Vissers vangen wel vaker torpedo's Sneeuwpop in het groot www.texelsecourant.nl TEXELSE 10 COURANT Gerard van Es al bijna kampioen Drinken uit dichtgevroren kolk Zussen winnen bij Groot Slem Bijscholing van juryleden gym Inschrijving halve marathon DAGELIJKS TEXELS NIEUWS Raad uw raad Stormloop op Texelse triatlon Archiefstuk OiidsscJt'il^y Jitli. Giateravood, omstreeks 7 uur kon men zeifs met het blooto oog zeer duidelijk op Teselstroom een mijn zien drijven. Nadat de havenmeester zich daarvan had overtuigd, seinde bij aan de Marine te Helder, die weldra met een torpedo- boot kwam aanstoomen en de mijn, door eenige goedgerichte schoten tot zinken bracht. Het een en ander had veel bekijks, zoodat hot op den d\jk zwart van menschen zag. VRIJDAG 29 JANUARI 2010 Marry Bakker en Corrie Zeven hoven hebben de tweede perio de van de wintercompetitie van bridgeclub Groot Slem gewon nen. De zussen behaalden in de laatste wedstrijd een gemiddelde van 54,04 procent. Tweede in de A-lijn werden Mirjam Switzer en Wil Hei liger (54,03 procent), Lies de Chavonnes en Henny Elzinga wer den derde (52,88 procent). In de onderste regionen was het span nend, omdat op de laatste avond nog zes paren in de degradatiezo ne zaten. Onder hen Janny en Piet Hopman die zich echter door een geweldige eindsprint alsnog op een veilige zesde plaats wisten te nestelen. In de B-lijn ging de overwinning naar Veronica van Beek en Pauline Wierenga met een gemiddelde van 55,94 procent. Aad Bakker en Piet Daalder werden tweede (54,52 procent), Rinie Wielinga en Jac de By derde (54,47 procent) en Jo van Beek en Nel Brans eindigden als vierde met 52,98 procent. Zij spe len de volgende periode in de A- lijn. De wintercompetitie van Groot Slem bestaat uit drie perioden van elk acht wedstrijden. De Texelse gymverengingen ver zorgen een bijscholing voor juryle den van de jaarlijkse turnwedstrij- den. Om de wedstrijden eerlijk te kunnen laten verlopen, is het belangrijk dat jury goed geschoold is. De cursus bestaat uit twee dag delen, wordt zaterdag 6 februari en 6 maart gehouden in de Beatrix- zaal in Den Burg en duurt van 9.00 tot 12.00 uur. Docent is Nico Sto ter. Er worden diverse onderwerpen behandeld. Allereerst de bewe gingswetten: de wet van balans, de wet van de rechte lijnen en wat goed is en wat slecht. Verder is er aandacht voor de regels en de oefenstof voor dames en heren zoals die geldt bij wedstrijden. De theorie wordt aan de hand van praktijkvoorbeelden behandeld. Daartoe laten kinderen van de selectiegroep van GVT de voor beelden zien. De cursus is bedoeld voor zowel oud-turners als voor ouders van een turnend kind. Opgave is moge lijk bij de verenigingen en bij Sport service Texel, tel. 322815. Maandag 1 februari om 00.00.00 uur gaat de inschrijving voor de vierde Texel Halve Marathon van start. Deze wordt gehouden op zondag 26 september. Gelet op de belangstelling in de voorgaande jaren verwacht de organisatie dat het maximumaantal van 1600 deel nemers snel zal zijn bereikt. De eerste editie was in zes weken vol, de tweede in zes dagen en de derde in slechts drie dagen. De afgelopen weken heeft een groot aantal lopers al informatie opge vraagd. Zodra de limiet is bereikt, is inschrijven niet meer mogelijk. Leden van Atletiekvereniging Texel die in de eerste week inschrijven, zijn verzekerd van een startplaats, ook als de limiet reeds is bereikt. Inschrijven kan alleen via de web site www.texelhalvemarathon.nl. Net als vorig jaar kunnen deelne mers zich voor een arrangement opgeven. Bij het Texel Team Arran gement kan een team van vijf atle ten gebruik maken van de 'team- room', een kamer in hotel De Lindeboom, waar ze zich na afloop kunnen opfrissen en een 'runners- hap' wordt geserveerd. Het Texel Geniet en Loop Weekend is een compleet verzorgd weekendarran gement voor één deelnemer en één toeschouwer, met onder meer een verblijf van twee nachten in hotel Greenside, een diner en een speciaal lopersontbijt klaar. Ook worden fietsen beschikbaar gesteld om het eiland te verkennen. Hoewel het seizoen nog maar net over de helft is, is de strijd om het kampioenschap bij schaakclub En Passant al bijna gestreden. Gerard van Es gaat zo riant aan kop, dat alleen een desastreuze inzinking hem nog van de titel kan houden. Jaap Dros verspeelde in de zestiende ronde zijn misschien wel laatste kans door in een onderling duel niet verder te komen dan remise, waar alleen een overwinning hem nog kon baten. Van Es is net als vorig seizoen ongenaakbaar. De titelhouder ver loor toen slechts eenmaal (door een blunder) en speelde drie keer remise, dit jaar hoefde hij slechts tweemaal remise toe te staan en won hij alle overige partijen. Con current Jaap Dros doet het een stuk minder. Hij verloor al vier keer en staat nog wel tweede, vóór Mohamed Al-Rawy, maar het zou een wonder zijn als hij de titel nog kan heroveren. Taeke van Lingen staat knap op de vierde plaats. Hij voelt echter de hete adem van een heel bataljon schakers in zijn nek. Dit gezelschap wordt aangevoerd door Piet Bake- laar. Een nieuwe naam is die van Kees de Best, die nog maar kort lid is van de club, maar zijn visite kaartje al heeft afgegeven door oud-kampioenen Jaap Dros en Rinus Vittali te verslaan. De Best is een versterking voor En Passant, ook voor het achttal dat aan de bondscompetitie meedoet. Ook de jeugd speelt om het kampi oenschap én om de eer de opvol ger te worden van Aldo Witte en Sam Hennink, die inmiddels met de senioren meedoen. Er wordt fana tiek, maar met respect om ieder punt gestreden. Omdat nog maar twee rondes zijn gespeeld, kunnen nieuwe jeugdleden nog instromen. Meer informatie bij Dick van Barne- veld (e-mail dicktexel@hetnet.nl) en Kees de Best (cjdebest@texel.com) of op de website van de club: www. enpassant-texel.nl. Het opvissen van een torpedo, zoals de TX1 afgelopen week deed, is zeker geen alledaagse, maar toch ook weer geen heel uitzonderlijke gebeurtenis. Niet alleen de beide wereldoorlogen hebben hun sporen nagelaten op de Noordzee, ook raakt bij oefeningen van de marine wel eens een torpedo 'kwijt', die dan later - vaak met schade aan netten en vistuig - wordt opgevist. Het was een dergelijke oefentor pedo die op vrijdagmorgen 4 sep tember 1964 de dijk bij Oudeschild ramde. Het zes meter lange gevaarte was afgevuurd door de Hr. Ms. Von Boekhoven en door een technische fout uit de koers geraakt. De bij de oefening betrok ken helikopter waarschuwde een ploeg marinepersoneel, die ervoor zorgde dat het gevaarte weer in zee kwam. Maar niet dan nadat het bij eb volledig droog was komen te vallen en volop belang stelling had getrokken van de jeugd uit Oudeschild. Door de botsing met de dijk was de torpe do lek gestoten, reden om eerst provisorische reparaties aan te brengen voor hij weer in zee werd geduwd. 'Het oefenen met torpedo's', weet de Texelse Courant te melden, 'is een periodiek terugkerend karwei. Het projectiel wordt daarbij beproefd op een vrije baan en op een bepaald punt opgevangen.' Door genoemd defect raakte deze torpedo uit de koers, waardoor hij dus niet werd opgevangen. Omdat de torpedo geen springlading bevatte, was er nauwelijks gevaar. Ondanks de schade aan het vis tuig, werd het opvissen van torpe do's zeker in 1927 nog gezien als een buitenkansje, omdat op het terugbrengen een flinke beloning stond. Schipper Tuinder van de TX85 dacht dan ook een goede vangst te hebben gedaan toen hij in maart van dat jaar met de gar nalen ook een torpedo bleek te hebben opgevist. Helaas voor hem werd deze al sinds augustus 1926 vermist en 'hoe langer de torpedo zoek is, hoe minder wordt de beloning'. Gezien de schade aan het net hoopte Tuinder echter toch nog op een redelijke vergoe ding. Over het kwijtraken van een tor pedo schrijft de Texelsche Cou rant niet in augustus 1926, wel wordt melding gemaakt van een ander uitzonderlijk voorval. Twee niet bij name genoemde Oude schilder vissers zagen terwijl ze hun netten aan het ophalen waren, met grote snelheid een torpedo in de richting van hun schip komen. Het projectiel vernielde hun net, schoot onder de boot door en vervolgde zijn weg zonder verdere schade aan te richten. 'Zeer ont hutst keken de visschers het zee monster, dat hen zo wreed in hun vreedzaam bedrijf kwam storen, na', schrijft de krant, om vervol gens de militaire autoriteiten tot groter voorzichtigheid te manen. 'Moesten we laatst niet melden, dat een torpedo op korte afstand voor De Dageraad langs zijn weg koos? Het komt ons roekeloos voor hier niet alle voorzorgsmaat regelen in acht te nemen.' Dat voorzorgsmaatregelen ook wel eens tot aardige situatie lei den, bleek in maart 1997, toen Frans Stoker de Duik- en Demon- teerploeg waarschuwde nadat hij bij het werk op het land op een ijzeren voorwerp stuitte. Bij nader onderzoek bleek het hier niet om een zware bom te gaan, maar om een oude afvoerpijp, waarvan het bestaan vergeten was. 'We heb ben liever dat we telkens voor niets worden gewaarschuwd, dan één keer niet en dat er dan iets ontploft', verklaarden de specia listen van de marine. Van een ontploffing was ook geen sprake in de zomer van 1917, toen voor de kust van Oudeschild een mijn werd waargenomen. Een tor pedoboot bracht het gevaarte met enkele schoten tot zinken, ten overstaan van tientallen toeschou wers. 'Het een en ander had veel bekijks', schrijft de krant, 'zoodat het op den dijk zwart van de men- schen zag.' Voorspel hoeveel zetels de ver schillende partijen bij de verkiezin gen van 3 maart behalen en geef dit door aan de redactie van de Texelse Courant, Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, (redactie@texelsecourant.nl). Winnaar is degene die het dichtst bij de werkelijke uitslag zit, de uit slag wordt bekend gemaakt tijdens de verkiezingsavond die woensdag 3 maart in Question Plaza wordt gehouden. ledereen van achttien jaar en ouder kan meedoen Inzendingen moeten maandag 1 maart in ons bezit zijn. Het totaal aantal zetels is vijftien. Bij gelijkluidende oplossing geeft het ingevulde opkomstpercentage de doorslag. Vul dit in met twee cijfers achter de komma. Vergeet niet uw telefoonnummer te vermelden. Raad UW RAAD Texels Belang CDA WD PvdA Groen Links D66 Texel 2010 Bezem OPKOMST PERCENTAGE UITSLAG 2006 4 3 3 2 2 1 0 73,2 PROGNOSE 2010 Naam: Adres: Plaats: Telefoon: Inleveren vóór maandag 1 maart bij redactie Texelse Courant Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg (of via redactie@texelsecourant.nl) De uitslag wordt bekend gemaakt op woensdag 3 maart tijdens de verkiezingsavond in Question Plaza Het waren niet alleen kinderen die de afgelopen tijd sneeuwpoppen maakten. Ook volwassenen wisten wel raad met de sneeuw. Paul Eel- man van Nieuw Leven aan de Kadijksweg liet zich inspireren door een berg sneeuw van circa ander halve meter hoog op het erf en maakte er een grote pop van die iets weg heeft van een middel eeuwse schout. 'Het stelt niet spe cifiek iets of iemand voor, maar het was wel leuk om te doen', aldus Eelman. (Foto Paul Eelman) Een bevroren drinkkolk kan lastig Een paard in een weiland langs zijn. Dat valt echter mee als je een Zuidhaffel wist op die manier van klein gaatje vrij van ijs houdt, zodat de week op natuurlijke wijze aan je toch bij het water kunt komen, drinken te komen. (Foto Jeroen van Hattum) Het loopt storm voor de 26ste Tri atlon Texel. Een week na de start van de inschrijving zijn er bijna 100 aanmeldingen binnen. Woensdag avond hadden zich 80 sporters opgegeven voor de kwart afstand, 16 voor de achtste en was er één (trio)estafetteteam. De organisatie raadt Texelaars die nog willen mee doen aan niet te lang meer te wachten met zich aan te melden. Dat kan via www.wielercomitetexel. nl. De wedstrijd wordt gehouden op zaterdag 17 juli. Start en finish zijn bij Dijkmanshuizen.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 10