Politiek boycot tv-debat '2000 vierkante meter maximum' Duurzame samenwerking bouwer en installateur TEXELSE 5 COURANT Slaapplaatsen Jeugdclub Meer vergoeding leden stembureau Avond over nalatenschap Voetbaluitslagen Voetbalprogramma Energie Evenementen Koopprijsgrens Openbaar vervoer DINSDAG 23 FEBRUARI 2010 Geen van zeven partijen die mee doen aan de raadsverkiezingen geeft gehoor aan de uitnodiging voor een debat op maandag 1 maart dat live op televisie zou worden uitgezonden. In een ver klaring laten de fracties weten geen 'overkill' aan debatten te willen en dat de agenda's te vol zitten. Het Politiek Forum Texel dat in Question zou worden gehouden en via een speciale verbinding via KabelTex rechtstreeks in de Texel se huiskamers te volgen zou zijn, is een initiatief van een groep met onder andere Frits Langeveld in de gelederen. Hoewel het idee rijkelijk laat kwam is de groep er volgens Langeveld in geslaagd de uitzen ding zowel in technisch als in pro gramma opzicht rond te krijgen en heeft Kabeltex er al een kanaal voor vrijgemaakt. 'Je staat er van versteld hoeveel kennis en kwali teit er op het gebied van televisie op Texel rondloop. Zelfs mensen van de NOS hebben toegezegd. Kosten noch moeite zijn gespaard.' Alleen de hoofdrolspelers, de kop stukken van de Texelse politieke partijen, ontbreken. In een geza menlijke brief laten ze weten niet te verschijnen. 'Op 18 december heb ben de fractievoorzitters afgespro ken dat er een beperkt aantal debatten zou worden gehouden. De achtergrond van deze afspraak is dat de veelheid aan debatten in 2006 door bezoekers en debaters als overkill werd ervaren. In 2010 wilde men deze wildgroei voorko men.' Op grond hiervan is een eerder verzoek van De Zwaan op 12 janu ari om, eveneens op 1 maart, een debatavond te organiseren afge wezen. 'Nu ingaan op het verzoek van Langeveld zou niet netjes zijn.' Dat daags vóór de verkiezingen op 2 maart een raadsvergadering op de agenda staat (die de nodige voorbereiding vergt) wordt ook als reden opgevoerd om af te zeggen. Tenslotte zijn de partijen niet geluk kig met het tijdstip (11 februari) waarop ze door Langeveld zijn benaderd niet, zonder dat over de aanpak of inhoud overleg is gevoerd met de politici. 'Dat is geen correcte manier van omgaan met elkaar.' Langeveld is teleurgesteld. 'Het lijkt erop dat we het debat moeten afzeggen. Wel proberen we om alsnog een leuk format in elkaar te zetten. Er is gesproken over stand- ins, maar dat zou mogelijk het karakter van Spitting Image krij gen, of te carnavalesk dreigen te gaan worden. Dat zou ik absoluut niet willen, want verkiezingen zijn een serieuze zaak.' Aanvankelijk zouden meerdere partijen hebben toegezegd aanwe zig te zullen zijn, maar nadat de fracties de koppen bij elkaar had den gestoken, zou dit zijn ingetrok ken. In een reactie laat Eric Hercu les (PvdA) weten het niet doorgaan van de uitzending te betreuren. 'Zo'n live uitzending is op zich een mooi plan. Ik hoop dat Langeveld zich bij de volgende verkiezingen eerder meldt.' In een ultieme poging om de politiek alsnog voor de camera te krijgen, heeft Lange veld burgemeesterGiskesgevraagd haar kwaliteiten als mediator aan te spreken. Texels Belang, CDA en Groen- Links vinden 2000 vierkante meter bedrijfsvloeroppervlakte voor een nieuwe supermarkt aan de rand van het centrum van Den Burg het maximum. Dat stellen zij in het initiatiefvoor stel dat ze op 2 maart in de raads vergadering willen indienen om een besluit over de toekomstvisie voor zieningenstructuur te nemen. Dat kan nog spannend worden met Albert Heijn, omdat die op de kop van de Waalderstraat een nieuwe winkel met een vloeroppervlakte van 2450 vierkante meter wil bou wen, waarvan 2000 vierkante meter voor het winkelgedeelte. AH zegt de ruimte nodig te hebben voor bredere paden tussen de schappen, een grotere koffiecorner en een groter versplein. Volgens het initiatiefvoorstel moet de super markt die een bouwaanvraag voor verplaatsing indient, moet onder zoek naar geluid- en luchtkwaliteit verrichten om bezwaren van omwonenden te weerleggen of ondersteunen. AH heeft dat inmid dels gedaan. De buurt is echter niet blij met de komst en vreest overlast. De coalitie wil de mogelijkheid open laten in de omgeving Groene- plaats/Parkstraat een grootschali ge trekker (non-food) te laten komen, zoals is voorgesteld in onderzoek naar de huidige sprei ding van winkels in Den Burg. De coalitie wil het tot besluitvorming laten komen als er een concrete bouwaanvraag voor een groot schalige trekker ligt en duidelijk is of die plannen dan passen bij schaal en structuur van Den Burg. Vestiging van supermarkten op bedrijventerreinen wordt niet toe gestaan. Daar is alleen ruimte voor detailhandel als doe-het-zelfzaken, tuincentra, tuininrichting, kampeer- artikelen en garagebedrijven. Voor overige branches moet geen vrij stelling van kracht worden. Voor Den Burg moet de regel gelden dat verplaatsing van detailhandel naar bedrijventerrein wordt beperkt tot bestaande bedrijven. D66 heeft er geen moeite mee als de grens van 45.000 toeristi sche slaapplaatsen licht wordt overschreden. Volgens de democraten is het toe risme een 'zeer belangrijke pijler van de Texelse economie', waar door er 'niet krampachtig' moet worden gedaan bij een lichte over schrijding. PvdA en WD stellen de grens in de verkiezingsprogram ma's op 45.000, het CDA op 47.000 waarvan 2000 in de ijskast en Texels Belang op 47.000. Groen- Links en Texel 2010 noemen geen getallen in hun verkiezingspro gramma's. Momenteel geldt een grens van 45.000 met een uitloopmogelijk heid naar 47.000. De WD en D66 pleiten ook voor een wethouder toerisme. 'Dan is er binnen het col lege één aanspreekpunt om de belangen van het toerisme zeker te stellen', aldus de WD. Tijdens het eten in het Eierland- sche verzorgde goochelaar Wouter Weerman aan tafel optredens en na afloop draaide Marco van Sam- beek muziek op de installatie die De vergoeding die de gemeente uitbetaalt aan leden van de stembureaus wordt verhoogd van €114,- naar €120,- voor een hele zittingsdag. Aanleiding is dat het werk van de leden zwaarder is geworden door de afschaffing van de stemmachi- ne en de herinvoering van stem men met het rode potlood. Na sluiting van het stembureau om 21.00 uur is de volledige bezetting van het bureau nog geruime tijd in touw met het handmatig tellen van de uitslag, opmaken van proces verbaal, verpakken en verzegelen van de stempassen en stembiljet ten en het opruimen en inpakken van diverse materialen die moeten worden teruggebracht naar het raadhuis. In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild spreekt maandag 1 maart Nicole Ouwehand over erfenis en nalaten schap. Ouwehand studeerde nota rieel recht en begeleidt mensen met het opstellen van een testa ment. De bijeenkomst begint om 19.30 uur, de toegang is gratis. Mensen die geen vervoer hebben, kunnen contact opnemen met tel. 06-57620601 of 06-20715151 de Jeugdclub vorig jaar van de Raboton kreeg. De avond werd in totaal door 240 mensen bezocht. De jeugd organiseerde Jeugdclub Culinair hem met behulp van de €3000,- die eind vorig jaar werd verkregen uit het provinciale jeugd- project Gaan We Doen. Duin Bouwbedrijf en installatie bedrijf IBS Oele Schoo zijn een samenwerkingsverband aange gaan voor innovatieve ontwik kelingen en toepassingen van nieuwe technieken in het project De Planter van Duin Bouwbe drijf. Het is niet overdreven om te stellen dat de samenwerking op deze wij ze een trendbreuk is en ook lande lijk bijzonder. Paul Buijsman van Duin Bouwbedrijf. 'In de bouw wer ken we bij het aannemen van pro jecten volgens een lange traditie. Eerst gaat de aannemer meten en rekenen, waarna hij een prijs vraagt bij installateurs, die dan ook weer gaat rekenen, en ga zo maar door. leder werkt voor zich, kijkt naar elkaar en draait om elkaar heen, zo gaat dat al jaren. Voor de traditio nele bouw werkt dit, voor de bouw op basis van nieuwe techniek is dit model niet passend en niet bevor derlijk voor de kwaliteit van het eindproduct. Voor het project De Planter (de energieneutrale wonin gen waarvan in opdracht van BPL in De Cocksdorp de eerste zes worden gerealiseerd), verdiepte ik me bijvoorbeeld in LED-verlichting. Dat moest, want anders zou de EPC Energieprestatiecoëfficiënt) niet op nul uitkomen. Dat past niet in de traditie, waarin verlichting is voorbehouden aan de installateur.' 'Paul, waar ben jij mee bezig?', informeerde Menno Schuijl van IBS Oele Schoo, toen het hem ter ore kwam. Van het een kwam het ander. Schuijl: 'Het is belangrijk om tot een goed eindproduct te komen. Daarbij is het van belang dat je als betrokken bedrijven vertrouwen in elkaar hebt en dat ook uitspreekt. Dan kun je echt samenwerken en met elkaar de beste oplossingen bedenken, bijvoorbeeld op het gebied van energiebesparing. Daarbij is het een voordeel dat wij als installatiebedrijf zo vroeg moge lijk bij de bouw worden betrokken.' Buijsman: 'Installaties en bouwme- thodiek worden al meer een geheel. Als we samen achter de tekenin gen zitten, kan dat ertoe leiden dat wij bij bepaalde segmenten samen gesteld op de bouw monteren Schuijl: 'Samenwerken betekent bijvoorbeeld ook dat je op de bouwplaats niet alleen op je eigen spullen let, maar het hele project in ogenschouw neemt.' Beide bedrijven pakken hun samenwerking op in het project De Planter in De Cocksdorp. Het accent ligt daar op energiebespa ring, comfort en flexibiliteit. De reclamespotjes van de landelijke campagne tegen kindermishan deling zullen niermand zijn ontgaan. Afgelopen zaterdag kwam in Schagen het regionale infoteam bijeen voor het startschot van de regionale campagne, die het probleem van kindermishandeling dich ter bij de mensen wil brengen en de aandacht wil vestigen op de landelijke campagne. Deze richt zich voornamelijk op de mensen in de buurt van de slachtoffers, zoals vrienden en familie. Voor de regionale campagne wordt gebruik gemaakt van een foto van Ilse Broeken, gemaakt vanaf de zeedijk van Den Helder. Op Texel waren in 2009 zes meldingen van kindermishandeling, tegen een geschat aantal van ongeveer 94. De Gamma in Den Burg beschikt sinds vrijdag ook over een AED. De RAB Groep in Oudeschild heeft liefst 21 defibrillators tegelijk bij Jan Vonk aangeschaft, om ze in verschillende vestigingen in het land op te hangen. Volgens Vonk, die het apparaat vrijdag aan bouwmarktma nager Ron de Vries uitreikte, hangen inmiddels zo'n honderd AED's verspreid over het eiland. Volgens De Vries heeft de Gamma het tot nu toe gelukkig niet meegemaakt dat klanten in de zaak een hartfalen kregen. 'Het is bij wat kleine ongelukjes gebleven (Foto Jeroen van Hattum) Een royale keuze uit gerechten, een gezellige sfeer en een goed geor ganiseerde avond. Het Eierlandsche Huis was zaterdagavond even het domein van de Jeugdclub van De Cocksdorp. De jeugd had voor bewoners van het dorp en de polder onder de naam Jeugdclub Culi nair een feestavond georganiseerd als dank voor alle hulp die zij de afgelopen twee jaar hebben gehad, 'ledereen deed wat', vertelt Sabrina Veldman die met Esther Kuip de Jeugdclub begeleidt. 'De een stond achter de stands, de ander bij de deur en weer anderen liepen rond om lege borden op te halen of hielpen mee bij het maken van de flyers.' (Foto Jeroen van Hattum) Zaterdag 20 februari: Alle wedstrijden werden afgelast. Zondag 21 februari: ZDH-Flevo 5-0 Aile andere wedstrijden werden afge last. Zaterdag 27 februari: Blokkers-Oosterend Jong Hercules 4-Oosterend 2 Aalsmeer ATTexel'94 MA1 SVIJ A1 -Oosterend A1 Texel'94 B1-VIOS W B1 Texel'94 B2-Sint Adelbert B1 Koedijk BTDe Koog B1 Oosterend MBTDen Helder MB1 VZV C1-Texel'94 C2 Texel'94 MCTCallantsoog MC1 Texel'94 MC2-Schagen MC1 Texel'94 MC3-BKC MC1 Texel'94 D2-ZDH D1 Texelse pupillencompetitie: SVC F-Vitesse RKC-Heerenveen Sparta-Roda Barcelona-SVO E Groen Real Madrid-SVO E Wit Sevilla-ZDH E Atletico-Deportivo De Koog E-Valencia SVC E-Viilarreal Zondag 28 februari: Texel'94-DTS De Koog-Bergen Watervogels-ZDH Texel'94 2-Duinrand S 2 Oosterend 2-Oudesluis 2 Foresters 5-De Koog 2 Texel'94 DA1-KSV DA1 Flevo DATDe Koog DA1 Oosterend DATW'waard DA1 Texelse recreatiecompetitie: Texel-Texelse Boys Oosterend- De Koog 15.00 14.30 14.30 12.30 13.00 14.30 13.00 14.45 13.00 11.30 11.30 13.00 11.30 9.00 9.00 9.00 10.00 10.00 10.00 10.00 10.00 10.00 14.00 14.00 14.00 12.00 14.00 14.00 12.00 14.00 12.00 10.30 10.30 Menno Schuijl van IBS Oele Schoo en Paul Buijsman van Duin Bouw bedrijf ondertekenen in het kantoor van B&B accoutants en adviseurs Van der Vis en Den Boer de samenwerkingsovereenkomst. (Foto Gerard Timmerman) De circa €30 miljoen die Texelaars jaarlijks voor stroom en gas beta len, moet zoveel mogelijk op Texel blijven, meldt GroenLinks in haar verkiezingsprogramma. Het is een pleidooi om zelf in de eigen ener giebehoefte te oorzien. 'Het geld moet ten goede komen van de Texelse economie en werkgele genheid.' Texelaars moeten kun nen investeren in de ontwikkeling van duurzame energiebronnen op het eiland, zodat ze mee profiteren in de opbrengsten. Texel moet een evenemententer rein krijgen voor culturele uitingen van muziek tot beeldende kunst. Dat vindt de PvdA. Volgens hen zou fort De Schans, waar inmid dels twee keer het Midzomer- schansfestival is gehouden, een geschikte plek zijn. Een evene mententerrein zou een impuls kun nen geven aan cultuurtoerisme. De sociaaldemocraten pleiten ook voor de realisatie van een Wolkers Huis om eer te doen aan de in 2007 overleden schrijver/kunste naar die sinds 1981 op Texel woon de en ereburger was. De PvdA wil de koopprijsgrens van €272.000,- voor een woning ter discussie stellen. Boven die grens mag iedereen een huis op Texel kopen, onder die grens alleen men sen die economisch of maatschap pelijk aan het eiland verbonden zijn. 'Die grens stellen we om goed kopere huizen voor starters te hou den', aldus het verkiezingspro gramma, 'maar is dat wel hoog genoeg of maakt het huizen alleen duurder? Daar moeten we opnieuw over denken.' Texel moet een openbaar vervoers net krijgen dat elk half uur alle dorpen met elkaar verbindt. Texe laars van 60 jaar en ouder moeten daar gratis gebruik van kunnen maken. Dat stelt GroenLinks in haar verkiezingsprogramma. Zo'n vervoersnet moet het voor Texe laars mogelijk maken langer in het eigen dorp te blijven wonen en het moet een tegenwicht bieden aan de toenemende stroom auto's. De partij pleit ervoor dat het openbaar vervoer op een gegeven moment op elektriciteit functioneert. 'Texel moet vooroplopen bij de omscha keling naar elektrisch rijden.'

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5