'Niet verwacht dat het zó desastreus zou Verliezende partijen likken hun wonden v TEXELSE 5 COURANT t Ordebewaking op oude voet verder Jan Wolkerstuin Terug naar de natuur Texel 2010 wint scholierenverkiezingen Vrijspraak voor filmende voyeur Opruimen Dreun Wat ik zeggen wou Bescherm de natuur in Noord-Holland! VRIJDAG 5 MAART 2010 Vreugde en verdriet lagen woens dagavond in De Lindeboom dicht bij elkaar. Blijdschap bij win naars PvdA, Texel 2010 en D66 en beteuterde gezichten bij ver liezers Texels Belang, CDA, GroenLinks en WD. Al snel nadat rond 21.30 uur de eerste uitslagen uit Zuid-Eierland, de Wielewaal en 't Skiltje in De Lindeboom binnen kwamen, was de toon gezet. Grote winst voor de PvdA en Texel 2010, zware verlie zen voor Texels Belang, het CDA en de VVD, die redelijk gelijk opgingen, winst voor D66 en ver lies voor Groen Links. Opmerkelijk was de hoge score voor de WD (19,6 procent) in Oudeschild, dat ooit de naam had van een 'rood' dorp. Ditmaal moest de PvdA het in 't Skiltje doen met 16,7 procent. Na drie uitslagen stonden WD, CDA, PvdA en Texel 2010 elk op drie zetels. Een ander beeld ont stond toen De Cocksdorp, Ooste rend en De Koog bekend werden gemaakt en 48,1 procent van de stemmen werd opgeteld. De WD hield er drie, het CDA daalde naar twee, de PvdA stond op drie en Texel 2010 bleef op drie. Maar nadat ook Den Burg erbij was opgeteld, werd ook de WD op verlies gezet. Over de vraag of de WD winst of verlies had geboekt, liepen de meningen overigens uiteen. 'We zijn van één naar twee zetels Ook bij de maandag gehouden scholierenverkiezingen werden Texel 2010 en de Partij van de Arbeid de grootste partijen. De strijd om de laatste van vier restzetels werd op twee cijfers achter de komma beslist. Het CDA haalde de kiesdeler niet en keert niet terug in de raad. 418 leerlingen van OSG De Hoge- berg brachten maandag een stem uit op een van de zeven partijen die gisteren meededen aan de gemeenteraadsverkiezingen. Van die stemmen waren er 33 blanco, zodat er 385 geldige stemmen werden uitgebracht. Texel 2010 kreeg daarbij de meeste stemmen, 91, één meer dan de PvdA. Het kleinste aantal stemmen ging naar het CDA, waar de teller op 20 bleef steken. De opkomst onder de Het beleid bij het bewaren van de nachtelijke openbare orde in het zomerseizoen in De Koog blijft ongewijzigd. Wél zullen de sluitingstijden van de horeca nog eens onder de loep worden genomen. Dit naar aanleiding van het project 'Helder in de kop', waarmee elders in noorde lijk Noord-Holland ervaring is opgedaan. Daarin zijn vroegere sluitingstijden onderdeel van maatregelen die alcoholgebruik onder jongeren moeten terug dringen. Het verscherpte toezicht op nale ving van de huidige sluitingstijden in samenwerking met Den Helder wordt voortgezet, zij het nog steeds als proef. B en w constateren dat er in het afgelopen seizoen geen ernstige ordeverstoringen of ande re problemen zijn geweest en bevestigen daarmee de indruk van politie en dorpswachten. Die indruk is echter niet gebaseerd op harde cijfers, want die waren in verband met een nieuw bedrijfsprocessen systeem bij de politie niet beschik baar, wat door het college een ernstige tekortkoming wordt genoemd. De aantallen aangiften zijn wel bekend en die laten in alle categorieën een daling zien. Bij de gemeente kwamen 36 meldingen binnen, vooral in de tweede helft van het seizoen. In voorgaande jaren was het juist in de eerste helft gegaan', gaf Jos de Wolf een posi tieve draai aan de uitslag. Maar feit was dat van de drie zetels die de WD vier jaar geleden veroverde, er eentje verloren was gegaan. Lijst trekker Marjan de Groot-Kooi 'Jammer dat we die ene zetel zijn kwijtgeraakt, maar het is een troost dat hij bij D66 terecht is gekomen, ook een aanhanger van het liberale gedachtegoed.' Maar in de achter ban waren de druiven zuur. Die had de hoop gevestigd op een sterke coalitie met onder meer de PvdA en vreest dat door de versnippe ring over belangrijke onderwerpen zoals de gemeentelijke financiën te weinig spijkers met koppen kun nen worden geslagen. Bij de huidige coalitiepartijen was de dreun hard aangekomen. Van de negen zetels die GL, TB en CDA vier jaar geleden haalden, waren er nu nog vijf over. 'Onderschat je tegenstander nooit', doelde Aad van Gils op Texel 2010. Als num mer drie op de lijst van TB grijpt hij naast een zetel. 'We zullen de komende tijd de plaats van Texel 2010 in de oppositiebankjes wel moeten overnemen.' Bij zijn partijgenoten is het verlies hard aangekomen. 'Ik had niet ver wacht dat het voor ons zó desas scholieren was 81 procent. Na verrekening van de kiesdeler zou de gemeenteraad er volgens de scholieren als volgt uitzien: Texel 2010 (4 zetels), PvdA (4), Texels Belang (2), WD (2), Groen Links (2), D66 (1). De scholieren verkiezingen, die voor de zeven tiende keer werden gehouden, worden georganiseerd door de docenten maatschappijleer, onder steund door het Instituut voor Publiek en Politiek. De mening van de scholieren blijkt verrassend vaak een goede voorspelling te zijn. Ook voorafgaande aan de Kamerverkiezingen in juni worden scholierenverkiezingen gehouden. De 385 geldige stemmen waren als volgt over de partijen verdeeld: Texels Belang 41WD 57; CDA 20; PvdA 90; GroenLinks 51; D66 35; Texel 2010 91. van het seizoen minder rustig. Het gebruik van flesjes en ander glas werk op straat neemt toe. Het achterlaten van winkelwagentjes is ook een probleem, al is sprake van verbetering. De gezamenlijke aanpak van hore ca, politie en gemeente tegen de veroorzakers van overlast is suc cesvol. Aan vier personen werd een lokaalverbod voor de geza menlijke horecabedrijven opge legd. Het was niet nodig gebieds- verboden op te leggen, wél kregen zes personen een waarschuwing van de burgemeester. Het aantal delicten dat voor een zogeheten Halt-straf in aanmerking kwam, bleef zeer beperkt. Slechts één persoon werd op die manier aan gepakt. De indruk is echter dat er meer overtredingen zijn geweest maar dat het mankeerde aan door verwijzing, zodat het project 'Nuch ter besef', waaronder deze maatre gelen vallen, 'minder succesvol' wordt genoemd. De nachtbus waarmee een vlotte afvoer van het stappende publiek wordt bevorderd, heeft twintig keer gereden, waarbij 708 passagiers werden vervoerd, 35 per rit. Aan- wonenden van de route tussen Dorpsstraat en het jeugdgedeelte van camping Kogerstrand hebben nog steeds last van lawaai en ver nielingen. Het beleid voor 2010 blijft gericht op gezamenlijke bestrijding van agressie, drugs dealen, glas en alcohol op straat, wildplassen, lawaai, ongewenste intimiteiten en beledigingen. treus zou uitpakken', reageerde TB-wethouder Nico Kikkert na de bekendmaking van de uitslagen in De Lindeboom. Haalde zijn partij in 2006 van nog 23,5 procent van de stemmen, ditmaal bleef TB steken op 10,6 procent. 'Het zou voor Texel goed zijn geweest als drie partijen elk drie zetels hadden gehad, want dan had je een sterke coalitie gehad. Nu wordt het moei lijk.' Over de winst voor Texel 2010: 'Zo zie je maar dat je met een hoop geschreeuw een hoop kunt berei ken.' In hoeverre dat de enige oor zaak is, stond woensdagavond ter discussie. Het naar voren schui ven en vervolgens opzij zetten van Piet Standaart, heeft de sfeer bin nen de partij geen goed gedaan. Van Gils: 'We moeten ons best doen om de partij overeind te hou den.' Ook teleurstelling bij CDA-lijsttrek- ker Marian Merkelbach. 'Een zetel minder valt tegen.' Ze reageerde met een kwinkslag naar Schaat- senberg. 'Alfred, jullie hebben een zetels van ons afgepikt.' Hank Wit te, nummer 11 op de lijst van het CDA: 'Het kwartje is nu de andere kant op gevallen.' Ben Zegeren, die als nummer drie op de lijst vooralsnog niet in de raad terug keert, zag een lichtpuntje: 'Van de coalitiepartijen heeft het CDA het minste verloren.' Merkelbach felici teerde de PvdA en Texel 2010 met de winst, maar kon enig cynisme niet onderdrukken: 'Ik ben benieuwd hoe jullie hier uitkomen.' Rikus Kieft (GL) zei het anders: 'Ik wens de partijen veel succes bij de coalitieonderhandelingen. Het is belangrijk dat een raad en een col lege worden gevormd die goed kunnen samenwerken.' Ondanks de ijzige wind waren maandag toch veel mensen aan wezig bij de opening van de Jan Wolkerstuin in de Spaarndammer- buurt in Amsterdam. In de tuin staan twee replica's van houten beelden uit de tuin van Wolkers zelf. Deze zijn door Martin de Jong en Jolanda Persoon van De Tuun- derie gemaakt van steigerpalen uit de haven van Oudeschild. De beel den werden onthuld door Karina Wolkers, die in haar toespraak meldde dat Wolkers al misselijk werd als hij te lang naar een kind op een schommel keek. Maar aan een tuin waarin kinderen op speel se wijze de natuur kunnen ontdek ken, wilde ze graag zijn naam geven. Een fotoreportage van het maken en onthullen van de beelden is te vinden op website van De Tuunde- rie. Onder het motto 'terug naar de natuur' verzorgen een gids van IVN en een bewegingstherapeute de komende maanden diverse 'natuur belevingsactiviteiten'. Achterlig gend idee is dat de mensen vroe ger meer buiten leefden en de mogelijkheden en krachten van de natuur beter kenden. Bedoeling is deze opnieuw te ontdekken. 'Onderga de omgeving door echt te kijken, te verwonderen, te bele ven en te wandelen', melden de initiatiefnemers. Met de aanvulling: 'Natuurlijk is er ook aandacht voor ontspanning, gezelligheid en het delen van ervaringen.' Woensdag 24 maart is het thema 'natuur dicht bij huis' en wordt een wandeling door Den Burg gemaakt. Verzamelen gebeurt bij De Buur- eton. Woensdag 21 april wordt een boswandeling gemaakt (verzame len bij Catharinahoeve) en woens dag 19 mei een wandeling over de Hoge Berg en door het Doolhof (verzamelen ingang Doolhof). De wandelingen duren steeds van 10.30 tot 12.00 uur. Voor meer informatie een aanmelden: Stich ting Welzijn Ouderen Texel, tel. 312696 of e-mail swot@texel.com. Teleurstelling bij het CDA nadat bekend werd dat de partij een zetel heeft verloren. (Foto Gerard Timmerman) Janien de Bruin en Pip Barnard luisterden met hun sketches de ver kiezingsavond in De Lindeboom op. Soms hilarisch, zoals toen ze Hans Bikkel, alias Janus, ten tonele lieten verschijnen. Deze fanatieke deelnemer aan het forum van de TC deed voor de microfoon zijn beklag over het sluiten van de mogelijkheid om te reageren. De VW heeft de Texeltruck tijdelijk in gebruik genomen als receptie. De bestaande informatiebalie wordt in overleg met de eigenaar van het gebouw, Kantoorpand Emmalaan BV, verbouwd. De ontvangst- ruime voldeed niet meer aan de eisen en was te gehorig. De verbou wing, uitgevoerd door Maarco Bouw, duurt naar verwachting een maand. In de Texeltruck neemt WV-medewerkster Afke van der Vis met een bezoekster folders door die WV verstrekt. (Foto Gerard Timmerman) Martin de Jong, Jolanda Persoon en Karina Wolkers bij de opening van de Jan Wolkerstuin. Takken met naalden, dennenappels en zelfs een stukje boom uit de Dennen. Het lag woensdagochtend allemaal op tafel in de Buureton in Den Burg tijdens een natuurmarkt van de SWOT en het nationaal park Duinen van Texel. Liesbeth Rijk gaf tekst en uitleg over de spullen en liet de senioren onder meer dennennaalden proeven. Die zitten vol vitamine C, reden waarom mensen nog wel eens op dennennaalden kauwden als ze ziek waren. (Foto Jeroen van Hattum) De 30-jarige Arnhemmer die in augustus vorig jaar op een cam ping in De Koog foto's en film pjes van douchende mannen maakte, is woensdag door de rechtbank in Alkmaar vrijgespro ken. De rechtbank is - anders dan het Openbaar Ministerie (OM) - van mening dat het maken van filmpjes en foto's van naakte mannen niet als een ontuchtige handeling gekwalificeerd kan worden. Hoog stens is sprake van voyeuristisch gedrag en van een grove schen ding van de privacy van de slacht offers. De homoseksuele man was naar eigen zeggen spontaan op het idee gekomen om een man in het dou chehokje naast hem met zijn mobiele telefoon te fotograferen en te filmen. Hij deed dit meerdere malen, in de hoop te kunnen vast leggen dat zijn buurman zichzelf aan het bevredigen was. De Arn hemmer werd betrapt toen één van zijn slachtoffers tijdens het uit spoelen van zijn haar omhoog keek en een telefoon over het randje van zijn cabine zag bungelen. Onbekend is nog of het OM tegen de uitspraak in beroep gaat. De officier had een werkstraf van 120 uur en een voorwaardelijke celstraf van drie maanden geëist. Opruimen in de natuur. Een prima idee als we het hebben over (zwerfjvuil, maar daar praten we in dit geval niet over. Het klinkt niet ernstig, maar we hebben het hier over het met voorbedachten rade doodmaken van levende wezens met een behoorlijke mate van intel ligentie, die gevoel hebben en die emoties zoals angst kennen. Gan zen, want daar gaat het om, vor men paren die levenslang trouw blijven en die rouwen bij het verlies van de partner. Het prikken of schudden van eieren hoort ook niet, maar is mijns inziens nog net acceptabel omdat ik ook wel snap dat de populatie anders ongebrei deld groeit. De mens heeft eerst een probleem gemaakt door de gebieden uitnodigend te laten zijn en wil vervolgens ingrijpen om het zelfveroorzaakte probleem weer te elimineren. Afschieten is uit den boze en het massaal vangen en vergassen is helemaal een verder felijk systeem dat veel weerstand oproept. Toch wil LTO dat deze methode weer wordt toegepast. Mocht dit inderdaad weer gebeu ren, dan zullen de belangen van velen in de toeristische sector en wat daar weer uit voortvloeit, ern stig worden geschaad door de belangen van slechts weinigen, want dit is zulke fantastische nega tieve reclame, dat heb je niet vaak. Alle nieuwbouw in de toeristensec tor kan wel van tafel en alle lopen de zaken kunnen worden opge ruimd, want welke toerist wil nu naar een natuureiland komen waar bepaalde soorten zo worden ver volgd en met de dood bedreigd? Ik doe dan ook met klem een beroep op de nieuwe gemeente raad en het college om zich krach tig in te zetten en om bij de provin cie te bepleiten dat vergassen van ganzen eens gebeurde, maar dat het nooit meer mag gebeuren. Ik wens iedereen veel wijsheid toe. Frans van der Reyken, Den Burg. L. LANO!CHAf> NOOHD-HOLLAND Natuur dichtbij! Kom voor meer informatie langs bij de Informatiewinkel Dorpsstraat 72c, 1901 EM Castricum

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5