Het is aanpakkenmaar we genieten er elke dag van Aannemersbedrijf hecht aan traditie HD3 test nieuw vistuig 'jackwing' TE<ELTOU7l.S Pe TEXELSE 13 COURANT Brengt u thuis! Tel. 0222-315555 Hét Familiebedrijf Vrijwilligers bouwen tuinwal Libel Ie Zomerweek in Al mere 26 mei 2010 Bioscoop e=>n Camphuijsen naar finale BBC Awards Schietoefeningen Voor de film een hapje eten? Dat kan in ons gezellige eetcafé! Programma 25-03 t/m 31-03:10222 312027 kHMOVil DINSDAG 23 MAART 2010 'Een vrouw op de steiger? Het lijkt hier Rusland wel.' Een citaat van Jan Wolkers, uitgesproken toen hij tijdens de bouw van zijn atelier zag hoe Tine van Heer waarden de stenen naar boven sjouwde, waar haar man stond te metselen. 'Tine was opper man, ik klapte de muur overeind', vertelt Nico van Heerwaarden van het gelijknamige aanne mersbedrijf uit Den Burg. Hun zoon Joost is inmiddels toege treden tot het bedrijf. Aan anekdotes geen gebrek over het bedrijf waarmee Nico en Tine van Heerwaarden in 1981 van start gingen. En over de tijd daarvoor. Nico: 'Ik heb mijn opleiding als tim merman gehad bij Elco Vermeulen en daarna twee jaar bij Henk Kooger in De Waal gewerkt. Altijd in loondienst. In die tijd had je nog papieren nodig om voor jezelf te beginnen, en die had ik niet. De smaak van het ondernemerschap kreeg ik te pakken in het leger. Ik zat eerst in Den Bosch en later in Wezep. Ik zat daar amper een week toen ze vroegen of ik de compagniebar wilde runnen. Ik heb een paar weken meegelopen en kreeg de smaak te pakken. Veer tien maanden heb ik dat gedaan. Het was onwijs leuk en het werd een waanzinnig succes. De hele compagnie, 120 man, kwam er. Het was nog een hele toer om de winst uit die bar weg te werken.' Terug op Texel zocht hij iets voor zichzelf. 'Ze zochten een beheer derechtpaar voor vakantiepark Slufterduin. Drie jaar hebben we dat gedaan. De eigenaren wisten dat ik timmerman was. Op hun Bedrijf: Aannemersbedrijf Van Heerwaarden Bestaat sinds: 1981 Opgericht door: Familie van Heerwaarden Huidige eigenaars: Joost, Nico en Tine Heerwaarden verzoek vernieuwde ik kozijnen en deed andere klussen. Schilderen, tegelpaden aanleggen en noem maar op. Ik had het er hartstikke druk mee. Op een gegeven moment rekende ik uit dat ik voor een half jaar aan werk had. We hebben nog troef. We deden alles om aan de kost te komen. We verkochten aardappelen aan de deur en Tine had een halve baan in het Ver pleeghuis. Als zij 's avonds en in het weekend werkte, dan paste ik op de kinderen. Als nieuwkomer in de bouw moesten we ons tussen de bestaande bedrijven zien te wroeten. Dat begin je met klanten waar anderen een probleem mee hebben. Als je dat doorstaat, dan red je het. Na verloop van tijd kre gen we meer werk. Kwaliteit heeft bij ons altijd voorop gestaan. De lat lag altijd hoog, ziekelijk hoog zelfs. Eerst de kwaliteit en dan de prijs. Dat betaalde zich uit, zeker toen het met de economie weer beter ging. We bouwden later achter de overwogen om naar Ierland te emi greren, want daar had je geen papieren nodig als je voor jezelf wilde beginnen. Maar het derde kind was op komst, zodat we het niet hebben gedaan. Ik kocht de boerderij aan de oude Kogerweg en ben daar een bouwbedrijf gestart. Voorin wonen en achter in de spullen. Het mocht eigenlijk niet, maar het werd gedoogd. Ik pakte alles aan, kozijnen, deuren en noem maar op.' 'De eerste tijd was best moeilijk. Het was begin jaren tachtig. De rente was dertien procent en er was amper werk. Het was armoe stolp een schuur en Henk Kooger kwam erbij. Het draaide uit op een samenwerking, hij had de papie ren. Toen nog iemand er bij en nog iemand. En zo ging het van kwaad tot erger.' Henk Kooger maakte de overstap naar Visser's Bouwbedrijf en weer deed het gemis aan aannemerspa pieren zich gelden. Nico: 'We had den eens een dakkapel gebouwd, maar bouwkundig hadden we daar eigenlijk niet de juiste papieren voor. We kregen een bon van dui zend gulden, in die tijd waanzinnig veel geld. Maar we kwamen tot een akkoord: Als jij je papieren haalt, dan verscheur ik de bon, zei die ambtenaar.' Maar Nico kwam niet aan studeren toe. Tine: 'Op een gegeven moment heb ik gezegd: laat ik die aanne merspapieren maar gaan halen. Toen ben ik twee avonden per week naar school gegaan. Aan de overkant.' Nico: 'Er staat vijf jaar voor de opleiding, maar Tine deed het in drie jaar. En nog met mooie cijfers ook. Ze hielp ondertussen mee in het bedrijf en zorgde voor de kinderen.' De orderportefeuille bij Van Heer waarden bleef groeien. Nico: 'Ik werkte zeseneenhalve dag in de week. Ik had bulten werk op kan toor liggen, maar vond het veel leuker om zelf te gaan timmeren. Het werk stapelde zich op. Gek kenwerk. ledereen had me gewaar schuwd, maar niet luisteren. Rond mijn vijftigste ging het mis. Burn out, opgebrand. Een dramatische toestand en ik ben een heel tijdje uit de vaart geweest. In die tijd heeft Tine de kar moeten trekken en we hadden fantastisch perso neel. Wat hebben ze er toen hard aan getrokken.' Nico krabbelde weer op en het bedrijf groeide ver der. 'Aan de Kogerweg waren we uit ons jasje gegroeid. Toen kreeg ik van de Aankoopcentrale opdracht een graanopslag te bou wen. De oude kunstmestloods stond leeg en ik informeerde wat ze ermee gingen doen. Uiteindelijk kwamen we een soort ruil overeen en waren we allebei blij. Nu hebben we de ruimte en zijn goed bereik baar. En ik vind het nog steeds een prachtig gebouw.' In 2004 kwam zoon Joost het bedrijf versterken. 'Ik heb mijn opleiding bij Visser's Bouwbedrijf gevolgd. Ik heb daar een fantasti sche tijd gehad en ze lieten me vrij. Nico Uitgeest was mijn leermees ter. Hij deed dat heel goed. Als er iets moest gebeuren, dan zei hij: Maak het maar en als het niet goed is, dan kijken we er even naar. Hij bracht het zó rustig. Slechts één keer heb ik wat moeten slopen. Als ik denk wat er nu met Visser is gebeurd, dan gaat me dat echt aan het hart. Als er zoiets gebeurt, dan hoor je veel negatiefs. Ik heb daar zo'n hekel aan. Ik zie liever dat het met iedereen geweldig gaat. Die positieve instelling hebben we hier allemaal.' 'Mijn vader en ik denken hetzelfde over bouwen. Over kwaliteit, tradi tionele stijl en materialen. Het ambachtelijke zit er bij ons diep ingebakken. Hout past goed bij ons. We grijpen minder snel naar kunststof, trespa en dat soort din gen. Alles wat nieuw is, moet zich eerst nog maar bewijzen.' Nico: Aan het experimenteren met alternatieve vistechnieken komt voorlopig nog geen einde. Na de sumwing en de pulskor is er nu ook de jackwing, bedacht en ontwikkeld door Jac Betsema uit Oudeschild en gefabriceerd door scheepswerf Visser Texel. Het nieuwe vistuig werd woensdag geïnstalleerd bij de eurokotter HD3 van de firma Bais uit Den Helder, die er deze week voor het eerst mee naar zee is. Afgelopen najaar al werd met de jackwing geëxperi menteerd door de WR109 van (Oudeschilder) Jan Simon de Haan. Net als de pulskor wordt de jackwing gebruikt om op tong en schol mee te vissen. Het vistuig heeft de vorm van een vliegtuig, met één trekpunt in het midden. 'Bij het vissen gaan de vleugels naar achteren', vertelt Coen Schoonheden van scheepswerf Visser Texel. 'De jackwing is licht en veroorzaakt weinig bodembe roering, waardoor je brandstof bespaart. Verder is-ie flexibel. Met een duintje onderwater heeft-ie geen moeite.' Of de hoeveelheden vis die ermee kunnen worden gevangen even groot zijn als bij andere technieken, zal moeten blij ken, maar de eerste ervaringen zijn zeer hoopgevend, aldus Schoon heden. Dat de HD3 en niet een Texelse kotter de komende tijd met de jackwing vist, heeft ermee te maken dat het vistuig in eerste instantie is gemaakt voor eurokotters en de Texelse bedrijven al andere plan nen hadden. Schoonheden: 'Door dat ons moederbedrijf in Den Hel- In aanwezigheid van bedenker Jac Betsema (midden, met de hand in de zij) en enkele medewerkers van Visser-Texel werd woensdagmorgen de jackwing bij de HD3 geïnstalleerd. (Foto Bert Koning) der is gevestigd, waren de contacten met Bais snel gelegd. We wachten nu eerst de nieuwe ervaringen af en gaan ook experi menteren met een schaalmodel in een tank. Daarna willen we de jackwing ook voor grotere kotters gaan maken.' De sumwing wordt door een groei end aantal visserijbedrijven gebruikt. Of dat ook voor de jackwing gaat gelden, durft Schoonheden niet te zeggen. 'Vijf jaar geleden had niemand kunnen bedenken dat we nu al zover zou den zijn. De ontwikkelingen gaan stapje voor stapje. Welk vistuig het beste is, zal uiteindelijk in de prak tijk moeten blijken. Ik denk in ieder geval niet dat we al klaar zijn.' De werkgroep Kwadijkervlot uit Purmerend is zaterdag 27 en zondag 28 maart op het eiland voor het jaarlijkse onderhoud aan tuinwallen op de Hogeberg. Vrijwilligers zijn welkom om de handen uit de mouwen te ste ken. De werkgroep Kwadijkervlot, die het hele jaar bezig is met onderhou den en beheer van natuurgebieden van Staatsbosbeheer en het Hoog heemraadschap, werkt zaterdag van 9.30 tot 16.00 aan een tuinwal langs de Schansweg. Hiermee wordt een vervolg gemaakt met twee eerdere acties om de ontbre kende stukken tuinwal op dit per- 'We hebben bijvoorbeeld De Veer tien Sterren voor de Worsteltent gebouwd. En de schapenboet aan de Kogerweg. Zoiets vinden we machtig.' Joost: 'Ouderwets bou wen wil niet zeggen ouderwets werken. Wat we kunnen, maken we prefab. Zo timmeren we in de werkplaats bijvoorbeeld dakcon structies.' Nico: 'Als we er niet achter staan, dan doen we het niet. En het moet klikken met en klant. Ik heb twee keer gehad dat we voortijdig afhaakten.' Binnen het bedrijf zijn de taken verdeeld. Nico: 'Tine doet de admi nistratie, zorgt dat de rekeningen worden verstuurd en betaald en verzorgt de lonen. Doordat ze opleidingen heeft gedaan, weet ze waar ze het over heeft. Ik doe vooral de acquisitie en maak offer tes en Joost zit in de uitvoering en doet ook een deel acquisitie.' Joost: 'We hebben het zo geregeld dat we van elkaar precies weten wat we doen, zodat we niet langs elkaar heen werken.' Tine: 'Het is aanpakken, maar we genieten er elke dag van.' Nico: 'En het is nog steeds leuk om mooie dingen te bouwen.' Nico: 'Bouwen begint met vertrou wen. Niet knoeien en even snel. We hebben goeie mensen. Zoals Peter den Braven. Geef hem een hout en stenen en hij bouwt er een huis van. Johan Hopman is een beste timmerman en houtbewerker Hans Witte maakt hier in de werkplaats alles, van trappen tot kozijnen. Natuurlijk gaat er ook bij ons wel eens wat fout, maar dan lossen we het op. Ons uitgangspunt is dat de klant weer bij je terugkomt. Zo hebben we heel wat relaties opge bouwd die al tientallen jaren mee gaan.' Joost: 'Ook veel Duitsers. Als ze hier met kerst zijn, komen ze speciaal even gedag zeggen. Men sen komen hier ook voor advies. Dat geven we graag. Dan verwach ten we echt niet dat er meteen een opdracht aan hangt. Soms moet je het de tijd gunnen.' Joost heeft, naast zijn werk en later ook naast zijn gezin, zijn aanne merspapieren gehaald. Tine: 'Een geweldige prestatie en hij is van niemand meer afhankelijk. Joost is de toekomst, wij doen straks een stapje terug.' Gerard Timmerman Zondag 28 maart Klif 12 Music Club New Cool Collective Bekend om zijn unieke mix van jazz, dance, latin en salsa, jSö -A J afrobeat, boogaloo. Aanvang 20.30 uur, entree 25,00 Zaterdag 27 maart - Diner Cabaret 19.00 uur Het 4-gangen diner kost inclusief cabaretprogramma €47,00 p.p.(o.v.b.) (4 gangen kindermenu €23,50) De avond duurt ongeveer van 19.00 uur tot 23.00 uur. info@klif12.nl 0222-319633 www.klif12.nl De Libelle Zomerweek wordt dit keer een spannende mix van Buffalo Bill en een toffe beachparty. Denk aan Amerikaanse cabrio's, veel chroom, leer, cactussen, knapperende kampvuurtjes, een ritje op een paard langs de branding.... Prijs €32.50 p.p. Inclusief entree, toeringcarvervoer en bootkosten e-mail: info@texeltours.nl telefoon: +31(0)222-315555 www.texeltours.nl Daniel Camphuijsen heeft zater dag tijdens de halve finale een van de tien finaleplaatsen behaald in de BBC Public Speaking Awards 2010. De finale vindt plaats op zaterdag 10 april in de Lutherse kerk, het auditorium van de Universiteit van Amsterdam. Dan wordt, in aanwe zigheid van de Engelse ambassa deur, nogmaals de Engelse spreek vaardigheid van de kandidaten getoetst. Camphuijsen: 'Ik heb na de kwartfinale veel leuke reacties gekregen van mijn klasgenoten. Vorig jaar heb ik ook meegedaan en toen vond ik het al heel leuk om aan een groot publiek iets te vertel len.' Aan de Awards namen leerlin gen van meer dan tachtig scholen deel. Vanaf fort Erfprins in Den Helder worden van 31 maart tot en met 2 april schietoefeningen gehouden. Afhankelijk van de weersomstan digheden vinden deze dagelijks plaats tussen 9.00 en 16.00 uur. ceel te herstellen. Zondag wordt van 10.00 tot 14.00 uur gewerkt in het insectenreser vaat De Zandkuil aan het Doolhof. Daar worden boompjes en struiken uitgestoken om het schrale gras land in stand te houden. Ook wor den er stukjes geplagd om nestge legenheid te creëren voor graafbijen, graafwespen en mierenleeuwen. Lamstoof - Satcspics - Spareribs - Panïni - Kibbeling - etc Monty Python's HE IS NOT THE MESSIAH He is a very naughty boy Eenmalig in de bioscoop te zien. Klassiek concert ter ere van 40 jaar Monty Python Oo 25-03 om 20.00 uur 10,- pp REMEMBER ME v.a. 1 april in de Nederlandse bioscopen. Maar dit weekend al op Texel voorpremière! Met in de hoofdrol o.a. Pierce Brosnan en nieuwe mega-ster Robert Pattinson Try-out première: Vr 21.15. Za 18.45 ALICE IN WONDERLAND 3D O© regie: Tim Burton, Met oa: Johnny Depp! Op Texel te zien in de originele (OV) én de Nederlands gesproken versie (NL). OV: Vr,za 19.00 21.45. Zo,ma,di 20u NL: Vr,za,zo 16.15 IEP! 0 Nederlandse kinderfilm Vr,za,zo 16.00. Wo 13.30 HOE TEM JE EEN DRAAK O®© 3D-ANIMATIE NEDERLANDS GESPROKEN Voorpremières op za,zo,wo om 13.45 DE PRINSES EN DE KIKKER O© Ned. gespr.tekenfilm van Walt Disney Vr,za,zo 13.30 MYSTERY MOVIE Een verrassings-voorpremière voor€ 5,-pp Do 20.30 GRAVENSTRAAT 33 - CENTRUM DEN BURG TEL. 0222 312027 WWW.CINEMATEXEL.NL TAXITEXEL Nico, Joost en Tine van Heerwaarden voor het aannemersbedrijf aan de Bernhardlaan.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 13