TWL Drukte tijdens open dag van de zorg Schapentheater op toernee Online encyclopedie over Russenoorlog www.texelsecourant.nl TEXELSE 5 COURANT Scout-it-out bij jarige Scouting DAGELIJKS TEXELS NIEUWS Smartlappenkoor Verkoop van zomerkleding Horecabeurs Onzin Scholier begint webwinkel Tevreden gast geeft nieuw vloer Schilderlessen 1, Wat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou DINSDAG 23 MAART 2010 Of het nu koersbal, sjoelen, zin gen of bingo betreft, Henk Stark (1922) is overal voor in. Deze landbouwveteraan heeft het naar zijn zin in verzorgingshuis De Gollards. 'Ik word hier prima ver zorgd.' Het was een drukte van belang aan De Zes, waar de open dag van de zorg zaterdag flinke belangstelling trok. Voor bezoekers was een route uitgestippeld door het tehuis. Onder meer langs restaurant De Gasterij en de afdeling voor dagac tiviteiten PG (psycho-geriatrie), speciaal bedoeld voor thuiswo nende dementerende ouderen die een of meerdere dagen per week begeleiding en ondersteunende zorg nodig hebben. Er werd een kijkje genomen in de stilteruimte, het winkeltje, de kapsalon en de Carrousel, waar activiteiten en ver gaderingen worden gehouden. En er waren verzorgenden die over hun werk vertelden. Zoals Rineke Verhagen van de dagverzorging. 'We doen meerdere dagen per week leuke en gezellige dingen met mensen die niet in het zorg centrum wonen. Zoals koffie drin ken en de krant lezen, gymnastiek, samen eten en spelletjes. Leuk als werk en voor de mensen breekt het de week.' Present was ook de Thuiszorgwin kel, met allerlei attributen die het leven makkelijker en prettiger maken. Zoals de helpende hand, een grijper waarmee bijvoorbeeld de krant van de mat kan worden gepakt, een mobiele telefoon met grote toetsen, een houder voor speelkaarten en andere zaken. Medewerkers van de Thuiszorg gaven uitleg over onder meer een morfinepompje, stoma en de uritip. Geïnteresseerden kregen te horen dat deze mobiele afdeling van Omring Texel 24 uur per dag zorg verleend, achtervang is voor De Gollards en is opgebouwd uit geïntegreerde zorgteams van des kundige wijk- en ziekenverzorgen den en (wijk)verpleegkundigen. Nieuw is het zogeheten DOT (Dementie Omring Texel)-team. Het Schapentheater van De Noordkroon gaat op toernee. Renske van den Tempel ver plaatst de show die ze drie sei zoenen in de boerenschuur aan de Nieuwlanderweg opvoerde onder meer naar de maandag- markt in Den Burg. De schapen boerderij is niet meer toeganke lijk voor bezoekers. 'Ik sta al twintig jaar op de markt en heb inmiddels een aardig gevoel gekregen over hoe je de aandacht van mensen moet trekken en kunt vasthouden. Door elementen van het schapentheater te gebruiken, denk ik dat de hele markt een stukje aantrekkelijker wordt.' De sketches die ze in de marktkraam gaat opvoeren, gaan over allerlei onderwerpen die met schapen en het boerenbestaan hebben te maken. 'Ik vertel waarom ik boerin ben geworden, hoe het voelt om door het land te lopen, over schapen wol, over het dekken van schapen en allerlei andere thema's. Ik pro beer in te spelen op situaties en creëer een bepaalde sfeer. Dat doe ik met zang, met kostuums, met rekwisieten en met geluidsfrag menten, bijvoorbeeld van blatende schapen. Het is ter vermaak, maar ook ter versterking van mijn ver haal over de schapenwolcrèmes die ik verkoop.' Met haar mobiele schapentheater reist ze ook af naar de overkant.' 'Na drie jaar schapentheater in de schuur was ik toe aan wat nieuws. Dit is voor mij een stapje verder.' Een niet onbelangrijke reden is ook dat het pachtcontract met Natuur monumenten voor het land in Waalenburg is beëindigd, dat de schapenboerderij zijn functie heeft verloren en geen publieke functie meer heeft.' Vanaf eind maart staat 'Boerin Renske' met haar schapentheater elke maandag op de markt. Informatie over de Russenoor log kan binnenkort een plaats vinden in een digitaal archief in de vorm van een wikisite, waar aan iedere geïnteresseerde kan bijdragen. Een proefversie van de site staat inmiddels online. De site is een initiatief van Pip Bar nard, die meermalen over de opstand publiceerde en in 2005 samen met componist Ed de Boer een opera over het onderwerp schreef. Tijdens zijn onderzoek stuitte Barnard steeds weer op een onoverzichtelijke brij aan informa tie, die slechts voor een klein gedeelte toegankelijk was. 'Veel informatie zwerft in dagboeken op zolders, in plakboeken en aanteke ningen. Zelfs van de collectie van het Luchtvaart- en Oorlogsmuse um is maar een deel echt open baar.' Naarmate de opstand langer geleden is, wordt de kans dat infor matie verloren gaat, steeds groter. 'Mensen weten wel steeds beter de weg naar het museum of de Historische Vereniging te vinden, maar daar verdwijnen boeken en geschriften vaak ook in een kast', zegt Barnard. 'Gewoon omdat het lastig is een vorm te vinden waarin de informatie duidelijk en overzich telijk wordt gepresenteerd. Je kunt een dagboek wel in een vitrine tonen, maar dan nog kunnen bezoekers hoogstens een openge slagen pagina lezen. Aan de ande re kant moet je er natuurlijk ook niet aan denken dat iedereen over al aan gaat zitten.' Een goede presentatievorm lijkt gevonden in de vorm van een wiki site, gebouwd met dezelfde soft ware als het populaire Wikipedia. Uiteindelijk kan een dergelijke site groeien tot een online encyclope die waarin alles is terug te vinden dat op de opstand betrekking heeft. Geïnteresseerden kunnen bijdragen leveren, artikelen schrij ven of foto's online zetten. Ook kan op artikelen van anderen worden gereageerd en kunnen deze wor den aangevuld en van commentaar worden voorzien. 'Wel hebben we de toegangsmogelijkheid voorals nog enigszins beperkt', verklaart Barnard. 'Door met toegangsco des te werken, kunnen we de bij dragen inzien voor ze gepubliceerd worden en op die manier uitwas sen voorkomen.' Deze manier van werken hoeft voor niemand een belemmering te zijn, want iedere geïnteresseerde kan een toegangs code krijgen. Hoewel de site al te bezoeken is, gaat het nog om een zogeheten betaversie, een openbare proef om te zien waar en hoe de site en de gebruiksvriendelijkheid nog kan worden verbeterd. Als uitgangs punt voor de site werd de brochure 50 jaar na dato gebruikt, die in 1995 in opdracht van de gemeente werd geschreven door Barnard en Joop Rommets en die al vrij snel was uitverkocht. 'De gemeente vond het een goed idee dat de teksten van de brochure op deze manier opnieuw konden worden gebruikt.' Naast teksten in de vorm van arti kelen, biedt de site plaats aan foto's en mogelijke scans van handschriften. 'Daarbij valt te den ken aan brieven, dagboeken of andere manuscripten. Het is zelfs niet ondenkbaar dat op een zeker moment niet meer in de verkoop zijnde boeken langs deze weg zijn in te zien.' De site over de Russenoorlog, te vinden op www.russenoorlog.nl, is een opmaat naar de Texelpedia, een online encyclopedie over heel Texel. 'Daarmee zijn we nog druk aan het werk, maar we zijn bijna zover dat ook daarvan een beta versie online komt. Binnenkort beginnen we met het invoeren van de eerste gegevens, zodat de eer ste bezoekers niet tegen een com pleet lege site aanlopen.' De bedoeling is dat Texelpedia in of vlak na de zomer online komt. Ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan houdt Scouting Texel vrijdag en zaterdag 26 en 27 maart een Scout-it-out voor alle jeugdleden. Zaterdag zijn oud leden welkom voor een feeste lijke reünie. De Scout-it-out begint vrijdag avond wanneer alle jeugdleden bij elkaar komen voor een grote spel show, afgesloten met een disco avond. Zaterdagochtend gaan de jongste leden naar een schapenboerderij om naar de lammetjes te kijken, terwijl de oudere jeugd meedoet aan een bosspel. Om 12.00 uur verzamelen de scouts zich op de trap van het gemeentehuis voor een groepsfoto. Na een lunch op de Groeneplaats, waarbij ook gezinsleden welkom zijn, wordt het feest afgesloten met een vossen jacht door het centrum van Den Burg, die tot ongeveer 17.00 uur duurt. Oud-leden zijn zaterdag vanaf 20.00 uur welkom in het scouting- gebouw aan de Bernhardlaan om onder het genot van een hapje en drankje herinneringen op te halen en het uitgebreide archief te bekij ken. Scouting Texel werd in oktober 1945 opgericht als Sint Jeroen- groep Texel, en is 1973 na een fusie met de Zwalkers verder gegaan als Scouting Texel. Na 65 jaar is de groep met zo'n 130 leden nog springlevend. Niet alleen Scouting Texel viert dit jaar een jubileum, ook Scouting Neder land, dat dit jaar 100 jaar bestaat. Het Smartlappenkoor houdt zater dag 27 maart een luister- en mee- zingavond in dorpshuis De Wald hoorn in Den Hoorn. Belangstellenden kunnen vanaf 20.00 uur komen luisteren en even tueel meezingen, let de Ruyter en Piet Kingma zorgen voor de muzi kale omlijsting. In de pauze worden lootjes verkocht en na afloop kun nen mensen blijven zitten. In de Witte Burcht aan de Molen straat in Den Burg wordt zaterdag 10 april van 9.00 tot 15.30 uur de halfjaarlijkse verkoop van tweede hands kleding gehouden. Te verko pen (zomerkleding kan daags tevoren (vrijdag 9 april) tussen 18.30 en 20.30 uur - geprijsd - worden ingeleverd. De kleding moet netjes en draagbaar zijn. De organisatie vraagt voor de bemid deling €0,30 per kledingstuk; wordt dit verkocht, dan komt daar nog eens €0,30 bovenop. Afrekenen geschiedt direct na de verkoop, tussen 18.00 en 18.30 uur. Onver kochte kleding gaat naar Roeme nië. Voor meer informatie: tel. 314753 of 314762. Gollardsbewoner Henk Stark, geflankeerd door Rineke Verhagen van de Dagverzorging en Hennie Eilander van het Verpleeghuis, heeft het op de open dag van de zorg prima naar zijn zin. Foto Gerard Timmerman) Jolanda van Tunen van het DOT-team van Omring Texel in de gelede ren. Op de foto demonstreert ze mevrouw De Vries-Panthus een til- lift. (Foto Gerard Timmerman) 'Boerin Renske' gaat met haar schapentheater de markt op. Oude tijden herleefden zaterdag bij de Historische Vereniging, waar Raymond Uppelschoten in de huid was gekropen van een landmeter van rond 1800. Op de foto toont hij Fried en El Kortenhoeven een grafometer, een instrument waarmee driehoeksmetingen werden uit gevoerd. Aanleiding voor de demonstratie was de tentoonstelling over kartografie. Na een afwezigheid van twee maanden is de Texelstroom afgelopen week teruggekeerd in de thuishaven Oudeschild. Bij P.J. Brand BV in Dordrecht werd de oude DAF-motor uit 1959 vervangen door een nieuwe Deutz-motor van 100 PK. Ook werd op de ruim honderd jaar oude loodsbotter een nieuwe aggregaat geplaatst. (Foto Bert Koning) Tijdens de horeca- en recreatie- beurs werd een grote alcoholcon trole gehouden waarbij 80 bestuur ders (waaronder ook van de organisatie) zijn gecontroleerd. Daarbij is niemand betrapt op het rijden onder invloed. Dit geeft aan deze bezoekers, die allemaal een horeca- of recreatiebedrijf hebben, hiermee een zeer goed signaal hebben afgegeven aan hun gasten. Hier kan ik, als organisator van deze beurs maar één woord op zeggen: klasse! Nico Erwich, De Koog. Als de heer Van der Reyken zich eens wat beter zou verdiepen in de ganzenproblematiek, dan hoefde hij niet elke keer zulke onzinverha len te schrijven. Hans Stark (veehouder), De Muy. In het kader van zijn profielwerk stuk - de afsluitende opdracht van zijn HAVO-opleiding aan OSG De Hogeberg - is de 19-jarige Tom Pool een webwinkel begonnen. Via www.goedvantexel.nl verkoopt hij onder meer producten van Kees de Waal, Texelse boeken, beauty artikelen van Sanne en Fenneke Lap en een restaurantbon van Inn de Knip uit Den Hoorn. De web winkel gaat online na de presenta tie van het werkstuk op de OSG op dinsdag 23 maart. Meer dan tevreden was Adrie van Doorn uit Amersfoort vorig jaar over een vakantieweek die hij samen met zijn vrouw in het Tesselhuus in De Koog mee maakte. En daarom besloot hij wat bijzonders terug te doen. Er was één ding waar in de ogen van Van Doorn, oud-vloerenlegger, toch wat aan moest veranderen en dat was twaalf jaar oude laminaat- vloer in de huiskamer. Die was volgens Van Doorn nodig aan ver vanging toe. Terug in Amersfoort besloot hij als dank meteen actie te ondernemen en hij benaderde de Budget Floor- store in Amsterdam, een bedrijf in vloeren, met de vraag of zij iets voor het Tesselhuus zouden kun nen betekenen. Directeur Jos Ver laat hoefde daar niet lang over na te denken en toog persoonlijk met een compleet nieuwe vloer van hooglaminaat naar De Koog om die aan het Tesselhuus te schen ken. De gift is inmiddels aange legd. Het vakantiehuis voor mensen met spierziekten en andere lichamelijke handicaps is momenteel bezig druk bezig met de voorbereiding van tien nieuwe vakantieweken voor tachtig jongeren en volwas sen. Daarvoor is in totaal circa €90.000,- nodig. Na tien succesvolle lessen te hebben gegeven, start Majo Homburg woensdag 31 maart met vijf extra schilderlessen in De Bijenkorf in Oosterend. Deze lessen zijn speciaal bedoeld voor mensen die wel willen schil deren, maar nog niet precies weten welke techniek ze gaan gebruiken. De kunstenares biedt verschillende verfsoorten aan, die cursisten op een zelf meegebrachte ondergrond (papier of doek) kunnen proberen. De cursisten worden individueel begeleid. De lessen, die ongeveer een uur duren, beginnen om 13.00 uur. Voor aanmeldingen en inlichtingen: tel. 06-48173700.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5