Basis loonbedrijf firma F. Duinker na 75 jaar nog hetzelfde Technisch vernuft als handelsmerk TEXELSE 9 COURANT ■K v Hét Familiebedrijf VRIJDAG 19 MAART 2010 KAS V 1943: Jan van de Berg (met krullen), Jan Vonk (links met pet), Cees Drijver (tweede van rechts), Piet Duinker (op zijn 18e verjaardag) en Teun Duinker (rechts met pet) op de gasgenerator. 2010: Fulps en Lia Duinker tijdens een onderonsje in de werkplaats van het loonwerkbedrijf. Op de achtergrond de nieuwste trekker. Zijn moeder adviseerde de jonge Fulps Duinker een rijksbetrek king te zoeken, dan had je vas tigheid, maar het bloed kroop waar het niet gaan kon en dus ging hij in het ouderlijk loonbe drijf op Nieuweschild aan de slag. Onder zijn leiding en dat van echtgenote Lia groeide de firma F. Duinker uit tot een suc cesvol loon-, mechanisatie- en landbouwbedrijf. Dit jaar bestaat de onderneming 75 jaar. Het bestaan van een loonwerker is geen oase van rust. Boeren bellen op elk moment van de dag en omdat veel werk weersafhankelijk is, zijn er soms bar drukke tijden. Lia: 'Het is wel gebeurd dat Fulps na een lange dag werken 's avonds om een uur of negen thuiskwam en net met een bord eten op schoot zat. Ploft er een boer naast hem in de stoel, die zegt: Heb je je eten nou nog niet op? Fulps: 'In onze bedrijfstak is het hollen of stilstaan. Vroeger had ik daar meer moeite mee, nu kan ik beter omgaan met de stress en heb geleerd om ook werk te delegeren. We kunnen hier heel lang het werk organiseren en van alles improviseren, maar het houdt een keer op. Lia: 'Toen ik met Fulps trouwde, wist ik dat ik ook met een bedrijf trouwde. Maar het bevalt me goed, en saai is het nooit.' Het was Fulps Duinker, de opa van Fulps, die 75 jaar geleden het loon bedrijf oprichtte. Uit nood, want de wiervisser raakte zonder werk toen het zeegras uit de Waddenzee verdween na de aanleg van de Afsluitdijk. Met een gezin van zeven kinderen moest er wel brood op de plank komen. Fulps: 'Opa was een ondernemen de man en schafte een dorsma chine aan. Een Marshali's, en een Field Marshall trekker om de machine aan te drijven. Met drie paarden is die trekker van de haven van Oudeschild naar Nieuweschild gesleept, omdat geen mens wist hoe je zo'n ding moest starten. Hij ging ermee de boeren langs, om het graan te dorsen. Dat stond toen nog op klampen of werd in schuren bewaard. Toen kwam de oorlog.' Lia: 'Het was erg klein schalig. We hebben nog een oude balans uit die tijd. Daar stond één koe op.' Na de oorlog werd het bedrijf uitgebreid. 'Opa had drie zoons, Teun, Piet (de vader van Fulps), en Jan, en opa was niet bang om te investeren. Hij had inmiddels drie dorsmachines en werkte met evenzoveel dorsploe- gen, er werkten hier toen meer dan dertig man.' Het loonwerk verliep anders dan nu. Gemoedelijker. 'Telefoon had den de meesten niet, de opdrach ten kwamen per briefkaart. Dit jaar heb ik voor dorschen 0,75 Gaarna met een paar weken Fulps: 'Opa had grote klanten, maar er waren ook veel kleine gemengde bedrijven. Veehouders met een paar bunder graan.' Met de jaren kwam er ander werk bij. In de ruilverkaveling reden de Duin kers met kiepkarren en ander materiaal en in de winters werden veel greppels gefreesd. Het was opa Duinker die lange tijd de dienst bleef uitmaken. Lia: 'Opa deelde de lakens uit, de zoons brachten arbeid, kennis en vlijt in.' De ver vanging van de dorsmachine door een combine (waarmee graan in één werkgang kan worden geoogst) was een heet hangijzer. Fulps: 'Zou je wel met zo'n zware machine het land op kunnen? De meningen waren verdeeld, maar opa was voorstander van de aanschaf van een combine. En dus kwamen de combines. Gevolg was wel dat het werk meer stress met zich mee bracht. Met de combines werd de oogst meer weersafhankelijk.' Voor een loonbedrijf dat op allerlei plekken op het eiland aan het werk is, is communicatie van groot belang. Fulps: 'Mobiele telefoons had je vroeger nog niet, mijn moe der (Annie) ging met de brommer over het eiland om de boodschap over te brengen.' Technisch vernuft zit bij de Duin kers in de genen. 'Opa had als wiervisser bijvoorbeeld zelf een mechanische wierpers gebouwd. Dat technische keert nu nog steeds terug. Neem het rooien van wor tels. Eerst gingen we met veertien man, nu doen we hetzelfde werk met z'n drieën. We bedenken van alles om het werk makkelijker en efficiënter te maken. Mijn vader Piet had dat ook. Hij had alleen maar lagere school gehad, maar was ontzettend vindingrijk. Het zit er bij ons zó ingebakken, als we het ene maken, zijn we alweer ver geten wat we daarvoor hebben uitgevonden.' Voorbeelden te over: een strodekmachine waarbij de touwtjes automatisch van de pak ken worden gehaald, zodat er geen man meer op het dak in de kou hoeft te staan. En wat te denken van een onbemande trekker bij het rooien van wortels. Al in de jaren zeventig bouwden ze zelf een spit- machine waarmee de grond tot een meter diep werd omgewoeld, waardoor de vochthuishouding verbeterde. Fulps Duinker hielp als jongen al mee in het familiebedrijf. Vooral techniek had zijn belangstelling. Na de LTS volgde de MTS. 'Ik wilde door naar de HTS, maar toen werd mijn vader ziek en kwam ik thuis. Dat was in 1980. Het bedrijf had toen maar weinig werk, maar er lagen mogelijkheden voor nieuwe ontwikkelingen. Net als zijn grootvader ontpopte Fulps Duinker zich als een vooruit strevende ondernemer. 'Tijdens mijn opleiding heb ik de gelegen heid gehad om goed om me heen te kijken. Daardoor ben ik uit het kielzog van mijn vader en oom gekomen. We schaften machines aan, verbeterden ze of bouwden ze zelf. Die spitmachines die toen op Texel reden, daar was altijd wat mee. We hadden ideeën hoe het beter kon, en bouwden er zelf een.' Daar moest dan wel een trekker van 150 pk voor, dus kwam die er. De tijd ging verder, de nieuwste trekker die onlangs is aangeschaft, heeft meer dan het dubbele aan pk's. Het loonwerkbedrijf is actief op een breed terrein. 'Wat we allemaal doen? Graan dorsen, sloten maai en, stro, hooi en gras persen, gras- kuilen, grond ontsmetten, kilveren, spitten, draineren, landwerk. Wat niet eigenlijk? Mest, daar zitten we niet in. Doordat we altijd al met techniek en mechanisatie bezig waren, zijn we ook trekkers gaan verkopen en werden we ruim 35 jaar geleden regiodealer van Ford, nu New Holland.' Ook daar hield het niet mee op. Zo'n dertig jaar geleden begon het bedrijf graan en graszaad te telen, vanaf 1992 kwam de wortelteelt erbij. Toen akkerbouwer Marco Zoetelief vijf jaar geleden een balletje opwierp om samen pootaardappelen te gaan verbouwen, moest Fulps daar even over nadenken. 'Toen het kratje bier leeg was zei ik: Gaan we doen.' De samenwerking heeft inmiddels geresulteerd in de ver bouw van vijftig hectare poters. 'Ik heb even moeten wennen aan de manier van werken van Marco, maar met zijn tomeloze inzet en kennis van de teelt en met onze kennis van landbouwmechanisatie en akkerbouw, vullen we elkaar goed aan.' Met 'onze' doelt Fulps ook op de medewerkers Eelco Bakker, Johan Bremer, Egbert Mantje en Erik Maat, die tot de 'harde kern' worden gerekend van het bedrijf, waar tien medewerkers hun brood verdienen. Deze man nen zijn alle vier ervaren monteurs, maar zitten ook volop in het loon werk. Zo is Johan veel met de kil- ver en de draineermachine op stap, en is hij nauw betrokken geweest bij de nieuwbouw. Erik is veel in de werkplaats, hij heeft de spanten voor de nieuwe schuur gelast, en hij rijdt op de slotenmaaier. Egbert rijdt op de opraapwagen, is vaste man op de combine en doet ook sloten maaien. Eelco zaait de wor tels, rijdt op de grote pakkenpers en op de bietenrooier, en is betrok ken bij de aardappelteelt en de ontwikkeling van het gps-systeem. 'leder heeft zo zijn specialiteiten en voorkeuren. Met z'n allen, we zijn met een man of tien, hebben we veel kennis van techniek, mechani satie, grondbewerking en ander loonwerk in huis. Ik probeer het werk te variëren, zodat het voor iedereen leuk blijft. We hebben ook altijd leerling monteurs. Als je iemand goed op kan leiden, kan ik daar erg van genieten. Zelf doe ik de organisatie, ik delegeer, doe de verkoop en ik werk mee.' 'Het is een mooi bedrijf, we werken er hard voor en we beleven er veel plezier aan. Maar we hebben ook onze dieptepunten gehad. Zo is mijn jongere broer Jan verongelukt toen hij zestien was. Hier op de uitrit, op zijn brommer onder een vrachtauto. Ik denk nog wel eens: was dat niet gebeurd, dan hadden we het nu misschien samen gedaan. Hij was ook erg technisch Lia: 'In een familiebedrijf komt zo'n klap dubbel hard aan. En toen onze medewerker Leon Kampstra tien jaar geleden verongelukte, heeft ons dat ook veel verdriet gedaan. Dat zijn twee momenten die ons diep hebben geraakt.' Maar je moet verder. Het werk gaat door. Lia komt zelf van een boerde rij, en daar was dat niet anders. Fulps: 'Lia is hier vliegende keep. Wat ik niet kan, dat kan zij. Bijvoor beeld heel goed zaken onder woor den brengen en de papierwinkel regelen, de boekhouding, opleidin gen, vergunningen en dat soort werk. Het vergt best wel wat om alles draaiende te houden. Ze spreekt een woordje over de grens en dat is best makkelijk. We bestel len wel onderdelen in Frankrijk, Engeland en Denemarken.' Lia: 'We hebben ook vijf kinderen, die de nodige zorg en aandacht eisen. Dat vind ik heel belangrijk. En als er boodschappen overgebracht moe ten worden gaat dat niet meer zoals bij moeder voorheen op de brommer, maar met de auto of de mobiele telefoon.' Het 75-jarig jubileum passeert niet geruisloos. Voor genodigden wordt zaterdagavond een groot feest georganiseerd in de nieuwe aardappelschuur. Het begint om 20.00 uur. Gerard Timmerman Opa Fulps Duinker, met kleinzoon en Jan Duinker buigen zich over een Fordson Major trekker. Voor de telefoon gemeengoed werd, arriveerden de opdrachten bij het loonwerkbedrijf per briefkaart. Jaren '30: Beeld van de graanoogst met de dorsmachine. Jaren '60: De eerste combines van de Firma F. Duinker. Recent: Een moderne combine lost zijn lading in de kiepwagen, terwijl een tweede combine het graszaad oogst.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9