'Laat regels meer uit praktijk komen' Elias hekelt overdaad aan regels Ingrid Uitgeest vijfde bij Texels Belang 'Politiek moet accent niet op details leggen' TEXELSE 9 COURANT Brengt u thuis! Tel. 0222-315555 Marjan de Groot lijsttrekker VVD Nieuw Bloed Saturday 30.0110 Question Plaza Kapvergunning Ambtenaren Woensdag 3 maart zijn de gemeenteraadsverkiezingen. De Texelse Courant spreekt de komende weken met kandi daat-raadsleden die op een verkiesbare plaats staan. In het dagelijks leven kweekt ze narcissen en tulpen op bolbloe- menkwekerij Anemoone aan de Maaikeduinweg. Mogelijk 'kweekt' ze na de verkiezingen als raadslid beleid voor het eiland. Ingrid Uitgeest (47) uit De Koog staat vijfde op de kieslijst van Texels Belang. De geboren en getogen Texelse is niet bang hard te werken. Ze volg de de visserijopleiding in Den Hel der en voer daarna een paar jaar als één van de weinige vrouwen op de Texelse kottervloot. Ze werkte op de TX37 van de fami lie Van der Vis. Het werken in de overwegend door mannen bevolk te visserijwereld was geen pro bleem. 'Ik ben thuis opgegroeid tussen de mannen, dus dat was ik wel gewend.' Sinds begin jaren negentig runt ze samen met haar man Piet Uitgeest, voorheen vervangend schipper op de TX1 van de familie Vonk, bloem bollenkwekerij Anemoone. Onder hun leiding kwam er een boeren- camping en een zelfpluktuin bij. Ze zijn de vierde generatie Uitgeesten op het bollenbedrijf dat Klaas Uit geest meer dan honderd jaar gele den op Flora begon. Daarnaast maakte Uitgeest tot eni ge tijd geleden schoon op de Lubertischool in De Koog, waar ze ook in de schoolcommissie zat (het DINSDAG 19 JANUARI 2010 schoolbestuur totdat de Luberti vorig jaar samen met de openbare basisscholen onder de hoede van Schooltij kwam). Van 2002 tot 2007 was Uitgeest, dochter van Jan en Corrie Eelman, actief als secretaris van Texels Belang. Toen ik daarmee stopte, bleef ik actief in de steunfractie, al heb ik door een ongeluk een jaar geleden de activiteiten op een laag pitje moeten zetten.' Uitgeest kwam in botsing met een auto, terwijl ze op de fietsen zat. Ze is inmiddels weer redelijk hersteld van het ongeval. Ze vertelt kandidaat te zijn voor de raad omdat ze van het eiland houdt. 'Ik wil dus ook dat het goed gaat met Texel.' Behoud van scho len en voldoende woningen voor senioren zijn zaken waar ze zich als raadslid voor wil inzetten. 'Je hoort vertrekken omdat er geen goede seniorenwoningen zijn.' Verminde ring van regels staat eveneens op het lijstje. 'Ik snap ook wel dat regels nodig zijn, maar het mag soms meer op de praktijk zijn inge speeld. We maken het geregeld mee dat een regel achter een bureau is bedacht en vervolgens wordt gecontroleerd door mensen die niet van de praktijk zijn. We hebben nu bijvoorbeeld te maken met een nieuwe regel dat er geen vloeistof meer van de wagens mag lekken. Prima allemaal, maar dat is iets dat achter een bureau vandaan komt en waarvan je in de praktijk maar moet zien hoe je het uitvoert.' Behoud van het landschap draagt ze een warm hart toe. 'We moeten voorkomen dat zomaar overal kan worden gebouwd en het landschap erbij inschiet. Wellicht kan het de laatste tijd geregeld geluiden dat het aantal kinderen afneemt. Ik denk dat we ons er hard voor moe ten maken dat scholen niet uit de dorpen verdwijnen. Een school en een dorpshuis zijn de voorzienin gen die voor de leefbaarheid zor gen. Als je als ouder je kind in een ander dorp naar school laat gaan, is de neiging ook vaak groot het kind daar bijvoorbeeld gymlessen te laten volgen.' Volgens Uitgeest is het belangrijk dat in de buitendorpen voldoende goede huizen voor senioren zijn. 'Ook in De Koog zien we ouderen soms niet anders, maar het is wel zaak te waken voor het land schap.' Zich inzetten voor extra kampeer plaatsen bij kampeerboeren is niet meer nodig. Tot volle tevredenheid van Uitgeest heeft de raad beslo ten het aantal eenheden uit te brei den van tien tot vijftien. 'Daar ben ik echt blij mee, want dat was hard nodig. Een camping is niet iets wat je erbij doet, het is pure noodzaak. Het is momenteel huilen met de pet op in de bollensector. Ik weet niet hoe het bedrijf ervoor zou heb ben gestaan als we de camping er Ingrid Uitgeest: 'Zorgen voor behoud van landschap. niet bij hadden gehad. Het is ergens jammer dat de uitbreiding pas van af 2011 mogelijk is, maar aan de andere kant geeft dat de tijd de voorzieningen aan te passen.' Zorg voor behoud van het onder wijs en zorg voor ouderen hebben voor Uitgeest prioriteit. 'Een onder nemer redt zich wel als het minder gaat, maar dat zijn twee zaken waarbij de politiek nodig is om het goed te laten gaan.' Wat betreft de naderende bezuini gingen heeft het haar voorkeur de hand op de knip te houden. 'Dat doen we in het bedrijf ook als het minder gaat. Als gemeente kun je bijvoorbeeld wel wat langer met spullen doen. Het kan misschien ook wat minder met het inhuren van externe bureaus.' Ze hoopt dat belastingverhogingen uitblijven. 'Het zou vooral prettig zijn als de toeristenbelasting met rust wordt gelaten.' Wat samenwerking betreft, maakt (Foto Jeroen van Hattum) het haar niet veel uit met wie Texel samenwerkt. 'Als het maar klikt en past. Het liefst zie ik Texel natuur lijk zelfstandig blijven, maar dat moet ook economisch haalbaar zijn.' Als ze in de raad komt, wacht haar een uitdaging als het om ver gaderen gaat. 'Ik heb een hekel aan lang vergaderen', zegt ze lachend. 'Dat vind ik zonde van de tijd. Ik vergader het liefst kort, con structief en met korte lijntjes.' UIT MARY POPPINS final niglofc Live Light Show by sxiE hl Doors open 2Ui 5J00 Presate800 Door Tickets at Cinema Texel Music Store iHNf TAXITEXEL Marjan de Groot-Kooi is de nieu we lijsttrekker van de Texelse WD. Ze stond zesde op de lijst, maar nadat Jos de Wolf zich had terugetrokken besloot de leden vergadering haar zaterdag door te schuiven naar de eerste plaats. Voor veel Texelaars is De Groot een onbekende. Ze woont sinds 2008 op het eiland en werkt als lerares Engels op OSG De Hogeberg. Poli tiek is niet nieuw voor haar. In haar vorige woonplaats Bunnik zat ze van 2002 tot 2008 in de gemeente raad voor de WD, waarvan vier jaar als fractievoorzitter. 'Texel is qua grootte wel vergelijkbaar met Bunnik. We hadden daar ook vijf tien raadsleden.' De lijst van de WD bestaat uit: 1 Marjan de Groot, 2. Albert Huis man, 3. Jur Schuiringa, 4. Ans Steenvoorden, 5. Gerard Zijerveld, 6. Robert de Jong, 7. Geert Bos scha, 8. Edwin van de Heuvel, 9. Tom Steenvoorden, 10. Ries Swanink, 11. Hennie Huisman, 12. Henk Wierenga. De kandidaten van de WD. Niet op de foto Ries Swanink en Henk Wierenga. (Foto Gerard Timmerman) WD-Kamerlid Ton Elias: regeltje gemaakt.' 'Zelfs voor de uitzondering wordt in Den Haag een (Foto Gerard Timmerman) 'Ik denk dat jullie in de goede richting zitten', stak WD-Kamer- lid Ton Elias zijn Texelse partijge noten zaterdag een hart onder de riem. Met minder regels en min der ambtenaren hadden de Haagse politicus en zijn Texelse partijgenoten een gemeenschap pelijke doelstelling. Maar welke regels er op Texel moeten geschrapt of vereenvoudigd, werd vooralsnog niet duidelijk. Het was niet voor het eerst dat oud journalist Elias op Texel was. 'In 1974 was ik hier ook, toen Neder lands de WK-finale tegen Duitsland speelde. Er waren toen ook veel Duitsers. Ook hoop dat ik aan dit bezoek meer plezier beleef...' Met typische liberale standpunten gaf hij zijn visitekaartje af. 'Bezuini gen op politie is waanzin ten top', dat het schip snel strandt.' Als woordvoerder van Economi sche Zaken spitste Elias zijn betoog toe op zijn vakgebied. 'Het mid den- en kleinbedrijf is de motor van de economie. Maar ik maak me zorgen over hoe er in de Tweede Kamer tegen ondernemerschap aan wordt gekeken. Veel politici denken dat er geldbomen bestaan. Bij Center Novem, dat subsidies toekent, werken 1800 mensen. Dat alleen al kost jaarlijks €225 mil joen.' De fiscus kreeg ervan langs: 'Wist u dat een gemiddelde ondernemer 164 uur bezig is met het naleven van allerlei fiscale regeltjes? Zelfs voor de uitzondering wordt in Den Haag een regeltje gemaakt. De kop van een mascaraborsteltje is bij voorbeeld in de wet verpakkings belasting opgenomen. Volkomen belachelijk.' De WD wil de komen de periode 100 regels en wetten afschaffen en 43 regels en wetten eenvoudiger maken. De aanbeste dingsprocedures voor openbare gebouwen noemde hij te ingewik keld en onredelijk. 'Nu vallen er veel bedrijven tussenuit omdat ze niet aan een bepaalde omzet vol- 'er moet snel een werkplicht komen' en 'bezuinigen op linkse hobby plannen'. Over reïntegratie: 'Dat werkt al dertig jaar niet. Stoppen ermee.' Zondagopenstelling van winkels: 'Laat de ondernemers zelf kiezen.' Als oppositieman hekelde hij de Haagse coalitie. 'Ze slaan nog geen deuk in een pakje boter. Er wordt niet geregeerd. Ik hoop doen. Het moet voor bedrijven veel makkelijker worden om mee te doen.' Hij werd van repliek gediend door wethouder Marian Merkelbach (CDA): 'Over de aanbesteding wor den veel toestanden gemaakt, maar voor €8.000,- besteed je zo'n pro cedure uit.' Elias: 'U bent van een andere partij zeker.' Merkelbach, zelf pleitbezorger van het afschaf fen van overbodige regels, maakte duidelijk dat dit niet eenvoudig is. 'Kijk maar naar het afschaffen van de kapvergunning. Nu moet de raad elk jaar een lijst samenstellen van waardevolle bomen die niet mogen worden gekapt. Zelf heb ik voorgesteld de huisvestingsveror dening te schrappen. De WD was tegen, omdat die bang is dat daar door allemaal mensen van de over kant naar Texel komen.' Elias steunde de Texelse WD in hun streven het aantal ambtenaren op het raadhuis te verminderen. 'In 1991 werkten er 91, in 2003 138 en in 2009 180. In achttien jaar een verdubbeling. Belachelijk.' Uit een poll in de Texelse media had hij opgemaakt dat 74 procent het met hem eens is. 'WD, dat is tien zetels.' Maar ook hier vond hij Mer kelbach op zijn pad. 'Met het weg sturen van ambtenaren schaf je nog geen regels af.' WD-voorzitter Henk Wierenga: 'Nederland is ver slaafd aan regels en het vermijden van risico's. Wij willen dat er op Texel de komende vier jaar 25 pro cent minder regels komen, al kun nen we dat in ons eentje natuurlijk niet bereiken.' Eric Hercules (PvdA) informeerde welke regels de WD wil afschaffen. Wierenga: 'Om dat nu zo even zeggen is te complex.' Hij vond wel dat de raad moet besturen op hoofdlijnen en dat ambtenaren de informatie naar de raad tot en A4-tje moeten beper ken. Dat vergt ook een andere instelling van de raadsleden. Elias: 'De politiek moet niet op allerlei details het accent willen leggen.' 18-02-2010 De Huishoudbeurs Prijs €32,- p.p. inclusief entree, touringcarvervoer en bootkosten. 18-02-2010 Negenmaandenbeurs Prijs €32,- p.p. Inclusief entree, touringcarvervoer en bootkosten. 18-04-2010 Mary Poppins Prijs €92,50 p.p. inclusief ticket tweede rang, touringcarvervoer en bootkosten. Exclusief reserveringskosten Seetickets. Zaterdag 23 januari Diner Caberet -19.00 uur Vrijdag 29 januari 20.30 uur Muziektheater met Daniël Samkalden en combo Entree €16.00 (Diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst) Zaterdag 30 januari Diner Caberet -19.00 uur Vrijdag 5 februari 20.30 uur GEEN FAMILIE met 'Help ons' Entree €16,00 (Diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst) info@klif12.nl - 0222-319633 www.klif12.nl

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9