Bijzondere ceremonie in Yokohama in Japan nr) V, \P HE TEXELSE 3 COURANT Texelaar werd ïn 1860 op brute wijze vermoord 14 februari Valentijnsdag! Virtuele raad met VVD en CDA Familieberichten Mattijs Lotte Lilian Margaretha Dobben-Lagerwaard Lilian Op vrijdag 12 februari a.s. plaatsen wij gratis je Valentijnsgroet! Verras je (geheime) liefde met een boodschap in de meest gelezen krant van Texel. Insturen kan tot en met maandag 8 februari, uitsluitend via mail: info@lenr.nl. (max. 4 regels/ 100 leestekens.) DINSDAG 26 JANUARI 2010 Het schoongemaakte graf van Jasper Dekker en Wessel de Vos op de internationale begraafplaats in Yokohama. De internationale begraafplaats in Yokohama vormt vrijdag 26 februari de locatie van een wei nig alledaagse ceremonie. Op die dag is het precies 150 jaar geleden dat in de Japanse haven stad twee Nederlandse zeelie den werden vermoord. Eén van hen de Texelse kapitein Jasper Dekker. 'De beide slachtoffers zijn afge maakt door sabelhouwen. De heer De Vos was het eerst en in de rug aangevallen, had verder sabelhou wen in de nek, boven de dij, boven de knie en enige houwen op het hoofd. De heer Dekker had de meeste houwen in het gezicht en hoofd en was zijn rechterhand afgeslagen. Aan zijn wandelstok kan men zien dat hij een slag had gepareerd. Aldus staat te lezen in het lijk schouwingrapport, dat ligt opge slagen in het Nationaal Archief in Den Haag en na bijna anderhalve eeuw weer eens het daglicht zag door toedoen van Michel Nelis. De 49-jarige inwoner van Leiden heeft zich ten doel gesteld de omstan digheden op te helde ren waaronder de moord is gepleegd. 'Ik stuitte bij toeval op deze geschiedenis. Nadat ik in 2001 voor het eerst in Japan was geweest, raakte ik gefascineerd door dat land. Ik ben er sindsdien bijna elk jaar wel één of twee keer geweest, twaalf of dertien keer in totaal. Ook ben ik er veel over gaan lezen, vooral over de relatie met Neder land. In een bewerkte uitgave van het dagboek van de vice-consul in die tijd, jonkheer Dirk de Graeff van Polsbroek, kwam ik het verhaal van deze dubbele moord tegen. En toen ben ik verder gaan zoeken.' Zijn zoektocht verliep niet eenvou dig. 'De Japanse taal was een wel erg grote barrière. Wél kreeg ik een boekje onder ogen over de begraaf plaats voor vreemdelingen die in Yokohama is. Ik heb deze bezocht en ontdekte er dat het graf van Dekker er nog gewoon is.' Nuttig was ook het bezoek aan het Natio naal Archief in Den Haag, waar het lijkschouwingrapport met de bevin dingen van de vice-consul ligt opgeslagen. Informatie over de familie van Dekker vond hij op de website www.genealogieonline.nl. Sinds kort is Nelis zover dat hij concludeert 'een redelijk inzicht' in de gebeurtenissen te hebben. Bovendien beschikt hij over flink wat genealogische gegevens. Jasper Nanning Dekker werd op 31 juli 1810 geboren in Oudeschild. Hij was telg van een Texels geslacht. Zijn vader was Nanning Pietersz. Dekker (1785-1881), zijn moeder heette Geertje Jaspers Schellinger (1785-1855). Groot moeder aan vaders kant was Tetje Nannings Kikkert. Dekker werd op 5 augustus 1810 gedoopt in Oude schild Doopgetuige was Grietje Jaspers-Schellinger, een tante. Op 12 januari 1837 trouwde hij op Texel met Neeltje Mets. Samen kregen ze acht kinderen, waaron- der drie zoons met de naam Pieter. Ten minste twee Pieters overleden in hun eerste levensjaar. Wanneer Dekker precies is gaan varen, is niet helemaal duidelijk. Wel is bekend dat hij in 1837 kapitein was bij de koopvaardij. Vier dagen voordat Dekker werd vermoord, arriveerde hij in Yoko hama, als kapitein van de schoener Henriëtte Louise. In dezelfde haven lag op dat moment de brik Christi- aan Louis, net als de Henriëtte Louise kort daarvoor vertrokken uit Sjanghai. Kapitein op dat schip was Wessel de Vos, op 18 januari 1818 geboren in Zutphen. Waar schijnlijk hebben beide Nederlan ders het plan opgevat samen de stad te verkennen. Het vlakbij Tokio gelegen Yokohama is tegenwoor dig een wereldstad, met zo'n 3,6 miljoen inwoners, maar had des tijds niet veel meer dan enkele duizenden ingezetenen. In de namiddag zaten beide kapiteins in hotel Yokohama. In gezelschap van enkele andere Nederlanders - onder wie koopman en oud-kapi tein Corneille Gerlach en koopman Eduard Frederik Schnell - dronken ze mogelijkerwijs een borreltje. Tegen zevenen in de avond beslui ten Dekker en De Vos om terug te gaan naar hunner schepen'tekent Nelis op uit één van de archiefstuk ken. 'Echter alvorens dit te doen gaan ze nog even de hoofdstraat van Yokohama in om wat inkopen te doen. Jeppe Pieter Carst (kapi tein van de klipper Argonaut) komt kort nadat Dekker en De Vos zijn weggegaan aan bij het hotel. Hij zou Dekker en De Vos ophalen, maar was wat verlaat en bleef toen maar in het hotel. Niet veel later komt er een Japanner het hotel binnenrennen en roept dat er twee buitenlanders zijn vermoord. IJlings loopt kapitein Carst, gevolgd door de heren Gerlach en Schnell, naar de plaats des ongevals en bij het licht van de maan zien zij tot hun grote ontsteltenis de lijken van Dekker en De Vos. Het lijk van De Vos lag bij een win kel in lakwerk, dat van Dekker 'vijftig schreden verder'. 'Op enige passen afstand' lagen de hoed en de rechterhand van laatstgenoem de. Weinig aan de verbeelding overlatend is ook de opmerking in het lijkschouwingrapport dat de hoofden van beide lijken 'enige vingers' verderop lagen. Het vervolg was hectisch, maar weinig verhelderend. De Japanse politie was snel ter plaatse en zette in aanwezigheid van de ondergou verneur de plaats van het delict af. Ook werden de poorten van de stad gesloten. 'Maar te laat. De moordenaars waren reeds gevlucht, hoewel het niet uitgesloten is dat ze zich ergens in de stad schuil hebben gehouden.' Drie dagen later werden beide kapiteins begraven. Dat gebeurde met veel ceremonieel en in aanwe zigheid van een enorm gezelschap. Op de lijst aanwezigen staan onder meer twee politiedienaren met ijze ren staven, zes Japanse officieren, tien Engelse mariniers, twintig Rus sische mariniers, twintig Engelse oorlogsmatrozen, de Engelse ambassadeurs, Hollandse consuls, de Franse consulaire agent, de gouverneur den tweede gouver neur van Kanagawa en 'alle Euro peanen' van Yokohama en Kana gawa. Bij het neerlaten in het graf gaven de Russen een salvo van twintig schoten, waarna de Hol landse consul iedereen dankte voor de eer die aan zijn landgeno ten was bewezen. Later richtte het Japanse gouvernement een groot gedenkteken op bij het graf. Ondanks naspeuringen werden de daders nooit gevon den. De beide weduwen kregen 'compensatiegeld'uitbe taald door de Japanse regering. De meningspeiling op de web site van de Texelse Courant heeft na anderhalve week een gemeenteraad met als grootste partijen WD en CDA opgele verd. Beide partijen bezetten in deze virtuele raad drie zetels. In totaal werden via www.texelse- courant.nl 616 stemmen uitge bracht. Bij vijftien te verdelen zetels waren daarmee 41 stemmen goed voor een zetel (de kiesdeler). CDA en WD kregen elk twee zetels, terwijl Texels Belang, PvdA, D66, Texel 2010 en de GKT op één zetel bleven steken. Groen Links kwam met bijna 37 stemmen net tekort voor een zetel (de berekeningen worden zorgvuldiger naarmate de kiesdeler groter is - bovendien werd op de website niet het abso lute aantal stemmers geteld, maar het percentage van het totaal), maar bij het verdelen van de zes restzetels viel Groen Links toch nog in de prijzen. De andere rest zetels gingen naar WD, CDA, D66 teins op hun lichaam werden gevonden. Eén van hen had nog een horloge om, dat stilstond op het tijdstip dat het was getroffen door een sabel. Nelis, in het dagelijks leven werk zaam op de financiële afdeling van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek, heeft zich met grote vasthoudend heid in het onderwerp vastgebe ten. Wat hem betreft, is de geschie denis daar nog niet mee ten einde. 'Tijdens het onderzoek begon ik te beseffen dat ik de informatie die ik opdeed, moet delen. Zodat ook anderen weten wat daar is gebeurd. Ik denk dat het goed is dat mensen de geschiedenis kennen en daar door meer besef krijgen van de verhoudingen tussen Nederland en Japan. Ik wil de plek waar het gebeurd is daarom duidelijk zicht baar maken door middel van een monument en een informatiebord.' Hoewel het niet vanzelf ging, lukte het hem de lokale autoriteiten warm te krijgen voor zijn ideeën. In september verscheen een artikel over zijn onderzoek in de Kanaga wa Newspaper, in november werd het graf van Dekker en De Vos schoongemaakt. Inmiddels heeft de gemeente Yokohama budget vrijgemaakt voor een monument en een informatiepaneel. Voorlopig klapstuk moet een cere monie op de begraafplaats wor den, te houden op 26 februari, precies 150 jaar na de gebeurte nissen. Vertegenwoordigers van de gemeente en de Nederlandse ambassade in Tokio zijn uitgeno digd om deze bij te wonen. Later op de avond wordt op de plek van de moord een wake gehouden. Nelis nodigt ook nabestaanden uit acte de présence te geven, maar heeft ondanks naarstig speurwerk nog niemand gevonden. 'Ik heb contact gehad met twee Dekkers, maar beiden waren geen familie. Misschien dat een oproep in de krant tot meer succes leidt.' Nelis heeft een indicatie gemaakt van de reis- en verblijfskosten en is gaarne bereid meer informatie te verstrekken. Zijn adres: Michel Nelis, Parmentierweg 133, 2316 ZP Leiden, e-mailnelis187@hotmail. com. Joop Rommets Het motief van de moordenaars is nooit opgehelderd. In oude kranten ontdekte Nelis dat het mogelijk om een wraakactie ging. Naar aanlei ding van een klacht van Nederlan ders zouden eerder drie Japanners zijn aangehouden en onthoofd. Het verhaal gaat ook dat Amerikanen later op straat tot staan werden gebracht door onbekende Japan ners, maar mochten doorlopen toen bleek dat ze geen Nederlan ders waren. Een rood moord was het waarschijnlijk niet, aangezien de portefeuilles van beide kapi- en Texel 2010. De virtuele raad bestaat daarmee uit WD (3 zetels), CDA (3), D66 (2), Texel 2010 (2), Texels Belang (1), PvdA (1), GKT (1) en Groen Links (1). Daarmee komt het totaal aantal zetels op veertien. De laatste zetel moet verdeeld worden over Texels Belang, PvdA en GKT. Met het zich terugtrekken van de Groep Kritisch Texel lijkt een nieu we peiling verantwoord. De stem ming op de site van deze krant is daarom vernieuwd. Over ander halve week wordt een nieuwe uit slag berekend. Diepbedroefd om wat zij achterlaat, maar dankbaar voor de liefde, steun en zorg waar mee zij ons heeft omringd, hebben wij afscheid genomen van mijn lieve vrouw, moeder, onze oma en zus Rotterdam, 26 augustus 1939 t Texel, 22 januari 2010 Gerard Dobben Sylvia en Raymond Steenhuizen-Dobben Sacha en Robert Robert Beau-Floor Aart en Diana Lagerwaard Buijsstraat 14 1795 AP De Cocksdorp Lilian is overgebracht naar de strandkamer van "Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Er is gelegenheid tot condoleren op dinsdag 26 januari van 19.30 tot 20.30 uur in het uitvaartcentrum. De crematieplechtigheid zal worden gehou den op woensdag 27 januari om 15.45 uur in crematorium, „Schagerkogge", Haringhuizer- weg 3 te Schagen. Na afloop van de crematieplechtigheid komen wij samen in de koffiekamer van het cremato rium waar tevens gelegenheid is de familie te condoleren. Overeenkomstig de wens van Lilian, i.p.v. bloemen graag een donatie aan het KIKA-fonds, giro 8118 of in de aanwezige collectebus. Indien u geen kaart heeft ontvangen, dan kunt u deze advertentie als uitnodiging beschouwen. Bedroefd hebben wij afschied moeten nemen van Echtgenote van Ger Dobben, moeder en schoonmoeder van Sylvia en Raymond en oma van Sacha, Robert en Beau-Floor. Wij wensen hun en familie veel sterkte. Rein en Afke Steenhuizen Mandy en Martin van Es en kinderen Tot ons verdriet is overleden onze buurman Gerard Rijk We bewaren goede herinneringen aan hem. Wij wensen de familie veel sterkte. De buren van WE Jan Dirksoord Langs deze weg willen wij een ieder bedanken voor de getoonde belangstelling tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn zorgzame man, onze vader en opa CORNELIS NICOLAAS SLOT Fien Slot-Smit Kinderen en Kleinkinderen De Cocksdorp, januari 2010 Blij en gelukkig zijn wij met de geboorte van onze zoon en broertje Gerrit Klaas Geboren op 23 januari 2010 Patrick, Anneke en Jelte Pronk-Lap tel. 0222-320314 Texelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €6,45 tot en met 3 regels. Per regel meer: €2,15 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €14,50 excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. De Koopman Koerier, voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394. Installatiebedrijf Wie- ring, vloerverwarming infrezen, loodgieterswerk, sanitair, cv, dak- en goot- werk, tel. .06-12404392. Doorlopende verkoop ge bruikte rijwielen. Verhuur bedrijf Bruining, Nikadel 60, De Koog, tel. (0222) 317333. Diverse maten kinderrijwielen. Opruiming wegens her- vloeronisatie. Bosma slapen en meer, Waal- derstraat. Texelaars opgelet. Je nu aanmelden en over 14 da gen je rijbewijs, www.rij- schoolwesterhuis.nl of mail info@rijschoolwesterhuis. nl 0223 612328 of mob. 06 51122775. Aanmelden voor 01-02-10 dan €100,- korting op cursuspakket. Dolblij zijn wij met de geboorte van ons zusje Geboren op 22 januari 2010. Esmee, Tijs en Abe Met dit wondertje is ons geluk compleet. Hans en Svea van Exel Texelaars opgelet. Je nu aanmelden en over 14 dagen je rijbe wijs. www.rijschool- westerhuis.nl of mail info@rijschoolwesterhuis. nl 0223-612328 of Mob 0651122775. Aanmelden voor 01-02-10 dan 100,- korting op cursus pak ket. Bomen vellen en snoeien. Bel Dennis Witvliet boom- en groenonderhoud. Tel. 319721, na 16.00 uur. Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat. Tel. 320473. Opruiming wegens her- vloeronisatie. Bosma slapen en meer, Waal- derstraat. Aardeen Hemel uitvaart verzorging, Ton van der Slikke, tel. 06-83164910. Dag en nacht bereikbaar. www.aardeenhemel.nl YJ

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 3