Opmerkelijke switch Edo Kooiman 1 'Alswethouder moet je net als journalist op pad Henk Hilstra: 'Inmiddels blijkt de lentebaby levensvatbaar' 'Twintig jaar langs de zijlijn gestaan' TEXELSE 11 COURANT Groeneplaats Logeerhuis Texel De week van... Hennie Huisman m Wat ik zeggen wou VRIJDAG 26 MAART 2010 Edo Kooiman zat woensdag nog als verslaggever van de Kabelkrant aan tafel bij het wekelijks gesprek tussen het college en de pers. Vanaf volgende week kan hij als wethouder zelf het gesprek met de media voeren. Links van hem wethouder Nico Kikkert, rechts Harry de Graaf van de Texelse Courant. Hij kreeg de afgelopen dagen veel felicitaties, maar ook nega tieve reacties. 'Mensen vroegen waar ik aan begon, zeiden dat het te hoog gegrepen voor me was of vroegen zich af wat ik in die slangenkuil moest', zegt Edo Kooiman (44) uit De Waal. Zijn aanstaande benoeming tot wet houder namens Texel 2010 is momenteel hét onderwerp van gesprek op het eiland. 'Maar ik ben wel blij dat mensen zeggen wat ze denken en van hun hart geen moordkuil maken.' De naam van Kooiman gaat al dagen rond, maar zelf was hij nog niet echt aan het woord geweest over zijn overstap van de eiland- journalistiek naar het wethouder schap. Dat had vooral een prakti sche reden: hij was twee weken op wintersport. 'Ik ben ook niet bij de coalitie-onderhandelingen geweest, maar Gerbrand Poster en Frank Kingma (partijgenoten van Texel 2010) hebben we me wel goed op de hoogte gehouden.' Een gevoel dat het anders moet (vooral in de communicatie met de bevolking), een groeiende belang stelling om het politieke vak zelf te beoefenen en het toe zijn aan een nieuwe uitdaging na meer dan twintig jaar eilandjournalistiek waren voor Kooiman, sinds 2004 hoofdredacteur van de Kabelkrant, aanleiding de overstap te maken. De kiem werd een paar maanden geleden gelegd tijdens een gesprek tussen Poster en Kooiman, waarbij de laatste aangaf belangstelling te hebben in een wethouderschap. Na het bekend geraken van zijn kandidatuur ging al snel de kritiek rond dat Kooiman in zijn rol als verslaggever vaak wel erg veel ruimte aan Poster had gegeven. Kooiman weerlegt dat. 'Iedere poli tieke partij heeft de mogelijkheid bij de redactie binnen te wandelen met nieuws en Gerbrand maakte daar goed gebruik van. Die kwam geregeld om de koffie. Andere par tijen hebben we bij ons nooit gezien. Verder heeft Gerbrand de afgelopen vier jaar meer dan hon derd open brieven gestuurd waar mee hij ook de aandacht trok. En doordat het college daar bijna nooit op reageerde, bleef het beeld han gen dat er toch wat aan de hand blijkens de berichtgeving niet anders op dan voorheen. Kooiman wordt als wethouder ruimte verantwoordelijk voor onder meer de afronding van het bestem mingsplan Buitengebied, nieuwe ontwikkelingsgerichte bestem mingsplannen voor de dorpen, de havens en de verdere voortgang van de Groeneplaats. Hij verwacht zijn ervaringen als verslaggever goed als basis voor het wethou derschap te kunnen gebruiken. 'Ik heb meer dan twintig jaar langs de zijlijn toegekeken bij raads- en commissievergaderingen. Ik heb er niet actief aan deelgenomen, maar moeten het gevoel hebben dat er naar hen wordt geluisterd. Je kunt niet alles oplossen, maar als je luistert, krijgen mensen wel het gevoel dat ze serieus worden genomen.' Transparantie is een ander punt. 'De afgelopen jaren zijn teveel zaken uit de lucht komen vallen, neem bijvoorbeeld die brief van PrimesSharesWorld aan de gemeente om de vordering bij Landsbanki over te nemen. Daar over moet je transparant zijn en communiceren, liefst met wat boe renverstand.' Hoewel bedreven in communicatie heeft Kooiman dat onderwerp zelf niet in zijn pakket zitten. 'Dat neemt Eric Hercules (kandidaat-wethouder PvdA, red) voor zijn rekening. Hij heeft commu- nicatie- weten- schappen gestudeerd.' De uitslag van waarstaatjouwge- meente.nl (met het cijfer 4,9 van de bevolking voor vertrouwen in het gemeentebestuur) is volgens hem iets om aan te gaan werken. 'Het prettige is dat we met vier partijen uit de oppositie straks het college vormen, zodat we de band met het verleden kunnen verbreken. We weten ook wel dat we geen nieuwe gemeente beginnen en veel lopen de zaken overnemen, maar we hebben een coalitie die voldoet aan de wens van de kiezer en waarin een wij-gevoel aanwezig is.' De vraag is hoe Kooiman als wet houder en Poster als fractievoorzit ter de komende jaren met elkaar omgaan. Als fractievoorzitter van Texels Belang was Poster vroeger was. We hebben niet alles meege nomen, maar Gerbrand was wel vaak spraakmakend.' In de verslaggeving over de verkie zingen stelde Kooiman zich terug houdend op. Het nalezen van berichten op de kabel leert dat vrijwel alle berichtgeving daarover door zijn collega's is gedaan. Kooi man schreef de afgelopen maan den zelf twee keer specifiek over Texel 2010: een keer over de pre sentatie van de kandidaat-raadsle den en hij schreef over de boot tocht die Texel 2010 tijdens de verkiezingscampagne met de TX44 maakte. Bij raads- en commissie vergaderingen die hij de laatste maanden bijwoonde, stelde hij zich wel aardig wat kennis opgebouwd. Als journalist krijg je toch de kans een kijkje in de keuken te nemen. Dat is anders dan bijvoorbeeld tien jaar voorzitter van een dorpscom missie zijn en dan de politiek ingaan.' Kooiman was ook een paar jaar voorzitter van de dorps commissie in De Waal. Hij verwacht zijn ervaringen als journalist eveneens in zijn contac ten met anderen te kunnen benut ten. 'Als verslaggever moet je toch veel op straat zijn om het nieuws te vergaren en als wethouder zul je ook veel op pad moeten om te praten en te luisteren. Op dat vlak van de communicatie is de afgelo pen jaren veel mis gegaan. Mensen niet te beroerd om oppositie tegen de eigen wethouder te voeren. Kooiman: 'Gerbrand maakt, net als een echte Texelaar, van zijn hart geen moordkuil en daar ben ik wel blij mee. Je weet hoe hij denkt, je merkt dat hij veel ervaring in de politiek heeft en zijn pappenhei mers kent. Hij heeft de afgelopen jaren vaak ongezouten zijn mening gegeven, maar zijn punten sneden wel hout en hij bleek ook vaak gelijk te hebben. In de raad werd hij door zijn opstelling niet altijd serieus genomen, maar Texelaars namen hem wel serieus. Maar hij heeft ook aangegeven niet met een wethouder verder te willen als die het niet goed doet.' Onder de negatieve reacties die Kooiman de afgelopen dagen kreeg, klonk onder meer de kritiek dat hij te weinig in huis zou hebben om de functie aan te kunnen. 'Dat vind ik niet terecht. Kom met reac ties als we een jaar verder zijn.' Hij gaat overigens niet gebukt onder de kritiek en hoort liever wat men sen denken dan dat ze niks zeg gen. Als er straks aan hem wordt geduwd en getrokken met menin gen en standpunten wil hij als wet houder proberen oog te houden voor de grootste gemene deler. 'Je kunt het nooit iedereen naar de zin maken, maar je moet ook zorgen dat er geen verrassingen zijn.' Kooiman heeft deze week zijn ont slag ingediend als journalist bij de Texelse Media. Hij blijft er nog even actief achter de schermen, onder meer om nieuwe mensen in te werken. Met politiek houdt hij zich daar niet meer bezig. 'En ik blijf nog één dag in de week foto's maken.' Het stoort hem dat sommige Texelaars hem de afgelo pen dagen bij de Kabelkrant al als wethouder hebben benaderd. 'Dat soort zaken wil ik toch graag gescheiden houden.' Kooiman krijgt op het raadhuis nog met de bijzondere situatie te maken: zijn vrouw Annette werkt op de afde ling personeel en administratie. 'Dat zit dus niet in mijn portefeuil le.' Kooiman is een geboren en geto gen Texelaar. Hij is een zoon van Piet en Lies Kooiman en een klein zoon van Reinier Kooiman die vroeger een taxibedrijf had (nu TBO, voorheen Taxi 312000). Na de RSG studeerde hij aan de over kant een tijdje Nederlands en wis kunde, maar maakte de studies niet af. In 1987 ging hij aan de slag als medewerker bij de Helderse Courant. In 1990 stapte hij over naar de Kabelkrant die toen net door Peter Dral was opgezet, maar dat duurde niet lang. Hij ging ver der als fotograaf en verslaggever bij de Helderse Courant, totdat hij in 2004 hoofdredacteur bij de Kabelkrant werd. Sinds een jaar is hij ook hoofdredacteur van Texel Dit Weekend. 'Ik heb ook kort bij de Texelse Courant gewerkt, waar ik met de fotografie in aanraking ben gekomen.' Kooiman is niet van plan zich na dinsdagavond, als de wethouders worden benoemd, anders dan anders te gaan gedragen. 'In het clubje waarmee ik wekelijks moun tainbike werd al gevraagd of ik dat nog wel blijf doen, nou dat doe ik graag.' Jeroen van Hattum Het is alweer twee weken geleden dat deze krant erover berichtte, maar het laat me niet los. Ik las dat de dorpscommissie van Den Burg de nieuwe gemeenteraad het drin gende advies heeft gegeven om het oude gemeentehuis niet te slo pen. Het zou namelijk als cultureel centrum in gebruikt kunnen gaan worden. De commissie zei graag bereid te zijn om mee te denken namens de inwoners. Nu had ik mij, als inwoner van Den Burg, enorm verheugd op een nieuw dorpsplein met een karakte ristieke uitstraling en het liefst ook met een extra terras in de middag zon. Ik herinner me het Raaksje niet, wel de bouwschutting die we vol mochten schilderen. Jook Nau- ta heeft het al een keer in een inge zonden brief gezegd, het plein is toen verknoeid en koel en onge zellig geworden. Ik zag in de verplaatsing van het gemeentehuis juist een kans om de Groeneplaats weer een nieuw en mooi aanzicht te geven. Ik denk dat er meer mensen zo denken. Blijkbaar vindt de nieuwe dorps commissie het niet nodig. Smaken verschillen natuurlijk. Maar ik vind het niet goed dat ze met de gemeente mee willen denken en adviseren namens de bewoners van Den Burg. Met welk mandaat denkt de dorpscommissie dat te willen doen? Er is over dit nieuwe voorstel nooit een bijeenkomst of een peiling onder de bewoners geweest! Alle Texelaars (ook die van de bui tendorpen) hebben zich met de herinrichting van ons dorpsplein mogen bemoeien. Daaruit is een raadsbesluit gekomen. Als dat zou worden ingetrokken, wil ik onze dorpscommissie bij deze dringend adviseren om een stemming te houden onder de inwoners van Den Burg met de vraag of we het huidige gemeentehuis wel of niet willen laten staan. Volgens zeggen heeft de dorps commissie van Oudeschild ooit voor haar inwoners een dergelijke stemming georganiseerd. Dat ging over de plaats van gymzaal. De mensen schijnen dat toen gewel dig op prijs te hebben gesteld! De uitslag van de stemming heeft toen ook de locatie bepaald. Goed voor beeld doet goed volgen? Carla Schrama, Den Burg 's Heerenloo Noord-Nederland, afdeling Noorderhaven Teammanager Heidi Huiberts, 06 52538265 Rabobank 3031 06 360 Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Henk Hilstra een week lang een weblog bij. Als informa teur was hij betrokken bij de vor ming van een nieuw college van burgemeester en wethouders. Over de formatieperiode, slape loze nachten, paaseitjes, glimla chende parkeerwachters, wok- kende Chinezen en de geboorte van een gezonde baby. Het com plete weblog is te lezen via www. texelsecourant.nl. (Donderdag) Donderdagavond. Terwijl ons bezoek nog aan tafel zit, ga ik om 21.00 uur naar onze steunfractie. Volgende week zijn alweer de eer ste raadscommissies voor de nieu we raadsleden en we bespreken de commissiestukken. Kort bespreken we de voortgang van het overleg met de andere partijen. Wanneer ik in bed lig, denk ik: oh ja, ik zou iets schrijven voor het weblog. Aange zien ik niets kan schrijven over de inhoud en voortgang, behalve de woorden 'gematigd optimistisch' (ja een tijdje in Den Haag gewoond en gewerkt), denk ik: waarom heb ik ja gezegd, wie zit hierop te wachten? Terwijl ik met één oog al slaap, schiet door mij heen: lig ik niet wak ker van de titel informateur van Texel, dan lig ik binnenkort wakker van het weblog van deze week. (Vrijdag) De vrijdagochtend begint fantas tisch, onze kippen hebben voor het eerst weer een ei gelegd. Elk jaar wanneer de lente begint en de paashaas staat te trappelen, ver rassen onze kippen Mien, Fien en Pien ons met hun eerste eieren. Terwijl ik het ei uit het kippenhok haal, gaan mijn gedachten terug naar donderdagmiddag. Naar de twee bakjes met paaseitjes op de vierkante tafel waar omheen bespre kingen over een nieuwe coalitie plaatsvinden. Wat mij opviel, was dat van de acht personen die aan tafel zaten er slechts twee waren die paaseitjes aten. Terwijl de één schijnbaar moeiteloos de pure eitjes wist te vinden en de ander zowel de melk als de pure eitjes tot zich nam, besefte ik dat beiden lid waren van dezelfde politieke partij. De telefoon gaat, dochterlief Roos belt uit Amsterdam, net een week terug uit de jungle van Costa Rica en zegt: je komt toch nog wel om mij te verhuizen. Gematigd optimis tisch zeg ik: ja, ik probeer de boot over een uur te nemen. Aangeko men in Amsterdam blijkt dat niet alleen haar bed verhuisd moet wor den, maar ook nog al haar spullen. Gelukkig lukt het om alles in één keer in de auto te krijgen. Bijna word ik met matras en al door een scooter onderste boven van het trottoir gereden. Met een brede glimlach vraagt Roos: pap nog één ding, wil je even het fornuis aanslui ten? Kijkend naar de tijd denk ik, dat kan nog wel even. Gelukkig zegt Roos: tot hoe lang kun je par keren? Ik zeg: tot nu, en ga naar buiten. Terwijl ik twee parkeerwach ters aan zie komen, kijk ik naar mijn bonnetje en zie dat ik al vier minu ten te laat ben. Mijn mobiel gaat, een partijgenoot aan de lijn die vraagt hoe het met de onderhandelingen gaat. Ik zeg: beroerd en herstel mij door te zeg gen: ik krijg net een bekeuring. De stem aan de andere kant zegt van welke partij dan? Ik zeg van twee Chinezen. De stem vraagt: waar ben je dan? Ik zeg aan de overkant, maar moet nu hangen anders ben ik te laat terug op Texel. Onderweg denk ik aan het eerste ei, de paaseitjes en voel hoe ik terug verlang naar dat bijzondere eiland met zijn bijzondere bewoners, mijn vertrouwde Texel. (Dinsdag) In het weekend niet op de uiterst geheime onderhandelingsplek met de tafel met paaseitjes geweest. Wel diverse mensen gesproken op verschillende locaties, telefoontjes en mailtjes die iets te maken had den of zouden kunnen hebben met het smeden van een nieuwe coali tie. Tussendoor naar de overkant geweest. Er was een feest van vrienden om bij een Chinees te gaan wokken. Eerlijk gezegd zag ik er een beetje tegenop, gezien mijn ervaring met de parkeerboete van vrijdag. Wat bleek, je wokte niet zelf, maar er stonden vier Chinezen te wokken. Zelf vulde je je bord, ging naar een wokkende chinees, om vervolgens razendsnel je eten te laten bereiden. Toen ik met een vriendelijke glimlach mijn bord met het heerlijk gewokte eten terug kreeg, zei ik voordat ik het wist niet dank u, maar: een mooie bekeuring. Met dezelfde glimlach van gisteren antwoordde hij: graag gedaan. Toen ik aan tafel het voorval vertel de, zei iemand, ja ze spreken hier slecht Nederlands. Ik zei niets, want voor mij was de parkeerwachter van gisteren dezelfde persoon als de wokkok waar ik vandaag mijn eten van kreeg. (Donderdag) Het is nu alweer donderdagoch tend, mijn laatste logmoment, voor dat ik weer naar de overkant ga. Eerst maar even terug naar maan dagochtend. Iemand zegt het lijkt wel of er een bepaalde spanning in de lucht hangt. Zwijgend wordt dit door de aanwezigen bevestigd. Ik denk: laten we maar snel beginnen. Het indalen verloopt zonder grote pro blemen. Aan het begin van de mid dag wordt geconstateerd dat er ontsluiting is. Af en toe zijn er wat persweeën. Gespannen maar hoop vol vliegt de tijd voorbij en dan plotseling is het zover. Het is 22 maart 2010, tijd 16.03 uur, de lente is begonnen: een nieuw college is geboren. Dinsdag In de middag ben ik weer terug op Texel en inmiddels blijkt de lentebaby levensvatbaar. We sturen een persbericht uit met de titel 'Witte rook: coalitiepartijen D66, WD, Texel 2010 en PvdA zijn er uit en komen met een nieuw col lege'. We hebben afgesproken om de naam en de kenmerken van de nieuwe baby pas volgende week bekend te maken. Het is in mijn ogen wel een gezonde baby, een baby die zich met hoofd, hart en ziel zal inzetten voor de burgers van Texel. In een tijd zoals mijn moeder zei: Henk het wordt er niet beter op. Hennie Huisman is de volgende blogger in de serie De week van... Zij wordt dinsdag 30 maart benoemd tot wethouder. Informateur Henk Hilstra (hier met raadsgriffier Marit de Porto): 'Het is 22 maart 2010, tijd 16.03 uur, de lente is begonnen: een nieuw college is geboren.'

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 11