Zorgen over aanpassing dijk 'Dit maakt het er niet makkelijker op' 'Je staat daar te trillen op je benen' Tevoko wint in Castricum 28 acts bij playbackshow De Cocksdorp r TEXELSE 5 COURANT Sandor Krafft wint sollicitatie Stemwijzer Fred Klok komt op Leerlingen OSG in BBC Awards Coalitieoverleg start woensdag HELP EEN PAPOEA NAAR SCHOOL! Duur Wat ik zeggen wou DINSDAG 9 MAART 2010 Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier heeft omwo nenden en andere betrokkenen bij de dijk eind vorige week geïn formeerd over de noodzakelijke aanpassingen voor het verster kingsplan voor de dijk. Het hoogheemraadschap heeft de nieuwe inzichten over de golven in de Waddenzee onlangs besproken met het Rijk, dat de dijkversterking financiert. Project leider Christoph Reuther: 'We heb ben afgesproken dat we de komende tijd onderzoeken hoe we binnen het huidige verster kingsplan rekening kunnen houden met de nieuwe kennis over de gol ven in de Waddenzee. We gaan daarover onder andere in overleg met onafhankelijke Nederlandse dijkexperts. Daarbij kijken we niet alleen naar traditionele methoden om de dijk te versterken, maar wil len we nadrukkelijk ook alternatie ve methoden onderzoeken.' Bedoeling is dat vóór komende zomer duidelijk is in welke richting moet worden gedacht. Wat dit betekent voor de planning, fasering en financiering van het project, is nog niet duidelijk. 'Zodra hierover meer duidelijk is, informe ren we de betrokkenen op Texel. Het betreft met name de advies- groep (dorpscommissies, omwo nenden en andere betrokkenen), maar ook de bewoners van Texel. We begrijpen dat betrokkenen, met name omwonenden van de dijk, er baat bij hebben dat er snel duide lijkheid komt over het vervolgtra ject. Wij vragen begrip voor de ontstane situatie en voor het feit dat we zorgvuldig willen onderzoe ken hoe we het versterkingsplan het beste kunnen voortzetten, zodat we geen maatregelen voor stellen die op het moment van uit voeren al achterhaald zijn.' De adviesgroep is afgelopen vrijdag geïnformeerd. Reuther: 'Men stelt prijs op de informatie, is blij dat er geen dingen gebeuren die straks achterhaald zijn, maar er werden ook kritische kanttekeningen geplaatst.' Arie Lap, lid van het algemeen bestuur van het hoogheemraad schap, vernam het nieuws uit de krant. In een eer ste reactie zei hij zich verrast te voelen. 'De Waddenzee ligt in de luwte van het eiland, daar verwacht je niet zulke extreme golven. De dijkversterking is toch al gecompli ceerd en duur, dit maakt het er niet makkelijker op.' Hij is voornemens de kwestie deze week aan te roe ren tijdens de eerstkomende ver gadering. 'Dit was een ervaring die je niet in de koude kleren gaat zitten', zegt Luc van Lubek uit Den Burg. Met zijn vrouw Jenny was hij vorige week aan boord van het cruiseschip Louis Majesty waar doden en gewonden vielen, nadat het schip op de Midde- landse Zee door een vloedgolf was getroffen. De Texelaars bleven ongedeerd, doordat zij tijdens het ongeval op het achterschip waren. De doden en gewonden vielen aan de voor zijde die vol werd getroffen door een muur van water van circa tien meter hoog. 'Maar je voelde de klap', vertelt Van Lubek. 'We zaten op dat moment in een discozaal waar de Nederlanders en de Engelsen gasten werden bijge praat over het van boord gaan. Het achterschip ging omhoog en klapte daarna naar beneden. Alles wat er aan glaswerk stond, vloog door de zaal, maar gelukkig raakte niemand gewond.' Aan de voorzijde vielen twee doden, achttien zwaargewonden en raakten dertig mensen lichtge wond. 'Daar werd een hele panora mazaal, waarin een groep Duitsers en Italianen zat, door het water leeg geveegd. Alle ruiten klapten eruit.' Twee mensen overleden ter plekke, een derde persoon stierf 's nachts in het ziekenhuis. Het water spoelde op verschillende dekken door de gangen van het 207 meter lange schip. 'Wij hadden het geluk dat onze hut droog bleef, maar dat kwam omdat die ook op het ach terschip zat.' Er waren zo'n 1500 passagiers, onder wie veertig Nederlanders, en 700 bemannings leden aan boord. De Louis Majesty was op weg van Barcelona naar Genua toen het ongeval plaatsvond. 'Daarna heeft de kapitein het schip met de kont naar de storm gekeerd en zijn we teruggevaren naar Barcelona.' Vol gens Van Lubek was de opvang aan boord goed geregeld. De reis organisatie zorgde ervoor dat de opvarenden de volgende dag met een terug konden naar Nederland. 'Alle lof daarvoor. En je bent wel blij als je na zo'n ervaring weer op Schiphol staat en even later op Texel. Jenny en ik zijn niet snel bang, maar op dat moment waren we het wel.' Daags na het behalen van de titel Sportploeg van 2009 won het damesteam van volleybal vereniging Tevoko in Castricum met 4-0 van Croonenburg. Alleen in de derde set was de overwinning even wat verder weg. Tevoko begon wat rommelig, maar door hard werken in de verdedi ging - door onder andere Gertha Wessels - werd veel vertrouwen gekweekt. Door veel serviceseries van Tevoko leek Croonenburg er niet aan te pas te komen. Tegen de verwachting in won Tevoko de eer ste set vrij eenvoudig met 15-25. De tweede set leek Tevoko minder geconcentreerd en waren de servi ces van Croonenburg lastiger. Op zeker moment keek Tevoko zelfs tegen een achterstand aan (20-14). Het tij werd gekeerd door een lan ge serviceserie van Monique Leijstra en de stand werd weer gelijk getrokken. Croonenburg kon dit niet meer goed maken en Tevo ko won met 23-25. In het begin van de derde set, juist toen Tevoko begon te geloven dat de volle winst mogelijk was, raakte een speler van Croonenburg geblesseerd en moest er gewis seld worden. Ondanks dat dit het nodige oponthoud veroorzaakte, bleef Tevoko goed spelen en met zeer hard geslagen ballen van Ivet Former en goed verdedigingswerk van Marianne Boekei en Joannie Schaapman werd ook deze set gewonnen (20-25). In de laatste set wist Connie Joling met haar blok de aanval van Croo nenburg onschadelijk te maken. Maar Tevoko raakte de concentra tie kwijt en Croonenburg vocht zich terug tot setpoint. Maar Tevoko liet zich de laatste set niet afsnoepen en door koelbloedige services van Tamar Lok en hard werken door het hele team werd de volle winst mee naar Texel genomen (24-26). Tevoko, dat heeft laten zien zich niet zomaar bij degradatie neer te leggen, heeft komend weekend vrij en speelt zaterdag 20 maart in Amsterdam tegen Vanetie Casting Amsterdam D1 In het Eierlandsche Huis waren zaterdag 28 optredens te zien en te horen in het kader van de jaarlijkse playbackshow. Niet alleen het aanbod, ook de kwa liteit van het gebodene was hoog. De optredens bij de jongste jeugd, waar K3 duidelijk favoriet was, waren ontwapenend en vertede rend. Bij de bovenbouw, waar der tien acts voor het voetlicht kwa men, zorgde een bonte mengeling van Kinderen voor Kinderen tot Michael Jackson voor de nodige variatie. Hoogtepunt was ongetwij feld het optreden van Shezan die een overtuigend Billy Jean neer zette. De OSG-jeugd was met vijf optredens wat ondervertegen woordigd, maar de kwaliteit en het enthousiasme vergoedden veel. De jury had een zware kluif aan de vijf acts van de volwassenen. Deze deden in kwaliteit nauwelijks voor elkaar onder, al was het aanbod heel divers. Van Sugar Lee Hooper en André van Duin tot een Kool and the Gang. De winnaars van elke categorie vertegenwoordigen De Cocksdorp op 17 april in de eilandelijke finale, die dit jaar in het Eierlandsche Huis wordt gehouden. De avond werd met humor aan elkaar gepraat door Ivonne Boom, de techniek was in handen van Rikus Kloosterhuis. De jury bestond uit Anneke Saai, Piet Bolier en Jan Driehuis. Na de pau ze bracht Monique van Tongelen (buiten mededinging) als Lisa het nummer Halleluja. Uitslagen: Onderbouw: 1.Lilly Allen (Maike) met Not Fair; 2.Thomas Berge (Melanie) met Jij bent mijn leven; 3.K3 (Lotte,Lynn en Romy) met Mamasé. Aanmoedigingsprijs: K3 (Manon, Marieke, Mary en opa Knol) met Opa danst. Bovenbouw: 1.Michael Jack son (Shezan) met Billy Jean; 2.Cindy Lau- per (Beaufloor,Rosanna,Sofie en Eva) met Girls just wanna have fun; 3.Mamma Mia (Shayna) met Ik heb een droom. OSG- jeugd: 1 .Kelly Clarkson (Nienke) met Alrea dy gone; 2.Frans Duyts (Jari) met Je denkt zeker dat je alles mag van mij; 3.Gwen Stefanie (Sherida en vriendinnen) met What your waiting for. Volwassenen: 1.Aretha Franklin (Jonna) met Think; 2.Mamma Mia (Wilma, Demi en Manon) met Supertrooper; 3.Kool and the Gang (Esther, Anja, Ria, Marja, Olga, Sandra en Fletty) met Celebrations. Leerling Sandor Krafft uit Den Burg heeft vrijdag een sollicita tiewedstrijd op de OSG gewon nen. Derdeklassers VMBO kader en basis namen het daarin tegen elkaar op. In totaal 11 van de 76 derdeklas sers van het VMBO deden mee aan de finale waarbij bij een aantal bekende Texelaars moesten sollici teren. Met behulp van theatergroep Werktuig uit Amsterdam en hun cursus 'communiceren voor dames en heren' bereidden de leerlingen zich de afgelopen dagen op de gesprekken voor. Volgens Ruud Verstraaten en Rens- ke van IJsseldijk, die de leerlingen begeleidden, moet de sollicitatie training hen klaarmaken voor de stages die ze binnenkort gaan lopen. 'Dan moeten ze zich ook presenteren bij de werkgevers.' De leerlingen leerden tijdens de trai ning onder meer omgaan met het geven en het ontvangen kritiek en non-verbale communicatie. Door nieuwe inzichten over de hoogte en lengte van de golven moet het plan voor het versterken van de dijk, zoals hier ter hoogte van de Schans, worden bijgesteld. Toneel, muziek, dans en humor vormden de ingrediënten van de jubi leumtheatershow die zaterdagmiddag werd gehouden in Ons Genoe gen, ter ere van 60 jaar Zonnebloem. Prominente rol was weggelegd voor boegbeeld Danny de Munk. Hij en artiesten Rob van de Meeberg en Lucie de Lange etaleerden hun veelzijdigheid als zangers en enter tainers in een revue vol meezingers en vrolijke sketches, waarin ook plaats was voor intimiteit en ontroering. (Foto Gerard Timmerman) Ivonne Lemonakis in gesprek met jeugdige playbackers uit De Cock sdorp. (Foto René Pop) Leerlingen van de Jozefschool in Den Burg kregen dinsdag hoog bezoek. Voor het maken van een foto was namelijk een hoogwerker van Duin Bouwbedrijf ingeschakeld. Het 'bakkie' met de fotografen ging tot liefst 21 meter hoogte de lucht in. De circa 250 kinderen uit groep 1 tot en met 8 hadden zich op het schoolplein verzameld en vormden op het schoolplein de tekst 'Jozefschool 100 jaar'. De foto vormt de omslag van het jubileumboek, dat in april zal verschijnen. (Foto Harry de Graaf) Susan Eelman, leerling verzorging aan de OSG, voert in de klas een sollicitatiegesprek met Marco van Sambeek en Petra Kolkman. Diver se leerlingen van het VMBO deden vrijdag mee aan een sollicitatietrai ning die voor het vierde jaar op school werd gegeven om de leerlingen voor te bereiden op stages. (Foto Jeroen van Hattum) Gerard van der Kooi belde me zon dagmorgen op met de mededeling dat hij zich eerst met mij wilde ver zoenen, alvorens naar de Dienst des Heren te gaan. Hij vertelde me dat hij al zeker tien jaar geen lid meer is van de PvdA en dat zijn ingezonden brief niet door partij politieke motieven was ingegeven. Hij had zijn mening vanuit de media gevormd. Derhalve heb ik geen enkel argument zijn schrijven als Judaskus aan te merken en ik bied Gerard er mijn excuses voor aan. Ik zal me in het vervolg ook beter proberen te informeren. Jaap Vlaming, Den Burg. Wisselvallig als het weer was het spel van de biljarters bij De Door stoot. Slechts Fred Klok, wellicht geïnspireerd door de onversaagde sneeuwklokjes te velde, bracht de lente in zijn spel. De andere spelers legden caramboles als natte sneeuw op het biljart, aanvankelijk aardig om te zien, maar onbe trouwbaar als basis voor series. Homan, door zijn winterharde spel een Verschrikkelijke Sneeuwman gelijk, werd, volgens correspon dent Jan Heemskerk, node gemist. Uitslagen: M. Boon-J. Boon 4-0; Smit-Zijm 0-4; Hui zing E. Boon 4-0; Weel-Klok 0-4; Huzing- Zijm 0-4; Smit-Klok 0-4; J. Boon- E. Boon 2-4; Weel-M. Boon 4-0; E. Boon-Zijm 2-0; Weel-Smit 0-2; Huizing-M. Boon 0-2. Amy Groenewegen en Daniël Camphuijsen zullen de kleuren van OSG De Hogeberg verdedi gen bij de halve finale van de BBC Public Speaking Awards 2010, die zaterdag 20 maart worden gehouden in het Bos- well Instituut in Utrecht. Groenewegen en Camphuijsen hebben hun plaats in de halve finale verdiend tijdens een span nende voorronde in het Cals Col lege in Nieuwegein. Daar werden zes van de in totaal 32 plaatsen verdeeld. In de BBC Public Speaking Awards worden deelne mers beoordeeld op hun (Engelse) spreekvaardigheid en enkele ande re aspecten van het spreken in het openbaar. Camphuijsen zei in een reactie dat meedeed omdat zijn docent dat graag wilde, Groene wegen was op het laatste moment gevraagd iemand anders te ver vangen. Scholieren konden een keus maken uit zes onderwerpen om een speech over te houden. Na de halve finale op zaterdag 20 maart, volgt op 10 april de natio nale finale waaraan tien finalisten mee zullen doen. De winnaars nemen in mei deel aan de interna tionale finale van de English- Speaking Union. De PvdA, winnaar van de gemeenteraadsverkiezingen, heeft de overige partijen woens dag uitgenodigd voor een eerste gesprek over het vormen van een nieuw college. De bijeen komst van 19.00 tot 19.45 uur in het raadhuis, is openbaar. Tijdens deze vergadering kunnen de politieke partijen aangeven hoe ze tegen de verkiezingsuitslag aan kijken en hun visie geven over een nieuw college en mogelijke deel name aan de coalitie. Tevens geeft de PvdA de aanzet om te komen tot een nieuw collegeprogramma. De vergadering wordt rechtstreeks uitgezonden via Radio Texel. Stichting Nieuw-Guinea Pelikaanweg 75 1796 NP De Koog Rabobank 36.25.91.040 Postbank 109 410

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5