wmmim Eierland maakt zich op voor jubileum Verdwaalde mol bedreigt vliegveld TEXELSE 11 COURANT Polder met bloed, zweet en tranen gewonnen uit zee' Robin van der Ster verrast op judotoernooi :w 11111 i Eierland wordt Koninklijke polder \Ve* Eie^ Programma Eierlands polderfeest Vaste verbinding met Den Helder Armoede POLDERFEEST2010.nl I DONDERDAG 1 APRIL 2010 Eierland maakt zich op voor de viering van het 175-jarig bestaan. Een groots polderfeest dat wordt gehouden van donderdag 24 tot en met zaterdag 26 juni. Voor de organisatie is een bestuur gevormd, er zijn commissies en subcommissies, er is een logo ontworpen, Lyanne Hooyschuur is tot Miss Eierland gekroond en onder hoofd redactie van Jan Heemskerk verschijnt het boek Het rijk van Eier land. Om de feestvreugde te verhogen wordt bewoners van Eierland en De Cocksdorp opgeroepen om 13 april de vlag te hijsen. De datum 13 april is niet toevallig gekozen. Op 13 april 1835 werd een begin gemaakt met het bedij ken van het Buitenveld, het huidige Eierland. Er werd gewerkt door ongeveer 1500 polderjongens. Kraanmachines bestonden nog niet, het werk gebeurde met krui wagens, schoppen, paarden, plan ken en vooral veel spierkracht, doorzettings- en uithoudingsver mogen. 'Met bloed, zweet en tranen werd de polder Eierland gewonnen uit zee', zeggen de bewoners van nu. Eierland is een pol der met een geschiedenis die al begon lang vóór de feitelijke inpoldering in 1835. De eerste plannen tot bedij king dateren van 1644. Belangrijk ste reden toen was dat de zeewe ring van polder Waalenburg niet was opgewassen tegen de soms zware stormen en hoge waterstan den. Maar de Staten (het provincie bestuur) wees de plannen af. In 1752 kwam er alsnog een ontwerp voor de bedijking van het Buiten veld. Maar ook daar kwam niets van terecht, omdat de Friese Sta ten zich er tegen verzetten. Zij vreesden dat een grote inpoldering gevaar zou opleveren voor hun eigen dijken. In 1825 werden nieu we plannen gesmeed, waarna er in 1835 schot in de inpoldering. In dat jaar werd het Buitenveld verkocht aan Joseph de Cock uit Antwer pen, Paulus Langeveld uit Giesen- dam, Willem Langeveld uit Hardix- veld en Marcellus Leendert Plooster uit Ameide. De koopsom bedroeg 90.000 gulden. De kopers richtten op 9 april 1935 de Sociëteit van Eigendom van Eierland op. De 200 verkochte aandelen kwamen merendeels in handen van De Cock, Willem Langeveld en Ploos ter. Texelaars hadden kennelijk weinig vertrouwen in de plannen, slechts vijf aandelen bleven op het eiland. Er is niemand uit die tijd die het nog kan navertellen, maar beschre ven staat dat na de start op 13 april 1835 op 20 oktober van dat jaar is begonnen met het afwerken van de dijk, die toen 11.222 meter lang was. De dijk moest een opper vlakte van 3165 hectare bescher men tegen de zee. Aangenomen wordt dat dijk in de zomer van 1835 is gerealiseerd. Ongeveer een jaar later is De Cock sdorp ontstaan. Waar de Rogsloot uitmondt in het Eierlandse Gat ont stond aan de binnenkant van de dijk een losplaats of haventje. Daar werden materialen voor het bou wen van woningen, landbouwge reedschap, turf en andere spullen aangevoerd en werden de oogsten verscheept. Rond dit haventje ont stond een dorp: Nieuwdorp, dat uit respect voor de initiatiefnemer werd herdoopt in De Cocksdorp. De Cock en zijn medevennoten hebben Eierland ingepolderd voor de productie van landbouw en het houden van vee. Wie de geschie denis van de polder in 't Lant van Texsel er op naslaat, kan niet anders concluderen dan dat het niet altijd rijkdom is geweest. Dat er ook armoede werd geleden, met als dieptepunt de Tweede Wereld oorlog. Tijdens de Russenoorlog werden veel boerderijen in brand geschoten. In 2010,175 na de drooglegging, is Eierland een welvarende polder. Een gebied dat een mix vormt van landbouw, toerisme, recreatie, cul tuur en natuur. Waar met inzet en enthousiasme wordt gewerkt, onder meer aan de voorbereidin gen van het jubileumfeest. - Al vaker was er sprake van, maar nu lijkt zich dan toch werkelijk een mol op het eiland te hebben geves tigd. De piloot van een politieheli- kopter (een nieuwe EC135) die gisteren het Texelse vliegveld aan deed, meldde 'diverse molshopen' te hebben gesignaleerd aan de zuidoostzijde van het terrein. Op het havenkantoor werd sceptisch gereageerd, maar de man hield voet bij stuk en liet ook enkele beelden zien, gemaakt met de ultramoderne opsporingsappara- tuur waarmee de helikopter is uit gerust en die ook wordt ingezet om bijvoorbeeld hennepkwekerijen op te sporen. Havenmeester Mike de Bruijn liet zich overtuigen en besloot toch maar poolshoogte te nemen. Inderdaad lagen er diverse bergjes grond op een minder gebruikt hoekje van het terrein, maar of het inderdaad om molsho pen ging, durfde ook De Bruijn niet met zekerheid vast te stellen. Reden om navraag te doen bij buurman en oud-boswachter Jaap van Lenten, die onlangs nog assi steerde bij het vangen van verwil derde katten in de Eierlandse dui nen. Volgens hem zijn het hoogstwaarschijnlijk inderdaad de hopen van een mol. Mogelijk is een Uit heel Europa reisden dit week end judoka's naar Beverwijk voor een internationaal G-judotoer- nooi in Beverwijk. Gehandicapte judoka's streden om de hoogste eer. Ook Texelse judoka's stre den voor wat ze waard waren. Een zwaar toernooi in een grote sportzaal met acht wedstrijd- matten. Robin van der Ster zorg de voor een verrassing. Acht leden van Shima Texel pres teerden voortreffelijk, maar één judoka stak er met kop en schou ders bovenuit: Robbin van der Ster. Hij strijdt in de zwaargewichtklasse en moet met z'n halfzijdige beper king knokken tegen judoka's die wél twee en armen en benen kun nen gebruiken. Deze fysieke ach terstand compenseert hij met strijdlust en slimme technieken. In zijn poule werd alleen in Tachi waza (grondgevecht) gejudood. Vooral de strijd om de eerste plaats tegen de Belgische judoka Nico Verburgh was zwaar. De Belgische judoka probeerde Van der Ster te vloeren met technieken die in het grondgevecht niet zijn toegestaan. De Texelaar liet dat niet gebeuren en verzette zich ten koste van een kleine nekblessure. De arbiter cor rigeerde de Belg. Van der Ster won op gezag van de scheidsrechter, doordat hij een aantal keren een fraaie kanteltechniek toepaste. Hij behaalde een eerste plaats. Wout Legierse en Cor Drijver judo den bij elkaar in een grote poule. De twee bonenstaken van Shima kwamen in de finale ondermeer uit tegen een gedrongen judoka uit Limburg. Deze paste de verboden tactiek toe om de lange judoka's om de nek te pakken en pas los te laten als de tegenstanders in een houdgreep lagen. De coaches van Shima protesteerden, maar de scheidsrechter besliste anders. De Texelaars namen het sportief op. De onderlinge strijd om plaats twee en drie was een titanenstrijd, waar bij de coaches van Shima de judo ka's niet coachten. Legierse kwam als winnaar uit de strijd te voor schijn. Mark van der Vliet verkeerde in Wie Eierland binnenrijdt, kan er niet meer aan voorbij: Eierland bestaat 175 jaar en dat wordt gevierd. Arnold Boon (links), Arnold Langeveld en Wally van Beek van de organisatie van het Eierlandse polderfeest plaatsten zaterdag een spandoek nabij de rotonde. (Foto Wally van Beek) Na het NIOZ en TESO krijgt ook Eierland een kroon op het logo. Maandag lekte uit dat Eierland, dat dit jaar 175 jaar bestaat, het predicaat Koninklijk mag voe ren. Eierland is niet de eerste polder met deze status. Maatschap de Wilhelminapolder in Zeeland mag sinds vorig jaar, toen het 200-jarig jubileum werd gevierd, Koninklijk voor de naam zetten. Er is een link tussen beide polders, want toen Joseph de Cock, Willem Lange veld en Marcellus Leendert Ploos ter het plan opvatten om het Bui tenveld, later Eierland, droog te leggen, brachten ze een bezoek aan de Wilhelminapolder om te kijken hoe de zaken in deze polder waren georganiseerd. Het predi caat Koninklijk wordt uitsluitend toegekend aan organisaties die een zeer belangrijke plaats inne men in het vakgebied, van lande lijke betekenis zijn en ten minste honderd jaar bestaan. De aanvraag is ingediend door het bestuur van het Eierlandse polderjubileum. De Koninklijke beschikking wordt don derdag om 10.00 uur uitgereikt tij dens een ingelaste jubileumbijeen komst in het Eierlandsche Huis. Daar kunnen ook afbeeldingen worden afgehaald van het logo, voorzien van het Koninklijke beeld merk. dier 'meegelift' in de grond die afgelopen winter werd aangevoerd om enkele lager gelegen gedeelten van het vliegveld mee bij te wer ken. De Bruijn ziet er de humor wel van in, maar is niet van plan de mol zijn gang te laten gaan. 'Hij moet zo snel mogelijk worden gevangen. Na een natte winter ligt het vlieg veld er nu weer knap bij en dat willen we graag zo houden, zeker nu het seizoen voor de deur staat en ook het parachutespringen weer begint.' (Foto's Mike de Bruijn) Donderdag 24 juni Opening, met welkomstlied door basisschool Durperhonk en uit voering jubileumlied. Reünie. Feestavond met de band Truus Trut en de Terlenka's. Vrijdag 25 juni Bedrijvenpresentatie op locatie, in combinatie met puzzelrit door de polder. Markt: hobby- en gelegenheids- markt, visrookwedstrijd en kleed- jesmarkt. Ronde van Zuidema, dikke ban den race door De Cocksdorp. Eten in de Kikkertstraat. Culturele en bonte avond, met zang, dans, toneel en optreden zangers Achter de Rugediek. Feestavond met Wad zou 't. Zaterdag 26 juni Ronde door de polder met ver sierde karren (met vlotjes erop). Vlotjesspektakel in de Rogge- sloot. Verenigingsmiddag met diverse workshops. Voetbalwedstrijd voor heren en dames. Voor kinderen: show met Jochem van Gelder: 'Op bestelling'. Prijsuitreiking jubileumloterij. Feestavond met band Mel Rose, in voorprogramma Are week dan maar. Donderdag, vrijdag en zaterdag is er een tentoonstelling over de polder, met kunst van Texelse kunstvereniging Zout, foto's, een bijdrage van basisschool Durper honk en archiefmateriaal. Op het feestterrein is een tent, voor een drankje en een hapje. Voor meer informatie over het pol derfeest: www.polderfeest2010. nl. goede vorm en streed om de hoog ste plaats. Hij won alle partijen makkelijk, behalve die tegen zijn grootste concurrent. Beide judo ka's waren geladen en werden fanatiek aangemoedigd door een grote schare supporters. De Texe laar raakte door al deze aanmoedi gingen even uit zijn concentratie en verloor de wedstrijd met een klein verschil. Daniël Schreve, Nick Hennink en Jeroen van Os waren ingedeeld in één van de zwaarste klassen, met onder andere enkele sterke buiten landers. Het lukte Van Os overeind te blijven tot en met de finale tegen de Engelsman Shaun Banks, uit Stokenchurch, Buckinghamshire. Na de verloren finale erkende Van Os dat deze Engelsman een betere techniek had en daardoor verdiend had gewonnen had. Schreve en Hennink legden beslag op een gedeelde derde plaats. De enige vrouw van Shima, Chris tina Keijzer, continueerde haar charmeoffensief van twee jaar geleden. Zij komt weliswaar wat Scheepshypotheek Watersport Verzekering zetten als dijk- en bruggenbouwers en wat in Zeeland kan is hier ook mogelijk" meldt een "lekkende" woordvoerder trots. Vaarklaar maken Teakhout watersport Agenda Wedstrijden - Toertochten Beurzen - Evenementen Vaarroutes - Vaargebieden Toeristische vaarroutes Vaargebied IJsselmeer Vaargebied Markermeer Vaargebied Zeeland Staande Mastroutes Vaargebied Waddenzee PC Navigo Brug moet zorgen voor economische redding van Waddeneilanden De laatste jaren hollen de inkomsten van de Waddeneilanden sterk terug. Met name toeristen blijven steeds vaker weg door de sterk gestegen kosten van een vakantie op een eiland. Promotie en samenwerkingsverbanden tussen de eilanden hebben niet tot het gewenste resultaat geleid. Een gemakkelijke overtocht naar Texel wordt dan ook gezien als een eerste aanzet tot ontsluiting van alle eilanden. Een bruggenconcept zoals de verbindingen tussen eilanden bij Key West in Florida tot stand zijn gekomen is niet ondenkbaar. Ambitieuze plannen niet nieuw Als sinds jaar en dag worden plannen gemaakt voor een vaste verbinding tussen eiland en vaste land. De laatste plannen dateren van 2008, toen een tunnelvariant een redelijke kans leek te maken. Dit leidde tot felle protesten van de eilandbewoners die een samenwerking met Noord-Holland als een regelrechte ramp beschouwen. Toen bleken de plannen te kostbaar te zijn voor een tunnel dwars door het Marsdiep. Een brug bouwen met Europese steun lijkt wel haalbaar. PC Navigo 2010 GPS muis v Overzicht vaarboeken Vaarroutes boeken Ramp voor bestaande partijen Wat de gevolgen zijn voor de bestaande verbindingen en vaarwegen is nog niet duidelijk. Vast staat wel dat de veerbootverbindingen van TESO volledig overbodig worden, maar daar staat tegenover dat er in Den Helder tolgeld kan worden geheven op de bruggen. Wat de gevolgen zijn voor vaarweggebruikers is (nog) niet bekend. Voor het grote vrachtverkeer zal het moeilijk worden om het De plannen voor een vaste ver binding tussen Texel en Den Helder zijn weer (eens) actueel. Volgens ingewijden zou een ver binding met het vaste land voor Texel goede economische per spectieven bieden. Toeristen zouden beter en gemakkelijker naar het eiland kunnen komen en voor de bevolking van Texel betekent dit een einde aan het sociale isolement. Dit meldt de Watersport Almanak op haar website (www.watersportalma- nak.nl). Het blad sprak met een 'lekkende woordvoerder', die het plan ziet als een manier om Nederland weer op de kaart te zetten als een land dij ken- en bruggenbouwers en die de vaste oeververbinding vergelijkt met de verbindingen zoals die op de Florida Keys. 'De laatste jaren hollen de inkomsten van de Wad deneilanden sterk terug. Toeristen blijven steeds vaker weg door de sterk gestegen kosten van een vakantie op een eiland. Promotie en samenwerkingsverbanden tus sen de eilanden hebben niet tot het gewenste resultaat geleid. Een gemakkelijke overtocht naar Texel wordt dan ook gezien als een eer ste aanzet tot ontsluiting van alle eilanden.' De laatste plannen voor een vaste verbinding dateren uit 2008, toen een tunnelvariant een redelijke kans leekte maken. Dit leidde ech ter tot felle protesten. Bovendien bleken de plannen te kostbaar. Een brug bouwen met Europese steun lijkt wel haalbaar. Wat de gevolgen zijn voor de bestaande verbindin gen en vaarwegen is nog niet dui delijk. Omdat verwacht wordt dat het ambitieuze plan de nodige protes ten zal oproepen, wordt volgens de Watersport Almanak gedacht aan een versnelde procedure. De pro vincie Noord-Holland zal het plan- rapport donderdag in besloten ver gadering toelichten aan de direct betrokkenen waaronder gemeen tebesturen, Marine en een afvaar diging van het havenbestuur. kwaliteit te kort, maar wordt gezien als de beste ambassadeur voor judoënd Texel. In een poule met wat oudere lichtgewicht damesju doka's verdiende zij de sportiviteit- prijs. Ze deed dat door tegenstan ders en scheidsrechters voor en na alle partijen te groeten en de hand te schudden, waarbij het niet uit maakte of ze nu verloren had of gewonnen. V VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21, 1796 BP De Koog Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 11