Texelse ontwerpt spel omgevingsvergunning Boek over stolpen verschijnt eind mei TEXELSE 3 COURANT Het akkermannetje of gele kwikstaart Nico Dros op tv Tandarts DenTex ook op zaterdag Familieberichten Wat vindt u? Willem Boon (o)pa euv (o)ma •Hee+kuis 45 jaat1 getcouwd HOERA! Yfke 11 maart 2010 Noorderbuurt, in 1949 geschilderd door A.D. Blok van der Velden (in particuliere collectie). VRIJDAG 19 MAART 2010 Een stolpboerderij, een huis en een scheepswerf vormden de eerste bebouwing van Oudeschild, in 1616 getekend door Anthonis Metius. Boerenbouwkunst op Texel, 450 jaar boerderijbouw in relatie tot agrarische geschiedenis en wooncultuur. Dat is de titel van het door Wilma Eelman geschre ven boek dat eind mei ver schijnt. Toen Eelman in 2002 een overzicht maakte van alle stolpboerderijen, stolpschuren en schapenboeten op Texel bleken tot ieders verras sing op Texel de meeste stolpen van alle Noordhollandse gemeen ten te staan. Daan Welboren van Nauta Boek vroeg terloops of daar niet een boek in zat. Dat is genoemd boek geworden. Rond het midden van de 16de eeuw verschenen de eerste stolpboerderijen op Texel. Althans, toen verschenen in onroe- rend-goedtaxaties, de voorlopers van onze huidige WOZ, boerderijen die tot tien maal zo hoog getaxeerd werden als de overige boerderijen. Vanaf het eind van de 16de eeuw werden enkele van die hoogge- taxeerde boerderijen op landme- terskaarten afgebeeld. Stolpboer derijen, die in eerste instantie eigendom waren van Noordhol landse beleggers, vooral kooplie den uit de Hollandse steden. Die boerderijen waren kleiner en zagen er ook anders uit dan de huidige stolpboerderijen. In de loop der eeuwen werden de boerenbedrij ven, en daarmee de boerderijen, groter. Er verschenen meer woon vertrekken en de ontwikkelingen in de boerderijbouw volgden de ont wikkelingen van de techniek, de modes uit de burgerlijke wooncul tuur en de sociaaleconomische ontwikkelingen. De Texelse stolp blijkt een importproduct uit Noord- Holland, dat na introductie in de 16de eeuw een eigen leven ging leiden, met een eigen Texelse ont wikkeling. In de 19de eeuw ver schenen na de inpoldering van Eierland de Zeeuwse boerderijen, al vrij snel gevolgd door boerderij en volgens Zuidhollands model, een paar Groninger stolpen en Capni, naar het model dat in het Gelderse rivierengebied gebruike lijk was. Daarna kwamen de ont wikkelingen in de boerderijbouw in een stroomversnelling. Schapenboeten, bogen op wagen deuren, strandhout, tegeltableaus, kleurgebruik, Texelse en Noordhol landse stallen, bedsteden, vuur- boetjes en toekomstig gebruik van oude en nieuwe stolpen zijn enkele van de onderwerpen die in het boek aan bod komen. En ook de vraag waarom zoveel voorhuizen van boerderijen afgebroken wer den, de laatste, Spyk, in 1949. Het boek is geïllustreerd met werk van kunstenaars als Bakels en Blok van der Velden, landmeterskaar- ten, opmetingen, blauwdrukken en foto's. Inmiddels kan bij de boek handels voor het boek worden ingetekend. Akkermannetje worden ze ook wel genoemd. En zoals zo vaak bij bij namen, dekt dit uitstekend de lading voor de gemiddelde gele kwikstaart Motacilla flava). 's Zomers zien we deze knalgele vogel vaak, kwikkend met zijn staart, parmantig stappend tussen de schapen of zingend op een paaltje in een bollenveld. In akker randen en slootkanten herbergt Texel ongeveer 1 procent van de Nederlandse populatie van deze soort, waardoor ons eiland gerust als een bolwerk mag worden aan gemerkt. Voor Vogelwerkgroep Texel is dit de reden om de gele kwikstaart in 2010 uit te roepen tot Soort van het Jaar. Hiermee wordt extra aandacht geschonken aan de verspreiding en gedrag van deze mooie vogeltjes. Gele kwikstaarten zijn er overigens in allerlei soorten en maten. Zo heb je de grote gele kwikstaart, een aparte soort die we op Texel alleen op trek en sporadisch als overwin teraar aantreffen. Deze 'grote broer' broedt in beekdalen in het oosten van het land en ook veel in Scandi navië. Ongetwijfeld komen hier 'onze' doortrekkers en overwinte raars vandaan. Maar de 'gewone' gele kwikstaart heeft ook nog allerlei verwanten die door sommige wetenschap pers als aparte soorten worden beschouwd, hoewel anderen ze als ondersoorten zien. Zo hebben de noordelijk in Europa broedende gele kwikstaarten bijvoorbeeld een zeer donkere kop. Noordse kwik staarten worden ze genoemd. Deze trekken begin mei over Texel, vaak samen met grote hoeveelheden gele kwikstaarten zoals ze ook bij ons in de akkers zitten. Daarnaast is er ook een vorm die geen blauw of donker op de kop heeft, maar geel. Dat is de Engelse gele kwik staart. Ook die trekken vooral in mei en door de veelgevolgde trek- route langs de Noordzeekust naar het noorden komen ook zij veel op Texel langs. Grote groepen foera- geren in mei vaak op de weilandjes rond de Robbenjager of op de waddendijk. Al met al maakt het het niet gemak kelijk om te zien wat nu 'onze' gele kwikstaarten zijn, maar tegelijker tijd kunnen we er doorgaans zeker van zijn dat als we een knalgeel vogeltje in een akker zien zingen, we dan 'onze eigen' gele kwik staart waarnemen, ledereen die komend jaar zo'n waarneming doet, wordt verzocht deze door te geven via waarneming.nl of aan de Vogelwerkgroep Texel (via www. vogelwerkgroeptexel.nl). Met deze gegevens kan beter inzicht worden verkregen in het wel en wee van deze soort. Zondag 21 maart staat de uitzen ding van Natuurwijzer op Radio Texel geheel in het teken van de gele kwikstaart. Luister van 12.00 tot 13.00 uur naar Radio Texel, 106.1 FM ofwww.radiotexel.nl. Tekst Klaas de Jong Foto René Pop Vorige stelling: De kans is aanwezig dat Texel straks vier wethouders krijgt. Wat vindt u, moet er een wethouder voor toerisme komen? nee (43%) ja (57%) aantal stemmen: 236 Nieuwe stelling: Van 7 maart tot 13 juni wordt een tweede reeks afleveringen uitgezon den van de serie We gaan nog niet naar huis. Wat vindt u? Is deze serie reclame voor Texel of juist niet? www.texelsecourant.nl Nico Dros is zondag 28 maart te gast in het televisieprogramma Boe ken. Hij wordt door presentator Wim Brands geïnterviewd over zijn nieu we boek, De sprekende slang, over een kerkscheuring in Oosterend. Het programma wordt uitgezonden via Nederland 1 en duurt van 11.20 tot 11.54 uur. Tandartspraktijk DenTex aan de Keesomlaan houdt sinds kort elke eerste zaterdag van de maand spreekuur voor mensen voor wie het lastig is doorde weeks een afspraak te maken. DenTex is sinds enige tijd gevestigd in het voormalige gebouw van Rijks waterstaat en inmiddels uitgebreid met een derde behandelkamer. Door de komst van een tweede tandarts, die elke vrijdag aanwezig is, is het bovendien weer mogelijk nieuwe patiënten aan te nemen. Door de aanschaf van een röntgenapparaat waarmee kaak en schedel op ware grootte en in drie dimensies in beeld worden gebracht, zijn meer behan delingen mogelijk op het gebied van implantaten, parodontologie en kleine chirurgische ingrepen. Door de komst van de derde behandelkamer kunnen patiënten deelnemen aan een uitge breid mondhygiëne- en preventiepro gramma, waardoor veel problemen voorkomen kunnen worden. Voor meer informatie, tel. 314727 (op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur) of e-mail dentex@ texel.com. Hoe om te leren gaan met veran deringen op het gebied van ver gunningverlening. Marije van Overmeeren-Bakker uit Den Burg, werkzaam bij de gemeen te, bedacht er een spel voor waarvoor het ministerie van VROM inmiddels interesse heeft getoond. Het gaat om veranderingen die voortkomen uit de nieuwe wet WABO (wet algemene bepalingen omgevingsrecht) die in juli van kracht moet worden. Die wet ver vangt een vijfentwintig bestaande vergunningen door één nieuwe omgevingsvergunning, zodat bedrijven en burgers bij een aan vraag minder rompslomp hebben. Achter de schermen brengt de nieuwe wet veel veranderingen met zich mee en daar moeten mede werkers bij de overheid mee leren omgaan. In haar vrije tijd maakte Van Overmeeren daarom een bord spel met kanskaarten, quizvragen en advieskaarten om op een aan gename manier wegwijs te raken in de veranderingen.Bij het spel krij gen de spelers met de opdracht een vergunning te realiseren voor een pand of een object. De kunst is dat op tijd te doen en die tijd wordt bepaald door de lengte van het bord. De spelers moeten gaande het spel informatie bij collegae inwinnen, worden verzameld, werk worden overgedragen en omge gaan worden met tegenslagen of zaken die tussendoor komen. Men sen kunnen het spel tegen elkaar spelen, maar het gaat er niet om wie als eerste over de streep komt. Het doel is samen te werken, zodat de aanvrager van een omgevings vergunning wordt geholpen. Het spel, gebaseerd op Texelse situa ties, wordt volgende week gepre senteerd bij het ministerie van VROM dat verantwoordelijk is voor de invoering van de omgevingsver gunning. De gemeente hoopt dat de andere gemeenten zich met het spel ook op de invoering kunnen voorbereiden. Van Overmeeren, die een paar jaar geleden als stu dent van zich deed spreken met een eigen maquette van een nieuw gemeentehuis, presenteerde het woensdag op het gemeentehuis. Er is inmiddels mee geoefend. Jan Veldkamp, medewerker bij de gemeente, zei het een geschikt spel te vinden om ook thuis meer over het werk bij de gemeente en de complexiteit daarvan duidelijk te maken. De omgevingsvergun ning wordt een verzamelplaats voor onder meer bouw-, sloop-, aanleg- en milieuvergunningen. Ook andere vergunningen op ruim telijk gebied, natuur en monumen ten worden onderdeel van de omgevingsvergunning. Afzonderlijk blijven diverse genoemde vergun ningen echter ook bestaan. De omgevingsvergunning had oor spronkelijk al vanaf 2008 van kracht moeten zijn, maar is een paar keer uitgesteld. Momenteel is de voort gang onderhevig aan de kabinets crisis, waardoor de behandeling van veel nieuwe wetgeving stil ligt. Wat betreft de uitvoering staan nog lang niet alle neuzen dezelfde kant op. Oud-minister Cramer van VROM had toetsing en handhaving van de omgevingsvergunningen door regionale diensten willen laten verrichten (op het niveau van de veiligheidsregio's), maar dat zien veel gemeenten niet zitten. Texel zou het als een van de weinige gemeenten in de veiligheidsregio wel willen. ,,Pluk de dag" was zijn motto Na een lang en gelukkig leven hebben wij afscheid moeten nemen van mijn innig geliefde, zeer zorgzame man, onze liefdevolle vader en fantastische opa Wim echtgenoot van Johanna Duinker A Den Burg-Texel, 24 januari 1930 t Almere, 16 maart 2010 Zijn positieve instelling, warmte, kracht humor zullen ons altijd in herinnering blijven. en Almere: Hannie Boon-Duinker Almere: Majorie en Pieter Former-Boon Lianne, Pauline, Martijn J. Boon-Duinker, Lelietje van Dalenstraat 14, 1338 TE Almere Er is gelegenheid om afscheid te nemen van Wim op vrijdag 19 maart om 15.00 uur in de aula van het Yarden uitvaartcentrum Almere, Kruidenweg 3 te Almere-Stad. Aansluitend zal om 15.30 uur de crematieplech tigheid plaatsvinden. Na de plechtigheid kunt u de familie condoleren. De leegte en het gemis zijn nog moeilijk te aanvaar den, maar zoveel betrokkenheid was overweldi gend. De enorme belangstelling, mooie woorden, prach tige bloemen, telefoontjes, lieve kaarten en brieven die wij mochten ontvangen tijdens zijn ziekte en na het overlijden van mijn man, onze vader en schoon vader HARRY VAN SPLUNTER hebben ons diepgeraakt. Woorden kunnen niet uitleggen hoeveel dit voor ons heeft betekend. Het is voor ons een groot verlies, maar in deze verdrietige tijd geeft het ons veel troost en steun om te weten dat u aan ons denkt. Graag willen wij u hiervoor heel hartelijk bedanken. Alie van Splunter-Kiewiet Monique en Jakobus Robert en Joyce De Koog, maart 2010 Achter de tranen van verdriet, schuilt de glimlach van herinneringen. Wij willen iedereen bedanken voor de belangstel ling die wij ontvingen na het overlijden van DIEUWERTJE DAALDER-HUIZINGA Wij kijken terug op een mooi afscheid. Piet Daalder Kinderen en kleinkinderen Texel, maart 2010 Achter iedere traan van verdriet schuilt een glimlach van herinnering Zonder tante Em is alles anders. Het deed ons goed dat zoveel mensen hebben meegeleefd tijdens de ziekte en na het overlijden van EMMA VAN HEERWAARDE Bedankt voor uw warme belangstelling. Willem van Heerwaarde Ryan en Yvonne Alise, Lieke en Elleke Bob en Louise Benjamin en Janneke Marit en Daan Texel, maart 2010 Heel veel dank voor de steun, reacties en vele kaar ten die wij mochten ontvangen na het overlijden van mijn lieve vrouw, onze moeder en oma PIA DEN BRAVEN Het gemis is groot, maar het is fijn dat ze bij velen mooie herinneringen achterlaat. Dit zal ons verdriet verzachten. Namens de familie, Jelle den Braven Den Helder, maart 2010 49 maat' 49Ó5 4 9 maart 2040 Va la karte gefeliciteerd! 3ante en David/ f-lilde, jAmo, Douwe Rita en ^Andre./ Wesley, IVi-H- Dnge en Bert/ "Puck, ]\Ae.e.s 18-03-1960 Het is een jongen. We noemen hem Peter (de alleseter) De kleine is 180 cm lang en weegt 190 pond. Het kraamfeest was afgelopen zaterdag. Persoonlijke felicitaties tussen 18.30 - 18.45 uur. Tel. 06-13693769. Geboren: Nelleke Gerlsma Loren Kruseman Hoogte kadijk 32 1018 BM Amsterdam Derde kleinkind van „Omagreet" Doeksen.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 3