Op ijsbaan mag niet worden geparkeerd SWOT en nationaal park werken samen 'Een heerlijke, onbezorgde middag bieden' TEXELSE 9 COURANT Stem ook Fotograaf mmm Laatste lezing voor agrariërs AB Texel breidt uit De week van... Jan van der Star Stem Wijzer Sukkel Wat ik zeggen wou j£_SA Weblog Wat ik zeggen wou Geslaagd Wat ik zeggen wou VRIJDAG 5 MAART 2010 Parkeren op de ijsbaan wordt niet toegestaan. Dat heeft een meerderheid van de gemeente raad dinsdagavond besloten. Inrichting van de omgeving van de OSG en het nieuwe gemeen tehuis is daardoor nog geen uit gemaakte zaak. Op Texels Belang en CDA na steunden alle politieke partijen een motie van de PvdA om de ijsbaan aan de Elemert in Den Burg te spa ren. Texels Belang toonde zich als enige partij duidelijk vóór parkeren op de ijsbaan, CDA reageerde half was. Scheidend fractievoorzitter Marijke Eelman stelde dat er nu nog in het collegeakkoord staat dat er niet op de ijsbaan mag worden geparkeerd, maar liet het aan een volgende raad om uitspraken te doen. Het besluit betekent dat de inrich ting van de omgeving van de ver nieuwde OSG vooralsnog ongewis blijft, evenals de omgeving van het nieuwe raadhuis. Dat is onderdeel van het plan Van Dorpskern tot Landschapsreservaat waarvoor de gemeente zeven ton aan Europese subsidie kan krijgen. In dat plan zijn de huidige 140 openbare par keerplaatsen aan de Emmalaan (tegenover het nieuwe gemeente huis) ingewisseld voor parkeer plaatsen voor het raadhuis, de school en het sportpark. De 140 openbare parkeerplaatsen toch aan de Emmalaan laten, is geen optie omdat dan Van Dorpskern tot Landschapsreservaat zou moeten worden aangepast en dan loopt de gemeente de zeven ton mis. Ver plaatsing naar de ijsbaan is echter ook geen optie meer. Wethouder Nico Kikkert, niet blij met het wegvallen van de ijsbaan, vroeg de politieke partijen of zij de verantwoordelijkheid wilden dra gen voor de omgeving van de school en het raadhuis. Binnen de raad werd daar anders over gedacht. Volgens de PvdA is par keren op de ijsbaan niet nodig om de omgeving van de school en het gemeentehuis veilig te stellen. De partij baseert zich daarvoor op een voorstel dat burgemeester en wet houders in september 2008 aan de raad voorlegden (over Van Dorps kern tot Landschapsreservaat) en waarin parkeren op de ijsbaan niet nodig werd geacht. Volgens Kikkert bestaat door het Woensdag 3 maart ging ik stem men. Van tevoren bedacht op wel ke partij, maar dat was niet zo moeilijk, want ze hebben het alle maal goed met ons voor. Maar ik woon al 59 jaar met veel plezier op Texel, dus mijn keus was Texels Belang. Wel had ik gehoord en gelezen dat je een geldige pas moest hebben. Nou, die had ik toch, dacht ik. Maar toen ik op het stembureau kwam en mijn papieren overhan digde, kreeg ik te horen: 'Kenna, je pas is verlopen, dus je mag niet stemmen.' En ja hoor, mijn pas was sinds 17 januari 2010 verlopen. Het ging dus niet door. Ze kennen me, ze weten waar ik woon, maar ik telde niet meer mee. Wie bedenkt er zoiets? En nu maar hopen dat het ABP daar niet achter komt, want dat onderhoudt me al dertien jaar. K. Terpstra-Blok, Den Burg. wegvallen van de ijsbaan ook het risico dat de parkeerdruk op Den Burg toeneemt en dat de gemeen te er financieel bij inschiet. Volgens het parkeerplan is er een tekort aan 440 openbare parkeerplaatsen en daar kunnen nu nog eens die 140 plekken van de Emmalaan bijko men. Het college had 400 parkeer plaatsen op de ijsbaan becijferd. Als daar €2,50 per parkeerbeurt voor was gerekend, had dat de gemeente jaarlijks vijftigduizend euro opgeleverd voor investerin gen in parkeervoorzieningen. 'Bin nen de ring kunnen we betaald parkeren invoeren, maar daarbui ten niet.' Gerbrand Poster (Texel 2010) en Alfred Schaatsenberg (PvdA) wier pen Kikkert voor de voeten dat hij de zaken beter had moeten rege len, maar dat ging er bij de wet houder niet in. Hij wees erop dat de koppeling tussen parkeerplan en Van Dorpskern tot Landschaps reservaat niet zomaar uit de lucht komt vallen, maar eerder bij de raad aan de orde is geweest. 'Bij een verkeersonderzoek dat in 2008 is gehouden genoot de ijsbaan de bij 30 procent van 1064 onder vraagden de voorkeur als nieuwe parkeerlocatie en bij de tervisieleg- ging zijn tien zienswijzen ontvan gen, waarvan geen enkele tegen parkeren op de ijsbaan. Burge meester Francine Giskes zei dat het college bij de raad terugkomt op het parkeren. 'Want er ligt nu een probleem.' PrimeShares World Markels. LLC ("PrimeShares"). is makir preferential creditor claim in eilher Heritable Bank plc (in 1 Kingdom or your claim in the Landsbanki Islands hf bankruptcy In the event you have a claim in either te in Iceland. ave a claim in cither proceeding, claims will be purchased on a first offered, s and we reserve the right not to accept any claims presented. If you are interested in accepting this ofTcr please execute the attached Transmittal Form and return it via facsimile to the attention of Daniel McAnally at (212) 889-2232 or 2231 on or before January 21, 2010. If you have any questions in reference to this offer please contact me at (212) 889-5713 or via email at DM@pnmcshares.com. Afschrift van het aanbod dat het college eind december kreeg van het Amerikaanse PrimeShares World Markets om de claim van €8 miljoen in IJsland tegen een percentage van 42 procent over te nemen. Joop Groeskamp (Texels Belang) omschreef het dinsdagavond tijdens de raads vergadering als een reclamefolder. Gerbrand Poster (Texel 2010) zei dat hij met het bedrijf om tafel zou zijn gegaan en dan had hij er meer dan 42 procent uitgesleept. (Foto Jeroen van Hattum) Bij de foto die dinsdag in de krant stond van het meidenteam van Texel'94 (bij het overzicht van de genomineerde sporters) is de naam van de fotograaf weggevallen: Mare Kievits. De SWOT en het nationaal park Duinen van Texel hebben de han den ineengeslagen. Tot en met september houden de organisa ties diverse natuurexcursies voor Texelse senioren. Het nationaal park en de SWOT presenteerden hun plannen woens dag op een natuurmarkt in de Buureton. Bezoekers konden zien wat voor excursies de komende maanden in het verschiet liggen. Senioren gaan onder leiding van Liesbeth Rijk natuurgebieden in om de natuur te beleven, er zijn twee fotoworkshops met Peter Ampt om de natuur te fotograferen en onder leiding van Nieteke Roe per wordt met kruiden gewerkt. Op 30 juni kunnen senioren met hun kleinkinderen op stap door de natuur en op 27 mei houdt Arthur Oosterbaan (van Ecomare) een Jac. P. Thijssewandeling door De Muy. Op 7 september wordt een Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Mieke Vlaming uit Den Hoorn een week lang een weblog bij. Zij is betrokken bij de organi satie van de feestmiddag van de jubilerende Zonnebloem, die zaterdag in de Burgemeester de Koninghal wordt gehouden. Over de TX44, vriendenclub TOGOZO, 130 aanmeldingen, een Zonne bloemmomentje en bezoekjes van vrijwilligers. Het complete weblog is te lezen via www.texel- secourant.nl. (Vrijdag) U begrijpt, dat de voorbereidingen al langer bezig zijn, maar deze laat ste week moeten we de puntjes op de i zetten. We willen onze 'gasten' graag een heerlijke, onbezorgde middag bieden. Want ontmoetin gen zijn voor ons, gezonde men sen zo gewoon, maar voor de mensen van onze doelgroep heel bijzonder. En het mooie is zowel gasten als vrijwilligers met een 'goed en warm' gevoel naar huis te kunnen laten gaan. (Zaterdag) (Door Thea Witte) Vandaag de test van onze zeebenen. Tussen 10.00 en 10.30 uur inschepen, want we gaan op robbentocht! Op uitnodi ging van Gerbrand Poster, die de Zonnebloem een heel warm hart toedraagt, met de TX44 naar de zeehonden. Dat ging niet helemaal zonder slag of stoot. De zee was best 'robberig'. Soms zo erg, dat de kopjes uit het rek vlogen. Maar genoten hebben we. Via de Wad denzee eerst naar Den Helder, door de marinehaven, waar we deskun dige uitleg kregen. Dan naar de drooggevallen zandplaat, waar de zeehondjes lagen. Zonnen was er deze keer niet bij, maar zo te zien lagen ze daar heerlijk. Tijdens het varen werden we verwend met kof fie, thee en chocolademelk en met muziek en zang en op het ritme van de golven zongen we uit volle borst mee.De opbrengst van deze tocht is voor de Zonnebloem en werd mij overhandigd door Annie Hin. Super hoor! Annie en Ger brand nogmaals bedankt voor het geweldige idee. (Zondag) Een rustige start vandaag, 't is niet voor niets zondag en we hebben gisteravond mijn moeders verjaar dag gevierd. Na een frisse wande ling en ons bijna wekelijkse kopje koffie bij Paal 9 met de TOGOZO (tot ons genoegen op zondagoch tend) vriendenclub, gaan we er dat veel mensen van deze middag genieten. We verdelen de kaarten onder de vrijwilligers, zodat ze per soonlijk bij de gasten kunnen wor den afgegeven. Daar staan voor de duidelijkheid de tijden van aanvang en het eind van de show op. De 'brengers' en 'halers' weten zo ook waar ze aan toe zijn. Voor De Gol- lards wordt op hun verzoek een lijst met aanmeldingen van hun bewoners gemaakt, inclusief het aantal rolstoelgebruikers, zodat zij het taxivervoer kunnen regelen. Het bestuur van de Texelse afdeling van De Zonnebloem bijeen. weer fris tegenaan. We zijn niet de enige diehards die nat het pavil joen betreden. Ook een groep Texelse mountainbikers, onder lei ding van 'Henri Zoetemelk', heeft een koffiestop. (Maandag) Rond 14.00 uur verzamelen we bij Thea thuis en onder het genot van een bakje thee en koffie bekij ken we de opgaven voor de thea tervoorstelling. Ine Witte en Truus Zoetelief hebben al ruim 130 aan meldingen binnen gekregen, er zijn dus nog wat plaatsen vrij... Maar het is nog geen zaterdag. Veel bekende namen, maar ook men sen, die voor de eerste keer kaar ten hebben besteld. Daar zijn we erg blij mee, want we willen graag Cor van IJsseldijk (bijna wonend in de voortuin van De Gollards) zal het even afgeven. (Dinsdag) Deze dag begint rond koffietijd met een Zonnebloemmomentje. Mary Leyen uit Breezand meldt zich. Ze woont in Breezand, maar haar hart gaat ook zeker uit naar de Zonne bloem regio Texel. Zij is verpleeg kundige en begeleidt ons als het maar enigzins in haar mogelijkheid ligt bij de uitstapjes en niet te ver geten de jaarlijkse vakantiereis. Bij onze vorige reis naar Ommen (oktober 2009) hebben we haar in de bloemetjes gezet en kreeg zij van de landelijke Zonnebloem een prachtig beeldje. Zij ging namelijk voor de 40ste keer mee. Wie kan bustocht in het nationaal park gemaakt. Tijdens de natuurmarkt werd alvast een voorproefje gege ven van natuurbeleving met een demonstratie van allerlei materiaal (naalden, takken en dennenappels) uit de Dennen. De bezoekers kregen ook een bavarois met stukjes Hoornderring, een bonbon van cranberry en een slush puppy met Juttertje, gemaakt door Annette van Ruitenburg en chefkok Aart Wijker van grandhotel Opduin. De proeverij was de opmaat naar een boek over streek- gerechten, gemaakt door bedrijven in het nationaal park. Dat boek moet de eerste van twintig kook boeken met gerechten uit de natio nale parken in Nederland worden. Ter afsluiting van het winterpro- gramma van de agrarische Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting is er donderdag 11 maart een avond met twee sprekers van kennisinstituut Praktijkonder zoek Plant Omgeving (PPO) uit Lelystad. Mare Kroonen, bedrijfsleider van proefbedrijf Vredepeel, vertelt over praktijkgericht plantaardig onder zoek op de zuidoostelijke zand gronden. De onderzoekresultaten zijn ook waardevol voor Texelse grondgebruikers, onder meer wat betreft onkruid en bodemziekten. Onderzoeker Wim van Dijk gaat daarna in op de beperkingen in gebruik van stikstof en fosfaat op akkerbouwbedrijven. De bijeenkomst wordt gehouden bij Stayokay in Den Burg en begint om 20.00 uur. AB Texel heeft het Britse trans portbedrijf John M Allen uit Spaldin overgenomen. Dat meldt de website Roadtrans- port.com. John M Allen, gevestigd in Spal ding (Lincolnshire) is met 40 man personeel, 30 trucks en 100 trailers een van de grootste vervoerders op het gebied van aardappelen. Een belangrijk punt in de maan denlange onderhandelingen die aan de overname vooraf gingen, was het behouden van de naam. Het bedrijf van John en Wendy Allen bestaat sinds 1984. AB Texel, met als hoofdvestiging Oudeschild, had al een vestiging in Alconbury (Cambridgeshire). Het is niet bekend welk bedrag met de overname is gemoeid. dat zeggen, 40 weken op reis met de Zonnebloem? Jammer genoeg kan ze er zaterdag niet bij zijn. In Breezand is de Lentetuin geopend en daar is haar hulp bij het Rode Kruis ook nodig. Gelukkig kan ik haar vertellen dat twee Texelse verpleegkundigen ons willen hel pen en bij onze vrijwilligsters zijn er ook een aantal in de zorg werk zaam. (Woensdag) Een goede titel van de show, De Ontmoeting. Belangrijk in ons leven. Mensen die behoefte hebben aan een regelmatig bezoekje van een vrijwilliger, kun nen dit bij ons aangeven. Foekje Niehof coördineert dit bij de Texel se Zonnebloem, op dit moment zijn er zeventien bezoekadressen. Er is een groot verschil wat betreft de aanvragers. Er wordt bijvoor beeld een jonge vrouw bezocht, die in het Maartenhuis woont en op de boerderij werkt. Zij wilde graag bezoek van iemand van buiten het Maartenhuis en meldde dit bij de Zonnebloem. Er komt nu al enige tijd een (vaste) vrijwilligster bij haar, voor beiden is dat prettig. Nog een voorbeeld: een mevrouw, die door een hersenbloeding niet meer mobiel is, heeft al enige tijd een vrijwilliger van de Zonnebloem, die haar regelmatig bezoekt voor een praatje. Inmiddels woont zij nu in het verpleeghuis, omdat het thuis niet meer ging, maar ze heeft nog steeds regelmatig bezoek van de vrijwilliger van de Zonnebloem. Deze contacten zijn zeer waarde vol zowel voor gasten als vrijwilli gers. Er zijn natuurlijk ook tal van andere voorbeelden, samen een rondje wandelen, een spelletje kaarten, enz., enz. Jan van der Star uit Den Burg is de volgende blogger in de serie De week van... Hij doet mee aan de halve marathon van De Waal, die zaterdag 13 maart wordt gehou den. Beste Gerard van der Kooi, Ja, zo kennen we elkaar weer! Zo hebben we de PvdA de laatste jaren leren kennen: nooit te beroerd voor een ferme Judaskus. Dank voor je (vergezochte) interpretatie. Jaap Vlaming, Den Burg. Laura Kager (25) is aan de faculteit Dier geneeskunde aan de Univer siteit Utrecht afgestudeerd als dierenarts. Zij heeft zich gespeciali seerd in paar den. Toen ik de eerste keer dacht een stukje te schrijven in deze rubriek, dacht ik: ach, doe maar niet; al die heisa... Maar het stukje over ver wilderde katten dat dinsdag in de krant stond, benam me de adem. De genoemde 'verwilderde kat' is Sukkel, de kat van Priscilla. Een super aanhankelijke kat. Toen ruim anderhalf jaar geleden onze twaalf jaar oude kat aan ver giftigingsverschijnselen overleed, mocht Priscilla een katje uitzoeken uit een nest van wel twintig. Alleen was het niet zij die de kat uitzocht, maar liep de kat direct naar haar toe om te kroelen. Sukkel groeide op tot een super lieve en op men sen gerichte kat, die nooit langer dan een uur of drie achter elkaar buiten is. Op 12 februari was Priscilla in het UMC voor weer een zware opera tie. Wij waren dolgelukkig dat we maandagavond al thuis waren en ook die dieren, met name Sukkel, waren blij dat ze weer aandacht kregen. We hebben nooit meer aan Staatsbosbeheer gedacht of aan de kranten van een tijdje terug en zo ging Sukkel donderdag gewoon naar buiten met het idee dat hij snel weer binnen zou zijn. Maar vrijdag was hij nog niet terug. Toch maakten we ons niet onge rust, want hij was wel eens eerder weggebleven. Toen hij er zaterdag nog niet was, zijn we gaan zoeken. En zondag hoorden we dat SBB katten aan het vangen was. Op maandag belden we met SBB. Zij adviseerden ons contact op te nemen met het dierenpension of met een jager in de buurt. Maar de jager die hier tien keer per dag (met vijf km/u) langs rijdt, had Sukkel niet gevangen of gezien. In het dierenpension zaten twee katten, maar die waren - door genoemde jager - in de Slufter gevangen en al op zaterdag binnen gebracht. Die konden dus Sukkel niet zijn. Geluk kig mocht ik foto's en mijn nummer achterlaten voor het geval hij nog gevonden werd. Op het eind van de middag kregen we een tele foontje met de vraag of we wilden komen, want de katten leken toch wel erg op Sukkel en ze zouden de andere dag worden afgevoerd. We gingen er heen en troffen een vol komen ontdane Sukkel. Maar nog steeds lief. Met veel moeite plant ten we een chip in zijn veel te dikke nekvel, terwijl hij gelukkig op mijn arm lag. Maandagavond wilde hij naar bui ten, nadat hij lekker had gegeten. Het leek me dat hij vies was van de kleine kooi. Nog geen half uur later was hij weer binnen. Dit herhaalde zich nog twee keer. Dinsdagmor gen hetzelfde verhaal en ook om vier uur wilde hij weer naar buiten. Toen was de drang groter en had ik het idee dat hij iets rook. Ik pro beerde hem tegen te houden, maar hij is toch ontglipt. Vanaf acht uur in de avond zijn we gaan roepen en van elf tot drie hebben we gezocht, maar niets gevonden. Staatsbos beheer, het pension en de jager wisten van niks. Sukkel is tot op dit moment zoek en overal waar ik kom, zijn de ver halen vaag en onduidelijk. Maar na de krant van dinsdag weet ik dat SBB meer betrokken is bij het leed van de woelmuis, dan bij het leed van de bevolking waaraan SBB zijn bestaansrecht ontleent. Het leed dat mijn dochter is aangedaan, is voor mij niet te bevatten. Frans M. Vlaming, Stuifweg.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9