Meldpunt discriminatie wordt weinig gebruikt Fris het voorjaar in met EP:Voordeelland 'Oude afspraak Waalenburg blijft overeind' TEXELSE 12 COURANT Expositie voor beter image kwallen Naamgenoot Kapvergunning Vondst veldmuis bron van zorg Achter de schermen Wat ik zeggen wou Geknipt Sneker 'leeuwen' in de bres voor Texel EPrVoordeelland ihoudolijkv jpparj tuui - MMlwca Door Willem, Oost een hele rij gaten in de klaren, had dezelfde burge- Gewapend meester besloten hulp van het ze in Sneek ir vaste land In te roepen. dienst gemei VRIJDAG 19 MAART 2010 Om iets te doen aan het nega tieve beeld dat van kwallen bestaat en bezoekers kennis te laten maken met de schoonheid van deze dieren, zijn vanaf 26 maart zo'n 30 oorkwallen te zien in een speciaal voor hen gemaakt aquarium in Ecomare. De oorkwal Aurelia arita) is de meest voorkomende kwallensoort in de Noordzee. Veel mensen heb ben een negatief beeld van kwal len, maar oorkwallen steken niet. De expositie is bedoeld om bezoe kers nader kennis te laten maken met de kwal. Er is een sfeervolle ruimte ingericht om de sierlijk zwe vende dieren goed tot hun recht te laten komen. Naast levende oor kwallen worden modellen getoond van andere in de Noordzee voorko mende kwallen. De expositie wordt gehouden in samenwerking met de vereniging van strandexploitanten, die ook vaak geconfronteerd wor den met het negatieve beeld dat er van kwallen bestaat. Speciaal voor hen ontwikkelt Ecomare een pos ter met foto's en feitjes. Eén melding via de e-mail. Dat is sinds november de oogst van de aanwezigheid van een eigen meld punt discriminatie op Texel. Het meldpunt, onderdeel van het Artikel 1 Bureau Discriminatie Noord- Holland Noord in Alkmaar, heeft maandelijks een middag spreekuur gehouden op het raadhuis aan de Groeneplaats. Texelaars die zich gediscrimineerd voelen, konden er melding doen en hulp vragen. Het eigen meldpunt werd vorig jaar in het leven geroepen, omdat gemeen ten verplicht zijn een voorziening tegen discriminatie te hebben. Mireille Koster, die de afgelopen maanden het spreekuur op Texel hield, beaamt dat er tot nu weinig gebruik van is gemaakt. Ze ver moedt dat onbekendheid het meld punt parten speelt. 'Mensen denken vaak dat ze er alleen heen kunnen voor discriminatie op ras, geslacht of leeftijd, maar we kijken bijvoorbeeld ook naar discriminatie op grond van een handicap of chronische ziekte.' Als mensen met een klacht komen, volgt volgens Koster een neutraal wederhoor waarbij de bekritiseerde partij de kans krijgt zijn kant van het verhaal te doen. Ook wordt de rol van de klager bekeken. Dat kan ertoe leiden dat uit een bemiddelend gesprek een oplossing voorkomt. Volgens Koster gebeurt het ook dat kwesties aan de Commissie Gelijke Behandeling worden voorgelegd. Het bureau in Alkmaar heeft voor heen al meldingen gehad van Texel, maar volgens Koster was dat op een hand te tellen. Artikel 1 heeft ook meldpunten in Den Helder en Hoorn waar gemiddeld een paar klachten per week in ontvangst worden geno men. Het bureau ontvangt jaarlijks tussen de twee- en driehonderd meldingen. Dinsdagmiddag 13 april houdt het meldpunt nog één keer spreekuur op het raadhuis, daarna volgt een evaluatie. 'Ben jij toevallig een zoon van de dokter?', is jarenlang dé vraag geweest die mensen me terloops even stelden. Nu lopen er niet zoveel Van Hattems/Hattums rond op Texel, dus de kans dat je familie bent is aannemelijk. Na de honderdste keer uitleggen dat wij géén familie zijn, heb ik even overwogen om met een zweem van geheimzinnigheid te gaan vertellen dat ik een onecht kind van Van Hat- tem ben, maar dat heb ik toch maar achterwege gelaten om de rust in huize-Van Hattem niet te verstoren. Een keer overrompelde iemand mij met de vraag of ik misschien 'een broer man de huisarts was', maar dat is gelukkig bij één keer gebleven. Je voelt je ouder worden op zo'n moment. Dan liever 'de zoon van de huisarts'... Sinds enige tijd is er nieuwe concur rentie aan het front en die is geducht. Een naamgenoot is neergestreken op het eiland om te vertellen over hostmanship. Jeroen van Hattum is zijn naam. Medewerker van de Host manship Development Group uit Naarden-Vesting en in de arm geno men door de VW om medewerkers in de toeristische sector bewust te maken van het begrip gastvrijheid. Dat er een ander was, was mij (en hem) aanvankelijk niet bekend en dat heeft inmiddels tot de nodige misverstanden geleid. Zo belde een medewerkster van de gemeente me op met de medede ling 'dat het gesprek dat we gisteren hadden gehad niet voor de krant bestemd was'. Nu onthoud ik niet alles, maar gesprekken ben ik een dag later echt nog niet vergeten, dus ik zat volledig in de raadselen waar ze het over had. De dame in kwestie hield echter stellig vol dat ze mij gesproken had en ik wist nergens van. Over dat gesprek kwamen we niet nader tot elkaar, het telefoontje erover vergeten we geen van beiden meer... De aap kwam uit de mouw, nadat iemand belde dat hij een naamge noot van mij had gesproken. Dat Voor de derde (of is het al de vier de?) maal lezen we in deze krant over ergernis bij het 'zomaar' kap pen van bomen. Precies, daar was nu de oude kapverordening voor. Om te beschermen wat mooi en nuttig is en zich niet zonder hulp van mensen kan verweren. Maar de oude raad vond het niet nodig dat alle bomen in principe beschermd zijn en de burger inspraak heeft bij het verwijderen. Het afschaffen van deze verorde ning noemen wij een blunder die getuigt van niet verder kijken dan je neus lang is. Nieuwe raad, maak deze beslissing alsjeblieft snel weer ongedaan. Adriaan en Sytske Dijksen, Den Hoorn. advertorial Fris het voorjaar in met een schoon huis. Alles in een sopje, kasten uitmesten en de diepvries eens goed schoonmaken. Iedereen vindt een schoon huis fijn, alleen zien veel mensen tegen de klus zelf op. Daarom zorgt EP:Voordeel- land aan de Heemskerckstraat 17 in Oudeschild voor een schoon- maakteam dat het hele huis onder handen neemt. Deze ludieke actie maakt onderdeel uit van een campagne die vanaf 15 maart bij EP:Voordeelland loopt. Raoul Helleman van EP:Voordeel- land legt uit: "We willen mensen graag iets extra's bieden om positief het voorjaar in te gaan na deze strenge, koude winter en vanuit ons assortiment huishoudelijke apparaten is de link met een grote schoonmaak snel gelegd. Bovendien worden mensen vrolijk van een goede schoonmaak en een opge ruimd huis. Ook niet onbelangrijk: een grondige voorjaarsschoonmaak scheelt echt in de hygiëne en helpt allergieën voorkomen. Klanten kunnen via de nieuwe web site www.ep.nl hun gegevens invul len om kans te maken op een voor- jaarschoonmaak door twee perso nen van een professioneel schoon maakbedrijf of één van de andere prijzen. Mensen die zelf aan de slag willen, vinden op de site veel han dige schoonmaaktips en er ligt in de winkel een gratis schoonmaakpak- ketje voor ze klaar." EP: staat voor 100 winkels in Neder land die worden gerund door zelf standige ondernemers met kennis van consumentenelektronica en huishoudelijke apparaten. EP: biedt de combinatie van persoonlijke ser vice en een unieke selectie Europese topmerken. Met EP: kiest de klant voor zekerheid en gemak. De selec tie in de EP:Winkel voldoet aan strenge voorwaarden, zodat we de klant een uitstekend product kun nen bieden tegen een scherpe prijs. Want bij EP: draait het om de tevre denheid van de klant. Kijk voor meer informatie over EP: op onze website: www.ep.nl. was het dus! Op het terras van De Lindeboom heeft vervolgens een ontmoeting plaatsgevonden tussen Jeroen van Hattum en Jeroen van Hattum. Zo vaak kom je je naamge noten niet tegen en de kans dat je ook nog allebei op een Waddenei land actief bent, is helemaal klein. Hij bleek ook al wat 'bijzondere ervarin gen' te hebben gehad waaruit hij de conclusie had getrokken dat er wel eens een naamgenoot bij de Texelse Courant kon werken. Maakte deze ontmoeting een einde aan de mis verstanden? Nee hoor. Mijn onvol prezen collega Bart Bosch (niet die van de RST.wist afgelopen maan dag onbekommerd op de Kabel krant te melden dat 'journalist Jeroen van Hattum van de Texelse Courant bij de jaarvergadering van de Onder nemersvereniging Den Burg een lezing zou geven over het project Gastvrij Texel'. Kijk, zou houd je de misverstanden in de wereld. Maar goed, dan passen we ons wel aan. Kijk dus svp niet raar op als ik de komende tijd te pas en onpas toeris ten met raad en daad bijsta, toeristi sche tips en adviezen verstrek, de vaartijden van TESO op zak heb, de openingstijden van de musea uit mijn hoofd ken, het nieuwe Texel Magazine en de Texel Toerist Info bij de hand heb en waar mogelijk deu ren voor gasten openhoud. Het gastheerschap zal tot grote hoogte in het vaandel worden gehesen. En kijjk ook niet raar op als er de komen de tijd iemand voor u staat met kladblok en camera die onberispelijk gekleed is en geen vijfhonderd woor den per minuut probeert te spreken, maar gewoon in één keer verstaan baar is. Ook dan heeft u te maken met Jeroen van Hattum, want we gaan natuurlijk wel aan uitwisseling doen. Mocht dit allemaal erg inge wikkeld worden, dan verwijzen we wel door naar elkaar. Daar zijn we beiden gastvrij genoeg voor! Jeroen van Hattum (die van de krant) De Zoogdiervereniging en Eco mare maken melding van de vondst van een eerste veldmuis op Texel. De kat van dierver- zorgster Christine Koersen van Ecomare kwam woensdag met het dier thuis. Hoewel de muis inmiddels door de kat is opge geten, maken deskundigen zich grote zorgen. De komst van de veldmuis zou een bedreiging vormen voor de op het eiland nog veel voorkomende noordse woelmuis. De Nederlandse noordse woelmuis (de ondersoort arenicola) is de eni ge uitsluitend in ons land voorko mende gewervelde diersoort. Texel is een van de belangrijke leefgebie den voor deze soort. Door het ontbreken van concurrerende woelmuissoorten komt de noordse woelmuis hier, in tegenstelling tot op het vasteland, ook voor op dro gere plekken, bijvoorbeeld op tuin- wallen. In 1985 vestigde de aard- muis zich op Texel en in 1998 de rosse woelmuis. Sindsdien onder vindt de noordse woelmuis con currentie in ruige en verboste ter reinen. Toen de veldmuis in de jaren zeven tig Noord-Beveland wist te berei ken, werd in enkele jaren tijd de noordse woelmuis van het grootste deel van dit voormalige eiland ver drongen. Het risico bestaat dat dit nu ook op Texel gaat gebeuren, waardoor de noordse woelmuis straks alleen nog in de natte dui nen, de Mokbaai, de Slufter en op de Schorren kan overleven. De laatste jaren zijn er op Texel veel nieuwe bijgekomen, zoals de huisspitsmuis. Dit is een concur rent van de waterspitsmuis, een oorspronkelijke bewoner van Texel. Hoewel de huisspitsmuizen de eer ste jaren nog erg weinig gezien werden, hebben ze afgelopen jaar bij veel mensen voor overlast gezorgd. Nieuwkomers onder mui zen vertonen vaak een explosie in groei. Het is niet onwaarschijnlijk dat agrariërs op Texel de komende jaren schade ondervinden van een veldmuizenplaag. In 2003 heerste op Schiermonnikoog een dergelijke plaag, niet meer dan een jaar na de ontdekking van deze soort op dit eiland. De vondst van de veldmuis heeft verregaande consequenties voor het natuurbeleid en terreinbeheer. Het Ministerie van LNV staat voor de taak er zorg voor te dragen dat de noordse woelmuis in alle vijf de regio's van zijn verspreiding, dus ook op Texel, duurzaam blijft voort bestaan. Belangrijk is om de ver spreiding van zowel de noordse woelmuis als de veldmuis goed te volgen en passende maatregelen te nemen. Volgens Natuurgedeputeerde Bart Heller is het verschil met de oude aanpak van het project 'Waalenburg' niet groot. Destijds is afgesproken dat de provincie boeren die worden uitgekocht een goed alternatief moet bie den. Heller: 'De oude afspraak blijft gewoon overeind.' Verschil is wel dat als aan die inspan ningsverplichting is voldaan, maar de boer in kwestie alsnog weigert, tot onteigening kan worden overgegaan. Heller hoopt dat het zover niet hoeft te komen en dat de provincie op minnelijke wijze het doel wil bereiken. Maar het geeft de provin cie wel een belangrijke stok achter de deur. Heller zei ernaar te streven dit jaar met de betrokkenen tot een akkoord te willen komen. De huidige stand van zaken in Waalenburg is dat de DLG met meerdere bedrijven een overeen komst is aangegaan. Zoals onlangs met de familie Zoetelief van The Eagles Ranch, voor wie aan het Burgerdijkje een vervangende plek is gevonden. Maar met twee melk veehouders is nog geen akkoord, evenmin met twee akkerbouwers en bloembollenbedrijf, met wie nog geen akkoord is bereikt. De Reiger is één van de boerderijen in Waalenburg die voor natuurdoeleinden is verworven. (Foto Gerard Timmerman) Heller bracht het nieuws woensdag naar Texel, 's Morgens praatte hij de gemeenteraad bij, 's middags de betrokken landbouwers. 'De reacties waren goed, ik bewonder hun constructieve opstelling. Aan het begin van dit proces heeft iedereen gezegd het te willen, die instelling proef ik nog steeds. Die zelfde sfeer proefde ik bij raad en college. Het was een goed gesprek. Het is een ingewikkelde kwestie. Alles hangt met elkaar samen. Belangen van agrariërs en natuur- belangen, de uitgifte van nieuwe bouwblokken. De gemeente stelt de voorwaarde dat voor elk nieuw bouwblok er eentje moet verdwij nen. Begrijpelijk, want dat beleid heeft de provincie ook. We hebben elkaar nodig en daarom is het belangrijk dat iedereen zich hier voor inzet, ledereen vaart daar wel bij.' Ter gelegenheid van de herdenking van de Watersnoodramp beschrijft de Leeuwarder Courant van 3 februari hoe 22 vrijwilligers uit Sneek naar Texel gingen om daar te helpen bij het met zandzakken ophogen van de dijk bij Oost. De Ik wil daarom alle Texelaren nog maals mijn eerbiedige hulde en diep gevoelde dank betuigen voor allee wat zij tijdens de critieke en vermoeiende uren deden. Niet minder dank zijn wij verschul digd voor de snelle wijze waaróp dc Provinciale Waterstaat haar deskundigen en andere hulpmiddelen naar Texel diri geerde. Ik vermoed dat betrokkenen ook hier liever naamloos willen blijven. On ze dankbaarheid is cr niet geringer om Met name zou ik willen noemen de hulp van de bezetting De Mok, die van de snellijks hierheen gedirigeerde Mari niers, die ook thans nog hun uitermate nuttig werk hier verrichten; voorts een werkploeg van het P.W.N., die prompt werd aangeboden en naar Texel gestuurd en tenslotte een groep van Sneker oor logsveterane», die m het uur van de nood hier aanwezig waren. Hen allen, en ook mijn collega van Sneek wil ik hier onze welgemeende dank betuigen Tenslotte is gaarne de hulp geaccep teerd van de burgemeester van Zaandam en Den Helder. Voor hen geldt hetzelfde. En dan waren cr nog van tal van zij den aanbiedingen om hulp, dikwijls op ontroerende wijze; ik heb het niet alles kunnen onthouden. ploeg, van oud-Oost-Indiëgangers, legde net de laatste hand aan de voorbereidingen van een pasar malam, toen de oproep kwam. De schrijver van het artikel, Willem Altena, gaat op het eind de fout in als hij schrijft dat Texel 'het inder daad droog gehouden' heeft. De ramp kostte aan zes Texelaars het leven. In de raadsvergadering van februari 1953 liet burgemeester De Koning een minuut stilte houden voor de slachtoffers, waarna hij in zijn dankwoord zijn 'diepgevoelde dank' betuigde 'voor alles wat zij tijdens de critieke en vermoeiende uren deden'. In zijn toespraak noemt hij met name 'een groep van Sneker oor logsveteranen, die in het uur van de nood hier aanwezig waren'.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 12