Voormalige vuilstort vervuilt omgeving' Raadsvergadering live op internet 'Wethouder haalt plan op eigen houtje erbij' EEN BETER MILIEU. BEGINT BIJ JEZELF Wat ik zeggen wou TEXELSE 5 COURANT Zeewater warmt op door zon en wind Parkeren Verkiezingen Duurzaam 1Werk Pontweg geeft overlast voor Den Hoorn' Cursus healing Stichting Kerken en Minima Texel Texels Belang, gewoon het beste voor Texel. vHv Ingrid Uitgeest-Eelman Lijst 1 nummer 5 VRIJDAG 12 FEBRUARI 2010 De vuilstort aan het Molwerk in 1973, vlak na de opening. De voormalige vuilnisbelt aan het Molwerk vervuilt de omge ving, zonder dat de gemeente daar iets tegen doet. Die beschul diging werd dinsdagavond in het overleg tussen het college en de Hoornder dorpscommissie geuit door bollenteler Bert Bruijn, die er land in de omgeving heeft. Volgens wethouder Marian Mer- kelbach is de provincie verant woordelijk en zal die ingrijpen als dat nodig is. De vuilstortplaats bij het Licht van Troost, een voormalige natte duin vallei, deed dienst tussen 1972 en 1992. De ingebruikname veroor zaakte nogal wat commotie en protest, niet alleen van verontruste Texelaars, maar ook van Natuur monumenten en de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels. Hoewel de Raad van State bepaalde dat de stortplaats goed moest worden afgesloten, zodat er geen verontreinigd water in de slo ten terecht zou kunnen komen, verliep niet alles volgens de regels. In 1991 rapporteerde de inspec teur van de Volksgezondheid voor de Milieuhygiëne aan de provincie: 'In feite is deze stortplaats een ramp voor het milieu.' Hij schreef dat er de eerste jaren direct in het grondwater was gestort. Doordat de bodem zanderig en dus goed doorlatend was, kon vervuiling gemakkelijk worden verspreid. Om te besluiten met: 'Ik ga er van uit (Foto archief Texelse Courant) dat u deze "tijdbom" onschadelijk maakt door een goed eindafwerk- plan op te stellen.' Nadien werd de belt afgedekt met een laag van 30 centimeter klei en 70 centimeter zand. Sinds de sluiting wordt de omge ving van de belt nauwlettend in de gaten gehouden, onder meer met peilbuizen. Dat gebeurt door Bureau Bodemzorg, dat in opdracht van de gemeente elke twee jaar rapport uitbrengt. In 1996 erkende dat de provincie Noord-Holland dat sprake is van 'een geval van ernstig bodemverontreiniging'. Sanering werd van de grond werd echter 'niet als urgent beschouwd', omdat 'er bij het huidige bodemge- bruik (braakliggend terrein) geen ontoelaatbare actuele humane risi co's aanwezig zijn'. Volgens Bert Bruijn, die grondig studie van de materie gemaakt heeft, is er volop reden om onge rust te zijn. In De Waldhoorn pre senteerde hij dinsdagavond zijns inziens verontrustende cijfers, gedistilleerd uit de rapporten van Bureau Bodemzorg. 'De hoeveel heid nitraat in het slootwater rond de vuilstort is 9 keer hoger en de hoeveelheid ammonium 27 keer hoger dan het wettelijk maximum. In combinatie is dat zelfs 45 keer meer dan toegestaan.' Bruijn had geconcludeerd dat de vervuiling al is geconstateerd op 330 meter van de stortplaats en daar het grondwater van de Prins Hendrikpolder en het Hoornder Nieuwland bedreigt. Ook memo reerde hij dat er 'zo goed als zeker illegaal is gestort' en dat er ook chemisch afval en kadavers moe ten liggen. Hij zei te vrezen voor de gezondheid van mens en dier en ook bang te zijn dat de boeren op extra kosten worden gejaagd. Bruijn riep het college op 'actief mee te werken aan een oplossing en niet te wachten totdat we gedwongen worden maatregelen te nemen.' Volgens wethouder Merkelbach is de provincie verantwoordelijk en heeft de gemeente alleen de taak een bureau te zoeken dat de metin gen verricht. 'Als het ontoelaatbaar is, worden er maatregelen geno men. Maar we zullen eerst moeten afwachten wat de uitslag van de laatste proeven is.' Het zeewater langs de hele Nederlandse kust is sinds 1982 veel sterker opgewarmd dan op grond van de toename van broeikasgassen in die periode kan worden verklaard. Onder zoek van het NIOZ toont aan dat dit kan worden verklaard door de zonnige lentes en zomers en de westenwind in de winter. Een directe invloed van de geste gen concentraties van broeikas gassen op de temperatuur blijkt hier dus niet uit, maar indirect kan dit wel een oorzaak zijn geweest voor de meteorologische verande ringen. De resultaten van dit onder zoek worden deze week gepubli ceerd in de Journal of Sea Research. De temperatuur van het zeewater in het Marsdiep wordt al sinds 1860 dagelijks gemeten, maar ook op andere posities langs de Neder landse kust van Vlissingen tot Delf zijl worden dergelijke metingen al meer dan een halve eeuw uitge voerd. Gedurende die 50 jaar laten alle stations eenzelfde trend zien als het Marsdiep. De watertempe ratuur vertoont van jaar tot jaar grote variaties, met een gestage toename van anderhalve graag tussen 1982 en 2004, maar liefst driemaal zoveel als kan worden verklaard door de toename van de concentratie van kooldioxide en andere broeikasgassen in de atmosfeer over dezelfde periode. Statistische berekeningen van onderzoeker Hendrik van Aken toonden aan dat voor de winter- temperatuur de windrichting de belangrijkste sturende factor is. Voor de temperatuur in lente en zomer is dit het aantal uren zon. Van Aken: 'Een mooi voorbeeld is 1996. Toen voerden oostenwinden erg koude continentale lucht uit Rusland aan. In 1999 was in de winter de westenwind juist sterker dan normaal, waardoor er relatief warme lucht vanaf de Atlantische Oceaan werd aangevoerd. 1999 werd trouwens in z'n geheel een bijzonder warm jaar, doordat een zonnig voorjaar ook nog eens zorg de voor een snelle opwarming.' De meteorologische factoren die de warme en koude jaren in het kustwater verklaren, blijken ook een goede verklaring te zijn voor de geleidelijke stijging van de tem peratuur van het zeewater over Voor de tweede keer begint de gemeente te bouwen voordat de infrastructuur geregeld is: eerst het PHH-gebouw en nu het gemeente huis en de school. Vervolgens wor den we voor het blok gezet: en 'moeten' er besluiten genomen worden die we niet willen. Door steeds te spreken over 'de ijsbaan' gaat men volledig voorbij aan de hoofdfunctie die dit prachtige stuk je Den Burg juist 's zomers biedt. Een groene oase in een dorp dat op dit punt weinig te bieden heeft. Want juist dan wordt er gewan deld, een balletje getrapt, een spel georganiseerd of wordt het door scholen en verenigingen gebruikt voor buitenactiviteiten. Wanneer we dit laatste stukje vrije ruimte laten inpikken door blik, dan moe ten we ook niet verbaasd zijn als we overlast ondervinden van voet ballende jongelui en eindeloze files van uitgelaten honden in het dorp. Dus handen af van onze enige groene long! Als de gemeente zo slecht regeert - of het er (expres) op aan laat komen - zal ze de oplossing moe ten zoeken in haar eigen voor- of achtertuin: parkeerplek genoeg, prachtig gelegen tussen gemeen tewerken, het gemeentehuis en dicht bij de Bolder, Stayokay en zwembad Molenkoog! Zo simpel kan het zijn, meneer Kikkert. Edzard van Abs, Den Burg. Binnenkort zijn er weer verkiezin gen om te bepalen welke mensen, als afgevaardigden van de Texelse bevolking, ons in een nieuwe gemeenteraad gaan vertegenwoor digen en wie de nieuwe wethou ders worden. Nu blijft politiek een apart 'spel', waarbij sommige gekozen mensen in de loop der tijd gaan denken dat ze de baas zijn, eigenbelang boven het algemeen Texels belang stellen en waarbij veel gedane beloften simpelweg worden vergeten. Regeren is vooruitzien en een goed verstaander heeft aan een half woord genoeg. Zomaar twee din gen die mij al vroeg werden voor gehouden. Wij hebben echter een wethouder die blijkbaar vergeten is dat al in 2006 in de gemeenteraad is besloten dat de ijsbaan in Den Burg geen parkeerterrein mag wor den. Je mag toch verwachten dat zoiets wordt meegenomen bij het ontwikkelen van nieuwe plannen, zoals het door de meerderheid van de bevolking niet gewenste nieuwe gemeentehuis. Van tevoren was bekend dat ook daar parkeerplaat sen zouden moeten komen en er is dus niet zo goed over nagedacht óf juist heel goed over nagedacht. In ieder geval is het in mijn ogen verdacht dat, nu de zaak volgens democratische weg geen door gang zou kunnen vinden, opeens alles van parkeren op de ijsbaan afhangt. Het riekt mijns inziens in ieder geval naar chantage om zo Texel; een duurzaam eiland... Een mooi antroposofisch gemeente huis, staat leuk, goede eyecatcher. Een nationaal park waar we op zondag fijn een rondje door rijden of een wandelingetje in maken... wel op de paadjes blijven. Een fan tastisch modern strak nieuw muse um in Oudeschild, waar eens die veel te kleine uitgewoonde sociale woningbouwwoninkjes stonden. Ze waren de laatste van dat type op Texel, who cares. Stond daar niet ooit ook een wer- alsnog de zin door te drijven. Daar naast was ook de kwestie met de beoogde lijsttrekker volgens mij niet zo fris. Door zo iemand of door zo'n vereniging laat ik mij daarom toch maar liever niet vertegen woordigen. Dit keer is met GroenLinks ook iets bijzonders aan de hand. De partij wil hier op Texel niet volgens de leidraad van de partij-ideologie meedoen met de plaatselijke ver kiezingen, maar op andere leest geschoeid, alsof het een andere partij is die Texel Centraal stelt. Ik vind het nogal verwarrend, maar tegelijkertijd ook wel heel goed bedacht. Hieruit blijkt dat de wor tels waaruit deze partij ooit werd opgericht, het communisme, nog steeds aanwezig zijn. In dit systeem werden ook veel mooie beloftes gepropagandeerd, maar uiteinde lijk rest niets anders dan onder drukking van het volk en bepaalt de top van de partij hoe alles gere geld moet worden. Frans van der Reyken, Den Burg. Raads- en commissievergade ring zijn naar verwachting in de loop van het jaar rechtstreeks via internet te volgen. Op het moment wordt onderzocht of het technisch en financieel mogelijk is een paar camera's te installeren die de raads- en com missievergadering registreren. Als het onderzoek een positief beeld schets, wordt de raad om goed keuring gevraagd. De beelden kun nen live worden uitgezonden en zijn tegelijkertijd bestemd voor archivering. Volgens raadsgriffier Marit de Porto wordt gekeken naar een systeem waarbij debatten en besluitvorming per onderwerp worden gearchi veerd. Dan kunnen belangstellen den later op internet terugzoeken wat raads- en commissieleden over een bepaald onderwerp heb ben gezegd. Volgens De Porto worden besluiten in een nieuwe situatie ook nog op papier bijge houden, maar kan dat dan minder uitgebreid gebeuren. Bedoeling is dat er camera's komen die automatisch draaien naar de persoon die aan het woord is. Dat vereist volgens De Porto een strak ke vergaderdiscipline. Gekeken wordt naar een systeem dat met een de namen van de sprekers aan het beeld toevoegt, zodat in de toekomst ook duidelijk is welke mensen op beeld aan het woord zijn. Volgens De Porto kan het systeem ook worden gebruikt om bijvoor beeld persconferenties of huwelij ken in de raadzaal live op internet uit te zenden.' Als een bruidspaar daar natuurlijk prijs op stelt.' De raads- en commissievergaderin gen blijven ook via Radio Texel te beluisteren. 'Niet iedereen heeft een computer met internet en we willen toch graag iedereen infor meren', aldus Roelie Bakker van de lokale omroep. meerdere jaren. De extreem warme jaren tussen 2001 en 2010 kunnen dus voor een belangrijk deel wor den verklaard door een toename van de westenwinden in de winter en meer zon in lentes en zomers. Het opnemen van de concentraties aan broeikasgassen als extra fac tor in de berekeningen is dus niet noodzakelijk gebleken. Omgekeerd kan het niet worden uitgesloten dat deze broeikasgasconcentraties een rol hebben gespeeld als oor zaak voor de waargenomen veran deringen in windrichting en zonuren. Op lokaal en regionaal niveau spelen naast de concentra tie broeikasgas dus ook andere factoren mee in de verandering van het klimaat. Deze regionale ver schillen worden in de meeste kli maatmodellen echter nog niet meegenomen. Wethouder Nico Kikkert (grond gebied) maakt op eigen houtje een koppeling tussen het Par- keerplan voor Den Burg en de omgeving van de OSG en het nieuwe gemeentehuis. Dat zegt de PvdA in een reactie op uitspraken van Kikkert dat volgens de raad het parkeerplan en de voorzieningenstructuur 'met alle samenhangende elementen daar van' behandeld moesten worden. Tot dat laatste behoorde volgens de wethouder het omgevingsplan van het gemeentehuis en de school. De PvdA bestrijdt dat. Volgens de sociaaldemocraten ging aan die koppeling helemaal geen raadsbe sluit of verzoek van de meerderhei draadscommissie aan vooraf. Kik kert zei dat hij conform een voorstel van de raad handelde, nadat de PvdA hem er begin deze week van had beschuldigd de raad te 'chan teren' dat de inrichting van de omgeving van het nieuwe gemeen tehuis en de OSG in gevaar komt als er geen parkeerplaatsen op de ijsbaan komen. Kikkert wil op die aantijging reageren in de raadsver gadering van dinsdag 2 maart, omdat dat dé plek is om politiek te bedrijven. De PvdA merkt op dat de ijsbaan niet wordt genoemd in het plan Tussen Dorpskern en Landschaps reservaat dat de inrichting van de omgeving van het gemeentehuis en de school behelst. De raad nam daar in september 2008 besluiten over. 'We constateren dat de wet houder op dat besluit wil terugko men en de ijsbaan binnen het plan gebied wil brengen', aldus raadsleden Alfred Schaatsenberg en Nils Lely. Zij zeggen een memo waarin Kik kert vorige week de koppeling maakte als een 'losse flodder' te willen beschouwen. Volgens hen is het realiseren van parkeerplaatsen op de ijsbaan niet nodig om de omgeving van de OSG en het gemeentehuis ingericht te krijgen. kende molen? O ja die deed het niet meer, weg ermee. En die mooie smalle fietspaadjes over het Waal en Burgerdijkje? Nee, te smal, moest je op elkaar wachten en da's vervelend voor de vakantiegan gers. En die leuke camping waar je lekker met je caravannetje of je tentje de hele zomer kon kampe ren? Nee, bracht niet genoeg op. Lekker vol gezet met chalets of, nog beter, lekkere super de luxe zespersoons vakantievilla's. In boerderijstijl natuurlijk, we moeten aan ons image denken. En was er ooit niet zo'n prachtig grasveld in Den Burg, waar 's win ters geschaatst werd en in de zomer gesport en gespeeld. De ijsbaan noemden we die, toch? Ja klopt, die paste niet in het parkeer plan, of eigenlijk juist wel, daar konden we lekker veel auto's kwijt voor alle bezoekers van dat duur zame gemeentehuis en die fantas tische shopping mall die nu staat waar ooit Burgemeester De Koning hal stond, weet je nog? En de bomen die rond de ijsbaan ston den, hebben ze bij Ecomare in het nieuwe arboretum geplaatst, als reminder. Mooi hè? Don't it always seem to go That you don't know what you've got until it is gone They paved paradise and put up a parking lot (Joni Mitchell) Marieke Mast, Den Burg. In Den Hoorn bestaat de vrees dat het opnieuw asfalteren van de Pontweg tot grote overlast zal leiden. Dit omdat een deel van het verkeer van en naar de boot zal worden omgeleid via de Watermolenweg en de Hoorn- derweg. 'Die wegen zijn daar te smal voor. De vorige keer werd de berm helemaal aan gort gere den.' Salko de Wolf, die langs de Water molenweg woont, klaagde dinsdag in het overleg tussen college en dorpscommissie dat er vaak erg hard werd gereden, kennelijk door mensen die te laat van huis waren gegaan en de boot nog wilden halen. Ook was het hem overko men dat hij bijna van zijn fiets werd gereden, toen automobilisten de drukte probeerden te omzeilen door een sluiproute over het fiets pad te nemen. Volgens De Wolf had de politie op zijn verzoek een maal een snelheidscontrole gehou den, maar was dit niet in de och tendspits gebeurd, maar op een veel rustiger tijdstip. Piet Bolier antwoordde namens de gemeente de zorgen van de Hoorn- ders te delen. 'Wij hebben er ook last van als de berm stuk wordt gereden.' Hij zei de kwestie te zul len bespreken met de provincie, die verantwoordelijk is voor het onderhoud van de Pontweg. Ook zal de politie worden gevraagd vaker te controleren. Spiritueel Texel verzorgt in het weekeinde van 6 en 7 maart een cursus White Time Healing (level 1) in yogacentrum De Aleph in de Weverstraat in Den Burg. Deelne mers leren hoe ze met whitetime- energie mensen, dieren en ervarin gen kunnen laten balanceren op het fysieke, psychische en emotio nele vlak. Belangstellenden kunnen een afspraak maken voor een ken nismakingsbehandeling. Deze kost €15,-. Aanmelden kan via www. spiritueeltexel.nl. en bij Annecha Haans, tel. 06-23270022. Hulp aan Texelaars in financiële nood Spangerweg 10, 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343 ♦♦♦i

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5