De Koog neemt revanche op Duinrand Bijzondere collectie historische kaarten Slecht spelend Tevoko verliest Eerste kievitsei op natte akker poldertje De Grie TEXELSE 9 COURANT Genomineerd voor Europese prijs Verkleefde vogels aangespoeld Heren Tevoko bijna kampioen GEEF ALLES! Q www.ijsstrijd.nl ni™™c Veeger wint menwedstrijd Stichting Kerken en Minima Texel Hulp gezocht voor schoonmaak Slufter Team Best Tessels kampioen bowlen Maartenhuis Met een overwinning van 5-0 op De Koogel heeft bowlingteam Best Tessels donderdag het kampioenschap behaald. Het was tot de laatste game van de laatste avond spannend wie met de eer zou gaan strijken. De Koogel zakte door van Best Tessels te verliezen naar de vierde plaats en deelt deze plek met Loonbedrijf Plaatsman, dat met 5- 0 won van Remco en Femke. De Pinheads won met 4-1 van Paal 19/Sjans en steeg naar de tweede Na twee weken geleden verras send van Croonenburg te heb ben gewonnen, kon het dames team van Tevoko deze week geen potten breken tegen Vane- tie Casting Amsterdam. Dankzij een opleving in de laatste set bleef het verlies beperkt tot 3- 1. Tevoko begon ongeconcentreerd en keek al snel tegen een achter stand aan. Maar ook Amsterdam maakte vele fouten. Uiteindelijk verloor Tevoko de set met 25-21. Ook in de tweede set (25-17) wer den veel persoonlijke fouten gemaakt. Tevoko zag wel dat er met meer inzet en concentratie gespeeld moest worden, wilden er punten behaald worden. Dat moest moge lijk zijn, want ook de tegenstander stak niet in vorm. Met deze inzet plaats. Badweg Sportief, dat aan het begin van de avond nog eerste stond, liet kostbare punten liggen tegen WBZ en eindigde als derde. Sommeltjes en Geen Idee, die geen kans meer maakten op het kampi oenschap, hadden een rustige avond. Het werd door een fraaie laatste game 3-2 voor Geen Idee. Met het kampioenschap is de com petitie afgesloten. Opgeven voor de nieuwe competitie kan bij Trijn Stiggelbout, tel. 312412. ging de derde set zeker in het begin gelijk op. Mooie aanvallen van Marianne Boekei en Ivet Former zorgden voor punten en Tevoko kon bijblij ven tot 21-21. Daarna liep Amster dam uit en won ook deze set (25- 21). Door in de vierde set het systeem om te gooien, kwam Monique Leijstra beschikbaar als tweede spelverdeler en kon Connie Joling in de aanval. Dit pakte zeer goed uit en in een mum van tijd had Tevoko een voorsprong van 20-10. Het werd nog even span nend doordat Amsterdam goed terug kwam, maar uiteindelijk haal de Tevoko een punt binnen (25- 21). Omdat de naaste concurrent dit weekend twee punten pakte, blijft Tevoko een-na-laatste in de com petitie (Tevoko 19-32, Gemini 19- 17). De vijfde wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal, die zondag in manege Akenburg werd gehou den, werd gewonnen door Lex Veeger. Aan de wedstrijd deden zestien combinaties mee, die zowel een dressuurproef als een vaardig- heidsproef reden. Veeger reed met zijn dubbelspan een goede dres suurproef en bleef foutloos in de vaardigheidsproef. Met 54 (straf)punten bleef hij Frouke Eel- man voor. Zij behaalde 551/2 punt. Kim Kooger werd derde (57), een half puntje voor Piet Beers (571/2). De jury had na de wedstrijd een nuttige tip voor de deelnemers. Veel oefenen, dat levert zichtbaar resultaat. De volgende wedstrijd is de finale op 18 april. Piet Beers staat eerste met 204 strafpunten, gevolgd door Frouke Eelman (2061/2), Kim Kooger (2111/2) en Linda Koolhof (2151/2). Hulp aan Texelaars in financiële nood Spangerweg 10 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343 DINSDAG 23 MAART 2010 Staatsbosbeheer zoekt vrijwilli gers voor een schoonmaakactie in de Slufter die zaterdag 27 maart wordt gehouden. De actie die om 9.30 uur begint bij de Sluftertrap, duurt tot 13.00 uur. SBB zorgt voor vuilniszakken en werkhandschoenen. Het Korps Mariniers helpt bij het transport van vuilnis in De Slufter. Werner Dros neemt de afvoer van het vuil naar het overslagstation voor zijn rekening en de gemeente Texel berekent geen stortkosten. Café Restaurant De Slufter zorgt voor een warme kop soep na afloop. In verband met de organisatie is het wenselijk dat vrijwilligers zich aan melden via Ecomare, tel. 317741. Jan Lap en kleinzoon Stijn Smit bij het nestje met de eerste kievitseieren. 'Misschien wordt hij nog wel eens mijn opvolger.(Foto Joop Rommets) Jan Lap heeft zondagochtend het eerste kievitsei gevonden. De Hoornder akkerbouwer belde om 10.30 uur naar de redactie, tien minuten nadat hij in het pol dertje De Grie een nestje met twee eieren had aangetroffen. Dat gebeurde op een stuk bouw land waar Jan en zijn broer Piet Lap vorig jaar aardappelen ver bouwden. De vondst was opmer kelijk, omdat het een erg nat per ceel is. Het eenvoudige nestje was gebouwd op een gedeelte waar nog grote plassen water stonden. Daar staat tegenover dat op het zuiden van Texel veel weidevogels voorkomen en dat De Grie tot de meest vogelrijke landbouwgebie den van het eiland behoort. Lap vindt zichzelf geen fanatiek eierenzoeker. Toch was het al de derde keer dat hij het eerste legsel van een kievit vond. 'Als ik aan het werk ben, let ik altijd op de vogels. Ik vind het leuk om te zien wat ze doen. Van de week was ik in De Grie aan het frezen en zag ik al wat activiteit bij de kieviten. Maar toen was het nog wat te koud voor een nestje. Zondag was ik al vroeg wakker, hoewel het de avond ervoor laat was geworden op het feest bij Fulps Duinker. Dat heb je met de lente hè, dan word je als het ware je bed uitgeduwd. Ik ben naar het land gegaan en heb er een slag over heengelopen. Net toen ik naar huis wilde gaan, zag ik dit nestje.' Een goed en geconcentreerd voetballend De Koog heeft zon dag revanche genomen voor de smadelijke (6-1) nederlaag die eerder dit seizoen tegen Duin rand S werd geleden. Onder een stralend zonnetje en voor het oog van zo'n honderd toeschou wers werden de gasten uit Schoorl met 4-2 in de hoek gezet. Met een verre van complete spe lersgroep zette De Koog de tegen stander direct onder druk. Het lukte de Kogers steeds op de helft van de tegenpartij een vrije man te vin den, waardoor al snel kansen ont stonden. Toch duurde het nog tot de 25ste minuut voordat de thuis ploeg op voorsprong kwam. Peter Koorn zag in een vol strafschopge bied een gaatje en plaatste de bal met een bekeken schuiver in het net. Dat was het sein om fel op jacht te gaan en al voor rust de wedstrijd te beslissen. Inderdaad kreeg de ploeg goede mogelijkhe den, maar deze werden niet verzil verd. Na de thee verwachtte iedereen dat Duinrand S. fel uit de startblok ken zou komen, maar het was weer de Koger ploeg die direct de aanval zocht. Met goed en vloei end combinatiespel werden de bezoekers teruggedrongen. Al snel volgde de beloning. Althans zo leek het, want Robin Schoo schoot de bal via de paal en de keeper in het doel. Heel De Koog juichte, maar de scheidsrechter consta teerde dat de bal niet over de doel lijn was gegaan en ook zijn assi stent was die mening toegedaan. Nóg harder ging De Koog vervol gens in de aanval, met de bedoe ling het 'onrecht' recht te zetten. Al snel werd het inderdaad 2-0, toen Koorn een droge knal losliet. Even later werd Leon Zijm na de mooiste aanval van de middag in staat gesteld van dichtbij de derde tref fer te scoren. ledereen die De Koog een warm hart toedraagt, ging er eens goed voor zitten. Een grote uitslag lag in het verschiet, maar het waren de bezoekers die met een schot van afstand scoorden. Vijf minuten later werd het plotseling weer span nend, toen de scheidsrechter vanaf de middenlijn een overtreding in het Koger strafschopgebied meen de te zien en de bezoekers een penalty gaf: 3-2. Ondanks alle schrik lieten de Kogers zich niet terug dringen en zochten ze brutaal de aanval. Twee minuten voor tijd maakte invaller Dave Hillen aan alle onzekerheid een einde. Hij draaide zich knap vrij in het strafschopgebied, omspeel de de laatste man en schoot de bal onder de duikende keeper door in het doel. In de slotseconde leek ook De Koog een penalty te krij gen, toen Koorn onderuit werd getrokken. De scheidsrechter floot echter voor het einde. Trainer Mario van der Hert was zeer tevreden, niet alleen met de uitslag, maar ook met het veldspel van zijn ploeg, vooral in de tweede helft. 'Het bewegen zonder bal, op de helft van de tegenstander, was vandaag heel goed verzorgd. We trainen daar veel op en ik vond het leuk te zien dat het er uitkwam.' Te spreken was hij ook over zijn inval lers. 'Je kunt zien dat we een echte ploeg aan het worden zijn, die het elke tegenstander heel lastig kan maken. Nu nog het geloof behou den dat we kunnen winnen en doelpunten maken, dan kan er nog een leuk einde van de competitie aankomen.' Zondag speelt De Koog in 't Zand tegen Geelzwart'30. Texel op de kaart is de naam van een tentoonstelling met histori sche kaarten, georganiseerd door de Historische Vereniging, die vrijdag in Tusse de Banke werd geopend en die nog tot en met zondag te zien zal zijn. Het betreft een bijzondere verzame ling. Niet alleen gezien de ouder dom van de kaarten - de oudste is van circa 1580 -, maar vooral ook door de diversiteit. Uiteraard hangen er de nodige kaarten uit atlassen, maar ook kaarten die speciaal voor de scheepvaart zijn gemaakt, met de overstroomde gebieden bij enkele bekende watersnoodrampen, met een gedetailleerde beschrijving van alle grondsoorten, met alle vroe gere waterschappen, de zoge noemde moffenkaart - met de bun kercomplexen uit de Tweede Wereldoorlog -, toeristische kaar ten en uiteraard ook de bekende wrakkenkaart. Bijzonder is ook de kaart uit de jaren vijftig, gebruikt bij de ruilverkaveling, waarop staat aangegeven waar nieuwe boerde rijen worden gebouwd en waar wegen en sloten nieuw worden aangelegd, verbreed dan wel ver dwijnen. Op een enkele kaart na komen de meeste uit eigen collec tie van de Historische Vereniging of die van de leden. De organisatie van de tentoonstelling biedt een extra service in de vorm van boe ken waarin de kaarten worden geduid en vergelijkingen met ande re kaarten worden getrokken. De tentoonstelling, die werd geopend door demissionair wet houder Merkelbach, is één in een serie activiteiten van de Histori sche Vereniging, die in mei 25 jaar bestaat en in een kwart eeuw is gegroeid tot een groot gezelschap, dat op een breed terrein actief is. Donderdag 22 april houdt de ver eniging de jaarlijkse ledenvergade ring, met na de pauze een voor stelling van historische films uit eigen archief. Donderdag 12 mei houdt historicus Maarten van Ros- sem een lezing, waarbij ook niet- leden welkom zijn. De tentoonstelling is nog tot en met zaterdag dagelijks te bezichti gen van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Vol belangstelling bestuderen de bezoekers enkele van de vele historische kaarten die in Tusse de Banke worden geëxposeerd. (Foto Joop Rommets) Texel is een van de vijf genomi neerde bestemmingen voor de EDEN award, een duurzaam- heidsprijs. De prijs wordt don derdag 22 april uitgereikt. De EDEN (European Destinations of Excellence) award is een initia tief van de Europese Commissie en bedoeld om meer aandacht te vestigen op duurzame ontwikke ling van Europese toeristische bestemmingen. Elke deelnemende lidstaat - op dit moment 25 - orga niseert een eigen selectietraject en kiest een eigen winnaar. Elk jaar staat daarbij een ander thema cen traal. Voor 2009 was dat 'toerisme in en om natuurgebieden', in 2010 'toerisme op en aan het water'. Uit de vele Nederlandse inzendin gen zijn vijf waterrijke gebieden genomineerd, waaruit een vakjury een winnaar kiest. De genomineer de gebieden zijn de Biesbosch, Waterreijk Weerribben Wieden, Fryslan, het Lauwersmeergebied en Texel. De jury bestaat uit beken de personen uit de wereld van toerisme en recreatie. De prijsuitreiking vindt plaats op 22 april in Dutch Water Dreams in Zoetermeer. De winnaar vertegen woordigt Nederland in Europees verband bij het Europese duur- zaamheidcongres in Brussel en krijgt een prijs van €25.000,-. Sinds enkele dagen spoelen op Texel, Vlieland en de Noordhol landse kust dode zeevogels aan die volkomen overdekt zijn met een zeer kleverige substantie. Het betreft vooral zeekoeten, alken, noordse stormvogels en roodkeel- duikers. Onderzoeker Kees Camp- huysen van het NIOZ raadt pas santen en hun honden aan om de kadavers vooral niet aan te raken. Bij het NIOZ tracht men de identi teit van de kleefstof vast te stel len. Uit sectie die maandag op enkele vogels werd verricht, bleek dat enkele zeekoeten onderhuids in uitstekende conditie verkeerden. Het contact met de stof moet dus vrijwel onmiddellijk tot de dood hebben geleid. Dergelijke stoffen, ruïneren in één klap de isolerende werking en het drijfvermogen van het verenkleed. De veren en vleu gels van de vogels waren boven dien volkomen verkleefd, waardoor de vogels niet meer konden bewe gen, laat staan vluchten. Hoewel de identiteit van de stof nog onbekend is, moet deze zeer waarschijnlijk worden gezocht bij het spoelen van de ladingtanks van een passerende chemicaliëntan- Het herenteam van volleybalver eniging Tevoko viert vanavond (dinsdag) in 't Zand het kampi oensfeest. Tenminste, dat is de verwachting. Voorwaarde voor het kampioen schap is dat met minimaal 1-3 van The Serve wordt gewonnen. Die kans is groot, want hoewel dit team lange tijd de voornaamste concurrent van Tevoko was, is het de laatste weken in slechte doen en hierdoor naar de middenmoot gezakt. Tevoko daarentegen heeft een straatlengte voorsprong. Na de degradatie vorig jaar hadden de heren zich als doel gesteld direct weer te promoveren. Tot dusver hebben zij alle (17) wedstrijden gewonnen en zijn ze vier wedstrij den voor het eind van de competi tie al vrijwel zeker van het kampi oenschap. Mocht het onverhoopt dinsdag niet lukken, krijgen de heren woensdag een nieuwe kans tegen het tweede team van Tevoko, dat in dezelfde klasse uitkomt. ker. Deze ladingen worden in drie klassen verdeeld, waarbij al eerder is gebleken dat stoffen uit die als minder gevaarlijk te boek staan toch grote effecten kunnen hebben op zeevogels. Dit geldt vooral voor stoffen die niet met water mengen en lichter zijn, waardoor ze op het zeeoppervlak gaan drijven, verge lijkbaar met olie. Het Maartenhuis houdt dinsdag 30 maart een bijeenkomst voor men sen die belangstelling hebben om vrijwilliger te worden. De leefge meenschap voor mensen met een verstandelijke handicap zoekt vrij willigers voor wekelijkse activitei ten als paardrijden, wandelen, fiet sen, zwemmen, de winkel, de markt of creatieve activiteiten. De bijeenkomst wordt van 14.00 tot 15.00 uur gehouden in huis Michael aan de Ruijslaan bij De Koog.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9