Albert Huisman kandidaat VVD 'Met samenwerken kun je ook besparen' Nieuwe aanvragen voor Waddenfonds TEXELSE 5 COURANT 'Uitzetten konijnen optie voor herstel' Commercieel? Geld voor Haïti Nieuwe gezichten bij deurwaarder Nieuw Bloed Wat ik zeggen wou ^-vr/E Afc* DINSDAG 9 FEBRUARI 2010 Albert Huisman: 'Administratie toeristenbelasting kan eenvoudiger. (Foto Jeroen van Hattum) In 2005 waren hij en zijn vrouw Hennie de eerste gasten van de raad bij een raadsvergadering. Mogelijk neemt hij na 3 maart plaats op één van de vijftien zetels in de raad. Albert Huisman (40) staat tweede op de kieslijst van de WD. De stropdas af en het krijtstreep- pak uit. Met die gedachte verlieten Albert en Hennie Huisman in 2005 Zoetermeer en verhuisden naar de Anja Hoeve aan de Westerweg. Ze hadden genoeg van het drukke leven in de Randstad. Huisman, die in zijn jonge jaren vaak vakantie vierde op Texel, verwisselde zijn baan bij ABN/AMRO voor een bestaan als logiesverstrekker, zijn vrouw werkt sindsdien bij de Rabo bank in Den Burg. 'Van mijn 17de tot mijn 27ste ben ik slager geweest', vertelt hij. 'Ik heb alle vakopleidingen gedaan, maar op een gegeven moment wordt je te duur bevonden. Ik had geen zin om bij een groothandel aan de slag te gaan zoals dan gebruikelijk is. Ik wilde wel voor mezelf beginnen, maar door alle regeltjes zou die investering te hoog worden. Ik ben dus ik heel wat anders gaan doen. Zo ben ik in het bankwezen gerold en uiteinde lijk ben ik in Zoetermeer directeur van een klein filiaal in een winkel centrum in Zoetermeer geworden.' Na het bezoek aan de gemeente raad vroeg de WD de twee of ze interesse hadden actief te worden. 'Hennie is al vrij snel secretaris geworden en ik ben later in de steunfractie actief geworden.' Huisman woont sindsdien geregeld raads- en commissievergaderin gen bij. Hij is verder voorzitter van de Kleine Logies Verstrekkers (KLV), bestuurslid van de Hoornder Donderdagen en aspirant-bestuurs lid van Slowfood Texel. Als voorzitter van de KLV was hij tot vorig jaar ook bestuurslid van de Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers, maar in de weten schap dat hij politiek actief wilde worden, deed hij afstand van die functie. Hij wil vooralsnog aanblij- Woensdag 3 maart zijn de gemeenteraadsverkiezingen. De Texelse Courant spreekt de komende weken met kandidaat raadsleden die op een verkies bare plaats staan. ven als voorzitter van de KLV. 'Maar daar moeten de leden ook nog hun zegje over doen.' Volgens Huisman zou het wel goed zijn als er iemand uit de logiesverstrekkende sector in de raad vertegenwoordigd is. 'Als je bekijkt wie er kandidaat staan bij verkiezingen, dan zie je niet veel mensen uit de logiesver strekkende sector, terwijl dat wel een belangrijke bedrijfstak op het eiland is.' Als raadslid wil Huisman zich onder meer op een tienpuntenplan van de WD voor ondernemers richten. 'Ik ben praktisch ingesteld en er zijn nog wel wat zaken die verbe terd kunnen worden.' Daarnaast wil hij zijn aandacht vestigen op €1,50 per persoon (maximaal vijf aaneengesloten nachten) houdt hem bezig. 'Dat is een hoop werk geworden, omdat je nu maande lijks moet bijhouden hoeveel nach ten mensen daadwerkelijk bij je hebben doorgebracht en hoeveel daarvan betalend zijn geweest. Dat moet eenvoudiger kunnen door alleen de nachten bij te houden waarover toeristenbelasting moet worden betaald. Je moet erop kun nen vertrouwen dat mensen dat goed doen.' Huisman is zich ervan bewust dat de WD zich de afgelopen raads periode onder het bewind van Ger- brand Poster niet als de meest constructieve partij in de raad heeft opgesteld. 'Vandaar dat we ook de leus "WD Texel opnieuw" hebben. Het is jammer dat het zo gelopen is. Het zij zo. Gelukkig zijn er nu veel nieuwe leden opgestaan en hebben we een leuke club mensen gekregen die vooruit kijken naar de volgende raadsperiode.' Het dreigend tekort op de gemeen telijke begroting als gevolg van landelijke bezuinigingen op het gemeentefonds afwenden, wordt volgens Huisman een lastig klus. 'Het college zal daarin met voor stellen moeten komen. En dan hebben we ook te maken met het geld dat bij Icesave was uitgezet, dat zal ook afgelost moeten wor den. Dat wordt spannend.' Volgens Huisman zal in eerste instantie op de uitgavenkant van de gemeente bezuinigd moeten worden. Hij voelt er niet veel voor aan lastenverho gingen te denken. 'Ik weet dat je een gemeente niet met een bedrijf kunt vergelijken, maar kijk nou eens naar Woontij. Die moeten ook bezuinigen en het eerste wat ze doen is besparen op de eigen uitgaven, onder meer door een personeelstop en tijdelij ke contracten niet verlengen.' Een personeelsstop op de ambtelijke het nieuwe bestemmingsplan Bui tengebied. 'Als je dat in eerste instantie bekijkt, lijkt het of de mogelijkheden worden verruimd, maar als je het secuur bekijkt, zie je dat er voor bebouwingsoppervlak ten op recreatieve terreinen toch beperkingen worden opgelegd. Vanuit een werkgroep van de KLV zijn we daar mee bezig en ik heb er zelf ook mee te maken. Nu kan ik me voorstellen dat er belang aan natuur wordt gehecht, maar een ondernemer moet ook wat kun nen.' Hij wil ervoor waken dat de Natura 2000-wetgeving niet teveel een hindernis wordt voor bedrijven en de administratie van toeristenbe lasting sinds de invoering van de organisatie is volgens de WD een manier om kosten in de hand te houden. Huisman is ook voorstan der van natuurlijke afvloeiing. Intensievere samenwerking zal vol gens hem zowel met de Waddenei landen als Noord-Holland moeten plaatsvinden. 'Voor waddengerela- teerde zaken moet je met de ande re eilanden samenwerken, maar andere zaken ben je eerder op de Noordkop aangewezen en zul je elkaar daar moeten zien te vinden. Met samenwerken kun je ook besparen. Neem bijvoorbeeld een Bezwarencommissie. We hebben nu een eigen commissie, maarzo'n commissie kun je ook met meer dere gemeenten delen, zodat je ook de kosten deelt.' Het Waddenfonds gaat voor de derde keer open. Van 22 maart tot 29 april kunnen subsidieaan vragen worden ingediend bij de Dienst Landelijk Gebied in Leeu warden. De nieuwe aanvraagronde heeft even op zich laten wachten, omdat minister Cramer (VROM) eerst onderliggende uitvoeringsplannen wilde goedkeuren. Dat is recent gebeurd. In totaal is €33 miljoen beschikbaar voor projecten op het gebied van duurzame energie en kennis, natuur- en landschapspro jecten en zaken die bedreigingen van de natuurlijke rijkdom van het Waddengebied wegnemen of ver minderen. Een investering moet minstens €200.000,- bedragen om in aan merking te komen. Voor projecten die minder kosten, is €1 miljoen aan subsidie beschikbaar. Die regeling is in het leven geroepen om met name kleinere projecten op de Waddeneilanden meer kans te laten maken. Andere voorwaar de is cofinanciering door derden. De provincie Noord-Holland heeft daarvoor geld gereserveerd. Texel heeft tot nu toe baat gehad bij het Waddenfonds. Bij de eerste ronde in 2008 werd ruim drie mil joen aan het eiland gedoneerd (waarvan ruim twee miljoen voor de nieuwbouw van het Maritiem en Jutters Museum) en in 2009 werd eveneens drie miljoen uitgekeerd, plus nog een paar miljoen voor grote onderzoeken waarbij het NIOZ en IMARES een belangrijke rol spelen. Daarnaast werden ook diverse Texelse aanvragen niet gehonoreerd. Meer over het fonds en aanvraagformulieren zijn te vin den op www.minvrom.nl. Uit een experiment is gebleken dat het uitzetten van konijnen op plekken waar de populatie zich maar traag of niet herstelt, een serieuze optie zou moeten zijn. Dat blijkt uit publicatie van een onderzoek in het weten schappelijke tijdschrift Lutra van de Zoogdiervereniging. Wel zal een deel van de uitgezette konijnen zoals met hun soortge noten ook gebeurt, ten prooi vallen aan roofdieren. Het artikel is een publicatie van Marijke Drees, Jasja Dekker, Linda Wester en Han Olff, die keken naar overleving, verspreiding en preda- tie in relatie tot voedselkwaliteit en het gebruik van holen. Het gecon troleerd en legaal uitzetten van konijnen (Oryctolagus cuniculus) wordt in Nederland momenteel niet toegepast, maar de onderzoekers concluderen dat het in sommige situaties een nuttig hulpmiddel zou kunnen zijn, daar waar herstel van de konijnenstand uitblijft en de biodiversiteit van een natuurterrein daardoor achteruit gaat. Het artikel is gebaseerd op een experiment dat werd gehouden in de buurt van IJmuiden. De konijnen werden weggevangen van een eiland in het sluizencom- plex, dat voor de scheepvaart moest verdwijnen, en daarna uit gezet in de duinen, waar konijnen zeldzaam waren geworden. Door hen van een zender te voorzien, kon de overleving en het gebruik van burchten worden bepaald. Daarbij kon het gedrag van de uit gezette dieren vergeleken worden met een tweetal lokale, gezender- de konijnen. ii uihr\" De maquette van het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild is tijdelijk ontmanteld. Zowel de huisjes als de schepen staan voorlopig in één van de vissershuisjes op het museumterrein, waar bezoekers ze alsnog kunnen bekijken. De huisjes zijn genummerd en gemar keerd met stokjes op platen van piepschuim geplaatst, zodat duidelijk blijft waar welk huisje moet staan. Zodra de nieuwbouw klaar is, krijgt het bouwwerk dat een paar jaar in de voormalige schuur van Broek man heeft gestaan een definitieve plek in de kelder van het Maritiem en Jutters Museum. (Foto Jeroen van Hattum) Een kijkje aan de binnenkant van de grote golf die bij het nieuwe gedeelte van de OSG is gerealiseerd. Op die plek komt ruimte voor medewerkers van de school. De school wordt ingedeeld in zes domei nen met elk hun eigen ruimten. De benedenverdieping is nagenoeg geheel voor het VMBO dat nu nog aan de Emmalaan is gehuisvest. (Foto Jeroen van Hattum) De duinen en zee bij paal 28 vormden afgelopen weekend het decor van een Argentijns tangoweekend dat Texeltango voor de zesde keer hield. In de serre van Paviljoen Paal 28 leerden zowel Texelaars als gasten van de overkant de basis en de fijne kneepjes van de Argen tijnse dans. (Foto Jeroen van Hattum) Een grote witte tent is al een paar weken een blikvanger langs de Pontweg in Den Burg. Hij staat achter het woonhuis dat de familie Hoedjes op de hoek met de Gasthuisstraat laat bouwen en menig voorbijganger heeft zich inmiddels afgevraagd waarvoor die tent dient en wat er binnen gebeurt. Het antwoord is helder: binnen wordt een schuur gebouwd. Met behulp van de tent kan er ondanks sneeuw en regen gewoon worden doorgewerkt en kost het Duin Bouwbedrijf (eigenaar van de tent) ook minder tijd om de vocht uit de bouw te verdrijven. (Foto Jeroen van Hattum) De bouwtent is volgens Paul Buijsman van Duin Bouwbedrijf een noviteit in de 'aartsconservatieve' bouwwereld. 'Toen het begon te sneeuwen, hebben we besloten hem toch maar te kopen.' De tent kan in totaal 20 bij 15 meter groot worden, waardoor er tot vier huizen tegelijk onder kunnen worden gebouwd. De eerste ervaringen zijn inmiddels goed. Medewerkers zijn erover te spreken. (Foto Jeroen van Hattum) In de krant van vrijdag 5 februari stond dat de gemeente - zeer terecht - mensen (met kinderen) met een laag inkomen in de gele genheid stelt op kosten van de gemeente een computer aan te schaffen. De maatschappij eist tegenwoordig nu eenmaal dat iedereen met dergelijke apparatuur weet om te gaan. Ik zet echter héél grote vraagte kens bij de wijze waarop de PC's dienen te worden aangeschaft. Met name doordat individueel prijsop gave moet worden gevraagd, om deze vervolgens bij de gemeente neer te leggen ter verkrijging van een fiat. Ik mis absoluut in deze actie de ware Hollandse koopmansgeest. Kennelijk is die op Texel verloren gegaan met het verdwijnen van de VOC. Gemeentebestuur: wanneer komt die terug in de huidige roerige tijden van financiële perikelen en bonussen? Ik wil het gemeentebestuur de vol gende commerciële en 'Neder lands eigen' werkwijze aanreiken: Inventariseer eerst eens wie ervoor in aanmerking komt en hoeveel PC's benodigd zijn. Ga dan in onderhandeling met een gerenom meerd merk teneinde een fikse kwantumkorting te verkrijgen. Dat deed men in 'ons' VOC-tijdperk óók. leder moet erkennen dat suc ces dan altijd is verzekerd, mits van gemeentewege de nodige wil aanwezig is en uiteraard een stuk enthousiasme. Uiteindelijk bespaart het de gemeenschap veel geld terwijl het eindresultaat dezelfde is. Sam Kooy, Den Burg. De gemeente maakt één euro per inwoner over op giro 555 van de samenwerkende hulporganisaties voor Haïti. Dat hebben de fractievoorzitters van de meeste politieke partijen met elkaar kortgesloten. Alleen de WD had er tijdens de raadscom missie Middelen wat moeite mee om daar gemeenschapsgeld voor aan te spreken. Gerard Weijers, het langst dienende raadslid, merkte op dat het traditie is dat de gemeente bij grote rampen een bijdrage stort. De €14.000,-, komt uit de post onvoorzien. VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21 1796 BP De Koog Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 Deurwaarderskantoor Vermeer- Lagerveld Van der Vlies in Den Helder is onlangs in andere han den gekomen. Het kantoor is thans eigendom van Jeroen Schutte en Monica Musen, die er beiden al geruime tijd werk zaam waren. Nadat eerder mevrouw Lagerveld zich uit de bedrijfsvoering terug trok, is de heer Van der Vlies nu nog parttime aan de firma verbon den. De bedrijfsvoering van het deur waarderskantoor blijft ongewijzigd. De medewerkers zijn sinds jaar en dag (het bedrijf bestaat inmiddels meer dan vijftig jaar) op maandag op Texel te vinden, al behoort de vaste stek in De Lindeboom tot het verleden. Daarnaast is het altijd mogelijk een afspraak te maken voor een bezoek op een andere dag- Naast de gebruikelijke werkzaam heden, zoals het uitbrengen van dagvaardingen, sommatie-explo ten en het betekenen en execute ren van vonnissen, is het kantoor gespecialiseerd in debiteurenbe- leid en incasso. Vanuit die experti se worden lezingen en cursussen verzorgd over facturering. Meer informatie is te vinden op www.vermeer-lagerveld.nl.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5