Geitenvlees nieuw Texels product? 1EXBJVG&SDA.NL TEXELSE 2 COURANT New Cool Collective in Klif 12 Paaskuikens Kofferbakmarkt Workshop kruiden Alzheimer Café Leren boetseren J Steek Bowlen met jeugd LANGEVELD DE R00Y TESO Lezing Vrije School Kledingmarkt Uitladder Opienie Oud papier TEXELSE^COURANT DINSDAG 23 MAART 2010 Tijdens de inloopochtenden van het dorpsservicepunt van De Koog en Oosterend worden deze week paaskuikens gemaakt. Belangstellenden die nen daarvoor zelf een washand je mee te nemen. De inloopoch tenden worden gehouden in het dorpshuis, op woensdag in De Koog en op donderdag in Oos terend. Telkens van 10.00 tot 12.00 uur. Op de parkeerplaats van zwem paradijs Calluna aan de Schu- makersweg bij De Koog worden tot en met oktober elf kofferbak- markten gehouden. De eerste op 5 april (tweede Paasdag), de laatste op 17 oktober. De markt duurt telkens van 9.00 tot 13.00 uur, opstellen kan vanaf 8.30 uur. Nieteke Roeper verzorgt vrijdag 9 april in samenwerking met de Stichting Welzijn Ouderen Texel een workshop over het gebruik van wilde kruiden. De workshop wordt gegeven in de Slinger in Ecomare en duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Deelname kost €2,50. Aanmelden kan bij de SWOT, 312696, e-mail swot@texel. com. In het Alzheimer Café van dinsdag 30 maart vertelt Clementine Bernd- sen over de dementie van haar moeder. De herinneringen worden ondersteund met foto's en korte filmfragmenten, de muziek wordt verzorgd door violist Gerhard Smeenk. Het Alzheimer Café wordt gehouden in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg en begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. Belangstellenden die geen vervoer hebben, kunnen contact opnemen met de SWOT, tel. 312696. De Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) verzorgt donderdag 8 april een workshop boetseren. Er komen verschillende vormen aan bod, waarvanuit aan een voorstelling kan worden gewerkt. De workshop wordt gegeven in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg en begint om 9.30 uur. Docent is Hilde van der Kamp, deelname kost €15,-, inclusief materiaal. Aanmelden kan bij de SWOT (tel. 312696, e-mail swot@texel.com) en bij Hilde van der Kamp (tel. 319977,06-29041146). Slager Peter Haker (midden) geitenvleesrecepten. discussie lokale culinaire experts over gepresenteerde (Foto's Harry de Graaf) Onbekend maakt onbemind. Mensen zullen geitenvlees niet zo gauw eten omdat ze bang zijn dat het niet lekker is. Feit is echter dat vlees van jonge gei ten en bokken een aangenaam fijne, zachte smaak heeft en in tal van gerechten verwerkt kan worden. Bovendien is het nau welijks vet en ook nog op dier vriendelijke wijze tot stand gekomen. Als het aan Danielle Kaczor en Henk Zoetelief van de Eagles Ranch in Waalenburg ligt, zal het publiek spoedig van deze pluspun ten worden overtuigd en komt gei tenvlees als echt Texels product op de kaart van menig restaurant. Op de melkgeitenhouderij van de Eagles Ranch worden zo'n 350 geitjes en bokjes per jaar geboren. Tot dusver gingen deze overtollige dieren voor weinig geld naar over- kantse mesterijen, tot Kaczor en Zoetelief dachten dat het meer voldoening zou geven er op Texel zelf iets mee te doen. Ze namen vakslager Peter Haker uit Oude- schild in de arm die de jonge die ren koopt, zorgt dat ze worden geslacht en er op Texel afnemers voor zoekt. 'We zijn volop bezig het product te introduceren. Bij het publiek moet nieuwsgierigheid en interesse worden opgewekt waar bij wordt afgerekend met de voor oordelen die mensen er nu nog van weerhouden om geitenvlees te eten.' Voorwaarde voor succes is dat er genoeg restauranthouders zijn die zelf enthousiast zijn over geiten vlees en hun klanten aanraden het eens te proberen. Zonder deze extra aandacht voor juist dit pro duct zal er onvoldoende vraag Woensdagmorgen half acht en op weg naar de boot. Nog steeds omrijden, het schiet niet op met die Pontweg. Maar de zon kwam er bijna door en het bord 'Er mag best gelachen worden' op de Wes- terweg deed mijn mondhoeken omhoog schieten. Bij de veerha ven zakten ze ogenblikkelijk weer. Blokkade naar het parkeerterrein linksaf. Waarheen nu? Geen aan wijsbord of -mens, automobilisten onzeker, kleine opstoppingen. Hèhè, daar kwam een TESO- medewerker aangeslenterd: 'Zoek maar ergens een plekkie in de berm.Haast, haast, twee minuten voor acht, gelukkig, ik was nog op tijd. Heel erg op tijd zelfs, want er kwam geen boot. En geen melding voor de wachtenden, ledereen begon driftig te bellen. 'Zie je nu', merkte een overkanter in groeien de paniek op, 'dit kan dus ook gebeuren wanneer je met spoed naar het ziekenhuis moet. Wat doen jullie dan? Gewoon maar doodgaan?' Nu had er een stem uit de luidsprekers moeten komen. Een oproep aan de verzamelde gemeente, op zijn minst namens de burgemeester vanwege de ernst van de situatie, om toch 'als jeblieft lieve mensen' de kalmte te bewaren. Hij kwam niet. Pas toen een vooraanstaand Texelaar zich verontwaardigd aan de burelen ten kantore had vervoegd om ze daar eens op hun plichten te wijzen, kwam de mededeling dat de boot vertraging had door een techni sche storing. Het klonk als: de wekker ging niet af, we kwamen in de file, ik had een lekke band. We voelden ons afgescheept. Wat voor technische storing? Hadden wij geen recht te worden ingelicht over het hoe en wat? Was er een schroef van het schip gelopen, een moer niet goed aangedraaid geweest, de radar in de war, water in de machinekamer? Het kon van alles zijn en konden wij het wagen straks aan boord te gaan? De al eerder vermelde ongeruste over kanter gaf te kennen dat dit zijn eerste en tevens laatste bezoek aan het eiland was. Het was duide lijk, TESO heeft hier door te zwij gen een paar geweldige steken laten vallen. Er had moeten wor den getwitterd met mogelijk wach tende aandeelhouders tussen het publiek. Zij zouden dan op hun beurt het mindere gepeupel namens de veerdienst hebben kunnen begeleiden in deze moei lijke momenten. Hostmanship TESO, daar draait het om. Laat je even bijpraten door Jeroen van Hattum. Nee, die niet, die are. Pien Verberg komen, zo is de verwachting. Een van de te bestrijden vooroor delen is dat geitenvlees 'sterk' smaakt en ruikt. Haker: 'Wij slach ten dieren die niet ouder zijn dan vier tot acht maanden. Het vlees is dan heerlijk zacht en blank, onge acht of het bokken of geiten zijn. Pas op latere leeftijd ontstaat een meer uitgesproken smaak.' Voor de eerste stap bij de introduc tie van echt Texels geitenvlees werd een beroep gedaan op een tiental ondernemers in de lokale restaurantsector. Haker bezorgde bij ieder van hen een portie geiten vlees met het verzoek het te ver werken in een gerecht dat vervol gens gezamenlijk geproefd en beoordeeld zou worden. Ze gingen de uitdaging aan en kwamen met de meest uiteenlopende koude en warme gerechten: paté, gerookte ham, bouillon, gehakt, een stoof- schoteltje en tal van andere, soms gecompliceerde combinaties, alle maal op basis van rug, bout en soms ook orgaanvlees zoals lever. Dit alles kwam donderdag op tafel in restaurant Topido in De Cocks- dorp waarbij de makers toelichting gaven, discussieerden en vergele ken. Tot voldoening van de fokkers en slager Haker smaakte het naar meer. Toch is het nog te vroeg om van een doorbraak te spreken. Het nieuwe product en de extra zorg die nodig is om de klant ervoor te winnen, past niet in ieders bedrijfs voering. Als het lukt, zal echt Texels geitenvlees in elk geval een sei zoenproduct worden, alleen ver krijgbaar van mei tot oktober. En niet exclusief in financiële zin, want geitenvlees is ongeveer €2,50 per kilo goedkoper dan lamsvlees. Voor de promotie van geitenvlees is het ongunstig dat het publiek al gauw denkt aan de in het nieuws zijnde Q-koorts, een niet terechte associatie. De Eagles Ranch is sinds oktober tien keer op besmet ting gecontroleerd en telkens in orde bevonden. Henk en Danielle Zoetelief vinden dat bij de introductie van geiten vlees nadruk moet worden gelegd op de diervriendelijke manier van produceren. 'Steeds meer mensen hebben afkeer van de praktijken van de grote bio-industrie. Onze geitjes groeien op in de schone open lucht met volop bewegings ruimte. Als het anders was, zouden we er zelf ook geen plezier aan beleven.' Voorafgaand aan de proefsessie namen de restauranthouders een kijkje in de geitenstal van de Eagles-ranch. Het bedrijf zal binnenkort worden verplaatst naar een nieuw bouwblok aan het Burgerdijkje. Jongerencentrum Time Out houdt vrijdag 26 maart vanaf 21.00 uur in De Koog een bowlingavond voor de jeugd. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Justin Segerink, tel. 06-12665690. Deelname kost €3,- per persoon (inclusief een drankje). Bij genoeg deelnemers wordt twee uur gebowld, anders één uur. Deel nemers moeten voor eigen vervoer naar De Koog zorgen. Het eerste optreden in de nieu we serie van de Klif 12 Music Club wordt zondag 28 maart verzorgd door het New Cool Collective. New Cool Collective staat bekend om de unieke mix van jazz, dance, latin en salsa, afrobeat en booga- loo. De muzikanten waren als pio niers in de Nederlandse jazz lang een vreemde eend in de bijt, maar toen een groep liefhebbers een maal de weg naar dit dansorkest had gevonden, was het hek van de dam. NCC won diverse prijzen en speelde in clubs en op festivals in binnen- en buitenland. Het optreden begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €25,-. Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen, workshops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texeiagenda.nl. Dinsdag 23 maart: 19.00 uur. Eindexamenleerlingen HAVO en VWO van OSG De Hoge- berg presenteren hun profielwerk stuk. Locatie is het gebouw aan de Emmalaan, aanvang 19.00 uur. 20.00 uur. In De Buureton in Den Burg begint om 19.15 uur een bij eenkomst van de FNV Vrouwen bond. Met een lezing door Thea Huisman van Omring. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontai ners, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 6. Emmalaan, Pieter van Cuijkstraat, Elemert, Haffelderweg, Schilde rend vanaf rotonde in de richting van Oudeschild, Ada van Holland straat. Zaterdag wordt in verband met jubi leumactiviteiten geen oud papier opgehaald. Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Din. 23 maart 12.00 u. Woe.24 maart 00.40 en 13.10 u. Don. 25 maart 01.57 en 14.50 u. Vrij. 26 maart 04.15 en 16.37 u. Zat. 27 maart 05.36 en 17.55 u. Zon. 28 maart 07.35 en 20.00 u. Ma. 29 maart 08.55 en 21.05 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Dinsdag 23 maart eerste kwartier, dinsdag 30 maart volle maan. Donderdag 25 maart doodtij, donderdag 1 april springtij. Qmn ZwrL-Jixels in hit hart. Uitgave van nedia bureau\_ Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad- vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar 41,70 39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. 20.30 uur. In de eigen kantine aan de Boodtlaan houdt SV De Koog de jaarlijkse ledenvergadering. Aanvang 20.30 uur. Cinema Texel vertoont De Russen oorlog (14.00 en 20.00) en Gangster boys (20.30). Woensdag 24 maart: 10.30 uur. Bij De Buureton gaat om 10.30 uur een wandeling door de natuur van Den Burg van start. Infor matie en aanmelden. SWOT, tel. 312696 of e-mail swot@texel.com. 20.00 uur. In het raadhuis in Den Burg begint om 20.00 uur een verga dering van de raadscommissie Wel zijn, aansluitend gevolgd door een vergadering van de commissie Mid delen. Cinema Texel vertoont De Prinses en de Kikker (13.30), Het regent gehakt ballen (13.45), de Nederlands gesproken versie van Alice in Won derland (16.15), de ondertitelde ver sie van Alice in Wonderland (20.00) en The edge of darkness (20.30). Donderdag 25 maart: 10.00 uur. Tijdens de koffie-inloop ochtend in De Bijenkorf in Oosterend worden 10.00 tot 12.00 uur paaskui kens gemaakt. Deelnemers wordt gevraagd zelf een washand en een mooi lint mee te nemen. Cinema Texel vertoont Monty Python's He's not the messiah (20.00) en een 'mystery movie' (20.30). Vrijdag 26 maart: 10.00 uur. In De Schakel aan de Bin- nenburg in Den Burg wordt van 10.00 tot 17.00 uur een markt met tweede hands kleding gehouden. De opbrengst is voor Moldavië. 11.00 uur. Bij de Bewonersvereni ging aan de Thijsselaan in Den Burg wordt van 11.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 14.30 uur een kennisma kingsbijeenkomst met computers gehouden. 18.00 uur. Rotisserie 't Kerckeplein in Oosterend beleeft vanaf 18.00 uur een culinaire avond, met een menu en een lezing van Annette van Rui tenburg. Entree €59,-. 19.00 uur. In verband met het 65- jarig jubileum begint vanavond een Scout-it-out voor jeugdleden van Scouting Texel. 20.00 uur. Professor Kees de Jager geeft een lezing in De Slinger (bij Ecomare). Aanvang 20.00 uur. Entree €5,- (incl. koffie/thee). Cinema Texel vertoont De Prinses en de Kikker (13.30), Het regent gehakt ballen (13.45), IEP! (16.00, de Neder lands gesproken versie van Alice in Wonderland (16.15), The Book of Eli (18.45), de ondertitelde versie van Alice in Wonderland (19.00 en 21.45) en de try-outvoorstelling Remember me (21.15). XLTT77 TESO zet vrijdag van 9.30 tot 20.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel van uit Den Helder als vanaf Texel. De afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zijn uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Automobilis ten moeten zondag op Texel tussen 16.00 en 17.00 uur rekening houden met een wachttijd van een uur. Voor meer informatie over de veerdienst: tel. 0222-369600, info@teso.nl of www.teso.nl. Lien Troost houdt donderdag 8 april voor Vrije Peuterspeel- groep 't Sterrekind en De Vrije School Texel een lezing over de wijze waarop peuters en kleu ters leren. Troost heeft een jarenlange erva ring in de vrije school pedagogiek, heeft een praktijk voor opvoed kunst, verzorgt cursussen en lezin gen en heeft ervaring in de peda gogiek van de vrije school. Zij gaat in op de inrichting van en vertelt over het zogenaamde vrije spel. Tot slot gaat ze in op de weg die loopt naar schoolrijpheid. Zowel in de peuterspeelgroep als in de kleuterklas wordt een activi teit gehouden waaraan de ouders kunnen meedoen. De lezing duurt van 20.00 tot 22.00 uur, toegang is gratis. Voor de kledingmarkt in De Scha kel komend weekend kan ook woensdag en donderdag kleding worden ingebracht. De Schakel is open van 9.00 tot 15.00 uur.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 2