TEXELSE 7 COURANT 45.000 bedden niet meer onaantastbaar Interactief proces centrum Den Burg Toeristenbelasting stijgt voor fonds Wisselingen van de wacht PHH Werelderfgoed Slaapplaatsen Wadden Armoede STIFT Sekswinkel Energievisie Archief Kunst Communicatie Groeneplaats Een debat over het PHH-gebouw. Op de voorgrond raadsleden Marijke Eelman, Martijn Eelman en Frank Kingma. Eric Hercules (rechts) spreekt het college toe. Naast hem Alfred Schaatsenberg, Henny Festen en Ftikus Kieft. velijk Watersportvereniging Texel en de Stichting Waddenhaven Texel. Daarmee komt een eind aan een langslepende kwestie over erfpacht. Texel 2010 is tegen, Poster vraagt om een onafhanke lijk taxatierapport omdat er moge lijk meer winst uit de verkoop is te halen. De koopprijs is een com promis, waarin de erfpacht en toe komstig onderhoud zijn meegeno men. In 2006 valt de raad meteen 'in de boter' met het PHH-gebouw. De aanbesteding van het project loopt, maar er is veel kritiek op de eisen die de gemeente stelt Die worden te hoog geacht. TVO dreigt met een kort geding, maar ziet daar vanaf. De raad, die zich ver diept zich in de regelgeving rond aanbestedingen, vindt het jammer dat burgemeester en wethouders weinig openheid geven. Het ver wijt klinkt dat het college niet aan zijn informatieplicht voldoet. Eind 2006 staakt het college de bekriti seerde aanbestedingsprocedure. De Stichting Woontij, toekomstig eigenaar van De Zandkoog, neemt de aanbesteding van het volledige gebouw op zich. Het gebouw doet daarna geregeld van zich spreken. Ophef ontstaat er als de ontslui ting niet goed geregeld blijkt te zijn en de plannen van BPL voor een polikliniek nabij het PHH-gebouw doen stof opwaaien. De raad besteed er menig (extra) raads- of commissievergadering aan. Het leidt op een gegeven moment tot een verkeerspuzzel om bij het gebouw te komen, waarbij onder meer een stukje over het fietspad moet worden gereden. De gemeen te laat een extra ontsluiting vanaf de Gasthuisstraat aanleggen als bij de brandweer gemor ontstaat over de bereikbaarheid. Na de opening van het gebouw in 2009 verdwijnt het gemopper. De bereik baarheid wordt verbeterd door een hoop verkeersmaatregelen op te heffen en de gebruikers zijn tevre den over het gebouw. Politiek wor den de messen wel geslepen voor de eindafrekening. Verhalen doen de ronde dat het budget is over schreden, de WD en Texel 2010 stellen er herhaaldelijk vragen over, maar wethouder Kikkert kan er geen uitspraken over doen. Na de verkiezingen presenteert het col lege de eindafrekening. Bekend is dat Woontij bij de tweede aanbe steding al in de kosten heeft gesneden en ook de aannemers besparen op allerlei manieren geld. Het leidt onder meer tot een alumi nium dak in plaats van een groen grasdak zoals oorspronkelijk de bedoeling was. Na eerdere afwijzingen stemt de raad in oktober 2007 in met nomi natie van de Waddenzee tot Werelderfgoed. Alleen Fractie Weijers en de WD blijven tegen. De rest laat de zorgen over beper kingen varen aan de hand van een convenant van minister Veerman (LNV), waarin uitdrukkelijk wordt gesteld dat uit de erfgoedstatus geen extra regelgeving voortvloeit. Burgemeester Joke Geldorp speelt een sturende rol in het convenant. Halverwege 2009 kent de Unesco de erfgoedstatus toe aan het Nederlandse en de Waddenzee. Het slaapplaatsenbeleid wordt in 2009 herzien. De grens van 45.000 toeristische slaapplaatsen (met een uitloop naar 47.000) blijft in stand, maar komt onder druk. De raad besluit dat de bedden van de 'witte vloot' (de boten in de Wad denhaven) en logies met ontbijt niet langer hoe ven te worden meegeteld. Daar door wordt ruimte geschapen voor uitbreiding van kamperen bij de boer. Bij TESO klinkt de zorg dat het maximum van 45.000 bedden 'niet meer onaantastbaar is'. De raad laat op advies van het Toeris tisch Kennisinstituut Texel de onderverdeling in categorieën (hotel, bungalow, tenten) los, waar door het voor logiesverstrekkers makkelijker moet worden binnen hun accommoda ties wijzigingen door te voeren. De toeristische sector hoopt zo beter op veranderingen in de markt in te kun nen spelen. Over het schrappen van onbenutte slaapplaatsen op plankaarten neemt de raad geen besluit. De Kleine Logiesverstrek kers maken ernstig bezwaar tegen dat plan. De ondergrens van 30 procent aan kampeereenheden verdwijnt. De PvdA is het daar niet mee eens, Texels Belang, Groen- Links, CDA en D66 wel. De intensievere gemeentelijke samenwerking met de andere Waddeneilanden loopt als een rode draad door de raadsperiode. In maart 2007 zijn alle partijen nog vóór, maar er komt een kentering als de PvdA zegt te willen stoppen. De PvdA wil alleen op het gebied van 'waddengerela- teerde zaken' blij ven samenwerken. In de loop van 2008 scharen CDA, GroenLinks en D66 zich achter de kritiek en ook de wethouders Marian Merkelbach en Peter Bakker zijn voor stoppen. Dat leidt tot spanning binnen het college, omdat burgemeester Joke Geldorp een groot voorstander is. In april 2008 besluit de raad zich uit de samenwerking terug te trek ken. Texels Belang en de WD wil len doorgaan, maar zijn in de min derheid. Aan het eind van dat jaar nemen PvdA, GL, CDA, D66 en Fractie Weijers een poging ver vroegd uit te treden, maar daar zien ze vanaf. Achter de schermen stormt het. Piet Standaart, oud fractievoorzitter van Texels Belang, belt vlak voor de raadsvergadering van december 2008 met fractie voorzitters Henny Festen (Groen Links) en Marijke Eelman (CDA) om ze hardhandig te laten weten dat ze bij de samenwerking moe ten blijven. Het leidt tot het vertrek van twee Texelaars uit de Eilander Raad en het vertrek van raadslid Eric Hercules. Eind 2009 hangt de Duitse deel van lichte samenwerking (alleen wad- dengerelateerde zaken) met een nieuw samenwerkingsverband van de Friese eilanden aan een zijden draadje, maar een definitieve breuk tussen de eilanden wordt voorko men. zijn en blijven tegen. GroenLinks is vóór, mits getoetst aan de kern waarden, en het CDA wil ze niet uitsluiten. Eind 2009 houdt de raad de komst van een biovergistings- centrale aan de Oostkaap tegen. De raad wil het niet op die plek en Armoede is in 2006 een belangrijk verkiezingsitem. In april 2008 neemt de raad een nota minima beleid aan om armoede op het eiland te bestrijden. Het college doet onder meer met folders zijn best de bijzondere bijstand onder de aandacht te brengen, maar de drempel om bij de gemeente om hulp te vragen lijkt soms hoog. Ondanks alle warme woorden ver- op de voorgestelde schaal. Texels Belang, GroenLinks, CDA, WD en PvdA houden tegelijkertijd een deur open. Na toetsing aan de kernwaarden kan een biovergis- tingscentrale volgens hen mis schien wel ergens op Texel komen. In december 2009 neemt de raad een historisch besluit. De komst van de Stichting Toeristisch Inves- huidige worden loopt het verlenen van een struc turele subsidie van €12.000,- per jaar aan de voedselbank moei zaam. Het komt er uiteindelijk wel. In 2008 haalt Texel de landelijke media met de komst van de eerste sekswinkel op het eiland. De reu ring ontstaat, omdat het college de winkel strijdig acht met het bestemmingsplan. De raad komt in het verweer en bepaalt eind dat jaar unaniem dat de winkel er gewoon moet kunnen zijn. In maart 2009 laat het college weten dat de teringsfonds Texel wordt goedge keurd en de raad is bereid jaarlijks vier ton uit de opbrengst van de toeristenbelasting in het fonds te storten. Fractie Weijers en Texel 2010 zijn tegen. Weijers uit princi pe, omdat hij de verhoging van de toeristenbelasting naar €1,50 pppn (maximaal vijf nachten) niet steunt. Poster vindt dat de zeggenschap over de vier ton in handen van de gemeenteraad moet blijven. Het fonds komt er, nadat Texels Belang, CDA en GroenLinks in 2007 een verzoek hebben gedaan aan het college om de mogelijkhe den van een eerstedagheffing te winkel zelfs nooit strijdig is geweest me het bestemmingsplan, waarna excuses aan eigenaresse Elly Ver kalk worden aangeboden. De opwekking van duurzame ener gie krijgt in 2008 een oppepper als de raad instemt met de lokale Energievisie waarin 44 plannen worden opgesomd om het eiland vanaf 2020 zelfvoorzienend in duurzame energie te laten zijn. Fractie Weijers en de WD zijn tegen. Gerard Weijers vindt de ambities van de gemeente niet haalbaar en Poster omschrijft het als 'luchtfietserij'. De visie gaat uit van een mix van duurzame ener giebronnen als windmolens, getij- denenergie, zonne-energie en die pe geothermie. Op basis van de visie stelt het college in 2010 een uitvoeringsprogramma op, waar voor de provincie €5 miljoen beschikbaar stelt. De politieke dis cussie spitst zich vooral op wind molens toe. De meeste partijen onderzoeken. Dat stuit op veel weerstand, waarna het plan tij dens de viering van het 100-jarig bestaan van TESO (ook tegen een eerstedagheffing) wordt ingetrok ken. Het college en de sector gaan daarna om tafel om te bekijken welke mogelijkheden er zijn om de inkomsten uit de toeristenbelas ting te verhogen en dat ten goede te laten komen aan een kwaliteits verbetering van het toerisme. Op voorstel van de PvdA verdwijnt de toeristenbelasting voor scholen. September 2006 valt het raadsbe sluit dat het archief van Texel op het eiland moet blijven. Plannen van het college om het archief te verhuizen naar het Regionaal Archief in Alkmaar worden afge wezen. Het college komt met dat plan, omdat de archiefruimte in de kelder van het raadhuis niet aan de eisen van de provinciale archie finspectie voldoet en de provincie de collectie in beslag dreigt te nemen. D66 stemt als enige vóór verhuizing. Volgens Frans Visman is behoud van het archief in Alk maar beter gewaarborgd dan op Texel. Het Regionaal Archief zegt onder meer toe een hoop stukken meteen te digitaliseren, zodat ze voor iedereen toe gankelijk blijven, maar daar is de rest van de raad niet gevoelig voor. Door het behoud van het archief moet de archief ruimte onder het raadhuis voor €60.000 verbouwd tot 'archiefbe waarplaats'. In het nieuwe raad huis moet een archiefbewaarplaats voor circa anderhalve ton worden gerealiseerd. Eind 2009 stemt de raad er una niem mee in om het gemeentelijke kunstbezit meer zichtbaar te maken. Bedoeling is dat meer gemeentelijke kunst in openbare ruimten komt te hangen en niet ergens op zolder blijft staan. Wat niet voor expositie in aanmerking komt en ook niet geschonken is, mag wat de raad betreft worden verkocht. In 2002 leidde een voorstel tot kunstver koop nog tot veel ophef, nu wordt het besluit in alle rust genomen. De raad en college elkaar soms niet helemaal begrijpen, is niet bepaald een geheim. Dat misver standen in de onderlinge commu nicatie zo zijn gevolgen kunnen hebben, wordt duidelijk in een dis cussie rond Panorama. Paul Kru- gers en William Witte willen er graag woningen van 230 vierkante meter bouwen, maar daar gaat onbedoeld een streep doorheen als raad en college halverwege 2008 met het woordje 'stolp' in de weer zijn. Volgens wet houder Nico Kik kert kunnen op de plek van Panora ma stolpen van maximaal 250 vier kante meter worden toegestaan, maar de raad vindt het niet nodig het woord 'stolp' in een raadsbe sluit te bezigen. Dat wordt 'betut telend' bevonden. Witte en Kruger moet de vrijheid hebben dat zelf te regelen. Het college moet door het besluit van de raad echter formeel van woningen uitgaan op de plek van Panorama en die mogen niet groter dan 100 vierkante meter zijn. En daar reageren Kruger en Wite gepikeerd op. Een jaar later wordt de kwestie opnieuw besproken in de gemeenteraad, waarna raad en college elkaar wel weten te vinden. Texels Belang en GroenLinks erkennen dat de raad wethouder Kikkert een jaar geleden te weinig 'gereedschap' heeft gegeven om het allemaal goed te regelen. Kort daarna kan, met een jaar vertra ging, de sloop van de voormalige jeugdherberg beginnen. Appartementen en kleine winkels op de plek van het raadhuis, her stel van het winkelrondje, een betere afscheiding tussen de Groeneplaats en de Vischmarkt, nieuwe huizen aan de Burgwal (ofwel herstel van de oude Nieuw- straat) en parkeren in een stukje van het park. Zo ziet de toekomst van het centrum van Den Burg eruit als de raad (met uitzondering van de WD) in juli 2007 instemt met plannen voor herinrichting van het centrum als het huidige raadhuis leeg komt te staan. De plannen zijn gebaseerd op de inbreng van Texelaars tijdens een interactief proces van de gemeen te met de bevolking. Aanvankelijk is er sprake van 17 appartemen ten op de plek van het raadhuis, maar het college doet er een bouwlaag bij (waarna het 26 appartementen en drie penthou ses worden) om de plannen finan cieel kloppend te krijgen. Het vin den van een architect loopt uit op een sof, omdat een afgewezen architectenbureau na de voorlo pige gunning naar de rechter stapt en in de aanbestedingspro cedure een punt vindt dat niet klopt. Eind 2009 moet de gemeen te bekendmaken dat de herinrich ting van de Groeneplaats is stil gevallen en dat de aanbesteding is gestaakt. Daardoor ziet het er naar uit dat er lange tijd een leeg gemeentehuis op de Groene plaats zal staan. De gemeenteraad kent veel wis selingen van de wacht. De eerste is binnen het CDA, kort na de verkiezingen van 2006. Gerard Weijers scheidt zich af en gaat verder als Fractie Weijers. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) vertrekt uit onvrede over zijn positie en wordt opgevolgd door Rikus Kieft. Hij komt een half jaar na zijn intrede in de raad in het col lege terecht, omdat Peter Bakker door een herseninfarct wordt getroffen en moet revalideren. Rob Heijman neemt zijn plek in. GroenLinks, de kleinste coalitie partij, oogst bewondering dat het de klappen meteen weet op te vangen. Piet Standaart (Texels Belang) is het volgende raadslid dat vertrekt. Zijn problematische verhouding met Geldorp ligt eraan ten grondslag. Martijn Eel man (CDA vertrekt eind 2008, omdat hij het niet eens met de gang van zaken binnen de raad en als beginnende ondernemer tijd tekort komt voor het raads werk. Eric Hercules (PvdA) ver trekt begin 2009 als laatste raadslid. Hij noemt de politieke spelletjes rond de Waddensa- menwerking als reden om te ver trekken. De WD kent een scheu ring, nadat het bestuur voorman Gerbrand Poster te kennen heeft gegeven afscheid van hem te nemen. Poster en collega-raads lid Frank Kingma gaan in juli 2008 verder als de nieuwe partij Texel 2010. Na het aantreden van bur gemeester Francine Giskes ver trekt Peter Bakker om gezond heidsredenen als wethouder.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7