Celstraf voor roof en mishandeling 'Onderzoek plek voor supermarkt in zuiden' Twintig bedrijven actief bij campagne energiebesparing 'Wandelpad zeereep niet op juiste plek' TEXELSE 5 COURANT Parkeren voor Haïti Wat ik zeggen wou De rechtbank in Alkmaar heeft een 26-jarige man uit Den Burg veroordeeld tot een celstraf van acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Hij moet ook 60 uur werkstraf vervullen. Volgens de rechtbank heeft de man zich schuldig gemaakt aan diefstal, bedreiging en poging tot zware mis handeling. In maart bedreigde hij bij een ruzie op straat in Den Burg een broer en een zus met de dood en probeerde hij de broer neer te ste ken. Alleen door opzij te springen, kon die de messteken ontwijken. Broer en zus wisten te ontkomen. In september beroofde de uit Somalië afkomstige man op de Elemert een landgenoot van een paar merk- schoenen en een camouflagepetje. Twintig Texelse bedrijven staan in de startblokken om in zoveel mogelijk particuliere woningen werkzaamheden te verrichten die moeten leiden tot een ener giebesparing met 30 procent. De campagne 'Meer Met Min der' (MMM) is een initiatief van de gemeente en Stichting Duur zaam Texel en sluit aan bij de landelijke overheidsactie met dezelfde naam. Texelse bouwondernemers, instal lateurs, glaszetters en schilders hebben daartoe op 12 januari een speciale cursus gevolgd, georgani seerd en aangeboden door de gemeente Texel. Meer dan de helft (53 procent) van de particuliere huizen op Texel is gebouwd vóór 1970. Een groot deel van juist deze huizen kan energiezuiniger en com fortabeler worden gemaakt door het plaatsen van dubbel glas, iso leren van gevels, daken en vloeren, plaatsen van zonneboilers, micro warmtekrachtinstallaties en ener giezuinige CV-ketels. Er zijn diverse Tijdens de zitting twee weken gele den bleek dat de 26-jarige man en zijn slachtoffers geheel andere lezingen van de gebeurtenissen hadden. In het geval van de poging tot mishandeling volgde de rechter de lezing van de broer en de zus, omdat die werd onderschreven door getuigen die grote delen van het incident hadden meegekregen. In het geval van de beroving hechtte de rechter geen waarde aan het verhaal van het slachtoffer dat hij niet alleen door de verdachte, maar ook nog eens vier anderen zou zijn beroofd. De rechter kon daarvoor geen onderbouwing in de stukken vinden. De rechtbank lijkt bij de strafoplegging rekening te hebben gehouden met de argumenten van de raadsman van de verdachte. Die pleitte twee weken geleden voor subsidies beschikbaar om het voor de eigenaars aantrekkelijk te maken. Om te weten welke maat regelen in de betreffende situatie genomen kunnen worden kan men een maatwerkadvies laten uitbren gen waarvoor een subsidie van €200,- beschikbaar is. Als een eigenaar meerdere maatregelen laat uitvoeren en zijn woning 20 tot 30 procent energiezuiniger maakt, kan hij een extra subsidie krijgen van €300,- of €750,-. Na afloop van de werkzaamheden wordt de energieleverancier verzocht het maandelijks voorschotbedrag met 30 procent te verlagen. Op www. meermetminder.nl is te zien wat allemaal mogelijk is. Wat betreft de persoonlijke situatie geeft het ener- giemaatwerkadvies helderheid. Hiervoor kan men terecht bij de firma Epatex, telefoon 318600. Met dit advies kan men de lokale MMM- aanbieders (de bedoeling is dat hun namen op de website staan), of het eigen aannemingsbedrijf, schilder, installateur of bouwkun dig adviseur benaderen. een lichtere straf dan de officier van justitie had geëist, omdat zijn cliënt anders per 1 februari zijn huis zou verliezen. Als gevolg van de uit spraak komt de man, die al in voor arrest heeft gezeten, in de eerste helft van februari op vrije voeten. De officier van justitie had om een cel straf van zes maanden onvoorwaar delijk en zes maanden voorwaarde lijk gevraagd. Een enorme ramp vindt plaats op Haïti. Velen zetten zich in om op allerlei manieren geld in te zamelen voor de slachtoffers. Ook op de Jozefschool doen we mee: we zamelen lege flessen in, alle kleine beetjes helpen. Op weg naar huis besluit ik om in De Koog nog even een aantal flessen in te leveren. Een bijna lege parkeerplaats, even snel parkeren en dan weer weg. Zal ik nog een muntje...? Nee, ik blijf maar heel even staan, alleen even de fles sen inleveren. En u raadt het al. Een wakkere parkeerbeambte die zelfs in het laagseizoen op bijna lege par keerplaatsen onvermoeibaar zijn plicht blijft doen: een boete van €50,- is mijn deel. Eigen schuld? Jazeker, dat parkeerbiljetje hoort achter de voorruit. Gefrustreerd? Nog veel meer. Voor een opbrengst van €4,50 voor Haïti mag ik zelf een bijdrage van €50,- leveren aan de gemeente. Dit brengt mij op twee dingen die ik toch even kwijt wil. Allereerst toch nog maar even het parkeerbeleid van de gemeente, waarover ook nu weer veel te doen is. Al maanden zijn we erover aan het praten om hier een sluitend systeem voor te vinden. Dit voorval sterkt mij in het idee om iedere Texe laar met een auto een eigen parkeer- kaart te geven. Bewoners in de bin nenring eentje met een andere kleur of stempel, om overlast van buiten dorpers te voorkomen. Net als bij TESO: even langskomen met je ken teken en klaar is Kees. Vriendelijk, simpel en het doet recht aan de eigenlijke taak van de gemeente: er zijn voor haar burgers. Die extra par- keerkaart voor bezoekers kopen, zal geen probleem zijn, dat blijft ten slotte een eigen keuze. Degenen die vooral in het hoogseizoen de par keeroverlast veroorzaken, mogen dan via de automaat een parkeerbij- drage betalen. En met een piepklei ne verhoging compenseren we dan direct de gederfde kosten van de Texelse parkeerders. Daarnaast is het misschien wel aardig van de gemeente om de parkeerboetes van de afgelopen zaterdag, of liever nog de afgelopen weken, te doneren aan Haïti... Komt mijn €50,- toch nog goed terecht. André de Ruijter, De Cocksdorp. De deelnemers van de op 12 januari gehouden MMM-training poseren voor het in aanbouw zijnde raadhuis. Zij vertegenwoordigen de bedrijven CVI Texel, Installatiebedrijf Geus, Maarco Bouw, Bouw- en timmerbedrijf Hans Veeger, VEM Electrotechniek, De Wit Installatietechniek, Bouw- en timmerbedrijf C.Rutten, Bouwbedrijf Frans Zegel, l/OF Grabo, Timmerbedrijf Peter Hin, Duin Bouwbedrijf, Bouw- en timmerbedrijf Texel, Glas- en kitbedrijf Winder, Bouwkundig Adviesbureau Koster, Bremer Schilders, Epatex, IBS Oele Schoo, Architectenburo Ronno Honingh en Bruin Weijers. In Oudeschild zamelden kinderen van De Bruinvis maandagmiddag lege flessen in om het statiegeld te kunnen doneren aan de slachtof fers van de aardbeving op Haïti (Foto Bert Koning) Piet Rodenburg van ijsboerderij Labora bij De Cocksdorp is op de Weissensee in Oostenrijk een bijzondere serie toertochten aan het maken. Rodenburg, die jaarlijks naar de Weissensee gaat, heeft er in acht dagen tijd drie keer de alternatieve Elfstedentocht (200 kilometer) gereden. Van te voren was hij slechts één keer aan trainen toegeko men. Vandaag (vrijdag) gaat hij nog een keer het ijs op om 100 of mogelijk voor een vierde keer 200 kilometer te schaatsen. Afgelopen dinsdag reed hij samen met Jet van Karsen. Op de foto rijdt Roden burg (voorop) met Ab van Dijk uit Kooten. VRIJDAG 29 JANUARI 2010 Eigenaren van appartementen complex De Buteriggel in De Koog willen dat het wandelpad over de zeereep bij Paal 20 als nog wordt gelegd volgens het tracee waarvoor de gemeente oorspronkelijk vergunning heeft gegeven, dus op grotere afstand van het complex. Ze zijn het er niet mee eens dat de gemeente een herziene vergunning geeft voor het inmiddels gerealiseerde pad op de huidige plek. Het pad loopt volgens een tracée dat hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier (beheerder van de duinen) heeft goedgekeurd, maar niet overeenkomt met een tracée waarvoor de gemeente in 2007 een vergunning heeft afgegeven. In 2008 bepaalden de initiatiefne mers samen met het hoogheem raadschap de definitieve route. Dat leidde onder meer tot een wijziging ter hoogte van de Buteriggel. Daar werd een knik in de hellingshoek aangebtacht, zodat het pad (ver laagd ter hoogte van De Buteriggel) niet te stijl oploopt voor mensen in een rolstoel. Tijdens behandeling van de kwestie in de commissie Bezwaarschriften bleek dat de eigenaren in de Bute riggel er onder meer moeite mee hebben dat voor de aanleg een gastank in de duinen hun kant op is geschoven. Dat gebeurde volgens hen zonder overleg. Een bult zand met helmgras die op verzoek van de Buteriggel werd aangelegd voor de privacy blijkt in de praktijk ook op bezwaren te stuiten. Wibo van Riezen, vertegenwoordi ger van de eigenaren, stelde dat het college niet zou moeten instemmen met het gewijzigde tracée, maar dat het pad alsnog conform de vergun ning van 2007 moet worden aange legd. Volgens hem zijn de belangen van de Buteriggel onvoldoende afgewogen en is de privacy van zijn cliënten verslechterd. 'Van de zomer zijn ze soepel geweest, maar nu moet alles terug in oude staat.' De privacy was twee jaar geleden ook al een reden voor de eigenaren om bezwaren in te dienen. Een woordvoerder van het college bestreed dat de privacy zou zijn verslechterd. Volgens haar kan dat niet worden gemeten, omdat er geen vergelijkingsmateriaal is. 'Het pad is immers nooit volgens de eerder verleende vergunning aan gelegd.' Volgens haar is het gewij zigde tracée voldoende getoetst aan de omgeving en worden de individuele belangen van de eigena ren van de appartementen niet onevenredig geschaad. Ze wees erop dat bij de aanleg alles eraan gedaan is om nadelige gevolgen voor de Buteriggel te voorkomen. Gerard Zoetelief, één van de initia tiefnemers van het pad, liet weten dat de voor het pad verplaatste tank binnenkort buiten gebruik raakt. De tank is van een van de strandpaviljoens en die heeft vol gens Zoetelief besloten op aardgas over te gaan. Tijdens de zitting werd bestreden dat de eigenaren van de appartementen niet gekend waren in het gewijzigd aanleggen. Daar voor kwamen notulen van een bij eenkomst begin 2008 op tafel waarin staat dat met de bezwaar makers overeenstemming over het tracée werd bereikt. Binnen dat kader speelt de gastank een cruci ale rol, omdat die door de bewaar- makers als ijkpunt voor het oor spronkelijk vergunde tracee werd gezien. Door de verplaatsing is niet duidelijk meer wat aanvankelijk de bedoeling was. Op de vraag in hoe verre het pad verschoven is, ver schilden de opvattingen. Advocaat Maurice Frantzen, die optrad namens de initiatiefnemers, had het over 20 centimeter, Van Riezen sprak over meters, maar uiteindelijk kwam het er op neer dat er zo'n 15 meter tussen het terras en het pad zit en zo'n 20 meter tussen het appartementengebouw en het wan delpad. Volgens Frantzen zou het een slech te zaak zijn als het pad alsnog moet worden aangelegd volgens de gemeentelijke vergunning uit 2007. 'Dan is het niet meer in overeen stemming met het tracée waar het hoogheemraadschap mee heeft ingestemd en dan is het ook niet meer toegankelijk voor mensen in een rolstoel.' De Begraafplaats der Georgiërs aan Zuidhaffel had woensdag bezoek van Georgiërs. Davit Gholijashvili en Michael Kherkheulidze, betrok ken bij een weeshuis in het Georgische dorp Dusheti, waren in Neder land om tekst en uitleg over het mede door Nederlandse serviceclubs gefinancierde weeshuis te geven. De twee wilden ook graag de plek ken zien die een rol hebben gespeeld bij de Georgische Opstand in 1945. Harry de Graaf leidde de twee Georgiërs (rechts op de foto) en hun begeleiders rond. (Foto Jeroen van Hattum) Kinderen van Lubertischool in De Koog hebben de afgelopen dagen €2154,88 opgehaald voor de Stichting naar school in Haïti. Marieke Bol van de basisschool overhandigde de opbrengst gisteren aan Annemarie den Teuling van wie twee kinderen in Haïti zijn geboren. Zij bracht de Luberti in contact met de stichting (www.stichtingnaar- schoolinhaiti.nl) die meerdere scholen heeft waar honderden kinderen les volgden. Momenteel wordt hulp geboden. Komende zaterdag wordt in het baddorp een sponsorloop gehouden om geld in te zame len. (Foto Jeroen van Hattum) Albert Heijn wil verhuizen naar het braakliggende Welkoopterrein op de kop van de Waalderstraat (onderaan foto), maar dat stuit op weer stand van de omwonenden. De PvdA stelde eerder deze week voor Omwonenden van het Welkoop terrein in Den Burg vinden dat het college hun zienswijze tegen het parkeerplan voor Den Burg niet correct heeft behandeld. Ze vinden het een gemiste kans dat het college voorbij gaat aan hun voorstellen over een locatiekeu ze voor een supermarkt. Volgens 27 omwonenden, verenigd in het Actiecomité Omgeving Wel koopterrein dat tegen de komst van een Albert Heijn op het Wel koopterrein is, moet er een 'gefun deerd locatieonderzoek' worden gehouden om tot een evenwichtige keuze te komen. Voorgesteld wordt zo'n onderzoek in te stellen naar het zuidelijk deel van Den Burg. 'Een supermarkt in dit gebied zal ten goede komen aan een even wichtige opbouw van het huidige winkelbestand. Dit is mede van belang bij de reconstructie van de Groeneplaats.' Het kan volgens het actiecomité het instellen van een parkeervergunning voor de gehele binnenring (voorgesteld in het par keerplan) onnodig maken. De aan leg van een parkeerterrein op de ijsbaan zou eveneens voorkomen kunnen worden. 'Mogelijk hebben de omliggende parkeerterreinen voldoende opvangcapaciteit.' Vol gens het rapport over de voorzie ningenstructuur op Texel, dat maandagavond samen met het parkeerplan wordt behandeld, kan één van de supermarkten uit het centrum naar de rand van de bin nenring verhuizen. De ene optie is een verhuizing naar het noorden (locatie Welkoopterrein waarvoor Albert Heijn en Woontij de plannen klaar hebben liggen). De andere optie is verhuizing naar het zuiden (locatie vijver Elemert/ Keesomlaan). Volgens het actieco mité kan een foute locatiekeuze de komende decennia leiden tot een onevenwichtige opbouw van Den Burg en ernstige parkeerproble men. Het comité zegt het jammer te vinden dat het parkeerplan is gestoeld op cijfers van een paar jaar geleden en dat het is toege schreven op de bouw van een supermarkt op het Welkoopterrein. 'Het besteedt geen aandacht aan de effecten van deze locatie.' Het actiecomité en het college ver schillen van mening over de jaar lijks groei van het aantal auto's en de parkeerdruk de komende jaren. Het college zegt 1 procent, maar volgens het comité is dat te laag ingeschat. Volgens hen is de schat ting van TESO (2 procent) reëler. Ze wijzen erop dat mede door het loslaten van de ondergrens van 30 procent voor kampeerplaatsen meer huisjes te verwachten zijn en daardoor verspreid over het jaar meer toeristen. En de parkeerdruk in Den Burg is grotendeels toe te schrijven aan het toerisme. De omwonenden zijn verbaasd dat het college het oog heeft laten vallen op de achterliggende Maricoweg en de Spinbaan om eventueel nieuwe parkeerruimte te realiseren. Volgens een eigen berekening zal ongeveer een halve hectare nodig zijn om 200 auto's op het bedrij venterrein te laten parkeren en dat kan volgens het comité helemaal niet. 'De provincie is zeer terug houdend met de uitgifte van nieuw bedrijventerrein. En revitalisering van bedrijventerrein is in ieder geval niet bedoeld voor het aanleg gen van parkeerterrein voor toeris tisch gebruik.' Het actiecomité zegt met overige zoekgebieden voor parkeerruimte wel te kunnen instemmen. het Welkoopterrein te ruilen met het tegenover liggende parkeerterrein naast de garage van Grisnigt. Het college wil de mogelijkheid open houden om bij de achterliggende Maricoweg en Spinbaan in de toe komst nieuwe parkeerruimte te realiseren. (Foto Ton Zegers) I Meer Met Minder

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5