Minister vraagt advies erfpacht Honingh en Uriot nemen archief Architektenburo Texel over 'Dit is uniek cadeau' Voorlezen en ontbijten op Thijsseschool TEXELSE 7 COURANT Informatiemarkten voor scholieren Expositieruimte weer beschikbaar Tweede inzameling van plastic afval Haïti Oosterend Geslaagd Wat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou De leerlingen van de Jac. P. Thijsse school konden woensdagochtend rustig wakker worden. Terwijl ze van hun boterham en een beker drinken genoten, las iemand anders dan hun eigen juf of meester hen uitgebreid voor. Dat gebeurde in het kader van de nationale voor leesdagen, opgezet om voorlezen aan jonge kinderen te stimuleren en daarmee hun fantasie te prik kelen en taalgevoel te helpen ont wikkelen. De voorleesdagen zijn eigenlijk bedoeld voor peuters en Leren, werken of een combinatie ervan? Leerlingen uit het voortge zet onderwijs die voor hun eind examen staan, moeten binnen kort al kiezen wat ze na die tijd gaan doen. Om de keuze makke lijker te maken, verzorgt het ROC Kop van Noord-Holland diverse informatiemarkten, waar informa tie kan worden ingewonnen over alle MBO-opleidingen die de school aanbiedt. De eerste twee markten worden vrijdag 29 janu ari gehouden op de locatie Kievit straat 31 in Den Helder en duren kleuters, maar de Thijsseschool koos ervoor alle leerlingen bij de festiviteiten te betrekken. De Texe laars die hun medewerking ver leenden, waren verloskundige Petra Kolkman, (oud-)leerkrachten Gerrit Gerrits, Gery Commijs en Rita Heethuis, politieagent Jos Berbée, gemeenteraadslid Roelie Bakker, kinderboekenschrijver en oud-politicus Eric Hercules. Burge meester Giskes kon niet, maar heeft beloofd maandag alsnog te komen voorlezen. De verloskundi- van 18.00 tot 21.00 uur, de laat ste op donderdag 4 februari van 18.00 tot 21.00 uur aan de Hof straat 13 in Schagen. Van iedere opleiding zijn diverse vertegenwoordigers aanwezig om vragen te beantwoorden en is volop schriftelijke informatie beschikbaar. Bovendien zijn de medewerkers van het ROC-Loop- baancentrum en het stagebureau aanwezig om informatie te ver strekken en zijn diverse bedrijven en organisaties vertegenwoordigd ge was gast bij de kleuters, wier lessen deze weken zijn opgebouwd rond het thema 'jarig'. 'En daarmee heeft de geboorte van een baby natuurlijk alles te maken', vertelde juf Eva Mondeel. De verloskundige bleef op vertrouwd terrein en las voor uit Beschuit met heel veel muisjes van auteur Vincent den Hollander en illustratrice Dagmar Stam, een voor de meeste kinde ren zeer herkenbaar boek. (Foto Joop Rommets) met een stand. Het ROC verzorgt onder meer economisch-admini- stratieve opleidingen, opleidingen op het gebied van detailhandel, facilitaire dienstverlening, horeca, ICT, kappen, orde en veiligheid, toerisme, recreatie en sport, tech niek, welzijn, zorg, het voortgezet algemeen onderwijs voor volwas senen (VAVO) en diverse maritie me opleidingen. Wie niet in de gelegenheid is de informatiemarkten te bezoeken, kan voor meer informatie terecht op www.rockopnh.nl of de bro chure opvragen via tel. 0223-611 200. VRIJDAG 22 JANUARI 2010 De gemeentelijke tentoonstellings ruimte Tusse de Banke is ook dit jaar weer beschikbaar voor men sen die willen exposeren. De pro fessionele kunstenaars van Texel hebben zich al voor een periode aangemeld. Van de resterende periodes kunnen anderen gebruik maken. De ruimte kan voor mini maal één en maximaal drie weken worden gehuurd voor €130,- per week. Wie zelf voor de eindschoon- maak zorgt, krijgt een korting van €45,-. Een expositie moet minimaal vijf dagen per week open zijn (inclusief zaterdags) van 11.00 tot 16.00 uur. Een week loopt van donderdag tot en met woensdag, vaste wisseldag is dus donderdag. Gegadigden dienen zich vóór maandag 1 februari schriftelijk te melden bij Elly Rutten van de gemeentelijke afdeling Ondersteu ning, tel. 362198 of email erutten@texel.nl. Bij haar kan men ook met vragen terecht. Terschelling waar de meeste grond eigendom van Staatsbosbeheer is. Op Texel is 4530 hectare van Staatbosbeheer (30 procent van het eiland) en daarvan is circa 225 hectare in erfpacht uitgegeven. Het is de tweede keer dat extern naar de kwestie wordt gekeken, eerder gaf de commissie-De Jong advies, maar dat bracht de minis ter en de Kamer niet dichter bij elkaar. meld in het Texelse telefoonboekje, de gids Wie Wat Waar en op de gemeentelijke website www.texel. nl. Ronno Honingh van het gelijknamige architektenburo en Ingmar Veeger van Architektenburo Louis Uriot met tekeningen uit het bestand van Architektenburo Texel. (Foto Jeroen van Hattum) Architektenburo's Ronno Honingh en Louis Uriot hebben tekeningen, bestanden en ande re delen uit het archief van Archi tektenburo Texel overgenomen. Daarmee is het geestelijk eigen dom van dit bedrijf dat voor Texel decennia lang toonaangevend was veilig gesteld. De bestanden zijn voor belanghebbenden beschikbaar. Architektenburo Texel van Jan Vis ser is opgericht in 1968 en ont wierp in het veertigjarig bestaan 1435 gebouwen. Na het overlijden van Visser werd het overgenomen door een Friese onderneming. Dat pakte niet goed uit, waarna het bedrijf vorig jaar failliet ging. Er is toen gekeken naar wat er met het archief moest gebeuren. Het betreft een groot bestand aan tekeningen, blauwdrukken, financiële en ande re stukken. Onder meer van de Potvis, Grand Hotel Opduin, Jan Dirksoord, restauraties voor de stichting Dorpsherstel en andere gebouwen. 'Via de curator kwamen ze bij ons terecht', vertelt Honingh. Zijn archi tektenburo en dat van Louis Uriot werkten als de firma HUT eerder samen met Architektenburo Texel in het project Volmolen. 'Voor de overname van het geestelijk eigen dom van Architektenburo Texel hebben we een pool gevormd. Mensen die in het verleden hun werkzaamheden door het bedrijf van Jan Visser hebben laten doen en die informatie nodig hebben over het gebouw, bijvoorbeeld voor nieuwbouw of een verbouwing, kunnen bij ons terecht. Op die manier maken we de historie en de informatie over deze gebouwen toegankelijk. Als je een bouwplan indient, dan moet je bij de gemeen te de bestaande en de nieuwe situ atie aanleveren, zodat te zien is wat de verschillen zijn. Het archief is deels digitaal. Dat is een groot voordeel. Bestanden die nog niet digitaal zijn, kunnen we inscan- nen.' De papieren bestanden zijn ondergebracht in een kelder van Duin Bouwbedrijf, de architecten kunnen de digitale bestanden inzien via de computer. Honingh en Uriot zijn blij dat het archief bij hun bedrijven is onder gebracht. 'Het is waardevol voor Texel en er kan werk uit voortko men. Het voegt ook kwaliteit toe. We zijn ook blij dat we een stuk werkgelegenheid hebben kunnen redden.' Gerard Huisman, bouw kundige, treedt in dienst bij het bedrijf van Louis Uriot en Rob Ban- kert, architect, versterkt het kan toor van Ronno Honingh Minister Gerda Verburg (LNV) heeft twee 'wijze mannen' benoemd die zich buigen over de erfpachtkwestie rond Staats bosbeheer op de Waddeneilan den. De minister had dit toege zegd, nadat zij en de Tweede Kamer er begin december niet uit waren gekomen. Pieter Zevenbergen en Willem Groothuis zijn de twee wijze man nen. Zij hebben beiden ervaring met de Waddeneilanden. Zeven bergen was van 1973 tot 1976 burgemeester van Ameland. Groothuis was als directeur van de dienst Domeinen nauw betrok ken bij de overdracht van het natuurbeheer op Schiermonnik oog aan Natuurmonumenten. Verburg heeft de twee verzocht te beschrijven hoe Staatsbosbeheer het erfpachtbeleid gestalte kan geven binnen de kaders die zij heeft gesteld. Het advies moet volgens Verburg onder meer aan geven welke factoren van invloed mogen zijn op de hoogte van de erfpacht. Het moet ook duidelijk maken hoe er voor verschillende categorieën erfpachters verschil lende prijzen gerekend kunnen worden De minister wil eveneens lezen In de week 25 tot 31 januari is er voor de tweede keer inzameling van plastic verpakkingsafval. De vuilnis wagen waarmee dat gebeurt, komt op dezelfde dag dat de minicontai- ners worden geleegd, maar omdat het inzamelen van plastic sneller gaat dan het legen van containers, arriveert de wagen vroeger dan nor maal in de straat. De auto gaat om 7.30 uur op pad en verwacht wordt dat de inzameling rond de middag is voltooid. De gemeente wijst nog eens op enkele zaken die van belang zijn om welke mogelijkheden er zijn om erfpachters de pacht te laten afko pen, hoe een forse verhoging kan worden opgevangen met een ingroeimodel (wordt de pijn over meerdere jaren verspreid), hoe de waarde van grond kan worden verminderd (depreciatie). Andere onderwerpen zijn knelpunten met bestemmingsplannen en de situa tie dat drie taxateurs de waarde van de grond bepalen. Groothuis en Zevenbergen moe ten hun bevindingen aan de minis ter rapporteren, zodat zij uiterlijk 1 april de Tweede Kamer kan infor meren. De twee hebben de bood schap meegekregen dat het erf pachtbeleid van Staatsbosbeheer op de Waddeneilanden niet uit de pas mag lopen met het beleid van andere grote erfpachters in het buitengebied. Als het aan Verburg ligt, gaat de erfpacht op de Waddeneilanden (Texel, Vlieland en Terschelling) naar marktconforme hoogte, waardoor de pacht tot honderden procenten kan stijgen. De Tweede Kamer vindt dat de minister cou- lanter moet zijn naar de eilanden, omdat de voorgestelde verhoging ingrijpende gevolgen heeft. Dat geldt met name voor Vlieland en de inzameling zonder overlast te laten verlopen. De goed dichtge trokken zakken moeten vroeg aan de straat staan, maar niet de avond tevoren, omdat de kans dan groot is dat ze wegwaaien, als speelgoed dienen voor nachtelijke passanten of door beesten worden openge scheurd. Advies is om zakken aan elkaar te binden of aan een paal of ander object vast te maken. Piepschuim en landbouwplastic horen niet in de zak thuis. Extra zakken zijn verkrijgbaar bij de meeste supermarkten en de gemeente. Aan volgende inzamelingen zal niet meer via de krant worden herin nerd. De data voor 2010 zijn ver- Meivin Kik kert uit Den Burg is geslaagd voor de opleiding accountant- administratie consulent. Hij is als accountant/ adviseur werkzaam bij NBC Eel- man Partners in Den Burg. gaat, weten we niet. Zij wonen in Verrettes, in het midden van Haïti. We weten ondertussen wel dat in Verrettes een paar huizen zijn beschadigd. Petionville, een voor stad van Port-au-Prince, is zwaar getroffen. Ik, Juliëtte, heb daar een aantal maanden in een pleeghuis gewoond. En Petit-Goave ten wes ten van Port-au-Prince, waar ik, Viergeline, in een pleeghuis heb gewoond, is ook zwaar getroffen. Het is moeilijk voor te stellen wat echte armoede is, maar geloof ons, héél veel mensen hebben er geen eten. Port-au-Prince is het econo mische hart van Haïti en nu ook dat is weggevallen, zal deze ramp voor heel Haïti gevolgen hebben. Er zijn al duizenden lichamen in massa graven begraven. Maar deze ramp heeft ook gevolgen voor de overle venden. Getraumatiseerd, geen eten, geen schoon water, geen huis, geen medische- en psychi sche hulp, geen werk, geen geld, niets... Kun je je indenken als Texel getrof fen zou worden, dat de havens bij 't Horntje en Oudeschild kapot zijn, het een chaos op het vliegveld is, geen dak boven je hoofd, geen stroom, geen water, geen zieken huis. Nee, dat kunnen we ons niet voorstellen. En dan nog hebben we zoveel om op terug te vallen; fami lie aan de overkant, een bankreke ning, materieel dat voorhanden is, gezondheidzorg. Voor ons zou het zoveel 'eenvoudiger' zijn een der gelijke ramp door te komen. Geef ze hoop, geef ze toekomst, geef ze een leven, help onze bro thers en sisters. Hoe? Giro 555. Maar er zijn meer dere organisaties die al jaren actief zijn, kleinschalig, veel vrijwilligers. Ze beschikken over een groot net werk in Haïti, hebben duidelijke doelstellingen. Drie organisaties die wij een warm hart toedragen zijn: -www.projecthulp.nl; bankrekening 42.91.01.082 ten name van Pro jecthulp Haïti Veendam onder ver melding van aardbeving, -www.stichtingnaarschoolinhaiti. nl/help; SNSiH 36.94.39.511 t.n.v. Help Haïti. -www.finado.be; FINADO in België, bank; 789-5868052-55-I. Viergeline en Juliëtte den Teuling, De Koog. In de krant van dinsdag 18 januari staat een goed verslag van de bij eenkomst in dorpshuis De Bijen korf in het kader van de dorpen ronde. Jammer dat u in de bijbehorende koppen benadrukte dat 'de schoolstrijd in Strend weer oplaaide'. Deze, mijns inziens nog al suggestieve, samenvatting geeft zeker de sfeer in de zaal niet weer. Althans, ik vond het er allemaal heel gemoedelijk toegaan. En nu ik toch bezig ben: wilt u ons dorp in het vervolg weer bij de juiste naam noemen, dus Ooste rend in plaats van Strend? U schrijft ook geen verslag over Skil, en als Den Hoorn in het nieuws komt, hebt u het niet over De Hore. Bij voorbaat mijn dank. Klaas Eelman, Vliestraat, Oosterend. Co en Carolien Vermuë bekijken de speciale Co Courant die dinsdag werd verspreid. (Foto Jeroen van Hattum) Hij had in eerste instantie niet eens in de gaten wat er op de mat was gevallen, totdat zijn omgeving erover begon. Co Vermuë van de Twaalf Balcken in Den Burg kreeg dinsdag voor zijn 50ste verjaardag een geheel aan hem gewijde krant: de Co Courant. Het was een cadeau van zijn vrienden Joris Lamens en Fred Winkel die er geen half werk van maakten. Onder de hoede van Zilte Zaken schreven zij vier pagina's vol, waarna ze de krant in duizend voud lieten drukken op de pers van de Texelse Courant. De Courant werd huis-aan-huis verspreid in de straat van de familie Vermuë, in het centrum van Den Burg en op de route van de huize Vermuë tot de Twaalf Balcken. Daar ligt ook een stapel voor bezoekers. Vermuë reageerde trots. 'Zo'n krant is een uniek cadeau.'

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7