horsmeertjes zien. Maar kennelijk door honger gedreven waagde dit exemplaar zich nabij de bebouwing (Foto Anne Marie Gertenbach) Fraai beeld van de Mokbaai. De foto is genomen bij laag water op zondagmiddag, toen de fotograaf tussen de schotsen door kon lopen. (Foto Salko de Wolf) Winters beeld achter de dijk van de Waddenzee, waar ijsschotsen zich ophoopten en er bij laag water een flink stuk over de schotsen kon worden gelopen. Marei Boot vermaakte zich er prima mee. (Foto Eckard Boot) Dooi gooide zaterdag roet in het eten, onder meer voor de toertocht van IJsclub De Geul, maar vrijdag kon nog worden geschaatst. Zoals op Waalenburg. Natuurmonumenten veegde het ijs 's morgens met een veegmachine die beschikbaar was gesteld door Hans Zuidema. Frits en Irma Nieuwenhuizen van de Nieuwenhuizen Groep wor den eigenaar en exploitant van een nieuwe bioscoop met hore cagelegenheden in Hoofddorp. Het nieuws werd vorige week bekend op een persconferentie in het gemeentehuis van Hoofd dorp. De Nieuwenhuizengroep is al eige naar van een bioscoop in Schagen en Cinema Texel. De bioscoop in Hoofddorp krijgt waarschijnlijk de naam CineMeerse. Het ontwerp bestaat uit acht bioscoopzalen met een capaciteit van 110 tot 160 stoelen per zaal. Iedere zaal heeft een wall-to-wall scherm, ruime zit plaatsen en achterin love- en VIP- seats en airco. Alle films worden digitaal vertoond en ook 3D is mogelijk. Naast films zullen ook live registraties van opera's, con certen en sportevenementen ver toond worden. De bioscoop wordt verdeeld in twee verschillende sfe ren, met ieder een eigen foyer. Eén deel is gericht op jongeren, het andere deel meer op het 30-plus publiek. Er komen twee horeca- concepten. Fastfood is meer gericht op de jongeren en een trendy grand café voor het wat oudere publiek. Nieuwenhuizen hoopt met CineMeerse ongeveer 300.000 bioscoopbezoekers per jaar te trekken. Omring en het DOC-team star ten met een cursus 'Omgaan met dementie'. De eerste bijeen komst wordt gehouden op maan dag 1 maart om 10.00 uur in het Verpleeghuis aan de Hollewal in Den Burg. De cursus, de uit acht bijeenkom sten van twee uur bestaat, is bedoeld voor partners en mantel- zorgers van dementerende men sen. Geleerd wordt hoe om te gaan met de ziekte. Er wordt gesproken over verande ringen in het dagelijkse leven en ingegaan op de vraag hoe de thuis situatie draaglijker kan worden gemaakt. Volgens de Omring is bij deelnemers doorgaans veel her kenning. Deze cursus is gratis. Voor meer informatie of aanmelding kan con tact worden opgenomen met DOC- team Kop van Noord Holland, tel. 0223-648100 of e-mail info1@geriant.nl. Meer informatie is te vinden op www.omring.nl. De Stichting Woontij scoort het hoogst in Nederland als het gaat om tevredenheid bij vertrekken de huurders. Dat blijkt uit een onderzoek van het landelijke Kwaliteitscentrum Woningcoö peraties Huursector (KWH). Dat onderzocht vijf zaken bij Woon tij waarvoor de woningstichting in oktober 2008 het zogeheten KWH- Huurlabel kreeg, een keurmerk dat aangeeft dat die zaken in orde zijn. Volgens Woontij klinkt het wellicht vreemd dat huurders blij zijn bij vertrek, maar gaat het om de afspraken die gemaakt worden bij het verlaten van een woning. 'Er worden in goed overleg met vertrekkende huurders duidelijke afspraken gemaakt over de ople vering', aldus Woontij. Volgens de stichting wordt daarbij rekening gehouden met de relatie die in de loop der jaren is opgebouwd. Het Kwaliteitscentrum, een vereni ging waar woningcoöperaties lid van kunnen worden, bekeek ook de telefonische bereikbaarheid van Woontij, het stimuleren van huur ders om hun woning naar eigen wens te veranderen, het onder houd van woningen en de afhan deling van klachten. Op alle punten scoorde Woontij beter dan bij het eerste onderzoek dat in 2008 aan de afgifte van het kwaliteitskeurmerk vooraf ging. (Foto Eckard Boot)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5