Horecaman gedreven en vol plannen 'Horeca moet je leren, komt je niet aanwaaien' TEXELSE 11 COURANT Werken aan natuur in de Petten Artex viert jubileum met feestavond Bijeenkomst voor mantelzorgers LANGEVELD DE R00Y Texelaars op koers 'Kom maar langs tegen koffietijd', zeiden ze en daar stond de verslaggever dan om tien uur. Deur vast. Ja, met een restaurant waar je nog tot in de kleine uurtjes kunt natafelen, is koffie om tien uur ook nog wel heel vroeg. Maar de koffie die zij een half uurtje later krijgt voorgezet, is het wachten meer dan waard. Verwenkof- fie met luxe bonbons en niet geteld. 'Maar daar gaan we ook voor, mooi, gezellig en op de verwentoer', rea geert Dirk Rozeboom op haar verraste opmerking over zoveel verwennerij. Zijn partner, de andere Dirk (Koning), om wie dit gesprek eigenlijk gaat, schuift aan en de sfeer is direct heel geanimeerd. Kerkdiensten Hulpverlening Hulpverlening T K XII S - COl j R.\M Oud papier Radio Texel VRIJDAG 5 MAART 2010 De verslaggever en hij hebben lang geleden op de MULO in dezelfde klas gezeten en dat brengt direct weer herinneringen boven. Maar hoe is het hem nadien vergaan? Aan Koning hoefje niet te trekken, de verhalen rollen direct over de bar. Verhalen over ondernemings geest en ontzettend lieve ouders, die een diepgeworteld vertrouwen in hun kind(eren) hadden en hem in alles steunden. 'Ik kom uit een echt rood arbei dersgezin', steekt Koning van wal. Vader Jan-Dani was scheepstim merman bij TESO en moeder Jan- nie Koning-Bruin raadslid voor de Partij van de Arbeid. Je moet wel wat gaan doen hoor, wat wil je wor den, wat wil je leren, aan de slag, zeiden ze. Nou, mijn broer Joop studeerde in die tijd voor hoofdon derwijzer en ik kreeg al die verha len mee Het leek mij ook wel wat. Ik naar de kweekschool. Ach, ik was veel te speels, het werd niks. Heb het twee jaar volgehouden en er toen de brui aan gegeven.' 'Ik had het trouwens hartstikke druk. Had een eigen band, The Creatures. Met Frits Bonne, Piet André Schagen - van Klaas van Moppie -, broer Joop en Flip Kraai- enbrink. Ik was de zanger! Kun je het je voorstellen? We waren in alles de tegenhanger van de Typ hoons en probeerden hen overal de loef af te steken. Zij waren net jes, hadden goeie stemmen, zon gen nummers van The Beatles en zo, wij gingen voor blues en kei harde Jimi Hendrix. Het kon niet gek genoeg. We bedachten steeds een speciale act, waar de mensen echt voor kwamen. Zo had ik een keer een oud orgeltje op de kop getikt. Voor een opruim-neem- maar-meeprijs van een tientje geloof ik. Op het hoogtepunt van ons optreden nam ik een bijl en sloeg dat hele ding op het podium in mekaar. Gewéldig vond het publiek dat.' Konings ogen glimmen nog bij de herinnering aan al dat jeugdig geweld. 'Mijn vader zat in het bestuur van dorpshuis 't Skiltje en gaf me carte blanche om daar in de wintermaanden eens wat leven in de brouwerij te brengen met wat bandjes. Moet je je voorstellen, ik was nog maar zestien en mocht zelf nog geen contracten onderte kenen. Mijn vader stond borg, maar ik moest het wel zelf zien rond te breien met de entreegelden. Daar heb ik veel van geleerd. Toen, twee jaar later, ben ik in De Zeven Pro vinciën gerold. Het was destijds een schildersbedrijf met een klein winkeltje erbij. De werkruimte, groot, vierkant en leeg, was ideaal om wat in te beginnen. Samen met mijn vader, die weer met zijn loon garant voor me stond - geweldig, toch? - heb ik op de zolder een paar hotelkamers gebouwd en beneden een kleine bar ingericht. Een fantastische tijd, maar ik ging nooit meer naar bed. In het week end zaten die lui van de kottervloot tot in de kleine uurtjes aan de bar en twee uur later moest ik alweer zorgen voor het ontbijt van mijn kostgangers, mensen die aan de Dirk Koning en Dirk Rozeboom: 'Niet de mensen zomaar een hap eten geven, maar echt verwennen.' dijkverzwaring werkten. Slopend! Mijn moeder hield me op de been met een pannetje soep en een gezonde maaltijd. Ze hielp ook veel mee, waste, maakte schoon. Mijn vader hielp met verbouwen, opknappen en deed de boekhou ding. Het was een echt familiebe drijf. Natuurlijk mocht ik niet tot na middernacht open blijven, maar dan schreef ik mijn barklanten gewoon in als hotelgast. Als dan de politie kwam controleren, zei ik: het zijn echt slapers, kijk maar, hier staan ze ingeschreven. Ik had dan jaar nachtleven en keihard werken vond ik het welletjes. Een koper, mijn buurman Bertus Klippel, zat al aan de bar. Hij had al vaker wat zit ten vissen en op een dag zei ik: Bertus, nog steeds interesse? We waren het binnen tien minuten eens. Een een-tweetje waar verder geen mens aan te pas kwam. De volgende dag, bij wijze van spre ken dan, heb ik het hoogst nodige in een tas gepakt en ben met ach terlating van alles vertrokken. Ik heb een jaartje bij mijn broer op De Bremakker in een caravan gewoond wel de toeristenbelasting van zes tig cent aan mijn broek, maar nou ja...' 'Het was een fantastische tijd, ik was beroemd en berucht. Horeca moet je leren, dat komt je niet aan waaien. Maar ik heb nooit zoveel moeite gehad mijn klanten mijn grenzen te laten eerbiedigen. Waakte er ook voor een klant van mijn eigen zaak te worden. Na tien en hem geholpen met alles wat er op ons pad kwam. Intussen wat rondgekeken. Wist dat dit pand, nieuw gebouwd om de passage een beetje een gezicht te geven, al vier jaar leeg stond. Niemand wilde erin. Ik ben eens met mijn oude barkeeper uit Oudeschild om de tafel gaan zitten. Samen een eet huis beginnen en langzaam uitbou wen tot iets moois? We zijn in 1979 gestart, maar na verloop van tijd bleken onze ideeën toch te ver uiteen te lopen en ben ik alleen verder gegaan. Tot ik in 1981 Dirk (Rozeboom) ontmoette in de Bee- renkuil. Moet je je voorstellen, hij werkte als slagersknecht bij Kos- sen in de Warmoesstraat in Den Burg en was net ingeloot voor een opleiding in de verpleging in het Elisabeth Gasthuis in Haarlem.' 'Uitgekozen uit vierhonderd kandi daten', werpt Rozeboom er trots tussen. 'En toen moest ik zeggen: dank u wel voor de eer, maar ik kom niet. Want een relatie begin nen met zo'n afstand ertussen, dat wordt niks. En zo ben ik ook in de horeca gerold,' lacht hij dan. 'Toch een verzorgend beroep. Ik weet nog de eerste keer dat ik hier bin nenkwam. Dirks ouders zaten hier aan een tafeltje spruitjes af te halen. Zo'n leuk gezicht. Ze kwa men altijd helpen, zaten de garna len te pellen, namen een vuilniszak met slaboontjes mee, hè Dirk?' Uit alles wat Koning vertelt komt de steun en liefde van zijn ouders naar voren en hun onbegrensde vertrouwen in zijn ondernemingen. Ouders om in een lijstje te zetten. Hoe ging het verder? De neuzen van de beide Dirken wezen in dezelfde richting. Ze gingen voor mooi en mooier. 'Niet de mensen zomaar een hap eten geven, maar echt verwennen. Met een goeie keuken en een luxe entourage.' De Taveerne is intussen een begrip geworden voor een goede en ver zorgde avond, maar is bijna nog bekender onder de naam 'Dirk en Dirk' of gewoon 'De Dirken'. Koning zat als medebestuurder in de Koger Horecavereniging, die zich ten doel stelde een goede samenwerking tussen de elkaar beconcurrerende bedrijven te bewerkstelligen. Het ontstaan van Texel Culinair is hiervan het schit terende resultaat. Van concurrent naar collega. Koning is thans voor zitter van deze vereniging. Sinds Koning twee jaar geleden bij een kleine verhuizing ongelukkig terecht kwam en een been op vijf plaatsen brak, valt het staan achter de bar niet mee. De beide mannen laten daarom hun gedachten wel eens gaan over een andere invul ling waaraan niet zoveel stawerk te pas komt. Het is nog niet direct aan de orde, maar ze zijn er stellig in: 'Onze laatste stop is een Bed Breakfast op Aruba. We zijn allebei een fan van warmte en verslingerd aan Aruba, waar we al zeker dertig keer zijn geweest. We hebben een eigen kamer in het huis van vrien den. Onze pantoffels blijven daar gewoon staan en we hoeven niet eens aan te kondigen dat we komen. We zijn er helemaal thuis, Arubaan onder de Arubanen, en doen met alle plaatselijke activitei ten mee. Omdat we zoveel gasten naar het eiland praten, zijn we er in 2005 zelfs benoemd tot ambassa deurs. Ja, met een officiële oor konde.' Ondanks zijn 'knie vol ijzerwerk' ziet Koning nog een berg mogelijk heden in het leven. Hoe kan het ook anders, wanneer je zulke ouders hebt gehad. Corrie Timmer Leden van Vogelwerkgroep Texel en vrijwilligers van Natuurmonu menten zijn zaterdag 6 maart in touw om de schelpenstrandjes in de Petten weer in gereedheid te brengen voor het broedseizoen van de grote stern. Mensen die willen helpen, zijn welkom. De grote stern Sterna sandvicensis) broedt maar op enkele plaatsen in Nederland en sinds een paar jaar ook in de Petten ten noorden van de Mokbaai. De kolonie is meer dan 500 paren groot. Wandelend over de zuidpunt van Texel is de kans op een ontmoeting met een grote stern dan ook vrij groot. De werkzaamheden van zaterdag bestaan uit het verwij deren van de oude begroeiing op de eilandjes en het aanbrengen van een nieuwe schelpenlaag, in totaal tien kubieke meter. De schelpen konden worden aangeschaft dankzij een gift van Marjan Hermens en Ed Buijs- man uit Utrecht. Naast de grote stern broeden ook de kluut, bont- bekplevier en visdief graag op de schelpen. Vorig jaar was ook een paartje zwartkopmeeuwen te zien. De vrijwilligers verzamelen om 10.30 uur. Opgeven kan bij Klaas de Jong (nhdejong@gmail.com) of Loran Tin- ga van Natuurmonumenten (L.Tinga ©Natuurmonumenten.nl). Het dra gen van laarzen is noodzakelijk. In de Buureton aan de Beatrix- laan in Den Burg wordt maandag 8 maart een bijeenkomst gehou den voor mantelzorgers van dementerenden. Deze bijeenkomsten, aangeboden door Alzheimer Nederland, worden sinds januari op elke eerste maan dag van de maand gehouden. Het doel is ondersteuning te bieden aan mantelzorgers. De avonden worden geleid door een casemanager van het DOC-team (dementie, onder zoek en casemanagement) en een Ruim 265 cursisten van Artex Kunstenschool werken mee aan een grote voorspeelavond, die zaterdag 20 maart in de Burge meester de Koninghal in Den Burg wordt gehouden ter gele genheid van het 50-jarig jubile um. Op het programma staan diverse optredens van solisten en ensembles, dans en theater. Bijna alle orkesten, koren en ensembles van Artex geven acte de présence, naast dans- en thea tergroepen. Om iedereen genoeg ruimte te bieden, wordt een extra podium neergezet. Ook wordt de zaal feestelijk aangekleed en het podium mooi uitgelicht. Verder zijn er zelfs in de pauzes diverse acts. wijkverpleegkundige. De bijeen komst duurt van 13.30 tot 15.30 uur, aan deelname zijn geen kosten verbonden. Geïnteresseerden kun nen contact opnemen met Els van der Stadt of Liesbeth Rijk van het DOC-team, tel. 0223-648100. Uitgesplitst naar kunstvormen gaat het om de volgende optredens. Muziek: docentenband, Kamer koor, Popkoor Texel, Kinderen voor Kinderenkoor, enkele solo-optre dens, Notenkrakers (beginnersor kest), Fortissimo (orkest voor leer lingen die twee of drie jaar les hebben), NES-orkest (voor gevor derden), ensembles en popbands. Dans: ballerinaatjes, selectiegroep dans en de Streetdancegroep. Theater: verteltheater van senio ren, musicalleerlingen met een nummer uit Mama Mia en een gezamenlijk optreden van diverse jeugd-en jongerentheatergroepen. Het definitieve programma wordt binnenkort bekendgemaakt. De entree bedraagt €5,-; kinderen tot 12 jaar betalen €3,-. De bezoekers krijgen voor dat bedrag ook een consumptie in de pauze. De voor speelavond begint om 19.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar in het gebouw van Artex aan het Schilde rend in Den Burg, via de website www.artex-texel.nl en op de avond zelf aan de zaal. Zondag 7 maart 2010 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. dienst in De Burght aan de Binnenburg, ds. P.A. den Braanker, doopdienst. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 9.30 u. ds. K.F. Klaassen. Den Hoorn: 11.00 u. ds. K.F. Klaas sen. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. C. der Neder landen. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. C. der Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige huip is via één van de volgende telefoonnummers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeid. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bel len: 1-1 -2. Of bel de Meldkamer Noord- holland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www.die- renpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomiaan 11Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of ande- Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 5 maart 11.20 en 23.44 u. Zat. 6 maart 11.30 u. Zon. 7 maart 00.05 en 12.00 u. Ma. 8 maart 00.30 en 12.50 u. Din. 9 maart 01.10 en 13.50 u. Woe.10 maart 02.14 en 14.55 u. Don. 11 maart 03.24 en 17.10 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Dinsdag 2 maart springtij, zondag 7 maart laatste kwar tier, dinsdag 9 maart doodtij. Zondag 7 maart zon op 7.13 uur, onder 17.30 uur. (/mn 'ZwarL-Jixels in het hart* Uitgave van nedia bureau L_ Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar 41,70 39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Nederlanden. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. lees- dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. J. Jansen uit Sneek, viering Heiig Avondmaal. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. dameskoor. De Cocksdorp: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Versterkt uw geloof in 's mensen Schepper; Wachttoren studie, 11.20 u.: Waarom moeten we ons aan Jehovah opdragen? straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Extra bezoekuren op zaterdag, zon- en feestdagen van 10.30 tot 11.30 uur. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrij dag 8.00-17.30 u.; zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u.; zon- en feestdagen 11.00-12.00 en 16.00- 17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. re verslavingen: bel tijdens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223- 642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Verslavings zorg Texel, PHH-gebouw, Pontweg. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie, tel. 0223-620541 of 06- 30215211peter.molenaar@brijder.nl. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. Zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamel plaatsen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedu rende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 9. Paelwerck, Schoudieck, Hoefslag, Noordvlak, Markgrave, Waardwei, Strandkaap, Schilpbanck, Vroonlant, Buytengors. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 20.00 u. Music machine 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 9.30 u. Kerkdienst vanuit De Burght 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur 14.00 u. Wilde vaart 15.00 u. Frans gaat het doen 16.00 u. Sportlokaal 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.45 u. RK-kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprogram ma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur ver zoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met... 20.00 u. Raadsvergadering. Extra raadsvergadering met de installatie van de nieuwe gemeenteraad.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 11