Politie op scherp langs routes naar veerhaven i m Tik op vingers van scheidend college Asfaltwerk Pontweg heeft grote impact TEXELSE 4 COURANT Boekenweek bij bibliotheek 2010: Historisch dieptepunt voor Texels Belang 'wW~W u: m Tachtigers zingen op Fontein Modale scores in bowlingleague Crossloop Reumafonds Asociaal gedrag ■k Archiefstuk VPHpuIkM VRIJDAG 5 MAART 2010 Beeld van het freeswerk aan het asfalt van de Pontweg. Veel automobilisten negeerden begin deze week de verbodsbor den langs de Pontweg. De politie heeft dinsdagmiddag dertig auto mobilisten bekeurd, die over het verboden weggedeelte tussen de rotonde Akenbuurt en de veerha ven reden. Langs Watermolen weg wordt op snelheid gecontro leerd en de politie patrouilleert langs sluipwegen. De maatregelen houden verband met asfalteringswerk aan de Pont weg, tussen de rotonde Akenbuurt en de veerhaven. Verkeer naar de boot wordt vanaf de Akenbuurt omgeleid via de Westerweg, de Kleiweg, de Hoornderweg, de Watermolenweg en het Molwerk. Met als gevolg dat de Watermolen weg sinds maandag een drukke verkeersader is. Een getuige maakt maandag melding van haastige chauffeurs die elkaar op de relatief smalle weg zelfs probeerden te passeren. Maar toen een verslag gever van deze krant dinsdagmor gen kort voor de boot van negen uur een kijkje nam, deden zich der gelijke inhaalmanoeuvres niet voor en werd over het algemeen rustig en behoedzaam gereden. Een boot eerder bleek er een opstopping te zijn geweest, doordat vrachtwagens uit verschillende richtingen moeite hadden elkaar te passeren. Uitwij kend verkeer moest over de gras keien, die niet altijd voldoende ruimte boden en hier en daar dieper Rijplaten en borden moeten er aan bijdragen dat het verkeer van en naar de boot Watermolenweg geen overlast geeft. in de grond zijn gereden. Op een ander deel van de Watermolenweg en langs de Akenbuurt zijn in de bermen rijplaten aangebracht. De Watermolenweg heeft het zwaar te verduren, met name door het vele vrachtverkeer, en vertoont hier en daar al scheuren. Omdat de Pont weg nog de hele maand dicht blijft, wordt gevreesd voor meer schade. De vraag is of en in hoeverre de gemeente opdraait voor het herstel, de omleiding is immers nodig omdat de bermen van de Westerweg ble ven niet schadevrij. Niet alle chauffeurs volgen de aan gegeven route, op het smalle weg dek van de Hemmerkooi was het ongewoon druk. Andere automobi listen sneden de route af via de Rede, de weg langs de dijk, naar de Redoute. Ook hier voerde de politie controles uit. Omwonenden vrezen voor de bermen van Zuidhaffel, de route die is aangegeven voor ver keer vanaf de boot, dat via de een provinciale weg groot onder houd krijgt. De politie voerde ter plekke snelheidscontroles uit. Ook Met een veegwagen worden brokjes met asfalt opgeruimd. Ook aan de Texelse bibliotheek gaat de Boekenweek niet onge merkt voorbij. Er worden een schrijfwedstrijd en een expositie gehouden. De 75ste Boekenweek, die van 10 tot 20 maart wordt gehouden, staat in het teken van jong zijn. Jongeren krijgen de bloemlezing TXT en wor den opgeroepen één van de verha len in maximaal tien Twitter-tweets te vertellen. Daarmee vallen kaartjes voor Lowlands te verdienen. Op woensdag 17 maart worden in de bibliotheek de prijzen uitgereikt van de in het kader van de boeken week uitgeschreven schrijfwedstrijd. De opdracht is een column te schrij ven, die in 500 woorden aanhaakt bij het thema 'jong zijn'. Inleveren kan nog tot 10 maart via m.witte@kopgr oepbibliotheken.nl, of in de biblio theek zelf. De prijsuitreiking begint om 20.00 uur. Ook in het kader van de Boekenweek exposeren 35 cur sisten van Atelier Offerhaus vanaf 10 maart hun werk in de bibliotheek. Het thema van de kunstwerken, zowel beeldend als grafisch, sloot met 'jong zijn' aan bij het thema van de Boekenweek. Wie tijdens de Boekenweek lid wordt van de bibliotheek krijgt als wel komstgeschenk het Boekenweek geschenk van Joost Zwagerman, een boekenbon ter waarde van 5 euro en mag op zondag 14 maart vrij reizen met de NS (op vertoon van het Boekenweekgeschenk). De bowlingleague voor bedrijfs- team leverde dinsdag geen bijzon dere scores op. Het lijkt erop dat het seizoen zijn einde nadert, aldus de kenners. Toch waren er ook enkele spelers die wél boven hun gemiddelde gooiden. Onder hen ook Anita van Dijk en Bas Schaat- senberg, die vorig week ook al prima prestaties leverden. Peter Stiggelbout en Dennis Hin produ ceerden een serie van 1266. Tegelzetbedrijf Huijsman voort nog steeds ranglijst aan. Hotel Taten- hove staat op drie punten tweede, een achterstand die in één wed strijd kan worden rechtgezet. Loon bedrijf Plaatsman heeft nog steeds de hoogste scores én de hoogste serie als team. Uitslagen: Tegelzetbedrijf Huijsman-L'Avenir 1-4; Appartementen Land en Zeezicht-Café De Blauwvinger 1 -4; Buzzbot 3.0-Hotel Taten- hove 0-5; Torenrestaurant-SamSam 3-2; Kraanverhuur Kager-Hotel Zeerust 2-3; Sponsorloos-Loonbedrijf Plaatsman 2-3. Hoornderweg naar Den Burg wordt geleid. Vrachtwagens van Werner Dros reden de hele week af en aan om het asfalt van de Pontweg naar de haven van Oudeschild te trans porteren. De freesmachine die hoofdaannemer Ooms inzette om het oude asfalt tot een centimeter of vier te verwijderen, reed behoor lijk snel. In minder dan vijf minuten was de bak van een vrachtauto tot de rand toe gevuld met asfaltgranu- laat. Pal achter de freesmachine reed een veegmachine, die de ach tergebleven stukjes asfalt van het plaveisel veegde. Vanmiddag vanaf 16.00 uur tot en met zondagavond is de Pontweg weer toegankelijk, maandag tot en met vrijdag is de hoofdader naar de veerboot weer gesloten. Dat Texels Belang in de raads verkiezingen van woensdag slechts twee zetels haalde, mag een historische gebeurtenis worden benoemd. Slechts één keer eerder in de 44 jaar van haar bestaan (in 1978) daalde de kiesvereniging naar minder dan vier zetels. Het aantal stemmen is nu zelfs nog lager. Al direct na de oprichting in 1966 zorgde Texels Belang voor een politieke aardverschuiving door vanuit het niets drie zetels te beha len. Dit ten koste van de sinds lang heersende partijen WD, PvdA en KVP (de Katholieke Volkspartij, in 1980 opgegaan in het CDA). 'Geen politiek in de raad', was de leuze waarmee Texels Belang campagne voerde. Daarmee werd bedoeld dat raadsleden los moesten staan van partijpolitieke belangen. 'Als een raadslid een bepaald stand punt inneemt, moet dit zijn in het belang van het eiland en niet in het belang van een partij', zei de heer Mantje, voorzitter van de propa- gandacommissie. Een van de belangrijkste - en meest afwijkende - manieren waarop de partij deze nieuwe politiek wilde bedrijven, was met het invoeren van een alfabetische kieslijst. De gedachte daarachter was dat de kiezer zich daarmee eerder voor een persoon zou uitspreken en minder voor een partij. 'De mensen van Texels Belang menen dat aan hun groepering geen behoefte zou hebben bestaan', schrijft de Texel se Courant in april 1966, 'als alle partijen de beste mensen die ze hebben op verkiesbare plaatsen hadden gezet. Omdat voor Texel zeer waardevolle figuren op vele lijsten ergens onderaan prijken, maken zij voor de partij wel recla me, maar hebben weinig kans om in de raad te komen.' De kandida tenlijst van Texels Belang kende geen prominenten die als 'lijstdu wer' fungeerden. Alle kandidaten waren in beginsel bereid in de raad plaats te nemen en maakten daar op ook allemaal evenveel kans. De kiezer moest wel aan het nieuwe systeem wennen en Mantje ver klaarde na de verkiezingen van 1966 dat de kans groot was dat Barendregt zijn verkiezing toch had dan zes zetels behaalde en twee te danken aan zijn (eerste) plaats van de inmiddels drie wethouders op de lijst. 'Maar hij is ongetwijfeld leverde, geschikt en in staat zijn functie J, Barvndieul (Texels Belans) I. Mundaan (Texels Behing C. Joustra (Texels Belling) J. Barendregt, C. Joustra en F. Standaart waren in 1966 de eerste raadsleden van Texels Belang. aantal stemmen op Texels Belang 21 95 500 1264 1000 970 974 978 1982 1990 1 9S4 2010 naar behoren te vervullen.' Het beginsel van de alfabetische lijst werd voor het eerst losgelaten voor de verkiezingen van 2002. Maandenlange onderhandelingen resulteerden in september 1966 in het benoemen van de wethouders Daalder (AR, Antirevolutionaire Partij, in 1980 opgegaan in het CDA) en Joustra (Texels Belang). Dit maakte een einde aan een twin tigjarige coalitie van KVP en PvdA, die sinds de oorlog had geregeerd. Sindsdien behoorde Texels Belang steeds tot de grotere partijen en maakte het vrijwel onafgebroken deel uit van de coalitie. Een diepte punt bereikte de partij in 1978, toen het aantal zetels in één keer terugviel naar twee, maar al direct in 1982 werd de oude hegemonie hersteld, met een hoogtepunt in 1994, toen de partij niet minder In de 44 jaar dat de partijen nu bestaat, werden ruim twintig raads leden geleverd. Geheel in de tradi tie zijn dat in alfabetische volgorde: Jan van Asselt (gekozen in 1974, 1978, 1982, 1986); M. Bakker Pzn. (1970); J. Barendregt (1966); Dick Drijver (1994, 1998); Cor Dros (1970, 1974, 1982); Joop Groes- kamp (2002, 2006, 2010); T. van den Heerik (1974); Corry Heijne- Dros (1994,1998, 2002); C. Joustra (1966, 1970); Paul Kikkert (1982, 1990, 1994); Henk Jan Klok (2006); Tine Krijnen-Baijs (1986, 1990); Gerbrand Poster (1986, 1990, 1994); Daan Schilling (1978, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998); F. Stan daart (1966, 1970); Piet Standaart (2002, 2006); Willem Vlas (2002, 2006, 2010); Bert Weijdt (1974); Gerard Weijers (1994, 1998). Collectanten van het Reumafonds gaan komende week op pad om te geld in te zamelen voor de bestrij ding van reuma, een ingrijpende en vaak onzichtbare ziekte, die in Nederland één op de vijf mensen boven de twintig jaar treft. Onder zoek en ontwikkeling van behan deling en medicijnen kunnen op termijn leiden tot genezing. 'Daar is nog veel geld voor nodig', aldus het Reumafonds. Voor de zevende keer dit seizoen wordt in de Dennen een crossloop gehouden. De serie bestaat uit negen wedstrijden. Wie vijf keer meedoet, wordt opgenomen in het klassement. De organiserende Atletiekvereniging Texel heeft een mooi rondje van 2,9 kilometer uit gezet, dat naar keuze één, twee of drie keer gelopen kan worden. Kin deren tot en met twaalf jaar lopen een ronde van 1000 meter. De start is aan de Rozendijk, onder aan de Fonteinsnol. Inschrijven kan vanaf 10.15 uur bij appartementen hotel Bos en Duin aan de Bakken- weg. De jeugd start om 11.00 uur, de rest van het deelnemersveld om 11.15 uur. Informatie is te verkrij gen bij Rita Dogger, tel. 313387. Burgemeester en wethouders hebben tijdens de raadsverga dering op de avond vóór de ver kiezingen nog een gevoelige tik op de vingers gehad. Texel 2010, D66 en ook coalitiepar tij GroenLinks steunden een motie van treurnis die de PvdA en de WD hadden ingediend. De meer derheid van de partijen zei het 'ten diepste te betreuren' hoe het col lege de raad had geïnformeerd over het bod van PrimeShares World Markets om de claim van €8 miljoen in IJsland tegen 42 procent over te nemen. Dat aanbod werd in december gedaan, in januari legden burgemeester en wethou ders het bod terzijde en eind vorige week werd de raad geïnformeerd. Marijke Eelman (CDA) verweet het college een gebrek aan 'inlevings vermogen in een politiek gevoelige kwestie', maar steunde de motie niet. Joop Groeskamp (Texels Belang) vond dat het college goed had gehandeld en betitelde het Een Oosterender die liever niet met z'n naam in de krant wil, trok bij de redactie aan de bel om te vertellen dat hij zich al drie jaar ergert aan waarschijnlijk één en dezelfde per soon die bij de dijkovergang Zwin- weg-Slufterweg wekelijks lege snoep-, chips- en koekzakken, shagpakjes en plastic broodzak ken uit zijn auto, vrachtauto of trek ker gooit. 'Ik rijd hier iedere dag langs naar mijn werk en vind het wel heel asociaal. Vorig jaar heb ik al een keer een pamflet opgehan gen aan een paai, maar dat is naar verloop van tijd stuk gewaaid. Nu heb ik er een groot houten bord neergezet.' Amerikaanse bedrijf als 'aasgie ren', omdat er vermoedelijk meer dan 42 procent is terug te halen. Volgens de kiesvereniging had het college het aanbod (betiteld als een reclamefolder) meteen in de prullenbak moeten gooien. Burgemeester Francine Giskes, die het woord voerde namens het col lege, gaf aan dat het college zich terdege bewust is van de gevoelig heid. De raad was echter niet geïn formeerd, omdat het college niet van plan was op het aanbod in te gaan. Waren ze dat wel van plan geweest, dan was de raad wel geïnformeerd. Op haar vraag aan de raadsleden of zij anders zouden hebben gehandeld, als ze de kennis eerder hadden gehad, bleef het stil. Alleen Gerbrand Poster (Texel 2010) zei dat hij wel een dag met het Ameri kaanse bedrijf om tafel zou zijn gegaan en dan zou er meer dan 42 procent uit de aanbieding worden gesleept. Anderen gaven aan dat zij vooral teleurgesteld waren over de wijze van informeren. De wethouders waren eveneens teleurgesteld, onder meer omdat coalitiegenoot GroenLinks de motie tegen het college steunde. Er ging nog even olie op het vuur, nadat GroenLinks opmerkte dat zij door de afwezigheid van wethouder Peter Bakker in het college minder op de hoogte werden gehouden, maar burgemeester Giskes kapte dat snel af. Wethouder Nico Kikkert merkte op dat de andere in IJsland gedu peerde lagere overheden waar Texel sinds 2008 mee optrekt ook een aanbieding van het Ameri kaanse bedrijf hebben gehad en dat zij er evenmin op zijn inge gaan. Heel wat belangstellenden kwa men woensdag een kijken nemen op de open dag van basisschool De Fontein. Leerlingen van groep 8 leidden de bezoekers rond en lie ten zien hoe het onderwijs tegen woordig in zijn werk gaat. Twee tachtigers barstten in een spon taan gezang uit en ook de oude schoolbank had een grote aantrek kingskracht. (Foto Coma Makelaar)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 4