Zeventig kunstwerken voor de Lionsveiling TEXELSE 14 COURANT Kleurrijk werk in Worsteltent De week van... Mieke Vlaming Bezuinigen op natuurbeheer Pieter de Vries in fort Kijkduin Cursus weidevogels beschermen Diepzeevis blijkt alleseter te zijn Belastingbiljetten morgen in huis Open dag bij ziekenhuis Schietoefeningen Zaalvoetbal Natuurmarkt in De Buureton Texels Belang Weblog Archiefstuk gewoon het beste voor Texel, VRIJDAG 26 FEBRUARI 2010 Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Benno Bakker, betrok ken bij de organisatie van de Lionsveiling, een week lang een weblog blij. Over een kloppend draaiboek, Slow Food, corstini met tapenade van Texelse shii take, Sven Kramer en kunste naarsvereniging Zout. Het com plete weblog is te lezen via www. texelsecourant.nl. (Vrijdag) Omdat de hal in Oudeschild in 2009 een andere bestemming heeft gekregen, moesten we uitkijken naar een andere locatie en dat is de Koninghal in Den Burg gewor den. Voor velen geen onbekende plek, die centraal gelegen is met ruime parkeergelegenheid. Wat ook verandert is het soort kavels dat er wordt aangeboden, omdat we de laatste jaren zagen dat de bestaande artikelen slecht of niet verkocht werden. Er is gekozen voor kunst, curiosa en waardepa pieren. Zo ook is er een mooie samenwerking met Slowfood Texel, waarvan u het resultaat kunt proe ven. Veel van de kunst wordt aan geboden door kunstenaars die lid zijn van Zout. En reeds nu staan er op de site een groot aantal kavels met foto en beschrijving. (Zaterdag) Het is voor degene die er voor verantwoordelijk zijn een mooie uitdaging, om maar eens een uit spraak te gebruiken uit de huidige tijd. En net zoals bij veel organisa ties is er een kloppend draaiboek gemaakt, wat een ieder die ergens verantwoordelijk voor is kan raad plegen. Nu is het zo dat niet de hele club van ruim dertig leden zich hier mee bezig houdt, maar een hechte groep van acht personen die het volledige vertrouwen van de andere leden hebben. We ver gaderen om de twee weken en lopen dan het hele draaiboek door en dit jaar staan er veel zaken in die anders zijn dan voorgaande jaren. Ons uitgangspunt is het organiseren van een mooie veiling, waar vele Texelaars plezier aan beleven (Zondag) Het menu tijdens de veiling zal bestaan uit eerlijke producten van Texelse bodem. Maar wat is dan Slow Food? Eigenlijk zijn we alle maal Slow Food als we van lekker eten houden en er een beetje tijd voor nemen en kijken wat er in onze directe omgeving voorhan den is. Gewoon even omrijden, met de fiets, om lekker kaas te halen bij de boer of aardappelen direct van de producent. Het kan allemaal op Texel. Maar wat geluk kig ook kan, is in de supermarkten op het eiland streekproducten van Texel kopen. Dat is toch wel bijzon der. (Maandag) Blijft staan dat de Lions al sinds 1982 met de veiling geld inzamelen voor het goede doel, met behulp van de provisies die bij de verkoop over de kavels worden berekend en de verkoop van eten en drinken. En een van die mooie doelen is uiteraard het Tesselhuus, waar jon geren met een handicap genieten van een bijzondere vakantie op ons eiland. In mijn euforie zou ik haast verge ten u mee te nemen naar de ver schillende gerechten. Wat te den ken van een borreltrio, een trio gemaakt van Texelse lamsworst, fenegriek kaas van Wezenspyk en/ of Novalishoeve en corstini met tapenade van Texelse shiitake van Maarten Dijker. Dan een mini-stru- del in een pakketje, dit gerecht bestaat uit Texelse lamsham met jonge geitenkaas en pistacheno ten. En zo kan ik nog wel even doorgaan met soepen, hartige cakes met een zilte salade, pizza's en taarten van Texel. (Dinsdag) net nu ik dit zit te schrijven, wordt er in Vancouver geschaatst op de 10 kilometer. Over goed voorbereiden gesproken: zowel de sporters als de organisatie van zo'n evenement weten daar alles van. Hoop maar dat Sven gaat winnen, wist u dat hij vorig jaar 150.000 euro heeft geschonken aan het goede doel van Johann Olav Koss. Deze grote kampioen zet zich in voor de rechten van kinderen in achtergestelde gebie den in de wereld door ze te laten sporten en spelen met zijn stich ting Right To Play In dat kader geven wij ieder jaar een bedrag aan Harry de Graaf voor zijn Stich ting Nieuw-Guinea, waar jonge talentvolle mensen de mogelijkheid krijgen een opleiding te volgen. Dwaal ik nu af zult u denken. Nee hoor, één van de drijfveren om deze veiling te organiseren is fond sen werven voor goede doelen. (Woensdag) Met die overweging in het ach terhoofd hebben we eind vorig jaar de eerste contacten met kunste naarsvereniging Zout gelegd, waarna bleek dat we elkaar inder daad konden aanvullen. Het bestuur van Zout heeft de veiling onder de aandacht gebracht bij de circa zestig aangesloten kunste naars en zie het resultaat. Er zijn inmiddels zo'n 70 werken voor de veiling aangereikt, waarvan het merendeel van Texelaars. Omdat dit de eerste keer is, hebben we geen referentiemateriaal, maar geloof me dat je ervan onder de indruk raakt, als je zoveel werken in twee weken tijd op de kavellijst ziet verschijnen. Dat werkt motive rend om op 13 maart een prachtig vertrouwd evenement in een nieuw jasje te zetten. We gaan er voor! (Donderdag) Dit jaar hebben we naast de nieu we opzet van de veiling ook een volledig nieuwe website. Op de website staan naast algemene informatie, zoals de besteding van het bij elkaar gebrachte geld, ook de kavels die tot nu toe zijn inge bracht. Ik kan u natuurlijk wel een aantal bijzondere noemen, maar het is veel beter om gewoon zelf naar de site te gaan en lekker alle kavels aan je voorbij te laten gaan. Het zal u niet verbazen, maar net als andere jaren weer TESO- en Krim-aandelen, naast de grote diversiteit aan kunst en curiosa. Hierbij nodig ik u allen uit om op 13 maart naar de Koninghal te komen voor een hapje en een drankje en uiteraard, net zoals voorgaande jaren, een bod te doen op een van de kavels. Mieke Vlaming uit Den Hoorn, is de volgende blogger in de serie De week van... Zij is betrokken bij de organisatie van de feestdag van de jubilerende Zonnebloem, die zater dag 6 maart in de Burgemeester de Koninghal wordt gehouden. De provincie Noord-Holland bezuinigt in 2010 €400.000,- op Landschap Noord-Holland. De organisatie vreest dat daarmee het beheer van de natuurgebieden en de ondersteuning van vrijwilli- gersgroepen onder druk komt te staan. Volgens Marcel Drenth van de agrarische natuurvereniging De Lieuw heeft de bezuiniging nauwe lijks tot geen invloed op het natuur beheer op Texel. Landschap Noord-Holland beheert slechts één gebied op Texel. Hoewel De Lieuw minder geld toegezegd heeft gekregen dan werd gehoopt, is er de komende zes jaar nog voldoen de. Bij Hoofdpaal 0, aan de voet van fort Kijkduin in Huisduinen, opent burgemeester Schuiling van Den Helder dinsdag 30 maart een expo sitie van luchtfoto's die Pieter de Vries maakte van het Waddenge bied. Daarmee wordt de nadruk gelegd op het feit dat de Wadden zee in Den Helder begint. De expo sitie is - in wisselende samenstel ling - tot na de zomer te zien in fort Kijkduin. De foto's tonen gebieden die voor mensen ontoegankelijk zijn en bestrijken het hele Wadden gebied, van Den Helder tot Dene marken. Daarmee wordt volgens de organisatie iedereen in de gele genheid gesteld de schoonheid van het gebied te ervaren. Vogelwerkgroep Texel is op zoek naar vrijwilligers die in het voorjaar mee willen helpen met de bescherming van nesten van weidevogels. Samen met de agrarische natuurvereniging De Lieuw wordt een cursus weide vogelbescherming gegeven. Bij de nestbescherming inventari seren vrijwilligers de weidevogels op het land van boeren, helpen zij zoeken naar nesten en zijn ze actief bij het beschermen van kuikens. Door legsels te markeren en aan de hand van gedrag te kijken waar zich vogels met kuikens bevinden, kunnen agrariërs daar rekening mee houden bij hun werkzaamhe den op het land. De nestbescher mers gaan regelmatig het veld in om nesten in kaart te brengen en te markeren. Na het uitkomen van de eieren volgt de bescherming van de kuikens en de vrijwilligers kijken ook voor het maaien of er nog kui kens in het veld lopen. Kuikens kunnen naar een andere plek wor den gedirigeerd en boeren kunnen aangepast maaipatroon volgen, allemaal zaken die in de cursus aan bod komen. De cursus is bedoeld voor ieder een die graag mee wil helpen bij de nestbescherming, maar ook men sen die meer willen weten over weidevogels zijn welkom. Er wordt lesgegeven in De Wielewaal in De Waal, op woensdag 3 en vrijdag 5 maart. De bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur, aan deelname zijn geen kosten verbonden. In april volgt een weidevogelexcursie nabij Den Hoorn. Voor aanmeldingen en informatie: Giel Witte (tel. 313895) en Dirk Maas (tel. 314614). Onderzoekers van het NIOZ hebben ontdekt dat de rat- testaartvis, een veelvoorkomen de diepzeevis, een alleseter is. Omdat eerder werd aangeno men dat de rattestaartvis een roofvis en aaseter was, moet na deze ontdekking zijn plaats in de voedselketen worden her zien. De ontdekking werd gedaan op de Galicia Bank, 125 mijl ten noord westen van de Spaanse kust. Onderzoekers van het NIOZ en het Oceanlab uit Aberdeen lieten daar een bodemlander met een maaltje spinazie naar de bodem zakken. Gefilmd door een tegen hoge druk bestande camera, bleken de rat- testaartvissen de groente zeer te waarderen. Daarmee leek bewezen dat ook gewone groente een geur afscheidt die door de vissen op hoge prijs wordt gesteld en dat het dus echte alleseters zijn. Onderzoeker Gerard Duineveld noemt het verrassend dat de vis sen de spinazie zo gretig aanvie len. 'Dat hebben we ze nooit zien doen als we aasvis gebruikten.' Dat de vissen ook plantaardig voedsel eten, lijkt achteraf logisch, want rattestaartvissen leven tus sen 500 meter en 10 kilometer diepte, waar maar weinig voedsel is te vinden. De resultaten van het onderzoek, dat werd verricht als onderdeel van het project BIOFUN van de Euro pean Science Foundation (ESF) en mede mogelijk werd gemaakt door de NWO, zijn als Note gepubli ceerd in het Journal of Deep Sea Research. Morgen krijgen de inwoners de aanslagen van de Onroerend Zaak-belasting (OZB), de riool heffing en het reinigingsrecht (afvalstoffenheffing) in huis. Daarbij is ook de WOZ-beschik- king, waarin de waarde van het betreffende gebouw volgens de jongste taxatie is aangegeven. Het taxeren van de woningen gebeurt tegenwoordig jaarlijks en is door de gemeente uitbesteed aan een bureau dat de waarde bepaalt aan de hand van ver koopcijfers van vergelijkbare typen woningen op Texel. De gemeente wijst erop dat het gaat om de stand van 1 januari Het Gemini Ziekenhuis in Den Helder houdt zaterdag 20 maart van 10.00 tot 16.00 uur open dag. Er zijn diverse themaruimten ingericht en speciaal voor de kin deren een teddyberenhospitaal. Het Gemini sluit daarmee aan bij de landelijke campagne van de Neder landse Vereniging van Ziekenhuizen. Om het voor bezoekers overzichte lijk te houden, zijn de informatie stands en presentaties gebundeld in thema's. Er wordt informatie gege ven over diverse beroepen en oplei dingen, vrijwilligerswerk, de Cliën tenraad en het zorgconcept Planetree. Naast de paradepaardjes van het ziekenhuis - de dialyseafde- ling en het kraakbeenlaboratorium - zijn ook vele andere afdelingen toe gankelijk, zoals de functieafdeling, de gipskamer, radiologie en de afde ling fysiotherapie. Bezoekers kunnen een arm laten gipsen of zelf hechten op kunsthuid en deelnemen aan diverse tests. Kinderen kunnen hun pop, beer of knuffel meenemen. Jonge dokters staan klaar deze te onderzoeken. Er is kinderopvang mogelijk voor kinderen vanaf 4 jaar (maximaal een uur per kind). Op marinekazerne Erfprins in Den Helder worden komende week schietoefeningen gehouden. Deze staan gepland op woensdag 3 en donderdag 4 maart (van 9.00 tot 15.00 uur) en vrijdag 5 maart (van 9.00 tot 12.00 uur). Op verzoek van enkele teams zijn er een paar wijzigingen doorge voerd in het zaalvoetbalprogramma van vandaag (vrijdag). Dat ziet er in de avonduren nu als volgt uit: 19.20 RAB 3-Oosterend 1 Arnout 20.15 De Krim 1-RAB 1 Hoogendijk 21.05 Texel 2-Mantje 1 Sangers 21.55 Mantje 3-C/Sportshop 1 Vonk 'De volksvertegenwoordiging is geen volksvermaak', is een dezer dagen veelgehoorde uitspraak. Daar zullen de meningen ongetwij feld over verdeeld zijn, in ieder geval in 1950, toen het stembureau in Den Hoorn werd bezocht door een gezelschap 'onder de vrolijke tonen van een accordeon'. Dit omdat de verkiezingen voor de Provinciale Staten samenvielen met het 40-jarig huwelijk van de familie Commandeur-Bakker en het huwelijk van een van hun doch ters. MET DE ACCORDEON TER STEMBUS- Sten iibaueau Den Hoorn beleefde Woensdag jl. een unieke gebeurtenis Het edhtpaar A Command uur-Bakker vierlde t-oen zijn 40-jarig huwelijksfeest en een dodhter \m\ hen trad in het hu welijk- En zo gebeurde het- dat de. sfcem- geredhtiilgde familieleden onder de vro lijke tonen van een accordeon ter stem bus kwamen. De voorzitter, de heer J. Beurmke-s. maakte van deze gelegenheid gelbiniik 0111 mede namens de andere le den van (het Bureau, de heren W. H- Bakker en H- L- v. Kersbergen, de echt paren te feliciteren, waarna hij met eni ge toepasselijke woonden de stembiljet ten aan het keurig in het wit gdtooide bruidje en haar bruidegom overhandig de- In De Buureton aan de Beatrix- laan in Den Burg wordt woens dag 3 maart van 10.00 tot 12.00 uur een natuurbeurs voor oude ren gehouden, georganiseerd door het nationaal park Duinen van Texel in samenwerking met de SWOT. Op de beurs worden verschillen de buitenactiviteiten gepresen teerd, waarvoor ter plekke kan worden ingeschreven. Daarbij valt te denken aan het IVN, fotograferen in de natuur, werken met kruiden en met de kleinkinderen op stap. Ook wordt er ruimte geboden de eigen wen sen en ideeën kenbaar te maken. Bezoekers kunnen een voorproef je nemen op het project 'een kijkje in de keuken van het natio naal park' van Annette van Rui tenburg en Ruth de Ruwe, ver zorgd door hotel Opduin. Om 10.10 uur begint een quiz over de natuur in het nationaal park, ver zorgd door Dick Schermer, en om 11.00 uur een workshop 'Terug naar de natuur' door Liesbeth Rijk. De toegang is gratis. Je vindt een stukje hout op het strand, laat het drogen en gebruikt het als ondergrond voor een illustratief en kleurrijk schilderij. Dat is ongeveer de werkwijze van Natalie van den Berg uit Den Hoorn. Schilderijen van haar hand zijn tot eind april te zien in de Worsteltent aan de Smitsweg. De tentoonstelling in de Worstel tent is pas de tweede van de hand van Van den Berg. In 2004 expo seerde ze samen met haar echtge noot, Bert Pieter Kamp, in Tusse de Banke. Wel is permanent werk van haar te zien bij 't Lant van Tex- sel in de Waalderstraat en maakte ze in opdracht van de Vogelopvang in Ureterp een presentatie. Haar kleurrijke schilderijen, veelal van lieve diertjes, lenen zich dan ook uitstekend als illustratie. Zij werkt met acryl en krijt. Door het gebruik te materiaal, juthout, zijn de wer ken over het algemeen klein, maar Van den Berg spreekt de verwach ting uit binnenkort met groter werk te komen. Voor mensen die van dichtbij met haar stijl en manier van werken kennis willen maken, verzorgt ze workshops, in haar atelier in Den Hoorn of op locatie. Als zodanig is ze ook betrokken bij de Kunstweek die binnenkort op de OSG wordt gehouden. Samen met enkele leer lingen wil ze dan juthout verwerken tot schilderijen. Zaterdag 20 maart verzorgt ze een workshop in De Worsteltent. Het plezier dat de kunstenares aan het schilderen beleeft, straalt ook van de schilderijen af. 'Je krijgt er veel energie van, van doen wat je leuk vindt.' 2009. Daarom is het mogelijk dat de aangegeven waarde hoger is dan de waarde die per 1 januari 2008 gold, ondanks het waarde- drukkende effect van de krediet crisis. Dat komt doordat in 2008 nog sprake was van waardestijging. Wie het taxatierapport wil inzien, kan dat opvragen via www.texel. nl (ga naar 'digitale balie' en ver volgens 'belastingen'). Eigenaars en huurders die geen BSN-num- mer hebben, kunnen het verslag telefonisch of per e-mail opvra gen bij de gemeente. Wie denkt in aanmerking te komen voor kwijtschelding wegens onvoldoende inkomsten, moet zich voor het aanvragen van het betreffende formulier ook tot de gemeente wenden.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 14