ejiiteeASffl[iJJ uu£ Timmer De Echte Bakker PvdA bepleit beleid voor dorphuizen Landelijk voorzitter geplaagd door mist ndwarmer GildeKorn 59 TEXELSE 6 COURANT j aankoop van 2 GildeKorn Broodje voor Haïti voor €4,75 waarvan €1,00 naar stichting projecthulp Haïti gaat. Het is een heerlijke slof voor tussendoor of bij de koffie. Met mokka, cashewnoten, rozijnen, room, ananas en kokos. Hogerstraat 4 Den Burg Weverstraat 90 Den Burg www.bakkertimmer.nl Dorpsstraat 90 De Koog Drinkyoghurt Literpak perzik Appelen Cox nl Witlof Klasse 1 nl, 500 gr Peren Doyenne du comice i.o. nl. kilo Vruchten- roomyoghurt Bekertje perzik of braam Elke week een tas met verse biologische groenten of fruit van het seizoen? c°%, MF 1 j kls,. Sluit u voor 1 maart a.s. bij ons een proefabonnement af voor 4 weken, dan ontvangt u het Odin-kookboek Vier de Seizoenen t.w.v. 16,95 gratis! Hogerstraat 15,1791 CH Den Burg tel. 0222-313951 www.natuurwinkel.nl Verschillen zijn klein bij bowlers DINSDAG 9 FEBRUARI 2010 jildeKornl Openingstijden: maandag t/m vrijdag: 08.30-18.00 uur, zaterdag: 08.30-17.00 uur, zondag gesloten Lilianne Ploumen plakt een poster op het bord bij De Waal. Om de zompige grond van het terrein voor het dorpshuis te kunnen trotseren, had ze van de plaatselijke afdeling van de PvdA een stel klompen cadeau gekregen. (Foto Joop Rommets) Met het plakken van een verkie zingsposter heeft Lilianne Plou men, landelijk voorzitter van de PvdA, zaterdag een steentje bij gedragen aan de campagne van haar partij op Texel. Ze deed dat in De Waal, voorafgaand aan een bijeenkomst over dorpshuizen, die werd gehouden in De Wiele waal. Voor het Waalder dorpshuis was gekozen omdat onlangs bekend werd dat het beheerdersechtpaar er binnenkort mee stopt, waardoor het voortbestaan onzeker is gewor den. Nieuwe beheerders zijn moei lijk te vinden, omdat het moeilijk is het dorpshuis rendabel te exploite ren. Exploitanten zijn gebonden aan tal van regels, waardoor ze beperkt zijn in hun commerciële activiteiten, terwijl het dorp te klein is om een belegde boterham te verdienen met de verenigingsavon den die er wél mogen worden gehouden. Ondertussen moeten ze wél veel uren steken in het open houden van het dorpshuis. Overi gens vertelde Clementine Biek- mann, voorzitter van de dorps commissie, dat de toekomst er weer iets zonniger uitziet. Zo'n veertig bezorgde Waalders bezoch ten onlangs een bijeenkomst om de problemen te bespreken en toonden daarmee aan dat het dorpshuis hen na aan het hart ligt. Uit hun midden werd een werk groep geformeerd die naar oplos singen gaat zoeken. Ook diverse andere sprekers voer den het woord en droegen ideeën aan. Onder hen Herman Ridderink- hof, voorzitter van de dorpscom missie van Den Hoorn en kandi daat-raadslid voor de PvdA, die een onderzoek aanhaalde waarin wordt gesteld dat dorpshuizen hel pen om depressies te voorkomen en belangrijk zijn in de strijd tegen de vereenzaming. Ridderinkhof vertelde hoe het dorpshuis bij hem in het dorp wordt gerund. Dat gebeurt zonder beheerder, maar met hulp van de verenigin gen die er gebruik van maken en die allemaal een eigen sleutel hebben. Toch zijn ook de Hoornders niet zonder zorgen. Door de vergrijzing van het dorp wordt de peuterspeelzaal komend jaar opgeheven, waardoor de huurop brengsten teruglopen, wat de exploitatie niet ten goede komt. Fridt Blanken van de dorpscom missie van Den Burg ging in op de situatie in zijn dorp, dat geen eigen dorpshuis heeft. Lastig, al was het maar omdat de dorpscommissie daardoor niet eens een eigen ver gaderruimte heeft. Als bindende factor is de nieuwe organisatie begonnen met het maken van een inventarisatie van organisaties die gebruik zouden willen maken van een dorpshuis. Dirk Breedveld, horeca-medewer- ker en kandidaatraadslid voor de PvdA, liet een heel ander geluid horen en pleitte ervoor in dorpshui zen commerciële prijzen te reke nen, om ze op die manier rendabel te maken. Hij vroeg zich bovendien hardop af of er nog wel zo'n behoefte is aan dorpshuizen, omdat Texelaars steeds mobieler worden en desnoods van 't Horntje naar De Cocksdorp en terug rijden om activiteiten te bezoeken. Ger Praamstra vertelde als voorzit tervan de stichting Platform Dorps huizen Noord-Holland over de bro chure die onder zijn leiding tot stand is gekomen en waarin gemeenten wordt gestimuleerd 'beleid op maat' te ontwikkelen. Omdat elk dorpshuis anders is en een andere functie vervult, moet zulk beleid vooral bestaan uit enke le 'basisregels', waarin is vastge legd hoe gemeenten en exploitan ten van dorpshuizen met elkaar omgaan. Onderwerp van gesprek was ook de rol van de Wet Maatschappelij ke Ondersteuning (WMO) op dit gebied, waarover werd gesproken door Yvonne Stemers (voorzitter van de WMO-adviesraad) en wet houder Marian Merkelbach. De WMO bepaalt dat steeds meer taken op gebied van zorg en soci ale cohesie door de rijksoverheid naar de gemeenten worden gele geerd, maar dat in ruil daarvoor ook geld beschikbaar komt, wat zou kunnen worden besteed aan dorpshuizen. 'Om niet de dorpen te bevoordelen die het meest actief zijn of het hardst roepen, is het nodig dat er beleid komt dat ervoor zorgt dat ze allemaal zelfde moge lijkheden hebben', stelde Eric Her cules, beoogd wethouder voor de PvdA. GroenLinks-raadslid Rikus Het is een kwestie van stuivertje wisselen in de bowlingleague. Nadat donderdag de kruitdampen waren opgetrokken, bleek Badweg Sportief, dat met 3Vi-Vh van De Koogel won, de ranglijst aan te voeren. De voorsprong op de con currentie bedraagt slechts een half punt. Zes teams maken nog kans op de beker. Best Tessels startte goed tegen het team Remco en Femke. De eerste twee games werden met winst afgesloten, maar daarna kwam de tegenstander met een fraai baanre- Kieft, die ook in de zaal zat, opper de de mogelijkheid de dorpscom missies meer eigen budget te geven om ze zo meer zelfvoorzie nend te maken. Daar werd tegenin gebracht dat het nu al moeilijk is voldoende leden voor de dorps commissie te vinden en dat dit niet gemakkelijker zal worden als ze veel meer verantwoordelijkheden krijgen. Ook werd gesteld dat het dan nodig is dat dorpscommissies strikt democratisch worden geko zen. Lilianne Ploumen hoorde alle ver halen geïnteresseerd aan en putte ook over eigen ervaringen. Afkom stig uit Limburg vertelde ze over de belangrijke rol en het belang van het voortbestaan van het patro naat, zoals het dorpshuis in die contreien heet. Over de totstand koming van het beleid hield ze zich echter op de vlakte. Ze waar schuwde er alleen voor de regelin gen voor dorpshuizen niet te inge wikkeld te maken. cord van 235 sterk terug. Uiteinde lijk trok Best Tessels met een score van 3-2 aan het langste eind. Paal19/Sjans won eenvoudig van De Sommeltjes, maar moest wel een punt afstaan. Loonbedrijf Plaatsman overkwam hetzelfde. Dat had geen moeite met WBZ, maar moest zich tevreden stellen met een overwinning van 4-1 in plaats van 5-0. In de wedstrijd tus sen Geen Idee en De Pinheads bleef het spannend tot het laatst. De games werden om en om gewonnen en met mimimaal ver schil. Alleen in de derde game had Geen Idee de overhand. Dat was genoeg voor de overwinning: 3-2. De bijeenkomst in De Wielewaal, die door zo'n veertig belangstel lenden werd bijgewoond, was het belangrijkste onderwerp in het pro gramma van Ploumen, die het niet trof met het weer. Op weg van Den Helder naar Texel zou ze worden ontvangen op de brug van de Dok ter Wagemaker, maar gezien de dikke mist oordeelde de kapitein dat de stuurman alle aan dacht nodig had voor het varen en dat er geen bezoek mocht worden ontvangen. Reden om uit te wijken naar de andere stuurhut. In gezel schap van Theo Rijnten, fractievoorzitter van de PvdA in Den Helder, werd Plou men door TESO-directeur Cees de Waal bijgepraat over het aanbestedingsbeleid voor de havens. Weliswaar is TESO een uitzonderingspositie toegezegd, de kwestie werd aangeroerd omdat de vrees bestaat dat deze kwestie blijft terugkomen. Ook werd gesproken over de gewenste ver plaatsing van de veerhaven in Den Helder en de financiering ervan. De Texelse PvdA gaat er vanuit dat de havens deel uitmaken van het net werk voor het openbaar vervoer en vindt dat het rijk dus flink moet bijdragen aan de kosten van een nieuwe haven. Na de bijeenkomst aan De Wielewaal werd nog een bezoek gebracht aan boerderij Plassendaal, waar een dagopvang is voor (Texelse) jongeren.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 6