Enthousiasme en zorgen bij voorzitter Sportraad 'Bureaucratisering zit vrijwilligers in de weg' 'Sportverkiezingen zijn pure promotie' Sport Sfeer en kleinschaligheid bij halve marathon De Waal Budoweken druk voor Shima TEXELSE 7 COURANT Randstad Eilandcompetitie ZDH speelt thuis tegen Kaagvogels Caspers en Caspers grijpen de macht .-.l-ijT".. VRIJDAG 5 MAART 2010 Het belang van sport onderstre pen, de diversiteit op Texel onder de aandacht brengen en de spor ters zelf in het zonnetje zetten. Dat zijn voor Albert Hoven, voor zitter van de Sportraad, de belangrijkste beweegredenen om de Texelse sportverkiezingen na jaren in ere te herstellen. Van avond (vrijdag) worden in dorps huis De Bijenkorf in Oosterend de prijzen uitgereikt. Het idee werd geboren op de redactie van de Texelse Courant. Maar groot was ook het enthousi asme bij de leden van de Sport raad, toen hen werd gevraagd mee te helpen bij de organisatie van een sportverkiezing, die alweer acht jaar geleden voor het laatst was gehouden. 'We hadden het er zelf ook al over gehad. Het is een leuk eve nement en pure promotie van de sport', vindt Hoven. 'Je moet het natuurlijk op Texel se schaal zien. Er is wel eens een uit schieter, maar het zijn lang niet allemaal topsporters die worden genomineerd. Maar daar gaat het ook niet om. Van oud-winnaars heb ik begrepen dat ze er soms jaren na dato nog op aan worden gesproken. Het is ook een stimu lans voor anderen. Als je iets leuk vindt, kun je elkaar behoorlijk aan steken.' Hoewel hij altijd midden in het Texelse sportleven heeft gestaan, verbaast het ook Hoven hoe inten sief er op het eiland wordt gesport. 'We hebben het wel eens geteld, maar Texel telt ongeveer vijfdui zend sporters. Dat zijn niet alleen lopers, fietsers en voetballers, maar ook bridgers, dammers en schakers. Opvallend is het hoeveel er door ouderen wordt gesport. Jeu de boules, koersbal, fittests bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel, dansen. Sinds kort heb je ook een vorm van tennis met een groter racket en een iets langzamere bal die veel wordt beoefend. Er wordt ontzettend veel gesport op Texel.' Nog wel eens onderschat wordt het sociale karakter van sport, vindt Hoven. Ter illustratie vertelt hij over zijn eigen ervaringen, toen hij drieëndertig jaar geleden als onderwijzer van Veendam naar Texel verhuisde. 'Ik voetbalde bij Borgercompagnie, in de derde klasse. De sollicitatie was amper rond toen ik werd gebeld door een zekere Henk Boon, melkboer in Den Burg, die me vroeg of ik bij SV Texel kwam voetballen. Ik heb ja gezegd - ik wist niet eens dat er nog meer clubs op het eiland waren - en zo was ik al lid voordat ik op het eiland woonde. Daarna speelde ik nog maar net in Texel 1, toen ik door twee zaalvoetbalclubs werd gevraagd. Dat geeft wel aan hoe sport ingangen geeft. Ik kwam maar net van de overkant, toen ik al aardig ingeburgerd begon te raken.' Als sporter was hij fanatiek, of het nu voetbal of hardlopen betrof. 'Als voetballer trainde ik gewoon door in de vakantie. Met hardlopen voel de ik me schuldig als ik een trai ning had overgeslagen. Dan trok ik 's avonds laat, na een drukke ver gadering op school, nog mijn loop schoenen aan om tien kilometer te rennen. Er zijn wel tijden geweest dat ik bijna nooit thuis was. Toen heeft Marian, mijn vrouw, er wel iets van gezegd.' Maar ook achter de schermen was de in Oosterend woonachtige Hoven op gedreven wijze actief. Zo was hij jeugdsecretaris en bestuurs lid bij SV Texel, voorzitter van zaal voetbalvereniging Gamma, voorzit ter van SVO, voorzitter van de tennisvereniging van Oosterend en coördinator van de 60 van Texel. Sinds alweer heel wat jaren is hij voorzitter van de Sportraad. Daar naast werkte hij als speaker mee aan diverse wielerrondes, de triat lon en de 60 van Texel en is hij bij de Ronde om Texel jaarlijks één van de verslaggevers voor Radio Texel. 'Ik word nog steeds gevraagd. Dat komt waarschijnlijk ook doordat ik me er niet zomaar van af maak. Ik ken natuurlijk veel sporters op Texel en verzamel ook graag allerlei aanvullende informa tie, zodat ik een beetje beslagen ten ijs kom. Toen de Nederlandse kampioenschappen weg- en tijdrij den voor recreanten op Texel wer den gehouden, zou er eerst een speaker van de overkant komen. Maar Wielercomité Texel heeft toen gezegd dat ze hun eigen speaker hadden en wilden houden. Dat heb ik zeer gewaardeerd. Na afloop werd ik door de wielerbond gevraagd dit werk vaker te doen. Dan moest ik het hele land door om elk weekend ergens een wed strijd te verslaan. Dat aanbod heb ik maar beleefd afgeslagen.' Waar zijn passie vandaan komt, vindt hij moeilijk te zeggen. 'Ik vind sport gewoon leuk. Ik kijk sport, lees over sport. Welke sport, maakt me niet eens zo veel uit. Al moet ik zeggen dat ik liever bij de F-pupil- len van Oosterend langs de lijn sta dan bij Ajax. Bij die kinderen zie je tenminste beleving. Ik heb mijn buik wel eens vol van topsport. Van al die uitwassen word ik niet enthousiast. Aan de andere kant ga ik wél met mijn zoon Jesse spe ciaal voor de start van de Vuelta naar Assen, ook al is er misschien geen sport waar de uitwassen zo groot zijn als bij wielrennen.' Als voorzitter van de Sportraad is Hoven nauw betrokken bij de organisatie van de sport verkiezingen, die hij van avond ook zelf presenteert. Ook bij de Highland Games tussen de Texelse dorpen, die afgelopen jaar op de ijsbaan werden gehouden, praatte hij de gebeurtenissen aan elkaar. Meestal staat hij echter buiten de schijnwerpers. Zo speelt zijn orga nisatie een coördinerende rol bij het beheer van de velden en het verdelen van de zogenoemde TESO-gelden, die de clubs krijgen als tegemoetkoming in hun reis kosten. Om maar enkele taken te noemen. 'De meeste mensen heb ben geen idee wat de Sportraad doet. Dat is niet erg, want het is vaak juist de bedoeling dat het niet wordt gezien. Nog niet zo lang geleden werden we te hulp geroe pen bij een club waar de klad een beetje in zat. Er waren fricties tus sen bestuur, trainer en vrijwilligers. Veel speelde zich af in de persoon lijke sfeer, maar het ging ten koste van de vereniging. We zijn met die mensen om tafel gegaan en heb ben de problemen besproken. Na een paar sessies waren ze opge lost. Het geeft veel voldoening als je werk op die manier wordt beloond. Maar de buitenwereld hoeft dat verder niet te weten.' Ondanks zijn enthousiasme heeft hij ook zorgen. De problemen die instanties hebben om voldoende vrijwilligers te krijgen, zijn volgens Hoven van structurele aard. 'Het is wel leuk, al dat rennen en dat fiet sen, maar er moeten ook mensen zijn die dat in goede banen leiden. II 7^/" Albert Hoven poseert voor dorpshuis De Bijenkorfwaar vanavond de Texelse sportverkiezingen worden gehouden. Het vrijwilligersbestand vergrijst, jongeren staan niet te popelen om hun werk over te nemen. Kijk naar SV Oosterend, waar ze al een tijd geen voorzitter hebben. Mensen worden steeds meer consumen ten. Ze willen wel betalen voor sport, maar er liever geen werk zaamheden voor verrichten. Je hebt al verenigingen waar je je kan- tinedienst kunt afkopen door vijftig euro meer contributie te betalen. Dat is misschien een praktische oplossing, maar lijkt me niet bevorderlijk voor de clubsfeer.' Ook de speciale binding die leden met hun vereniging heb ben, ziet Hoven verdwijnen. 'Als je vroeger voor Oosterend voetbalde, deed je dat je hele leven lang. Tegenwoordig stappen ze net zo gemakkelijk over naar ZDH en als het daar niet bevalt een jaar later naar De Koog. Of andersom. Het gebeurt ook dat kinderen halverwege het seizoen stoppen met voetbal en dat de ouders dat nog goed vinden ook. Als er twee of drie zijn die dat doen, valt je team uit elkaar, maar dat realiseren veel mensen zich niet eens. Het besef dat je als je ergens aan begint ook je verant woordelijkheden hebt, wordt steeds minder.' De mensen die wél bereid zijn een deel van hun vrije tijd op te offeren, krijgen niet altijd de waardering die ze verdienen, vindt Hoven. 'Als jeugdleider van een pupillenteam ben je niet alleen leider, maar ook coach, psycholoog en pedagoog. Knap als dat een beetje lukt, maar het wordt over het algemeen heel gewoon gevonden. Bij mijn zoon Jesse heb ik gezien dat hij als coördinator vervoer bij SV Ooste rend de hele week zat te bellen om alle teams op het juiste tijdstip op de juiste plek te krijgen. Toen het een keer mis ging, viel iedereen over hem heen.' Ook de toenemende bureaucrati sering zit de sport volgens Hoven in de weg. 'Er moet aan steeds meer regeltjes worden voldaan. Het is nu al zo dat je een cursus verkeersregelaar moet volgen als je bij een wielerwedstrijd met een oranje hesje aan langs de weg staat om auto's tegen te houden. Ook al heb je dat meer dan twintig jaar naar volle tevredenheid gaan. Gevolg is dat mensen afhaken. Dat is zorgelijk en ik vind dat je dat de overheid best kunt verwijten.' Ook de gemeente Texel gaat wat betreft niet vrijuit, vindt hij. 'Ik sprak laatst een bestuurslid van een voetbalclub die vertelde dat hij voor het organiseren van een twee- daagstoernooi niet alleen een eve nementenvergunning moet aanvra gen, maar ook de namen van de spelers van alle deelnemende teams, hun verblijfplaats én hun burgerservicenummer schriftelijk moet aanleveren. En wat als deelnemers aan je toernooi gaan stappen en er in het uitgaansleven iets gebeurt? Dan sprin gen ze jou als orga nisator boven op je nek. Want dat had je moeten voorkomen. Dat is toch belachelijk. Ik heb onze vorige bur gemeester wel eens gevraagd hoe dat zit als een deelnemer aan het Rondje Texel zich misdraagt. Maar dat was heel wat anders, zei ze.' In dorpshuis De Bijenkorf in Oos terend worden vanavond (vrij dag) de Texelse sportverkiezin gen gehouden. De organisatie heeft een feestelijk programma voorbereid, waarbij iedereen welkom is. Het evenement begint om 20.00 uur. Joop Rommets Op de Bomendiek in De Waal start zaterdag 13 maart de 29e editie van de Halve Marathon van De Waal. De Texelse voor jaarsklassieker trekt lopers uit het hele land. Het startschot klinkt om 14.00 uur, de jeugd vertrekt een half uur eerder. De halve marathon van De Waal is een regionale wedstrijd van de Nederlandse Atletiekunie en staat open voor wedstrijdatleten, recre anten en trimmers. De afstanden die worden gelopen zijn 21,1, 10,6 en 4,8 kilometer. Het laatste traject Rob en Fenny Caspers hebben met een monsterscore van ruim boven de 8000 punten de macht gegrepen in de competitie van Klaverjasclub Den Burg. Zij staan nu met een ruime voorsprong bovenaan in het klassement. Voor de tweede achtereenvolgende week viel er een score van meer dan 8000 punten. Dit keer waren Fenny en Rob Caspers de gelukkigen. Na een opening van net iets minder dan 2000 punten en een tweede spel van 2200, haalden zij in het derde spel geweldig uit en zetten een pot neer van 2815 punten. Met een mooi laatste spel van net onder de 1800 behaalden zij een totaalscore van 8804 punten, de op een na hoogste score uit de afgelopen vijf tien seizoenen. Ruim voldoende om de leiding in het klassement over te kan ook worden gewandeld. Voor de jongere jeugd tot en met 11 jaar is er een parcours van 1,2 en 2,5 km uitgestippeld. Het parcours over landweggetjes, dijkjes en langs aantrekkelijke plek ken is landelijk, maar behoorlijk beschut en gevarieerd. Het evene ment in De Waal staat bekend om de leuke sfeer, de kleinschaligheid en soep na afloop. Speciaal voor de beoefenaars van nordic walking is een recreatieve route uitgezet van ongeveer tien kilometer, die overigens ook gewandeld kan wor- nemen, terwijl ze in de periodestand naar de tweede plaats stijgen. Bas Tromp en Frans Stark blijven het uitstekend doen en behaalden voor de derde achtereenvolgende week meer dan 7000 punten. Een matige opening werd in de laatste twee spelletjes helemaal rechtgezet en met 7133 punten behouden zij de leiding in de derde periode. In het klassement stegen ze naar de derde plaats. Cees Vinke en Carlo Bos waren deze week terug in vorm en pakten met vier regelmatige scores de derde plaats. Zij behaalden 7111 punten en stijgen van de negende naar de zevende plaats. Ook Gerda en Freek Veeger wisse len diepe dalen af met hoge toppen. Deze keer speelden ze een top avond (7067 punten), vooral dankzij een sterke opening van bijna 2200. Ze blijven in het klassement op de den. Voor iedereen die van plan is mee te doen met de Texel Halve Marathon vanaf de boot is deze wedstrijd een mooie voorbereiding. Voor de deelnemers van buiten Texel is er gratis vervoer vanaf de boot van 12.30 uur uit Den Helder. Deze bus rijdt rechtstreeks naar De Waal en na afloop van de wedstrijd weer terug naar de boot van 17.00 uur. In overleg met de gemeente en de politie worden tijdens de wedstrijd de Bomendiek, Hogereind en Ver maningspad afgesloten. Verder kan er niet meer langs de Sommel- tjesweg worden geparkeerd, omdat dit hinderlijke en gevaarlijke situa ties oplevert voor het doorgaande verkeer. De deelnemers uit Den Burg en omgeving wordt aangera- vijfde plaats staan. Jelle Wiersma en Sjaak Sipsma werden vijfde (6786). Niet voldoende om de laatste plaats te verlaten, maar toch een mooie opsteker. Het gemiddelde was met 6325 pun ten aan de magere kant en dat ondanks een redelijk hoog aantal marsen (36 stuks). In het klassement werden Hans Westdorp en Jan Zaal - die zelf een matige score behaalden - overvleu geld door Caspers en Caspers en moeten nu met ruim 1500 punten achterstand genoegen nemen met een tweede plaats. Bas Tromp en Frans Stark staan derde met een achterstand van bijna 3800 punten, maar omdat zij aan een flinke inhaal race bezig zijn, lijken ze nog niet kansloos voor de titel. In de periode leiden Tromp en Stark, voor Cas pers en Caspers. Hier is de derde plaats voor Jan Zaal en Hans West dorp. den om per fiets naar De Waal te komen. Degenen die met de auto komen, kunnen het beste parkeren op de verlengde Langwaal (weg getje tegenover De Wielewaal rich ting Laagwaalderweg) of bij de boerencamping van de familie de Haas, net na de rotonde. Na afloop van de wedstrijd is er gelegenheid deel te nemen aan een gezellig warm en koud buffet. Hiervoor kan men zich tot en met 10 maart opgeven via de website. Voor meer informatie www.halve- marathondewaaltexel.nl. Er kan worden ingeschreven vanaf omstreeks 12.45 uur in dorpshuis De Wielewaal en via voornoemde website. Voor eventuele vragen Piet Bakelaar, tel. 313843. Programma dinsdag 9 maart Veld A 19.00 Randstad-Autocentr Prinsen 19.45 Kobeko-Prinsen Autocentr 20.30 NIOZ 1 -CVI Paal 28/Krim 21.15 Paal 28/Krim-Vlinderw CVI 22.00 Cocky's-De Boer Vlinderw Veld B 19.00 Interieurbouw-Slik's PFB 19.45 NIOZ 2-PFB Interieurbouw 20.30 Gea's-Tevoko (j) NIOZ 2 21.15 Falcon-Wessels Gea's 22.00 RAB-AH Wessels Veld C 19.00 Mantje-Rabo Timmer's 19.45 Klif 23-Timmer's Mantje 20.30 Otto's-Jozefschool Klif 23 21.15 Moorman-De Rog Jozefsch Shima houdt van zondag 14 tot en met zaterdag 27 maart de jaarlijkse budoweken. Bijna alle afdelingen hebben in deze peri ode extra activiteiten. De budoweken worden begonnen door de karateka's, die zondag 14 maart een toernooi houden. Daar voor is ook karateschool Samurai uit Julianadorp uitgenodigd. Don derdag 25 maart houden de judo ka's een toernooi. Dit begint om 16.30 uur met de mini's. Tijdens dit toernooi wordt ook de jaarlijkse sportiviteitprijs uitgereikt aan de judoka die het meest opvalt door sportief gedrag zowel tijdens het toernooi als tij dens de lessen. 22.00 Sportshop-Bar S De Rog Wedstrijdleiding: NIOZ 2 en Daan (tel. 320370) Uitslagen: CVI-Randstad 0-3; Kobeko-Cocky's Kap salon 0-3; Super de Boer-NIOZ 1 0-3; Vlinderwinkel-Texelse Autocentrale 3-0; De Prinsen van Texel-Paal 28/De Krim 1 -2; PFB-Rabobank 0-3; Slik's werk ijzersterk- NIOZ 2 3-0; Tevoko (j)- Mantje 0-3; Bouw- center Rab-Ecotiem 3-0; Albert Heijn-Fal- con 0-3; Texelcampings-Foto de Waal 0-3; De Krim-Kapsalon Salique 3-0; De Kap- per-NBC Eelman Partners 2-1; SVC-Piet Kooger 2-1; Wessels Ontwerptl-lnterieur- bouw Texel 1 -2. De G-judoka's hebben drie toer nooien voor de boeg. Op 13 maart in Leeuwarden, op 27 maart in Beverwijk en op 29 mei in Anna Paulowna. Tijdens de budoweken worden ook de vriendjesdagen gehouden. Dan mogen alle leden van de vereniging een vriendje meenemen naar de les. Deze vriendjesdagen worden gehouden op 18 maart (voor de judoka's), 19 maart (karate) en 25 maart (tai chi). Op 26 maart wordt de ouder-kindles karate gehouden. Dan nemen de jeugdleden een van hun ouders mee en volwassen karateka's een kind. Alle activiteiten worden gehouden in de Spiegelzaal van sporthal Ons Genoegen. Publiek heeft gratis toegang. De aanvangstijden zijn te vinden op www.shimatexel.nl. ZDH speelt zondag thuis tegen Kaagvogels. Eigenlijk staat er een uitwedstrijd op het programma, maar omdat het veld in Den Hoorn er afgelopen najaar door de droog te erg slecht bijlag, werd de thuis wedstrijd toen omgezet in een uit wedstrijd. Nu komt de tegenstander uit Kolhorn dus naar Texel. De wedstrijd begint om 14.00 uur.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7