Si Visserij een mooi beroep elke dag weer anders9 Fusie gemeenten Noord kop gestart Tkeatêr-Reifamnt Pe TEXELSE 9 COURANT Schapenmuseum Lezing over graslandbeheer Texels Belang Texels Belang, Brengt u thuis! Tel. 0222-315555 Hét Familiebedrijf Wat ik zeggen wou Geknipt gewoon het beste voor Texel, journalistiek betaald door het publiek Henk Jan Klok Lijst 1 nummer 8 gewoon het beste voor Texel. Bioscoop e»n e^l-ccaF#* Voor de film een hapje eten? Dat kan in ons gezellige eetcafé! Programma 25-02 t/m 03-03: |0222 312027 AVATAR THE lightning thief Prinses KIKKE*. GRAVENSTRAAT 33 - CENTRUM DEN BURG TEL 0222 312027 WWW.CINEMATEXEL.NL Corrie Stiehl-van der Vis Lijst 1 nummer 6 DINSDAG 23 FEBRUARI 2010 De familie Vonk in de stuurhut van de TX1. Vlnr. Adrie, Ineke, Thijs, Annegeertje, Stella en Cor. (Foto Gerard Timmerman) Hun ouders hebben hen altijd vrijgelaten in hun keus, toch kozen de broers Cor (26) en Thijs (20) Vonk uit Oudeschild voor het familiebedrijf. Thijs: 'Op mijn vijf de mocht ik voor de eerste keer mee met mijn vader, ik ben altijd gek van kotters geweest.' Cor: 'Visserij is een mooi beroep, elke dag weer anders.' De Texelse kottervloot is van ouds her een sector met veel familiebe drijven. Toch heeft zeventig pro cent van de ondernemers geen opvolger. Het is dus bijzonder dat twee zoons de familietraditie voort zetten. Cor, schipper van de TX1: 'Op de middelbare school heb ik nog even getwijfeld en dacht ik dat ik kraanmachinist wilde worden. Maar ik heb toch voor de visserij gekozen.' Cor doorliep de visserij- school in Den Helder en heeft inmiddels genoeg papieren op zak om alle wereldzeeën te bevaren. Broer Thijs heeft de visserijschool in Urk met succes afgerond en vaart alweer een tijdje mee als tweede machinist en allround matroos. Gaat dat goed met twee broers aan boord? Cor: 'Bij ons in de familie kunnen we allemaal Naam: TX 1 Klasina-J Familie Vonk Bedrijvigheid: Noordzeevisse- rij Bestaat sinds: 1930 Opgericht door: Willem van der Vis Huidige eigenaren: Cor, Thijs, Adrie en Ineke Vonk Wie ook een bedrijf wil nomine ren voor de titel Hét Familiebe drijf, kan dit doorgeven via redactie@texelsecourant.nl of tel. 0222-363620. goed met elkaar overweg en alles tegen elkaar zeggen.' Thijs: 'leder een heeft z'n taken en verantwoor delijkheden. Dat respecteren we van elkaar. Cor is de schipper, als het er op aankomt, dan heeft hij het voor het zeggen.' Cor: 'We zit ten meestal op één lijn.' Adrie: 'We maken nauwelijks ruzie.' Echtge note Ineke, met een knipoog: 'Alleen klinkt het soms wat luid ruchtig.' Zoon Klaas-Willem (24) maakte al vroeg de keus dat hij geen visserman wilde worden. Adrie: 'Omdat hij dan zo lang van huis zou zijn. Hij werkt nu in de olie-, gas-, en zoutwinning. In het buitenland en vaak op zee. Van allemaal is uitgerekend hij nu het langs van huis.' Zelf dus geen vis ser, maar hij heeft wel verkering met een vissersdochter, uit Den Oever. De geschiedenis van het familiebe drijf Vonk gaat terug naar 1930, toen de opa van Adrie, Willem van der Vis, met de TX24 Trijntje Cor nelia naar zee ging. Hij viste er mee tot 1941Het schip werd in de oor log gevorderd, waarna het zonk in de Oostzee. Na de oorlog volgden meerdere schepen en kwamen zoons Willem Pieter en schoon zoon Cor Vonk aan boord. Cor Vonk kocht in 1956 de TX2 Willem en vanaf 1969 kwamen zoons Wil lem en Adrie in het bedrijf. Er werd een poos met twee kotters gevaren (TX1 en TX2) en vanaf 2005, het jaar dat Willem uit het bedrijf trad, met één schip. De huidige TX1 waarmee wordt gevaren werd in 2007 aangekocht als KW49 en vol ledig gerenoveerd. De Klasina-J is vernoemd naar Ineke. Adrie: 'Binnen dit bedrijf schort het niet aan communicatie, we praten honderduit over van alles en nog wat. Of het nu gaat om plannen om te investeren, het oplossen van visprijsperikelen of doelstellingen.' Cor meldde zich onlangs bij pa met de mededeling 'dat hij wel eens wat minder gasolie zou willen ver stoken'. Hij en broer Thijs volgen de ontwikkelingen met de Sum- wing, pulskor en andere varianten op de voet. Thijs vertelt enthousi ast over de ontwikkelingen, die nog niet ten einde zijn. Adrie: 'We hebben een paar jaar geleden flink in deze kotter geïnvesteerd en heb ben nu even niet de tijd en het geld om Willie Wortel te spelen. Wij moeten inzetten op zekerheid.' Maar als nieuwe ontwikkelingen zich hebben bewezen en in het bedrijfsplan passen, gaan ze die niet uit de weg. Zo was de TX1 een van eerste kotters in Nederland die inzette op een RFS-label (verant woord vissen), een label dat garant staat voor een breed pakket aan kwaliteitseisen en waarmee het bedrijf zich onderscheidt in de markt. En de sumwing, een inves tering die is te overzien, is inmid dels besteld. Cor: 'Het scheelt toch tien tot vijftien procent brandstof in de week.' Na 37 jaar 'op de plas' en twee zoons op zee, vaart Adrie als gele- genheidsschipper nog af en toe mee. Tegenwoordig is hij vooral walschipper. Cor over de taakver deling: 'Wij vissen, maar Adrie zorgt dat we vis kunnen vangen.' Hij doelt op de ondersteunende rol van zijn vader, die naast de (admi nistratieve en pr-) beslommeringen met het eigen bedrijf vier bestuurs taken heeft, allemaal gerelateerd aan de visserij. Ook Ineke is actief in het bedrijf, zij doet de boekhou ding en volgt een studie cultuurwe tenschappen. En als beiden tijd overhouden, storten ze zich op hun gemeenschappelijke hobby: wal vissen. En last but nog least de twee vis sersvrouwen, Stella Vonk, de echt genote van Cor, en Annegeertje Tjepkema, de vriendin van Thijs. Hoe is het om een man te hebben die zondagavond vertrekt en vrij dagmiddag weer thuiskomt? Stella: 'Heel gewoon. Je leert door de week je eigen boontjes te doppen. Het is een boeiend bedrijf. Als Cor thuis is, bespreken we alle bedrijfs- zaken met elkaar. En Adrie en Ineke wonen dichtbij, daar kom ik regel matig.' Ook makkelijk om Corné, De eerste nieuwe, grote gemeen te in de Kop van Noord-Holland tekent zich af. Wieringen, Anna Paulowna, Wieringermeer en Niedorp zijn bereid over twee jaar met elkaar verder te gaan als een nieuw te vormen 'Amstel- meergemeente'. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben deze week een positief advies over de nieuwe 'Amstelmeergemeente' gestuurd aan staatssecretaris Ank Bijleveld van Binnenlandse Zaken. De herin deling is voor Texel van belang, omdat diverse politieke partijen naar de Noordkop kijken als het gaat om intensievere gemeentelijke samenwerking. Volgens een bestuurskrachtmeting die vorig jaar is uitgevoerd, moet de gemeente Texel nauwer met anderen samen werken om zelfstandig te kunnen blijven. De Kop van Noord-Holland bestaat nu uit negen gemeenten, maar dat worden er naar verwachting vier: een zelfstandig Texel (14.000 inwo ners), Den Helder (60.000 inwo ners) en twee nieuwe gemeenten die beiden tussen de 40.000 en 50.000 inwoners hebben. Gedepu teerde Bart Heller van de provincie zegt geen bezwaren van het Rijk tegen een 'Amstelmeergemeente' te verwachten, onder meer omdat de vier gemeenten de fusie steu nen. De herindeling moet per 1 januari 2012 een feit zijn. Er wordt gefu seerd om de bestuurlijke slagkracht van de Kop van Noord-Holland te vergroten. Volgens de provincie is dat nodig om grote regionale vraagstukken bestuurlijk aan te kunnen pakken. Texel was aanvan kelijk ook bij de herindelingen in de Noordkop betrokken, maar kreeg later te horen dat het in verband met de eilandpositie toch zelfstan dig mocht blijven. De andere nieuwe, grote gemeente moet ontstaan uit Schagen, Zijpe en Harenkarspel, maar zij zijn nog niet zover als de 'Amstelmeerge meente'. Volgens de provincie, dat het samengaan begeleidt, wordt gewacht op de uitkomsten van een bestuurskrachtmeting die in Zijpe is uitgevoerd. Die gemeente staat vooralsnog niet te springen om op te gaan in een groter geheel. Ik ben blij verrast dat het Texelse schaap een eigen museum krijgt. Het plezier dat we van dit schaap ondervinden, is bijzonder groot. Alleen al het eiland, de natuur en de schapen zijn een genot. Wij hebben dan ook volop van geno ten toen wij daar fietsten, ook op ons bed liggen de wollen Texe laars. Wat mij alleen groot onge noegen opleverde, was dat het ontzettend warm was toen wij daar fietsten en dat de schapen het zichtbaar benauwd hadden en ner gens konden schuilen tegen de zon om enige verkoeling te verkrij- De door de droogte van vorig jaar veroorzaakte schade in grasland is onderwerp van de voorlichtingsbij eenkomst die woensdag 24 februari wordt gehouden in Stayokay in Den Burg. Nu het voorjaar weer aan breekt, wordt duidelijk hoe ernstig de gevolgen zijn. Op sommige plaatsen zullen te weinig grasplan ten staan voor een dichte grasmat en een goede grasopbrengst. Een mogelijke oplossing is doorzaaien en in het ergste geval zelfs herin- zaaien. Kenners wijzen erop dat wanneer er aan grasland met te weinig planten niets wordt gedaan, ongewenste onkruidplanten de kans krijgen zich te ontwikkelen. Dat geeft niet alleen een slordige indruk, maar zorgt er ook voor dat de voedings waarde tegenvalt. In dergelijke gevallen is het bestrijden van onkruid de meest gewenste maatregel. Klaas Meijaart, gespecialiseerd in de problematiek van grasland, bespreekt de situatie en geeft advies hoe deze te verbeteren. De bijeen komst begint om 20.00 uur. hun zoon, langs te brengen voor de oppas. 'Ik ben gedragsweten schapper en werk twee dagen in de week in de jeugdzorg in Den Helder.' Ze biedt zorg aan jongeren die niet thuis kunnen wonen. Schoonzus Annegeertje studeert in Alkmaar sociaal maatschappelijke dienstverlening. 'Mijn ouders heb ben een melkveehouderij, maar zo'n visserijbedrijf is ook heel leuk.' Adrie: 'We willen die meiden niet meer kwijt.' Ineke: 'Het voordeel is dat je via e-mail, fax en telefoon tegenwoor dig makkelijk contact kunt onder houden met de jongens op zee. Dat was voorheen wel anders, toen werd er één keer per week gebeld viaScheveningen Radio.' Cor: 'Dan zaten we met z'n allen voor de radio en deed Adrie een 'roepie'. Ome Willem kwam er dan achter aan.' Wat overigens niet wil zeggen dat ze elkaar nu om de haverklap bellen. Cor: 'We sturen elkaar eens in de week een mailtje of bellen even. Maar het is wel prettig dat als er eens iets is, je direct contact kunt hebben.' Adrie: 'Bedenk wel dat ze vorig jaar 250 dagen op zee hebben geze ten.' Doorgaans is het een uurtje of zeven stomen, alvorens ze bij hun stek zijn. De TX1 vist voor tachtig procent op het Britse Continentale Plat, de Engelse Banken en het gebied van de Smiths Knoll, glo baal tussen de 52.30ste en de 56ste breedtegraad, in kringen van tongvissers zoals de familie Vonk een populair gebied. Cor kent het op zijn duimpje: 'Ik heb er zóveel gevist, ik ken er elk kantje en elke grondsoort.' gen. Wij zijn ieder jaar in Toscane en hebben daar gezien hoe de gei ten in de bergen zelfstandig op het juiste tijdstip een grote boom opzoeken om rustig de ergste hitte te ontlopen. Om precies vier uur staat de kudde weer op om lekker te gaan grazen. Waarom willen mensen bij grote hitte graag ver koeling? Omdat dat prettig is. En wij hebben nog niet eens zo'n dik ke bontjas aan. Ik zou het een geweldig gebaar vinden van de mensen op Texel als ze daarvoor voor de beesten in het land een voorziening zouden maken. Op het moment dat wij er waren, stond er een platte boerenkar waar enkele schapen zich onder gepropt had den. Het was treurig om te zien dat andere schapen daar niet meer bij pasten en met de tong uit de bek hevig lagen te hijgen. Het moet toch niet zo moeilijk en duur zijn om voor de dieren een soort afdak te maken. Vier palen en een zooitje planken en klaar ben je. Zijn de dieren er enkel om er van te profi teren? Ik dacht het niet. C.G. Tholen, Heemskerk. In Villamedia, het vakblad voor journalistiek en media, wordt uitge breid aandacht besteed aan het Sochi Project van oud-Texelaar Arnold van Bruggen. Dit project, dat de ontwikkelingen van de regio rond Sochi volgt, waar in 2014 de Olympische Winterspelen worden gehouden, wordt door particulie ren gefinancierd. 18-04-2010 Mary Poppins Prijs €92,50 p.p. inclusief ticket tweede rang, touringcarvervoer en bootkosten. Exclusief reserveringskosten Seetickets. 26-05-2010 Libel Ie Zomerweek in Almere Prijs €32,50 p.p. Inclusief entree, touringcarvervoer en bootkosten. 26-09-2010 Queen Musical: We Will Rock You Prijs €85,- p.p. incl. entree 2e rang, touringcarvervoer en bootkosten, excl. reserveringskosten ticketline. -- e-mail: info@texeltours.nl telefoon: +31 (0)222-315555 www.texeltours.nl Vrijdag 26 februari 20.30 uur Margriet Bolding met Viva Depressiva Entree €14,00 (Diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst) Zaterdag 6 maart en zondag 7 maart 20.30 uur Adjes Losse Vlodders Entree €18,00 (Diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst) info@kiif12.nl 0222-319633 THE WOLFMAN ©0 Thriller/Horror met Benedicto Del Toro en Anthony Hopkins Do,vr,za 22.00. Ma,wo 20.00 VALENTINE'S DAY Julia Roberts, Anne Hathaway, Jessica Biel, Patrick Dempsey, Ashton Kutcher e.v.a. Do 19.00. Vr,za 21.45. Zo,ma,di,wo 20.30 Lamstoof - Satéspies - Spareribs - Panini - Kibbeling - etc SEE IT IN WIN CINEMA TEXEL AVATAR in DIGITAL 3D Do,vr,za 10.30 18.45. Zo 10.30 20.00 PERCY JACKSON; gJIGHTNING (HIEf Vgn de ma^ers van Harry Potter 4 en 5 -Do,vr,za,zo,wo 16.00. Vr,za 19.00 DE PRINSES EN DE KIKKER O© Ned. gespr.tekenfilm van Walt Disney Do,vr,za,zo 11.00 13.30. Wo 13.30 HET REGENT GEHAKTBALLEN 3D-ANIMATIE NEDERLANDS GESPROKEN Do,vr,za,zo,wo 14.00. Do,za 16.15 ZWEM MEE IN 3D Een unieke ervaring met de documentaires Dolphins Whales Oceans Wonderland VOORJAARSVAKANTIE - VROEGE VOGEL KORTING! 's ochtends (voor 12. OO uur) lekker goedkoop naar de bios. normalefilm 5,- pp 3D-fHm 7,- pp Vogelenzang TAXITEXEL

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9