'Smaak altijd onderhevig aan veranderingen' Van recept in lessenaar tot succesvol Juttertje TEXELSE 10 COURANT Slijterij De Wit al tachtig jaar in de familie Westdorp en De Zwart winnen kampioenschap klaverjassen Dames Tevoko naar Castricum Hét Familiebedrijf In 1930 verruilde beurtschipper Jan de Wit zijn bestaan op het water voor dat van slijter. Hij nam de slijterij van Koelemeij in de Weverstraat over. Zoon Cor zette het bedrijf voort en deed op zijn beurt de exploitatie van de specialiteitenzaak in 1996 over aan zijn zoon Jan. Drie generaties De Wit, de familie die dit jaar tachtig jaar actief is in het slijterijbedrijf. Met ups en downs en als meest succesvolle drankje het wijd en zijd bekende Juttertje. Het is een komen en een gaan in de slijterij. Een echtpaar dat een flesje cadeau wil geven, kijkt zoe kend rond, krijgt advies en stapt even later tevreden met een kistje wijn onder de arm naar buiten. Jan: 'Het leuke van dit vak is het con tact met de klant en advies geven.' Cor: 'Denk niet dat het altijd even makkelijk is. Ik kreeg eens iemand in de winkel die een flesje wijn wil de. Welke? Wist-ie niet. Dan vraag je door. Wit of rood? Wist ie niet. Dan weet je dat het een klant is die niet gewend is om wijn te drinken. Dan moet je niet met een hoogdravende wijn aankomen, want dat proeft zo'n klant er toch niet aan af.' Jan: 'Het is wel leuk als zo'n klant later vertelt dat het zo'n lekker wijntje was. Dat is trouwens geen garantie dat datzelfde wijntje een volgende keer hetzelfde smaakt. Als het gezellig, is kan een wijntje heel anders smaken dan wanneer iemand het in z'n eentje drinkt.' Cor: 'Je hebt ook etiket drinkers. Ik heb een klant gehad die dronk altijd dezelfde citroen brandewijn. Op de fles zat een nostalgisch etiket. Op een keer had de fabrikant er een modern etiket op geplakt, maar het drankje was precies hetzelfde gebleven. Ik kon praten als Brugman, maar die klant hield vol dat het anders smaakte. Zo zie je maar wat een etiket doet.' Naam: De Wit Bedrijvigheid: slijterij Bestaat sinds: 1930 Oprichter: Jan de Wit (vader van Cor) Huidige eigenaar: Jan de Wit Wie ook een bedrijf wil nomine ren voor de titel Hét Familiebe drijf, kan dit doorgeven via redactie@texelsecourant.nl of tel. 362620. Een album toont de familiegeschie denis. Op een foto een vrouw en een jochie van een jaar of ander half, die poseren voor de slijterij. Hij moet zijn genomen in 1930, toen Jan de Wit de winkel had gekocht. De vrouw is zijn echtge note, de jongen zoon Cor, geboren in 1929. Cor: 'Mijn vader was agent van de Heineken brouwerij. Het bier werd gebracht in vaten die mijn vader als beurtschipper nog had vervoerd. De overgang van het vrije bestaan op zee naar de wal kostte hem best moeite.' 'Het bier dat in tonnen aankwam, werd gebotteld in de winkel, waarna mijn vader het met de handkar rondbracht in Den Burg. Het agent schap was voor het hele eiland, vervoer naar de buitendorpen ging met de beurtdienst, want een eigen auto was er in die tijd niet. De jaren dertig, de crisistijd, waren niet de makkelijkste. Maar toch kon mijn vader zich goed redden. In die tijd werd de dijk verhoogd. Er zaten keten vol met dijkwerkers. Die ver dienden redelijk goed. Ze zaten hier de hele week en lustten na het werk wel een borrel. Mijn vader had er goeie klanten aan en ze betaalden keurig op tijd. Toen in 1939 de mobilisatie kwam en er veel militairen op Texel zaten, leverde dat ook extra klandizie op. De oorlog was natuurlijk niks en de eerste jaren daarna was het ook nog martelen. Maar toen kwam al snel het toerisme op gang en nam de vraag toe.' Cor de Wit, die na het Lyceum twee jaar diensplicht had vervuld en trouwde met Betty, werd in 1954 als firmant in het bedrijf opge nomen. Het was de tijd dat Texel elk jaar meer gasten trok. Volume en omzet van de slijterij hielden gelijke tred met de ontwikkeling van het toerisme. 'Het ging zó snel, het was amper bij te houden. Je had toen echt nog piekdrukte. Met Pinksteren was het extreem, daar na zakte het terug, tot het hoogsei zoen. Dan had je zes tot acht weken topdrukte.' Toen het pand te klein was gewor den, werd de zaak in de Wever straat in 1955 verbouwd tot winkel voor consumen ten en wer den de groot- handelsactivteiten verplaatst naar de stolp aan de Kogerstraat (later restaurant Theodorahoeve). De groei zette door en begin jaren zestig kocht Cor de Wit een per ceel grond op het Wezenland en opende daar in 1962 een nieuwe groothandel (in het pand waar nu garage De Ridder zit). Een paar jaar later werd ernaast een tweede pand gebouwd, waar nu groothan del TX Kossen zit. Hij verkocht Heineken, maar zijn klanten vroegen ook wel eens naar Amstel bier. 'Dat was niet zo een voudig. Wij hadden het agentschap van Heineken, A.P. Koorn en later mevrouw Wiersma hadden het agentschap van Amstel. Het was net als vroeger bij hervormd en katholiek, je kwam niet bij elkaar over de vloer. We hielden elkaar wel in de gaten. Toen zij een auto namen, moesten wij er van de weeromstuit ook een. Die kwam in 1951. Later kwam het agentschap van Amstel in handen van Kees Kooiman, die van Terschelling kwam. Tijdens een gloeiend hete zomer, kwam Amstel Gold in de running. Mijn klanten vroegen er ook om. Ik ging naar Kooiman, of ik niet wat kon lenen. Dat kon, zoals hij wat bij ons kon lenen. Dat ging die zomer over en weer. Toen het aan het eind van het seizoen op afrekenen aankwam, bleek dat we het beiden niet hadden bijgehou den. Kooiman zei: 'Weet je wat, koop het maar van me. Dat gebeur de, maar toen waren bij Amstel in Amsterdam de rapen gaar. De tegenstelling met Heineken leefde nog volop en als ik in de beginjaren wat wilde, dan lagen ze bij Amstel behoorlijk dwars.' VRIJDAG 5 MAART 2010 2010: Jan, Carta en Cor de Wit in de slijterij in de Weverstraat. tegen. De rente rees de pan uit tot percentages van twaalf a dertien procent. De economie liep terug en iedereen begon aan een eind te trekken. Ik had ook de pech dat Siem Kooi, bij wie ik veel krediet had, niet meer bij de Midden- standsbank zat en zijn opvolger had geen enkele coulance, net zomin als de brouwerij. Ik deed wat ik kon.' Vergeefs, de groothandel ging failliet. Cor de Wit: 'Het is me niet in mijn kouwe kleren gaan zit ten. De afwikke ling van die hele geschiedenis heeft me jaren beziggehouden. Geluk bij een ongeluk was dat ik de slijterij in de Weverstraat en de groothandel aparte BV's waren, zodat we de slijterij konden houden. Daar heb ben we ons toen weer een rotje gewerkt en zo kwamen we er bovenop.' Er had zich nóg een meevaller voorgedaan. 'In de jaren zeventig hadden we de distilleerderij ETA overgenomen. Het zat in het pand waar nu Bosma Slapen zit. In dit bedrijf maakten ze onder meer jonge en oude jenever, likeur en advocaat, dat naar Engeland werd geëxporteerd.' De Wit zet een ongeopende vierkante fles op tafel. Het vergeelde etiket vermeldt de inhoud: Crème de Manderin. En de fabrikant: Eerste Texelsche Advo- caatfabriek. Een bewaarexemplaar, voor zover bekend de enig overge bleven fles van de ETA. 'Toen wij er in kwamen was het alsof ze er zo waren uitgelopen. Alles stond er nog. In een lessenaar vond ik een recepten boekje, met daarin onder meer het recept van een kruiden bittertje. We hebben dat drankje gemaakt en het smaakte goed. Toen waren we er nog niet, want er moest nog een naam worden bedacht. Niek Welboren heeft geholpen om een leuk etiket te maken. Al met al ben ik er wel een jaar mee bezig geweest. Op die manier is het gelukt om Juttertje in de markt te zetten. Het lijkt mak kelijker dan het is. Het product moet goed zijn, de presentatie en nog een paar dingetjes. En je moet geluk hebben. Het voordeel van Juttertje is dat het niet specifiek door één doelgroep wordt gedron ken, zoals veel andere drankjes. Vrouwen, mannen, jong en oud, allemaal vinden ze Juttertje lekker. Dankzij Juttertje heb ik een leuke aanvulling op mijn AOW.' Hij bezit ook de rechten op de likeur Kees Boontje. 'Het is een recept van vóór de oorlog. Ik heb het overgenomen van Truus Parle- vliet en maak het zelf. De smaak is veel specifieker dan van Juttertje, dat een veel breder publiek heeft. Als er weer eens een nieuw Texels drankje op de markt komt, merken we dat aan de omzet van Kees Boontje, terwijl de verkoop van Juttertje onverminderd door gaat.' Er is een gezegde: wie appelen vaart, die appelen eet. Is de verlei ding zelf aan de drank te gaan, niet groot? Cor: 'Toen mijn vader de slijterij begon, werd wel gezegd. Jan in de drank, als dat maar goed gaat. Daar ben ik toch zelf bij, rea geerde hij. Hij kwam voor zijn werk in allerlei dranklokalen, maar hij raakte het zelf overdag niet aan. Toen ik het bezorgen later van mijn vader overnam, keken ze er niet van op dat ik geen drank nam. Dat waren ze van mijn vader immers ook gewend.' Naast het ondernemerschap, ver vulde Cor de Wit allerlei neven- de Wit in 1996 over aan zoon Jan en echtgenote Carla. Jan: 'Ik heb als administrateur onder meer in Rotterdam en Nijkerk gewerkt. Maar mijn vrouw en ik hebben altijd tegen elkaar gezegd: Als we teruggaan naar Texel, is dat om het bedrijf over te nemen. Ik heb aan de overkant mijn vakdiploma's gehaald. We hadden eens wat vrije dagen opgespaard en afgesproken met pa en moe dat wij op de winkel zouden passen, zodat zij even rus tig aan konden doen. Maar toen raakte pa in de lappenmand en kwam de overna me in een stroom versnelling.' Slijterij De Wit onderging halverwege de jaren negentig een ingrijpende verbou wing en ontwikkeld zich steeds meer tot specialiteitenzaak. 'Hoe veel verschillende soorten drank we hier verkopen? Oeff... Alleen al 150 verschillende soorten whisky, dan nog de likeuren, wijnen en noem maar op. Ik schat alles bij elkaar wel tweeëneenhalf- tot drie duizend artikelen. Smaak is altijd onderhevig aan verandering. Vroe ger gingen er pallets met jonge jenever doorheen, veel bessen- en 1957: Jan de Wit (sr.), Jan de Wit (jr., 1 jaar)) en Cor de Wit. functies. Zo stond hij mede aan de basis van de vereniging Echt Texels Product en zit hij nog altijd in de productencommissie, die adviseert over nieuwe producten en leden. Hij was voorzitter van TVO, zat in het bestuur van de Kamer van Koophandel, het waterschap en was tientallen jaren voorzitter van de Texelse motorclub. 'Mijn stand punt is dat als je op maatschap pelijk gebied iets kunt doen, je dat ook moet doen.' Het stokje van de slijterij in de Weverstraat droegen Cor en Betty citroenjenever en citroenbrande wijn. De generatie die dat dronk, is nu ver in de minderheid. Er zijn allerlei drankjes voor in de plaats gekomen. Nieuwe drankjes wor den soms voor miljoenen euro's gepromoot, maar er zijn maar wei nig blijvertjes. Belangrijk is dat je als slijter weet wat je verkoopt, dat je vakkennis hebt en goed advies kunt uitbrengen. Het vak is altijd in ontwikkeling, aan uitdaging geen gebrek.' Gerard Timmerman 1930: Cor de Wit, als jochie met zijn moeder voor de slijterij in de Weverstraat. Rechts een houten bierfust. De vraag naar drank bleef groeien. 'De slijterij in de Weverstraat werd weer te klein. In september 1972 hebben we het platgegooid en opnieuw gebouwd, met een huis er bovenop. In december draaiden we weer.' Ook de groothandel aan het Wezenland dijde uit. 'Het was onvoorstelbaar wat er in die jaren gebeurde. We werkten ons een slag in het rond. In de zomer een man of twintig personeel, maar de vraag was nauwelijks bij te benen. Ik wilde graag uitbreiden op het Wezenland, maar kon daar geen grond kopen. Toen zijn we naar Oudeschild gegaan.' De Wit Dran ken stichtte daar het voor Texelse begrippen zeer royale groothan delsgebouw. 'Dat werd het Water loo van de groothandel. Alles zat Hans Westdorp en Roel de Zwart zijn er in geslaagd de Texelse klaverjastitel op hun naam te schrijven. Het ging niet vanzelf, maar met een gemiddelde score van ruim 7000 punten zijn zij terechte winnaars. De laatste speelronde werd gewonnen door Sjaak Koomen en Piet Schrama. Westdorp en De Zwart begonnen de laatste avond met een kleine voorsprong, maar gingen stroef van start en op de helft van de avond was de voorsprong verdampt. Lieuwe en Gisela van der Veen gin gen op dat moment virtueel aan de leiding. In de laatste twee spelletjes stelden Westdorp en Koomen orde op zaken met twee scores rond de 2000 punten. Zij eindigden uitein delijk met 6991 punten op de vijfde plaats, ruim voldoende voor de titel. Hetty Westerink en Rosa Harbers waren verhinderd, maar werden uit stekend vervangen door Piet Schrama en Sjaak Koomen. Dit gelegenheidsduo speelde drie spel len van rond de 2000 punten. Alleen het tweede spel ging iets minder. Desondanks was de totaalscore van 7430 punten goed voor de ron dewinst en voor een mooie sprong in het klassement. Dankzij de inval lers eindigden Harbers en Weste rink op de tweede plaats. Gisela en Lieuwe van der Veen werden zowel op de speelavond als in het klas sement derde. Lange tijd leek er meer in te zitten, maar de score bleef steken op 6707 punten. Eric Jan Geus en Willem Koomen wer den op de laatste avond zesde met 6917 punten en blijven vierde in het klassement. Veelvoudig kampioenen Gerda Veeger en Fenny Caspers blijven op de vijfde plaats. Op de laatste speelavond werden mooie scores behaald door Marja en Martien Bakelaar (tweede met 7364 punten) en Bart Weijdt/Piet Moree (derde met 7311 punten). Ook Tromp en Stark (vierde met 7164 punten) wisten de 7000-grens nog te slechten. Eindstand: I.Roel de Zwart/Hans Westdorp 35.145 punten (7.029 gemiddeld); 2.Rosa Har- Na de kwartfinale voor de Regio beker met 3-1 van Spaarnestad 1 te hebben verloren, speelt het damesteam van Tevoko zaterdag bers/Hetty Westerink 34.528 (6.905); 3.Gisela en Lieuwe van der Veen 34.490 (6.898); 4.Eric Jan Geus/Willem Koomen 34.429 (6.886); 5.Fenny Caspers/Gerda Veeger 34.181 (6.836); 6.Marja en Martien Bakelaar 33.716 (6.743); 7.Bas Tromp/ Frans Stark 32.828 (6.586); 8.Wil Maas/Jan Middag 32.608 (6.522); 9.Chris Schraag/ John Vlaming 32.361 (6.472); 10.Tiny Zwa- neveld/Theo Witte 31.963 (6.393). weer voor de competitie. Tegen stander is Croonenburg uit Castri cum, dat momenteel op vijfde staat. Thuis werd de wedstrijd tegen Croonenburg met 4-0 verlo ren, maar de verschillen waren klein. Toch zal Tevoko alles uit de kast moeten halen om een puntje mee naar huis te nemen. De wed strijd in sporthal De Bloemen in Castricum begint om 14.30 uur. BUREAU JEUGDZORG NOORD-HOLLAND-NOORD

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 10