Hans de Winter betrokken bij patiënten Tandarts sleutelt aan gebitten en motoren 'Werk als bestuurder gaf veel kopzorgen' TEXELSE 11 COURANT LANGEVELD DE R00Y leathers" Texelaars op koers Kerkdiensten Medische zorg Hulpverlening TEXELSE^COURANT Denkertje Oud papier Radio Texel VRIJDAG 29 JANUARI 2010 'We gaan langzaam naar een maatschappij waarin het steeds minder duidelijk wordt wat je uit voert. Dat geldt gelukkig niet voor de tandheelkunde, waarin je men sen helpt en heel tastbaar werk doet.' Met woorden van die strek king haalde tandarts Ten Hooi, een kennis van zijn ouders, de toen 19-jarige Hans de Winter in 1967 over in zijn voetstappen te treden. Hij had eigenlijk psychologie willen studeren, maar kreeg daarvoor niet de (financiële) steun van zijn ouders. 'Ik heb twee oudere zussen en een broer, die allemaal zijn gaan stude ren, maar het ook allemaal niet heb ben afgerond. Tot ergernis van voor al mijn moeder. Toen ik met mijn plannen kwam, reageerden ze verre van enthousiast. Wéér zo'n studie die wel zou mislukken...' Na een jaar met diverse baantjes, waaronder als hulpje van slijter Kooi man en als opvarende van een kot ter, besloot hij het advies van Ten Hooi ter harte te nemen. Dat lag niet direct voor de hand. 'Ik was huiveri ger dan gemiddeld voor tandheel kundige behandelingen. Maar mis schien is dat wat je probeert te vermijden juist wat je aantrekt.' Tij dens zijn studie werd hij nog even aan het twijfelen gebracht, omdat ook geneeskunde hem erg interes- een beetje handiger. De grens van wat net niet meer en wat net wel aan een gebit kan worden gerepareerd, schuift nog steeds een beetje op. Daar moet ik flink mijn best voor doen. Ik houd mijn vakliteratuur bij en heb ieder jaar bijscholing. Of post-academisch onderwijs, zoals dat heet. Dat is nodig. De verande ringen gaan niet heel hard, maar toch doen we niets meer hetzelfde als dertig jaar geleden. Zelfs de techniek van het verwijderen van tanden en kiezen is bijgesteld.' Er is nog meer veranderd in de tand heelkunde. Waren er tot de komst van De Winter slechts twee praktij ken op Texel, al snel na zijn aantre den en het afscheid van Ten Hooi kregen Rijkaart en De Winter gezel schap van Gert-Jan van de Meent. 'We handen onze handen vol. Het idee was dat ik Rijkaart zou ontlas ten, maar dat lukte nauwelijks. Met Gert-Jan heb ik de schooltandheel- kunde nieuw leven ingeblazen. De mondverzorging was op dat moment behoorlijk in het slop geraakt. Samen hebben we tussen 1974 en 1976 bij 1200 schoolkinderen in totaal 1000 tanden en kiezen uit het melkgebit getrokken. Plus 200 blijvende ele menten. In één radicale actie heb ben we schoon schip gemaakt. de leraren in een steeds verande rend denken over mondverzorging. 'Toen collega Van de Meent en ik de jeugdtandverzorging nieuw leven inbliezen, waren ouders heel gemo tiveerd de gebitsproblemen van hun kinderen aan te pakken. Ze waren gewend dat mensen pijn aan tanden en kiezen en zweertjes in hun mond hadden. Tegenwoordig is er een generatie ouders die zelf nooit grote problemen heeft gehad. Zij vinden dat het erbij hoort, snoepen als je klein bent.' De Winters protest had succes, want eens belijdend lid. Maar Betting speelde het slim. Hij vertelde dat onze voorouders krom hadden gele gen om met dubbeltjes en kwartjes onze kerk te bouwen en dat we daar niet zomaar aan voorbij konden gaan. Ik vond dat wel een valide argument. Het was een drukke tijd, waarin de gemeente Waal-Koog samenging met De Hoorn. Het is financieel niet eenvoudig een kerk draaiende te houden, ook al niet omdat je geen enkele vorm van sub sidie krijgt.' Zorgen over de toekomst van het de onderwijsinspecteur maakte met onmiddellijke ingang een einde aan de alternatieve straffen. Op de school werd echter gepikeerd gere ageerd, terwijl veel Texelaars plotse ling niet meer hoefden te bedenken wat ze met Ouwe Sunderklaas zou den speulen. 'Kees de Waal vroeg me zelfs om een goede foto voor op de toonbank van zijn Ouwe Sunder- klaaswinkel, omdat veel klanten zich afvroegen hoe die De Winter er uit zag.' Lachend: 'Ik heb er nog een amirapaaltje aan over gehouden, door de jury in Den Burg beschik- Hans de Winter: 'Op mijn zestiende begon ik met motorrijden. Bij gebrek aan budget moest ik me behelpen met oud spul, dat moeilijk rijd baar te krijgen was.' (Foto Joop Rommets) sant leek en aan een overstap geen grote problemen kleefden, omdat beide studies in de eerste twee jaar vrijwel identiek waren. 'Maar die keuze werd opnieuw geblokkeerd door mijn ouders, die zagen dat er eindelijk stappen waren gezet.' Hij studeerde in 1973 af en keerde na een jaar in Amsterdam te hebben gewerkt in 1974 terug naar Texel, waar hij samen met collega Rijkaart het huidige tandheelkundig centrum aan de Witte Kruislaan bouwde. 'Dat was toen heel modern, een praktijk die niet aan huis was.' De Winter kon toen nog niet ver moeden dat die beslissing het begin zou zijn van een lange carrière, die hem nu alweer ruim 35 jaar verbindt aan het eiland waar hij is geboren, maar waar hij in zijn jeugd maar kort woonde. 'Mijn vader was leraar en heeft op veel scholen gewerkt, waar door ons gezin vaak verhuisde. Vlak Eind jaren zeventig groeide het aan tal tandartsen naar vier, sinds enkele jaren telt het eiland vijf praktijken. Een logisch gevolg van het frequen tere tandartsbezoek. 'Veel mensen kwamen vroeger alleen als ze pijn hadden. En om alles te laten trekken als het niet meer ging. Veel veertig plussers hadden al vroeg een gebit. Nu heb ik patiënten van boven de tachtig die nog voor controle komen. Dat geeft druk op de capaciteit. Zenuwbehandelingen, vullingen, kronen: hoe ouder mensen worden, hoe meer tijd je nodig hebt om het gebit op de been te houden.' Verve lend vindt hij dat overigens niet. 'Ik vind het een uitdaging iemand zo goed mogelijk te helpen. Wat dat betreft zie ik wel een parallel met het sleutelen aan oude brommers en motorfietsen, wat ik ook graag doe. Er zit iets in van roeien met de rie men die je hebt.' voor de Hongerwinter belandde hij op Texel. Ik ben hier in 1948 gebo ren, maar was nog een baby toen we naar Bussum verhuisden. In 1963 werd mijn vader hoofd van de ULO in Den Burg. Hij was zelf in Rotter dam geboren, maar zijn moeder was Texelaar en zijn grootmoeder ook. Een oom van me is hier nog direc teurvan de Zeevaartschool geweest. Het grappige is dat die school was gevestigd in het gebouw waar mijn vader later als directeur van de ULO werkte.' Spijt heeft van de terugkeer naar zijn geboorte-eiland heeft De Winter nooit gehad. 'Ik werk nog altijd met plezier. Dat heeft te maken met wat Van Hooi zei, dat je direct resultaat ziet. Maar het komt ook doordat je sterk met je patiënten bestand ver groeit. Ook al zie je de meesten niet zo heel vaak, er groeit toch een betrokkenheid. Dat is toch een soort lief en leed. En ik word nog elk jaar De Winter noemt het 'interessant' zijn patiënten te stimuleren 'hun lot in eigen handen te nemen'. 'Nege nennegentig procent van alle klach ten aan het gebit is te voorkomen. Probleem is alleen: als het eenmaal gehavend is, wordt het steeds moei lijker. Een gebroken been kun je helen zonder dat je er later de spo ren van ziet, maar elke ingreep aan het gebit is van tijdelijke aard.' Halverwege de jaren tachtig wist plotseling heel Texel wie Hans de Winter was, nadat hij had geprotes teerd tegen de alternatieve straf die leraren van de scholengemeenschap hadden ingesteld om laatkomers te laten trakteren. Kinderen werden daarmee aangezet tot snoepen, ter wijl bovendien sprake was van 'een vorm van kapitaalstraf'Ongewild gevolg was ook dat brugklassers zich schuldig maakten aan winkel diefstal om hun traktatie te bemach tigen. De Winter plaatst het plan van baar gesteld voor degene die het meest gespeuld was en dus het meest voor paal had gestaan.' De Winter is niet bang zich uit te spreken en heeft een flinke mate van verantwoordelijkheidsgevoel. Dat blijkt ook uit de vele bestuursfunc ties die hij in de loop der jaren heeft bekleed. Hij zat in de besturen van de Jeugdtandverzorging en Zieken fonds Texel en werd in de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 1978 voorzitter van het Progres sief Akkoord Texel, een samenwer kingsverband van de linkse partijen. 'Ik heb daar veel van geleerd. Aan vankelijk dacht ik dat veel dingen makkelijk te veranderen waren en ook dat elke verandering een verbe tering was. Daar ben ik wel van teruggekomen, netzoals veel andere zaken uit het linkse gedachtegoed me niet meer bekoren. Het stoort me ook dat linkse mensen wel even zul len bepalen wat anderen moeten denken. Ik ben na één raadsperiode gestopt. D66 was inmiddels uit het PAKT gestapt en daarmee was mijn enthousiasme wel bekoeld.' Nadat zijn oudste van vijf kinderen was gaan motorcrossen en ook bij hem zelf de liefde voor deze sport weer was opgebloeid, werd hij pen ningmeester van de MAB. Hij kreeg er van nabij te maken met plannen van de overheid om stiltegebieden in te stellen, waardoor de jaarlijkse autocross bij Harkebuurt zou moe ten verdwijnen. 'Het leek ons daar om goed te verhuizen naar het motorcrossterrein in Eierland. Samen met voorzitter Henri van Maldegem heb ik nog de eerste brieven geschreven om vergunning voor een eigen circuit te krijgen. Toen we na vijf jaar eindelijk toestemming kre gen, ben ik uit het bestuur gestapt. In totaal heb ik er tien jaar in geze ten.' Hij had er amper afscheid genomen, toen dominee Hendrik Betting op de stoep stond met de vraag of hij de kerkvoogdij wilde versterken. 'Dat verbaasde me nogal, ik was niet dorpshuis in zijn woonplaats De Waal leidden tot zijn volgende func tie. 'De dorpskamer was een soort verborgen spelonk geworden, waar de loop helemaal uit was geraakt. Ik sprak daar wel eens over met Pieter Jan Kooger, een dorpsgenoot en vriend van me. Maar wie A zegt, moet ook B zeggen. Vandaar dat we allebei in de dorpscommissie zijn gestapt.' Onder zijn voorzitterschap werd het pand grondig verbouwd en werd De Wielewaal (waarvan de toe komst anno 2010 opnieuw onzeker is) weer een bloeiend dorpshuis. Wat het bestuurswerk betreft, hul digt hij een belangrijk principe. 'Je moet oppassen dat je niet te lang op dezelfde plek blijft zitten. De meeste functies heb ik zo'n tien jaar bekleed. Dat is eigenlijk al te lang. Voordat je het weet begin je initiatieven van jonge bestuursleden tegen te hou den, met als argument dat ze al zo vaak zijn gedaan.' 'Als bestuurder ben ik wel vlijtig', vindt hij zelf. 'Vrij vaak belandde ik in zware taken. Dat gaf wel kopzorgen en was niet altijd prettig. Tegenwoor dig lever ik daarom liever hand- en spandiensten als vrijwilliger. Sinds de jaren tachtig - en eerder ook bij de surfronde - help ik bij de Ronde om Texel. Ik houd me bezig met veiligheid en help ook met surveille ren op het strand. Het mooie daar van is dat ik wel actief betrokken ben, maar niet te veel verantwoorde lijkheid draag.' Een grote voorliefde heeft De Winter voor motoren, motorsport en wiel rennen. 'Op mijn zestiende begon ik met motorrijden. Bij gebrek aan bud get moest ik me behelpen met oud spul, dat moeilijk rijdbaar te krijgen was. Ik heb veel geleerd van de oude Jan Reij. Ik deed wel eens een klusje voor hem. Had hij bijvoorbeeld een oude jeep van het strand, waar ik de radiateur uit moest slopen. Dan hielp hij me later met mijn motor. Zo deed ik een hoop sleutelervaring op, terwijl ik geen kosten hoefde te maken.' In zijn studietijd verdween de motor naar de achtergrond, maar terug op Texel pakte De Winter zijn oude hobby weer op en deed hij ook gere geld mee aan (cross)wedstrijden. Tegenwoordig houdt hij zich vooral bezig met fietsen. 'Ik fietste aanvan kelijk om conditie op te doen voor het motorcrossen, maar in de loop van de tijd ben ik steeds meer gaan. De laatste tien jaar is wielrennen echt mijn sport. Ik vind alles leuk: criteriums, tijdritten, wedstrijden in het bos. Het maakt me niet uit.' Een hoogtepunt was vier jaar gele den zijn deelname, samen met eilandgenoot Rob van Beurden, aan wat wel de zwaarste meerdaagse mountainbikewedstrijd ter wereld wordt genoemd: de Cape Epic Rou te in Zuid-Afrika. Hoewel hij door (materiaal)pech werd achtervolgd, slaagde hij er na 900 kilometer steile bergpassen en rotsige jeepsporen in binnen de toegestane tijdslimiet heelhuids de finish te halen. Een beetje zuur was het daarom dat hij niet veel later juist op Texel slachtof fer werd van een zwaar ongeluk. Dat gebeurde bij een rondje door de Dennen, waarbij hij en een vriend van mountainbike hadden geruild. Onvoldoende vertrouwd met de fiets vloog hij bij een afdaling over de kop, waarbij een sleutelbeen brak, een rib zijn longen doorboorde en zenuwen beschadigd raakten. Het tastte zijn liefde voor het fietsen niet aan. 'Ik ben wel wat voorzichtiger geworden. Als er vroeger een onge luk met motorcrossen of wielrennen gebeurde, schrok ik even, maar ik had nooit het idee dat het mij ook zou kunnen gebeuren. Maar dit heeft indruk gemaakt.' Joop Rommets Zondag 31 januari 2010 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. dienst in De Poort, Ele- mert, ds. P.A. den Braanker. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. dhr. M.D. Kui per. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. PC. Bar nard, viering Heilig Avondmaal; 19.00 u. mw. K.M. Dijkerman. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. PC. Barnard, viering Heilig Avond maal. Oudeschild: 11.00 u. ds. C. der Nederlanden, viering Heilig Avondmaal. GEREFORMEERDE GEMEEN TE: Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 29 januari 07.14 en 19.56 u. Zat. 30 januari 08.30 en 20.51 u. Zon. 31 januari 09.30 en 21.35 u. Ma. 1 februari 10.14 en 22.25 u. Din. 2 februari 11.17 en 23.05 u. Woe. 3 februari 11.46 en 23.45 u. Don. 4 februari 11.50 u. Zaterdag 30 januari volle maan, maan dag 1 februari springtij. Zondag 31 januari zon op 8.28 uur, onder 17.20 uur. (jncn 'Zwart.-Jixels m het harL. Uitgave van mediabureau! Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar 41,70 39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Nabestelling foto's: www. beeldbanktexelnl in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. mw. K.M. Dijkerman. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. R. Meeuwsen uit Franeker. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. The Gospel- train. Oosterend: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u.: Bent u tevreden met Jehovah's voorzie ningen? Wachttorenstudie, 11.20 u.: Toon goede manieren als die naren van God. Het gaat er niet om jaren aan je leven toe te voegen, maar om leven aan je jaren toe te voegen. 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Extra bezoekuren op zaterdag, zon en feestdagen van 10.30 tot 11.30 uur. Zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamel plaatsen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedu rende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 1. Noordwester, Duinreep, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul, Schoor- wal, aanleunwoningen Gasthuisstraat aanleunwoningen, Gasthuisstraat (van Beatrixlaan tot Pontweg), Zee bries. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. The Music Machine 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Vlaswiek 10.45 u. Kerkdienst vanuit RK-kerk Den Burg 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur 14.00 u. Wilde vaart 15.00 u. Frans gaat het doen 16.00 u. Sportlokaal 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.45 u. RK-kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Raadscommissie. Recht streekse uitzending van de commis sie Grondgebied vanuit het gemeen tehuis. aansluitend: Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Even bijpraten met... Pro gramma over de verkiezingen. Van daag: Marjan de Groot van de VVD (H) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur ver zoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Raadscommissie. Recht streekse uitzending van de commis sie Welzijn vanuit het gemeentehuis, aansluitend: Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. 17.00 u. Even bijpraten met... Programma over de verkiezingen. Vandaag: Rikus Kieft (Groen Links) en Joop Groeskamp (Texels Belang). 20.00 u. Radio Noordholland 20.00 u. Raadscommissie. Recht streekse uitzending van de commis sie Middelen vanuit het gemeente huis. aansluitend: Radio Noordholland

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 11