'Stukadoorbedrijven zijn vaak familiebedrijven' ejnteje# wit) fo/tatold januari Timmer De Echte Bakker Natuurwinkel Texel Elke week een tas met verse biologische groenten of fruit van het seizoen? Kwaliteit voor een eerlijke prijs!" Rode Kruis begint met telefooncirkel TEXELSE 6 COURANT Kwarkbollen SlagroTïmsoesjes Ontbijtkoek ^■^W-W'W.L ak kër^im m er.'^l 200 gr. 3 voor Weverstraat 90 Den Burg Hogerstraat 4 Den Burg Dorpsstraat 90 De Koog Hogerstraat 15 - Den Burg - tel. 0222-313951 Odin-afhaaldag woensdag Kijk voor meer info op www.odin.nl of informeer in onze winkel naar de vijf Groente- en Fruitabonnementen van Odin en kies de tas die bij u past: Hét Familiebedrijf Frisse Wind in andere handen DINSDAG 19 JANUARI 2010 de bonnen xn-. Lever uy 3 voor -ir Uvv J €2,- yroente-abonnemer Naam: Stukadoorsbedrijf Oudendag VOF Bedrijvigheid: Stukadoors Bestaat sinds: 1988 Opgericht door: Dick en Ida Oudendag Huidige eigenaren: Dick, Ida en Raymond Oudendag Wilt u ook een familiebedrijf kandidaat stellen? Mail dan naar redactie@texelsecourant.nl De familie Oudendag legt de lat hoog. Niet voor niets hebben ze als enig Texels bedrijf het keur merk StucKeur, dat staat voor Erkende, betrouwbare stuka doors. Met het toetreden van Raymond Oudendag (35) tot de firma is bedrijfsopvolging veilig gesteld en is het gelukt een goe de stukadoor te vinden. 'Er was nog geen stukadoorsbedrijf op Texel, dus het was niet onzeker om te starten', zegt Dick Oudendag (63) over de oprichting van zijn bedrijf in 1988, 'met name in de privésector groeide eind jaren tach tig de kansen. En je neemt niet gauw een stukadoor of tegelzetter van de overkant, mensen kiezen voor een lokale ondernemer.' Het werk biedt voldoende perspectief in de slechte tijd en Dick en zijn vrouw Ida (56) besluiten de gok te nemen. Dick heeft een basisdiploma stuka door en werkervaring al op zak. Daarna behaald hij nog de beno digde vestiging- en vakdiploma's. Ook Ida werkt in drukke tijden hard mee op de klussen. 'In het begin pakten we alles samen aan. Afplak ken, voorstrijken en structuren van de sierpleister deed ik ook', zegt Ida. Hun dochters Tamara en Muriël kiezen voor een baan in de horeca, zoon Raymond (35) besluit de oplei ding tot stukadoor te volgen. In eerste instantie niet uit liefde voor het vak, maar omdat er veel werk in de bouwsector is, en niet in de metaal. 'Ik was al met mijn vader mee geweest en had al een spaan vastgehouden. Je hebt al feeling met het vak en het is een heel eer vol beroep. Je bent negen van de tien keer met de afwerking bezig', zegt Raymond. De stap om voor zijn ouders te gaan werken neemt hij in 1996. Het is de meest makkelijke optie, zeker omdat hij zich nog niet definitief wil vastleggen en met zijn surfplank de hele wereld over reist. In 2001 komt eiland en een jaar later wordt hun dochter Melissa geboren. In het zelfde jaar treedt hij toe tot het familiebedrijf. 'We hebben Raymond gevraagd of hij het zag zitten in het bedrijf te komen. Zijn lat ligt heel hoog en dat past bij onze werkwij ze. Je weet dat het goed is en dat je van elkaar op aan kunt. En met z'n tweeën kun je meer werk verzetten dan alleen. Ook mede door de aan zegt Ida. Voor Raymond is het een voordeel dat de naam Oudendag al is opge bouwd en er genoeg werk is. Voor zijn ouders is uitbreiding zo moge lijk, want goed personeel vinden is lastig. Met veel werk is de stap naar werknemers voor de hand liggend, maar deze stap neemt de familie niet. Raymond: 'Het komt wel eens ter sprake, maar gediplomeerd per soneel dat aan onze eisen voldoet is er simpelweg niet. Een volleerd stukadoor in dienst nemen die niet op Texel woont is te kostbaar. Een jonge medewerker is een optie, zodat we die zelf kunnen opleiden en sturen. Maar als het tegenzit, lopen ze na hun opleiding weer weg.' In het bedrijf stappen bij zijn vader heeft voor zowel Dick als Raymond ook een nadeel. Hun werkwijzen lopen uiteen. 'Iedere stukadoor werkt anders en heeft een eigen stijl. Als we een ander idee over het werk hebben dan komt dat er wel eens publiekelijk uit. Maar dat is omdat we allebei gewoon goed werk willen leveren', zegt Raymond. In hun branche hebben ze veel last van mensen die claimen het vak te beheersen. Raymond deelt het grofweg op in stukadoorbedrijven en smeerbedrijven. 'Stukadoorbe drijven zijn meestal familiebedrijven. Niemand wil tegenwoordig nog stu kadoor worden, maar als er nieuwe mensen zijn, komen ze uit families met eigen stukadoorbedrijven', zegt Raymond. Naast het daadwerkelij ke stucwerk komt er meer bij het bedrijf kijken. De mannen bezoeken de werkplek en kijken hoeveel materiaal er nodig is, Dick rekent de prijzen uit en Ida maakt de offertes en doet de administratie. Ida: 'Als Dick en Raymond thuis komen heb ben ze wel iets anders aan hun hoofd dan administratie. We komen toch 's avonds al niet aan andere dingen toe, het werk blijft doorgaan. De telefoon gaat, materiaal komt binnen en mensen bellen net zo lief op zondag. Maar het maakt niet uit, het is onze boterham.' Tekst en foto Imme Bakker Rode Kruis Texel start met een telefonisch contact- en alarmcir kel waarbij regelmatig wordt gepolst of het goed gaat met iemand. Het Rode Kruis wil ook beginnen met respijtzorg om mantelzorgers te ontlasten. Het Rode Kruis houdt morgen (woensdag) een voorlichtingsbij eenkomst in het Rode Kruisge- bouw aan de Jonkerstraat in Den Burg om beide initiatieven toe te lichten. De organisatie zoekt er nog vrijwilligers voor. De telefonische contact- en alarm cirkel is bestemd voor mensen die door ziekte, handicap of ouderdom beperkte mogelijkheden hebben contacten te leggen. De bedoeling is dat een vrijwilliger op een afge sproken tijd belt met één van de deelnemers, waarna zij elkaar bel len, totdat de cirkel eindigt bij de vrijwilliger die begonnen is. Wan- Tessa van Daalen is gestopt met Frisse Wind. Het bedrijf is over genomen door Rob Maaswinkel uit De Cocksdorp. Hij zet het bedrijf, dat zich toelegt op het organiseren van evenemen ten, zelfstandig voort onder de naam Waddenwind Texel Events. Frisse Wind opereerde nog onder de hoede van een hoofdkantoor op Terschelling. Volgens Maaswinkel is het efficiën ter de zaken niet langer via Ter schelling te laten verlopen. 'Wij zijn echter overeengekomen dat we als exclusieve partners aan elkaar ver bonden blijven, waardoor Wadden- wind en Frisse Wind samen nog steeds alle vijf de Waddeneilanden bestrijken.' Waddenwind zorgt ervoor dat neer een deelnemer niet opneemt, wordt de vrijwilliger gealarmeerd, zodat die iemand met een sleutel kan waarschuwen om poolshoogte te nemen. 'Op die manier blijft het nooit lang onopgemerkt als er wat aan de hand is', aldus het Rode Kruis. De respijtzorg is bestemd voor mantelzorgers, zodat zij er even tussenuit kunnen om te ontspan nen. Een vrijwilliger van het Rode Kruis neemt dan voor een paar uur de zorg over. Dit kan eenmalig maar ook structureel zijn. Het is volgens het Rode Kruis niet de bedoeling dat vrijwilligers de taken van de professionele hulp overne men. De informatiebijeenkomst duurt van 10.30 tot 12.00 uur. Voor beide activiteiten wordt een korte cursus (één of twee dagdelen) aangebo den. Meer informatie: Nel Vermeu len, tel. 318656. groepen op een bijzondere manier op Texel kunnen verblijven. Maas winkel werkte eerder in de horeca, was medeoprichter van een uit zendbureau voor advocaten en houdt zich bezig met strandgolf. Van Daalen gaat zich meer toeleg gen op haar andere bedrijf Tessa organisatie producties. Daar naast is ze begonnen met het orga niseren van op maat gemaakte speurtochten voor groepen. Diabetes heeft een domino-effect en kan leiden tot bijvoorbeeld hij met zijn vrouw terug naar het schaf van een mortelspuitmachine', Ida, Dick en Raymond Oudendag zijn één van de stukadoors met een familiebedrijf.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 6