Royale voldoende dienstverlening TEXELSE 12 COURANT Kritiek buurt bij presentatie omgevingsplan Plan houtverbranding raadhuis van de baan Promotieavond over samenwerking Kapper huurt stoel bij Cocky Staatsbosbeheer: zoekacties naar vossen onnodig OSG De Hogeberg Raadhuis StayOkay Texel '94 Zwembad VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21 1796 BP De Koog Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 VW Texel houdt woensdag 31 maart de jaarlijkse promotie avond in Cinema Texel aan de Gravenstraat in Den Burg. Spre ker is Wassili Zafiris. Zafiris, die regelmatig als spreker wordt gevraagd om organisaties en teams beter te laten functione ren, zal het hebben over 'De kracht van elkaar'. De overkoepelende vraag daarbij is wat er nog te ver beteren is op het gebied van samenwerking. In een presentatie van een uur neemt Zafiris de bezoekers mee langs kansen en bedreigingen bij het vinden van gezamenlijke oplossingen voor gezamenlijke uitdagingen. Voorafgaand beantwoordt Wouter de Waal de vraag 'VW Texel, waar staan we, waar gaan we heen?' De avond begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. Kapper Peter van Sikkeleras (28) is teruggekeerd naar het eiland. In april start hij een eigen zaak in de kapsalon van Cocky Penha in De Koog. Van Sikkeleras werkt volgens een voor Texel nieuw concept: hij treedt niet in dienst bij Cocky, maar huurt een stoel in haar bedrijf. Onder de naam Peter Jouw Kapper werkt hij als zelfstandige in de kapsalon aan het dorpsplein. Van Sikkeleras begon op zijn vijf tiende als leerling bij Cocky. De afgelopen acht jaar vertoefde hij aan de overkant om zich te ontwik kelen. De Texelaar werkte onder meer bij het Dorint Hotel in Amster dam, een kapper in de Jordaan en werkte mee aan modeshows. Op Schiphol knipte hij mensen die er in hotels verbleven. Volgens Van Sikkeleras was dat minder persoonlijk dan het hebben van een eigen klantenkring, waar door hij de keuze maakte terug te keren naar Texel. Hij gaat bij Cocky dagelijks van 10.00 tot 20.00 uur aan de slag. Volgens Cocky biedt dat de mogelijkheid om de kapsa lon vanaf april zeven dagen per week open te laten zijn. Van Sikkeleras deelt de voorzienin gen van de kapsalon met Cocky en haar personeel. Het verschil is dat klanten van Van Sikkeleras telefo nisch een afspraak kunnen maken, terwijl dat bij Cocky niet hoeft. De twee hanteren dezelfde prijzen, zodat er geen concurrentie ont staat. 'En we helpen elkaar natuur lijk als dat nodig is.' Staatsbosbeheer vindt dat er geen gegronde reden is op Texel actief op zoek te gaan naar vos sen. Onderzoek heeft uitgewezen dat de gevonden sporen niet van een vos zijn. Het onderzoek werd op verzoek van Staatsbosbeheer uitgevoerd door Jaap Mulder van Bureau Mul der - Natuurlijk. De deskundige kreeg foto's onder ogen en conclu deerde dat de sporen die er op te zien waren niet van vossen konden zijn. De aangevreten kadavers blij ken ten prooi te zijn gevallen aan katten. De dode vos die vorige maand langs de Hoofdweg in Eierland werd gevonden, is onderzocht door Alterra. De onderzoekers konden niet vaststellen waar het dier van daan kwam. Wél is duidelijk dat de vos, een jong vrouwtje, niet drach tig was of is geweest, zodat er van dit dier geen nakomelingen op het eiland kunnen rondlopen. In de maag zijn vooral resten van kevers gevonden en een stukje van een muis. De oorsprong van deze voedselresten moeten nog worden vastgesteld. Ook wordt het DNA bepaald, wat mogelijk meer duide lijkheid over de herkomst kan bie den. De spreiding van de hagelkor rels in het kadaver blijkt goed te passen bij wat te verwachten is bij de jachtmethode waarbij vossen met behulp van een hond uit hun hol worden gejaagd. Ze worden dan vanaf enkele meters doodge schoten. De vos wordt opgezet en is binnenkort te zien bij Ecomare. Op initiatief van Aglaia Westra hielden vrijwilligers in het centrum van Den Burg een schoonmaakactie. Onder hen Anita Ran. 'Ik woon in de buurt van het skatepark en zie daar veel rommel rondslingeren. Ik kan me daar wel aan gaan zitten ergeren, maar kan net zo goed gaan helpen.' (Foto Gerard Timmerman) Peter van Sikkeleras start vanaf april met een eigen kapperszaak in COCky'S kapsalon in De KOOg. (Foto Jeroen van Hattum) Mevrouw Huisman-van Heerwaarden uit De Koog werd zaterdag ver rast op een bloemetje, haar aangeboden door Esther Bakker en zoon Aron. Dit namens Pharos, die op deze manier aandacht wilde beste den aan mantelzorgers in het kader van de actie NL Doet. In totaal hebben zo'n vijftig bij Pharos bekende mantelzorgers een attentie, in de vorm van een chocolade paasei, gekregen. Piet Bolier en Paul Kikkert leidden de kerkenveiling die zaterdagavond in het Eierlandsche Huis werd gehouden. Er werd met de verkoop van driehonderd kavels circa €11.000,- voor beide kerken in De Cocks- dorp opgehaald. (Foto Frank Klaassen) Voor het tweede achtereenvolgende jaar werd onlangs in De Wijs neus een discofeest gehouden voor alle op Texel wonende lichame lijke en verstandelijk beperkten. De middag was georganiseerd door Ewoud Bakker, die van eigenaar Marcel Talsma van De Wijsneus vol ledige medewerking kreeg. Er werd geswingd op de meest uiteenlo pende muziek en ook de polonaise ontbrak niet. DINSDAG 23 MAART 2010 Het definitieve plan voor de omgeving van het raadhuis. (Bron gemeente Texel) 'Ik zit hier niet om op mijn kop te krijgen maar om een plan te pre senteren. Er ligt hier een goed ontwerp dat verkeersveilig is.' Aldus reageerde wethouder Marian Merkelbach vrijdagavond op kritiek van omwonenden en sportclubs tijdens de presentatie van het definitieve inrichtings planplan voor het gebied rond het gemeentehuis, OSG De Hogeberg en het zwembad. Waar bezoekers in Hotel Den Burg hadden gedacht nog mee te kun nen praten en denken, zagen ze dat het plan het stempel definitief droeg. Merkelbach: 'We zijn hier niet om te kletsen en te schetsen, dit is wat we gaan uitvoeren.' Ook de veronderstelling dat J. Hooger- heide, H. Pennings, C. Eschweiler en D. Veltkamp betrokken zouden worden bij het definitieve plan, bleek onjuist. Volgens de gemeen te hebben de bewoners hun inbreng gedaan bij de presentatie van het voorlopige ontwerp in november en zijn verder geen toe zeggingen gedaan. Er was volgens de projectleider geen tijd meer om met de bewoners apart om de tafel te gaan om over de communicatie met de buurt te praten. De inrich ting moet namelijk voor 20 juli, als het raadhuis opent, klaar zijn. De tijdsdruk bleek ook uit het feit dat de tekeningen van bureau Grontmij vrijdag per koerier waren gebracht en dat kennelijk niet alle buurtbe woners de verstuurde uitnodiging voor de presentatie hadden ont vangen. Sportclubs deden hun beklag dat b en w de toezegging dat iemand van de Sportraad aan tafel zou zitten, niet zou zijn nage komen. Maar volgens Merkelbach is die toezegging wel nagekomen. De gemeente heeft, zo liet ze maandag weten, gesproken met Albert Hoven, voorzitter Sportraad. Ook OSG-rector Henk de Vries was betrokken bij het definitieve plan. Ook hij zit in de Sportraad. Clubs wezen erop dat hij er dan met meerdere petten op zat. In het plan zijn 147 parkeerplaat sen opgenomen. Volgens het col lege van b en w voldoet het daar mee aan de norm. Ook zijn uit het voorlopige ontwerp van november knelpunten op het gebied van ver- keers- en brandveiligheid wegge nomen. Een aantal bewoners ondernemers en sportverenigingen deelden die mening niet. Volgens hen is er bijvoorbeeld geen reke ning mee gehouden dat De Bolder niet voldoende parkeerplaatsen heeft om in de eigen behoefte te voorzien, waardoor ze bijvoorbeeld op het terrein van De Witte Engel parkeren. Sportclubs zijn er niet gerust op dat de 65 plaatsen die ze hebben ingeleverd, in voldoende mate worden gecompenseerd. Maar volgens de projectleider van de gemeente is de eigen behoefte van raadhuis, OSG, zwembad, Stayokay en sportclubs goed door gerekend en zal daarvoor geen parkeerprobleem ontstaan. Aan wezigen verwachten wel dat veel bezoekers van het centrum, zeker op piekdagen, hun auto niet meer kwijt kunnen. De wethouder zei dat de het parkeerplan daarvoor een oplossing moet brengen. 'Die dis cussie gaan we hier niet voeren.' De vorige raad heeft dat plan voor zich uit geschoven. Een aantal bewoners zette vraag tekens bij de verkeersveiligheid. De Reijer Keijserstraat wordt ver lengd in de richting van de Haffel- derweg en zal een stuk drukker worden, met name door bus- en vrachtverkeer. Deze weg kruist met de Slingerweg, waarlangs veel fiet sers van en naar het zwembad rij den. Meer hierover elders in deze krant. De gemeente krijgt een 7,3 van de bevolking voor de dienstver lening aan de balie op het raad huis. Als het gaat om voorzienin gen krijgt de gemeente een 7,1. Dat is boven het landelijke gemiddelde van 6,8. Dat blijkt ook uit het onderzoek waarstaatjouwgemeente.nl waar aan de gemeente Texel en 45 andere gemeenten hebben mee gedaan. Er is lof voor de aanwezigheid van vele voorzieningen als winkels, uit gaansmogelijkheden en verenigin gen en clubs. Alleen voorzieningen voor jongeren worden gemist, maar dat is een beeld dat landelijk opdoemt. De gemeentelijke medewerkers aan de balie worden beloond met achten als het gaat om vriendelijk heid (8,6), verzorgdheid (8,5), inle ving met de klant (8,2) en deskun digheid (8,2). De enige kritiek betreft de mogelijkheid om te par keren bij het raadhuis en de priva cy. De gemeente hoopt dat dat laatste wordt verholpen als het nieuwe gemeentehuis aan de Haf- felderweg in gebruik wordt geno men. Het onderzoek leert dat de gemeente qua regelgeving in een lastig parket zit. Er zouden wat de bevolking betreft meer regels mogen zijn, meer worden gehand haafd, maar er wordt ook gemop perd over tegenstrijdigheid in regels. De duidelijkheid in regels wordt met een 6,1 gewaardeerd. Volgens gemeentesecretaris Cock van Wijngaarden werkt de gemeen te inmiddels aan een 'convenant met de burger' waarin komt te staan wat iemand kan verwachten bij het aanvragen van een vergun ning. De gemeente streeft ernaar over twee jaar, als Texel opnieuw aan het onderzoek meedoet, op de bekritiseerde onderdelen (bestuur en betrokkenheid) ook een vol doende te halen. Het volledige rap port is na te lezen op www.texel.nl of op te halen bij het raadhuis aan de Groeneplaats. Er komt geen biomassa verbran dingsinstallatie om het gemeen tehuis en OSG De Hogeberg te verwarmen en te koelen. 'Te kostbaar', aldus wethouder Marian Merkelbach. In plaats daarvan komt er een zogeheten warmte koude opslag (wko). De verbrandingsinstallatie voor houtsnippers die een flinke omvang zou krijgen, was aanvankelijk inge tekend op het terrein achter het nieuwe gemeentehuis, dat een maatschappelijke bestemming heeft. Met name Jacob Hooger- heide, die aan de andere kant van de Slingerweg woont, maakte zich behoorlijk zorgen. Hij vreesde voor overlast door geluid, stank, aan- en afvoer door zwaar vrachtverkeer en onveilige situaties voor fietsers van en naar het zwembad. Door het schrappen van dit plan, is die vrees weggenomen. B en w stelden de raad al in 2008 voor over te gaan tot de aanleg van een wko, een investering waarmee destijds €983.000,- was gemoeid. Vorig jaar startte het college een onderzoek naar de haalbaarheid van een houtgestookte energie voorziening, die nu dus te kostbaar is gebleken. Bij wko worden gebouwen ver warmd of gekoeld met behulp van warmte of koude die is opgeslagen in de bodem. De installatie die moet zorgen dat de energie uit de diepte wordt opgepompt, is vol gens de gemeente zo'n 40 vier kante meter groot en past op het terrein van het gemeentehuis. Bouw en aanleg van start niet op korte termijn. Dit levert geen pro bleem op, ook omdat gemeente en OSG over een gasgestookte CV beschikken. De vergunningen moe ten worden verleend door de pro vincie, wat ook nog enige tijd zal vergen. Brendan de Graaf van Texel Ener gie, die betrokken was bij het plan voor de houtkachel van de gemeen te, werd vrijdag op de hoogte gesteld van het collegebesluit om in plaats van een houtkachel in een wko te investeren. 'Ik ken de moti vatie niet, maar als wordt gezegd dat het te kostbaar is, dan ver baasd me dat. Het is juist een stuk goedkoper dan verwarming op reguliere wijze.' TexelEnergie zet plannen voor de bouw van een houtkachel voor de huizen in de '99' gewoon door.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 12