(jroen 'wartsj~exels in het harL, Giskes bemiddelt in ruzie vuurtoren Kunst in De Koninghal 'Provincie werkt keihard aan oplossing ganzenoverlast' r Texel Energie Garage Dros Waarom Extra bijdrage voor mimima NIOZ in Quest Opruimactie in centrum Den Burg Kijk voor het antwoord op pagina 12 van deze krant! www.texelseautopagina.ri TEXELS E^COURANT Restaurant ^ELEjf4> Voordeelland Super deBoer Blazen kunnen ze bij Excelsior als de beste, maar sinds het winterconcert dat zaterdag in De Bijenkorf werd gehouden, weten we ook dat ze ook kunnen zuigen. Met een knipoog naar het stofzuigerorkest van The Night of the Proms liet dirigent Betty Bak ker in de Bijenkorf drie muzikanten uit het fanfareorkest opdraven met een stofzuiger. Op de klanten van Rêverie van André Waingnein, werden de apparaten aan en uit gezet. Meer over het concert van Excelsior op pagina 2. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12457 DINSDAG 16 MAART 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 'Van werken is nog nooit een mens minder geworden', zegt Dirk van Liere van cafetaria Veronica. De omwonenden van de vuurto ren en de Stichting Texels Muse um zijn weer met elkaar in gesprek. Onder leiding van bur gemeester Francine Giskes heb ben beide partijen om tafel geze ten om uit de problemen te geraken. Het gesprek heeft ertoe geleid dat het Texels Museum, exploitant van de vuurtoren, zaken oppakt waar de omwonenden overlast van ondervinden. Dan gaat het om de realisatie van een nieuw systeem om in de gaten te houden dat er niet meer dan vijftig mensen tege lijk in de toren kunnen zijn, de inzet van extra personeel tijdens de zomermaanden en een verbetering van het cameratoezicht. Ook wordt gekeken naar het oprui men van rommel, het leggen van rubbermatten op de gehele omloop, extra glasplaten en een verbeterde bewegwijzering, zodat bezoekers niet meer tussen de huizen van de omwonenden doorlopen, maar via het wandelpad vanaf de parkeer plaats naar de vuurtoren gaan. Giskes voerde het gesprek met Richard Goet en Marian Smit namens de omwonenden en André Eelman en Wiebe Sijtsma namens het Texels Museum. Beide partijen lieten zich na afloop desgevraagd positief over elkaar uit. 'We willen graag vooruit kijken', aldus Eelman die sinds november als coördinator van de vuurtoren bij de kwestie is betrokken. 'We zijn al aan de gang om zaken op te pakken en we heb ben afgesproken elkaar op de hoogte te houden.' Volgens Smit was het een verade ming om onder leiding van Giskes met elkaar om tafel te zitten. 'We konden vertellen wat ons dwars zat en wat we wilden. Ze luisterde en stelde zich oplossingsgericht op.' Giskes was mediator voordat ze burgemeester werd. De stichting Texels Museum en de omwonenden hadden een tijdlang geen contact nadat een mediation- poging over de overlast was mis lukt. Een kentering kwam op gang nadat het museum als gebaar een kerstpakket bij de omwonenden had bezorgd en Smit en Goet de hulp van de burgemeester hadden gezocht. De partijen hebben afge sproken half mei weer met elkaar om tafel te gaan. VOORBEHOEDEN TEGEN GELUIDSOVERLAST VAN BEZOEKERS VUURTOREN De Burgemeester De Koninghal in Den Burg deed zaterdag dienst als expositieruimte en veilinghuis. Voorafgaand aan de nieuwe Lions- veiling werden kunstwerken geëx poseerd die 's avonds werden geveild. De Koninghal was daar voor ingericht met professionele standpanelen en vitrines. Er waren veel kunstwerken bij die door Texelse kunstenaars waren gemaakt. De stukken verwisselden 's avonds vlot van eigenaar. Foto Jeroen van Hattum) 'De provincie is keihard bezig om het probleem van de ganzenover last op te lossen.' Aldus reageert landbouwgedeputeerde Jaap Bond op het verwijt van Jaap Hin van LTO-Texel dat andere provin cies hun zaakjes beter voor elkaar hebben. Volgens Bond ligt het probleem niet bij de provincie Noord-Holland. 'Wij werken precies zoals andere provin cies, maar hier tekent Faunabe scherming tegen bijna elke vergun ning bezwaar aan, terwijl dat elders niet gebeurt.' Bond maakt zich grote zorgen over de snelle groei van het aantal (grau we) ganzen en de overlast die ze veroorzaken. 'Het speelt niet alleen op Texel, maar in de hele provincie. In 2008 bedroeg de schade €1 mil joen, vorig jaar verdubbelde dat naar €2 miljoen. Niet alleen schade voor de agrarische sector, ook de toeristi sche- en recreatiesector klaagt er steeds meer over. Bijvoorbeeld over uitwerpselen op het strand. Dat is niet goed voor de economie. Ook in de natuur verstoren de ganzen het evenwicht, andere vogels en dieren krijgen er steeds meer last van. Ik ben bang dat de overlast verder zal stijgen.' 'Als provincie doen we onze uiterste best om het probleem te verminde ren. Wij geven onder meer vergun ningen af voor het verjagen en bestrijden van ganzen. Zij zijn vorig jaar in deze provincie bijvoorbeeld de eieren in 100.000 nesten behan deld. We praten met instanties zoals Staatsbosbeheer, Natuurmonumen ten, landbouworganisaties, faunabe heerders en wildbeheereenheden en proberen samen tot een oplossing te komen. Om alles op elkaar af te stemmen, willen we bijeenkomsten houden. We hebben de capaciteit bij de provincie uitgebreid en er loopt een wetenschappelijk onderzoek naar de ganzen.' Bond: 'Maar daar waar andere pro vincies geen probleem hebben bij het afgeven van vergunningen, lopen we in Noord-Holland tegen langdu rige procedures aan. Bijna elke ver gunning kan rekenen op bezwaar van Faunabescherming. Dan ben je zomaar een paar maanden verder en kan het te laat zijn. Dat is ook de praktijk. Heel vervelend.' In overleg met onder meer natuurbe heerders en landbouworganisaties bereidt de provincie nieuwe vangac- ties voor. 'Die ontheffing proberen we zo snel mogelijk de deur uit te krijgen. Er is echter één probleem: de toepassing van C02 (om de gan zen pijnloos te doden), is sinds kort verboden. Dat is het gevolg van Europese regelgeving. Op grond daarvan heeft de rechter al een streep gezet door een ontheffing in Utrecht. Om toch aan de slag te kunnen, vragen we bij LNV onthef fing aan. Intussen is het aan de wildbeheereenheden, faunabeheer ders en natuurorganisaties om naar alternatieve methoden te zoeken.' De vraag aan Bond is of de provincie contact heeft met Faunabescher ming. Nieuwe bezwaren kunnen immers ook deze ontheffing vertra gen. 'We praten met allerlei instan ties, maar met Faunabescherming verloopt dit lastiger. We nodigen ze wel uit voor gesprekken, maar of ze komen is de vraag. Ik hoop dat dit verhaal in de krant ook de mensen Gezinnen met een laag inkomen komen in aanmerking voor een extra bijdrage van €150,- per gezinslid. Deze bijdrage is bedoeld als ondersteuning voor het volgen van een cursus, het meedoen aan sportactiviteiten of bijvoorbeeld een (school)reisje. De regeling geldt voor mensen met een minimuminkomen en tot het gezin behorende kinderen tot 18 jaar. Als richtlijn wordt daarbij Het aprilnummer van het tijdschrift Quest besteedt aandacht aan werk dat het NIOZ in de Middellandse Zee verricht. Daar wordt met een team van Europese wetenschap pers een onderwatertelescoop (het KM3NeT) gebouwd. Een verslag gever is mee aan boord van de Pelagia en beschrijft hoe metalen buizenframes met daarin glazen lichtsensoren in zee worden afge zonken, zodat er om de honderd meter snoeren met boven elkaar hangende lichtsensoren in het water komen te hangen. In totaal worden 12.000 sensoren aange bracht om te speuren naar neutri no's, mysterieus klein kosmische deeltjes die worden geboren in het hart van sterren, waarna ze tot mil jarden jaren door het heelal reizen en daarbij ook dwars door de zee gaan. Wetenschappers kunnen door het bestuderen van die neutri- die wat verder van de problematiek af staan, doordrongen raken van de ernst van dit probleem.' Het lukte gisteren niet om een reactie bij Fau nabescherming los te krijgen. www.speedheat.nl Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 gehandhaafd een maandelijks inko men van €1554,- voor een gezin, €1399,- voor een alleenstaande ouder en €1088,- voor een alleen staande. Bijdragen kunnen worden aangevraagd via het aanvraagfor mulier bijzondere bijstand (optie maatschappelijke participatie) te verkrijgen bij het loket Werk, Inko men en Zorg en te vinden op www. texel.nl. Daarnaast dient een nota of betalingsbewijs voor één activiteit te worden ingeleverd. De aanvraag wordt beoordeeld door het team Werk, Inkomen en Zorg. Meer infor matie is te krijgen via tel. 362100 of bij Pharos (tel. 315224). De organisatie Opgeruimd staat Texels houdt zaterdag 29 maart een opruimactie in Den Burg. Dit omdat die dag de Vrijwilli- gersdag NL doet samenvalt met de Landelijke Opschoondag van Nederland Schoon. Vrijwilligers verzamelen zich om 10.00 uur bij het gemeentehuis op de Groeneplaats. Van daaruit waai eren zij in groepjes uit door het dorp. Na twee uurtjes werken wordt de ochtend afgesloten met koffie of thee in De Lindeboom. Het meeste werk zal het schoon maken van de route van het cen trum naar de OSG zijn. Op de Ele- mert, de skatebaan en de bosjes bij de tennisbanen valt een hoop op te ruimen. Maar ook in het park achter het gemeentehuis en rond de supermarkten zullen de zakken snel vol raken. Opgeruimd Staat Texels hoopt dan ook op veel hulp. De gemeente zorgt voor vuilniszak ken, grijpers en handschoenen. RENAULT (Advertentie) no's meer te weten komen over het ontstaan van sterren. (jrocn TwgrL/ftxels in het harL, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): De Cocksdorp - Texel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Vloer, balk, vol tige, ringen, rekstok en andere discipli nes waren te zien op de turn- kampioen- schappen. De goed bezochte Uit markt was het slotstuk van de Kunstweek die OSG De Hoge- berg vorige week hield. Het Popkoor en andere debu tanten op Texel- pop speelden voor een groot publiek in pop tempel Questi on Plaza. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1