'Jong zijn een gevoel, en niet gebonden aan leeftijd' TEXELSE 13 COURANT Winnaars columnwedstrijd Forever Young Een kwestie van lijfsbehoud Kippenvel LANGEVELD DE R00Y tm Kerkdiensten Medische zorg Hulpverlening TEXELSEÜCOURANT Denkertje Oud papier Radio Texel VRIJDAG 19 MAART 2010 Winnaars van de columnwedstrijd Corrie Timmer, Brendie Lugtmeijer en Marijke van der Belt. Eigenzinnig, vlot, humoristisch en vol energie. Kwalificaties die de jury van toepassing achtte op de column Forever Young van Corrie Timmer. Daarmee won ze woensdagavond de eer ste prijs van de columnwed strijd die werd georganiseerd door Kopgroep Bibliotheken. Timmer had een goede week, want ze won ook een prijs in de columnwedstrijd van Margriet. Vijftien Texelse columnisten had den gehoor gegeven aan de oproep van de bibliotheek om een column te schrijven over jong zijn, het thema van de Boeken week. Niet alleen een rijke oogst, ook heel diverse stukjes proza. aan leeftijd', aldus Frans Hop man, samen met Gerard Timmer man, Maaike Vonk, Anneke Bok- ma en Marianne Witte van de jury. Maaike Vonk toonde zich zeer Over alledaagse situaties, onze kerheden, nostalgische herinne ringen met een hoog 'tuinpad van mijn vader'-gehalte en andere mijmeringen. Met als gemeen schappelijke deler dat 'jong zijn een gevoel is en niet gebonden tevreden over de oogst en de opkomst tijdens de avond waarop de auteurs (op één na allemaal vrouwen) zelf hun columns voor lazen. 'Voor columnist kun je niet leren, dan ben je of dat ben je niet. Voor het geval je het niet bij (Foto Gerard Timmerman) jezelf in de gaten hebt, wat geen aanbeveling is voor de columnist in spe, merk je dat meestal met een aan de reacties op je eerste stukje. Geen reactie? Da's nou jammer, maar wel een heel duide lijk signaal', citeerde ze uit het schrijfboek van Trouw. De tweede prijs ging naar Marijke van der Belt, met de column Een kwestie van lijfsbehoud en de derde prijs was voor Brendie Lugtmeijer, die Kippenvel schreef. Op deze pagi na publiceren we de drie win nende columns. Forever? Echt voor altijd? Zou ik dat willen, twintig blijven, dertig? Strak lijf, boordevol plannen, de wereld aan mijn voeten, here I come? Yes! Soms zou ik dat willen. Opnieuw die spanning voelen van een toekomst boordevol mogelijkheden. Welke zou ik kiezen, wat zou ik gaan doen Achterom kijkend weet ik dat die spanning niet altijd even leuk was, de onzekerheid soms slopend en deprimerend. Maar toch, de zee van levenstijd die je nog voor je hebt. Honderd en één mogelijkheden om opnieuw te beginnen. Ik ben geen twintig meer. Zelfs geen dertig of veertig. Voel me echter nog steeds jong, maar ben ik het ook? Ach kom, de vergoelijkende opmer king die mijn kleinzoon afgelopen Kerst tegenover zijn zusje maakte, over het feit dat ik hen per ongeluk tweemaal een kerstkaart had gestuurd, ligt me nog vers in het geheugen. 'Nienke', zei de schat, onderwijl werkend aan een lego bouwsel 'dat gééft toch niks. Oma is al héél oud en dan vergeet je wel eens wat.' En daar kon oma het mee doen. Ze mocht zich dan nog steeds jong voelen, de buitenkant vertelde blijkbaar een heel ander verhaal. Een verhaal over verleden en voorbij. Over mankementen en een slecht geheugen. En mocht ik vergeten mijn bril op te zetten terwijl ik in de spiegel kijk, dan vertellen de folders in mijn brievenbus wel dat ik verschrikkelijk op mijn retour ben. Amper in staat om mijn eigen beslis singen te nemen. Ik moet me aan passen in kleding, seks, voorkeur in muziek, gespreksonderwerpen en zo meer. Opstastoelen kopen, bege leide vakanties boeken en niet te vergeten, om mijn uitvaart denken. Het is raar te merken dat bij het ouder worden lichaam en geest uit de pas gaan lopen. Althans de mij ne. Terwijl de ene rimpel na de andere verschijnt, mijn taille zijn stroomlijn verliest, bruist het in mijn hoofd van de ideeën en plannen. Ha, eindelijk de tijd. Kinderen de deur uit, huis ruim, niet meer die dwingende klok! Tijd voor een leuke cursus, een nieuwe studie, een rom- mel-maar-aan-reis. Waar zal ik eens heen gaan? Ik pak mijn rugzak en luister verbaasd naar de echo die nu van de kant van mijn kinderen komt: Ma, doe je wel voorzichtig? Denk je wel om...? Het kind in mij steigert. Ik ben oud en wijs genoeg om op mezelf te passen, loop niet in zeven sloten tegelijk en weet mijn weetje. Maar braaf stel ik ze gerust en doe onderwijl wat ik zelf wil. Net als zij twintig jaar geleden tegenover mij en ik weer twintig jaar daarvoor tegenover mijn ouders. Er is niks veranderd. Alleen de buitenkant. Het kind in mij is gebleven; rebels, nieuwsgierig en op zoek naar avon tuur. Misschien hongeriger, haasti ger nog dan toen, omdat de tijd gaat dringen. Terwijl ik in de nacht trein stap, onderweg naar een vage bestemming, valt alles van me af. Ik ben geen moeder meer, geen oma, geen vrouw van, geen lid van, geen noem maar op, ik ben gewoon Cor rie, onderweg naar morgen. Forever nieuwsgierig, forever young. Corrie Timmer 'Kan ik helpen?' Het jonge meisje in de winkel kijkt het oudere echt paar opgewekt aan. 'Hij heeft een broek nodig,' zegt de vrouw. 'Ik heb helemaal niets nodig, dat vind jij,bromt de man. Het meisje lacht en zegt: 'Kom op, zo erg is het niet. Wat voor een broek moet het wor den?' Daar hebben ze alle twee geen idee van. 'Weet je wat, zegt het meisje monter, ik pak voor u de broek die ik het allermooiste vindt. Ze pakt een broek en zegt dat ze zeker weet dat deze goed is. De man verdwijnt morrend in de pas kamer. 'Nou, hoe zit hij.?' Vraagt zijn vrouw na enkele seconde. 'Hij zit nog helemaal niet, ik moet nog beginnen,' klinkt het. 'Hij wil nooit wat, zegt de vrouw, hij heeft een hekel aan passen. Het meisje geeft geen antwoord, en loopt naar de paskamer. 'Zie je dat dacht ik al, staat goed, lekker pittig.' De man glimlacht, 'is dat zo? Nou, dan moet ik deze maar nemen, en misschien moet ik er ook nog een overhemd bij. Heb je dat ook?' Zijn vrouw kijkt fronsend. 'Een nieuw overhemd? Dat heb je toch helemaal niet nodig?' Het meisje is al bij de overhemden. 'Kijk, deze is onwijs leuk. En als u het echt helemaal af wilt hebben, dan past deze blazer er perfect bij. Opgewekt loopt de man terug naar zijn paskamer. Even later is ze behulpzaam bij het aantrekken van de blazer. 'Ziet u, een heel ander mens. U ziet er jaren jonger uit.Ze kijkt ongedwongen naar de man op. 'Wanneer draag jij nou een blazer?' De echtgenote klinkt narrig. 'Wat is er mis met een blazer?', probeert de man. 'Nou niks, klinkt het wre velig, maar je gaat hem toch niet dragen. Dus... zonde van het geld.'De man aarzelt, en zegt dan ietwat bedremmeld tegen het meisje: 'Ik neem alleen de broek. Het overhemd en de blazer heb ik niet echt nodig, geloof ik. Marijke van der Belt 'Millimeteren maar weer?' De kap ster is nog jong, een opgeruimde stem. 'En verven,zeg ik. Om me heen klinkt geroezemoes, verderop het gebrom van een föhn. Naast me babbelt een oude dame met een kapster. Niet wat ze zegt, maar de aangename toon in haar stem veroorzaakt zomaar kippenvel, beginnend op mijn onderarmen. Vervolgens een prettig warm gevoel door mijn hele lijf. De deurbel rinkelt schel. Via de spie gel zie ik een meisje van een jaar of vijftien binnenkomen. Lang sluik haar, slungelig, onzeker, slordig gekleed. Ze blijft besluiteloos staan. Dan valt haar oog op de kapstok. Ze loopt er naar toe en hangt haar jas op, waarbij haar T-shirt omhoog kruipt. Ze trekt het naar beneden, over haar buik. Ze wekt de indruk alsof ze het liefst helemaal in dat shirt wil kruipen. 'Wat moet er met je haar gebeu ren?', vraagt een kapster aan het meisje, dat aan de andere kant naast me is komen zitten. Niet 'uw haar', die eer valt haar pas over een jaar of vijf te beurt. 'Knippen,' zegt het meisje en dan, met een blik op mijn haar: 'Flink kort en van achteren opgeschoren.' Ze strekt haar rug, recht haar schouders. Je ziet haar groeien na het uitspreken van dit dappere voornemen. De kapster fronst, wroet wat in het haar. 'Dat zal niet zo gemakkelijk gaan, je hebt nogal wat kruinen in je nek.' Het meisje aarzelt. Je ziet hoe de dap perheid haar verlaat. 'Nou ja, doe het dan maar op een manier waarop het wel kan.Ze slaat haar ogen neer om zichzelf niet meer te hoeven zien in de spiegel en klemt haar koude handen tussen haar bovenbenen. Onder de vaardige handen van de kapster ontstaat een soort page kopje. Af en toe werpt het meisje een schuwe blik in de spiegel en kijkt naar haar bleke gezicht en mat te ogen, steeds zichtbaarder. Ik knik haar even bemoedigend toe als mijn blik de hare via de spiegel vangt. De deurbel rinkelt opnieuw. Ze komen lachend binnen, een beetje ademloos, gespannen van verwach ting, een jaar of vijftien, de eerste vrouwelijke rondingen zichtbaar, door kleding geraffineerd benadrukt, glanzend lang haar, twee mooie jon ge vrouwen. Ze vullen de ruimte met hun aanwezigheid. Gesprekken ver stommen, iedereen kijkt, zelfs de föhn houdt er mee op. Ze zijn zich ervan bewust, banjeren door de zaak alsof die van hen is. 'Hé hoi, laat je een jongetje van je maken?' vragen ze het meisje naast mij in het voorbijgaan. Ik zie hoe ze rood wordt, de onver wachte klap probeert op te vangen. De eerste seconde doet het nog geen pijn, dan slaat het in alle hevig heid toe. Het beneemt haar de adem, ze krimpt er letterlijk van ineen. Al die spiegels, al dat neon licht. Haar, door haarzelf zo verfoei de, kwetsbare verschijning van alle kanten weerspiegeld. 'Nee joh', is alles wat ze uit weet te brengen, maar te laat. Ze horen haar niet, zien haar al niet meer, laten zich al ginnegappend vallen op een paar stoelen in een hoek en bekijken onderuitgezakt een map met kap sels voor lang haar. Elke foto wordt voorzien van gepeperd commentaar. Ze weten al wat ze willen. Anderen zien haar wel, de kapsters, de oude mevrouw, ik. En er is geen haar meer, waarachter ze zich kan verber gen. Ik heb opnieuw kippenvel, maar van een ander soort; koud kippen vel. Brendie Lugtmeijer Zondag 21 maart 2010 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. dienst in De Burght aan de Binnenburg, ds. P.A. den Braanker, Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: De Koog: 9.30 u. ds. C. der Nederlan den. Den Hoorn: 11.00 u. ds. C. der Neder landen. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: dienst in De Cocksdorp. De Cocksdorp: 10.00 u ds. P.O. Bar nard, Waddendienst. Na afloop kof fiedrinken in 't Gebouwtje. Oudeschild: dienst in De Cocksdorp. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste- Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 19 maart 10.00 en 22.25 u. Zat. 20 maart 10.05 en 22.54 u. Zon. 21 maart 10.40 en 23.26 u. Ma. 22 maart 11.05 en 23.50 u. Din. 23 maart 12.00 u. Woe. 24 maart 00.40 en 13.10 u. Don. 25 maart 01.57 en 14.50 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Woensdag 17 maart springtij; dinsdag 23 maart eerste kwar tier, donderdag 25 maart doodtij. Zon dag 21 maart zon op 6.41 uur, onder 18.55 uur. (jncn Zwarts Jéxel s in het harU Uitgave van nedia bureau L_ Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar 41,70 39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. rend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst; dinsdag 23 maart: ds. J. van Rijs wijk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. J. Kikkert. BAPTISTENGEMEENTE: dienst in De Fontein aan de Burdet- straat, Den Burg: 10.00 u. ev. B. de Jong uit Grootebroek. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. Familieviering, The Gospeltrain. Oosterend: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Het hoofd bieden aan de zorgen des levens; Wachtto renstudie, 11.20 u.: Wees een echte volgeling van Christus. Goede (gemeentejraad is duur GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Extra bezoekuren op zaterdag, zon en feestdagen van 10.30 tot 11.30 uur. Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het bere kenen van de eigen bijdrage: op Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, PHH-gebouw, Pont- weg. Voor inlichtingen, advies, con sultatie en preventie, tel. 0223-620541 of 06-30215211; peter. molenaar@brijder.nl. Zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 3. West straat, Hollewal, Lijnbaan, Pater Witteplein, Molenstraat, Molend warsstraat, Anne Frankstraat. Vrijdag: 18.00 u. 19.00 u. 20.00 u. 21.00 u. Radio Texel actueel Wilde vaart (H) Music Machine Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. 17.00 u. 18.00 u. Zondag 9.00 u. 10.00 u. Burght 11.00 u. zie) 12.00 u. 13.00 u. 14.00 u. 15.00 u. 16.00 u. 18.00 u. Wegdromen met een boek Pietelepote Radio Noord-Holland Klassiek op zondag Kerkdienst vanuit De Vlaswiek (muziek en poë- Natuurwijzer Noud draait deur Wilde vaart Frans gaat het doen Sportlokaal Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Maandag: 18.00 u. 19.00 u. (H) 20.00 u. Symphonica (klassiek) Wegdromen met een boek Raadscommissie. Recht streekse uitzending van de commissie Grondgebied vanuit het gemeentehuis, aansluitend: Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Even bijpraten met... Over de actie voor nieuwe leien op de kerk van Den Burg en de kunstweek van de OSG (H) Pietelepote (kinderpro gramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Raadscommissie. Recht streekse uitzending van de commissie Welzijn vanuit het gemeentehuis, aansluitend: Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met... Irene Maas vertelt over dominee Huizinga. 20.00 u. Radio Noordholland

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 13